:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,185
Активни 735
Страници 27,750
За един ден 1,302,066
ДИЛЕМА

Земетресението в Акуила разтресе правосъдието и науката

Знанието не може да бъде хвърлено зад решетките, но и не може да праща на смърт човешкия живот
СНИМКА: www.troyrecord.com
Подсъдимите Клауидо Ева (в центъра), който е физик, и зам-председателят на комисията по рисковете Бернардо де Бернардинис (до него) слушат присъдата на съда.
Между правосъдието и науката пламна война за отговорността пред природните бедствия. Шестима италиански учени и един администратор бяха осъдени на 6 години затвор от първоинстанционен съд в град Акуила заради разрушителното земетресение в града от 6 април 2009 г. Тогава трусът от 6.7-а степен погуби 309 и рани 1600 души, а 70 000 души останаха без покрив над главите си.

Освен членове на Националната комисия за предвиждане и предотвратяване на сериозните рискове (или Гражданска защита) шестимата осъдени са и авторитетни сеизмолози и геофизици, чиито заслуги са признати не само в Италия, но и в света, отбелязва Би Би Си.

Те бяха обвинени, че са дали невярна и успокояваща информация за предстоящото бедствие, която е довела до човешки жертви. Защитата пък контраатакуваше, че земетресенията не може да се предскажат.

Провинция Абруцо, в която се намира град Акуила, е била люляна през целия март 2009 г. - регистрирани са около 400 малки труса. Постепенно населението било обхванато от тревога. Тя се засилила от инженера изследовател Джанпаоло Джулиани, който проучвал концентрацията на газа родон в скалните породи на планината Абрузо, разказва руското сп. "Огоньок". Събраните данни му дали основание да прогнозира, че към средата на април градовете Акуила и Сулмона може да бъдат ударени от голямо земетресение . Местните хора започнали да нощуват било в колите си, било във вили и други постройки извън града, а някои отишли и при роднини в равнината.

Заради опасенията на местното население властите решават да действат. Шефът на Комисията по рисковете Гуидо Бертолазо нарежда на свои подчинени да организират среща на учени в Акуила. В подслушан телефонен разговор, публикуван в италианския в. "Република", той казва, че е наредил на своя заместник Бернардо де Бернардинис (именно той е осъденият администратор) да проведе на 31 март: "среща в Акуила по повод заплахата от земетресение, за да запуши устата на този мерзавец (инженера Джулиани) и да се спрат страховете. Той ще вземе със себе си светила, най-добрите експерти по земетресенията. Те ще кажат, че всичко е добре, че ситуацията е нормална и прочие, като цяло обичайна медийна среща. Извикайте пресата."

В същия разговор Гуидо Бертолазо казва, че няма да дойде на срещата. По това време той се занимава със строителните дейности на остров Мадалена, където през лятото на същата година се състоя поредната среща на Г-8. За тази си дейност впоследствие той ще се окаже клиент на прокуратурата, но това е друга тема.

Срещата на учените продължава 45 минути, а след нея зам.-председателят на комисията Бернардо де Бернардинис обявява пред медиите:



"Научната общност ме уведоми, че няма опасност,



защото е налице растящо освобождаване на енергия. Трусовете са интензивни, но не много. Ситуацията изглежда благоприятна". С една дума, хората могат да се върнат и дори да пийнат по чаша вино, както добавя той.

Шест дни по-късно Акуила е срината.

Шестимата сеизмолози са осъдени за смъртта не на всичките 309 жертви, а на 29 от тях - тези, които са се върнали по домовете си, след като чули експертната оценка . "Баща ми почти две седмици нощуваше в барака извън града, но след уверението на учените, че всичко е наред, се върна вкъщи и загина под развалините", каза в съдебната зала една от свидетелките. Ето и показанията на друг свидетел, който веднага след първия трус се обадил на майка си: "Помня страха в гласа й. При друг случай те биха излезли, но тази нощ с моя баща са си повтаряли какво е казала комисията. И са останали". Което коствало живота на бащата.

Въз основа на тези и други показания прокуратурата обвини седмината учени в "небрежност и прибързаност... при оценката за рисковете от сеизмичната дейност, както и за непълна, неточна и противоречива информация" за опасността от трусовете непосредствено преди 6 април 2009 година. В обвинителната си реч прокурорът Фабио Пикути заяви, "че никой не е изисквал от учените да предскажат земетресението, но е била необходима адекватна информация за опасността". По думите му обнадеждаващите изводи на комисията от 31 март са довели до нарушаване на "предохранителните мерки, които, ако бяха спазени, може да спасят човешки животи".

Резултатът от процеса, започнал миналия декември, е известен - съдът прецени обвиненията за убедителни и осъди седмината на 6 години затвор за многократно непредумишлено убийство (обвинението искаше 4 години). Седмината трябва да изплатят щети за 9 млн. евро и няма да заемат държавни длъжности.

Присъдата взриви научната общност както в Италия, така и в света. По-рано тази година над 5000 учени от цял свят изпратиха отворено писмо до италианския президент Джорджо Наполитано, в което защитават подсъдимите и намират съдебното решение за "безумие". Земетресенията са сложни природни процеси с хиляди взаимодействащи си фактори, което прави точните прогнози от тях практически невъзможни", заяви пред Би Би Си Ричард Уолкър. Той припомня, че има само едно успешно предвиждане - на труса от 7.3 степен в Северен Китай през 1975 г.

Пред в. "Фигаро" един от водещите френски сеизмолози проф. Жан-Пол Монтание заяви, че слабите трусове невинаги са индикатор за предстоящо голямо земетресение, а в повечето случаи е обратното.

"На тяхно място бих казал същото, защото е невъзможно да се определи кога точно ще стане силен сеизмичен удар", твърди проф. Синси Сакаи от японския Институт за изследване на земетресенията.

"Съвременното развитие не сеизмологията не позволява да се направи напълно точна прогноза. Не може да кажем точно ще има или не земетресение. Не може хората да бъдат пращани в затвора за неточна прогноза.



Ситуацията с италианските сеизмолози ни праща в Средновековието",



сподели пред в. "Известия" Алексей Завялов от руския Институт по физика.

Редица експерти се опасяват, че след присъдата може да започне лов на вещици сред учените, а редица публицисти сравниха съда с преследването на Галилео Галилей. "Не може да изправяме науката пред съда", предупреди Алфредо Бионди, един от адвокатите на подсъдимите.

Между другото през януари 2009 г. (още преди бедствието в Акуила) Международната асоциация по сеизмология и физика на земните недра излезе с официално становище, в което призна, че към момента науката не може да предскаже големите подземни колебания.

Присъдата обаче носи по-дълбоки и по-сложни последици, защото пряко засяга връзката между знанието и обществото. В крайна сметка засяга самото развитие на света. "Решението на съда в Акуила несъмнено води до това, че учените ще бъдат по-малко свободни да споделят мнението си дори в случаите, когато техният опит и знания са необходими", мрачно вещае Роджър Мейсън от Британската геоложка служба.

Дълбоките последиците от това разкрива Малкъм Спърин, директор в британската Кралска болница в Бъркшир: "Ако учените бъдат криминално преследвани за прогнози, които не са се оправдали, или за предвиждания, които описват неточно по-нататъшното развитие на събитията, тогава те ще огласяват само онези факти, в които са абсолютно убедени, и светът ще бъде лишен от ползите, които му дават откритията във всички научни области, от медицината до физиката".

И все пак всичко ли е безукорно при сеизмолозите? И дали формулировката "земетресенията не могат да се предвидят" не прикрива грешки и пропуски?

Ако сеизмолозите са били подведени от Гуидо Бертолазо, вината им като че ли става безспорна. Излиза, че оценката им за сеизмичната активност е била колкото научна, толкова и административна - а може би повече административна, отколкото научна? А знаем, че за административни грешки има съд.

Така или иначе Темида е изправена пред тежко решение. Ако потвърди присъдата, ще удари науката. Ако оправдае учените, ще зачеркне 29-те човешки живота. Както не може да има съд над науката, така и не може да се жертва човешки живот заради науката.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Възпоменателно шествие в Акуила минала година по повод 2-годишнината от трагедията. Участниците му носиха снимки на част от загиналите под руините.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Съдията Марко Били, който увеличи присъдата срещу учените с две години - или по 6 години за всеки от един седмината
18
2515
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
30 Октомври 2012 21:12
Учените трябва да бъдат осъдени. Не понеже не са дали правилна прогноза, а че са дали каквато и да е прогноза за нещо което не може да се прогнозира. Явно поблазнени от облаги, които би им дал този "Шефът на Комисията по рисковете Гуидо Бертолазо", те са казали че е бяло нещо, чийто цвят изобщо не се вижда и е абсолЮтно неизвестен. Разбира се, основното място на подсъдимите трябва да се заеме от "Шефът на Комисията по рисковете Гуидо Бертолазо". Нещо не го виждам там.
Ако пък са преиначили думите на учените, те (учените) би трябвало да излязат в пресата и да кажат открито своето мнение преди да стане земетресението. Не са го направили.
Виновни са, но не за това за което ще ги съдят. Виновни са понеже са били подлизурки и за да заслужат потупване по рамото от този който им дава облаги (а може би много повече облаги) са подложили на риск живота на хората. Разбира се, това е много трудно да се докаже.
30 Октомври 2012 22:00
Съгласен с Лукчо.
Същото се отнася и за учените даващи прогнози за глобалното затопляне в полза на едно или друго ПОЛИТИЧЕСКО виждане.
Сите са за панделата.
30 Октомври 2012 23:54
Учените могат да носят отговорност само ако е надлежно доказано че не са били вътрешно убедени в официалната си прогноза, тоест, че са вярвали едно, а съобщили обратното.
31 Октомври 2012 00:32
Общинари издават разрешения за разрешен дебит на кладенци.Завод след завод-пачкааа,Или за строеж на домове почти до река.Преди при наводнения съдиха метеоролози,сега сеизмолози "Водите в басейна Алто Гадалентин на 5 км южно от разлома Алама де Мурсия, където бе епицентърът на земетресението, са спаднали с около 250 метра в периода между 1960 и 2010 г. " Натисни тук
31 Октомври 2012 04:47
"Съвременното развитие не сеизмологията не позволява да се направи напълно точна прогноза. Не може да кажем точно ще има или не земетресение.

Не може ли? Я да питат "проф" Рангел Гюров от не знам кой си департамент в НБУ. Той ги предсказва по дати
31 Октомври 2012 08:41
Тьпизьм на нта степен от италянското правосьдие. Харесва ми и статията която се опитва да оправдае гафа на сьдийте. Подкрепено и с свидетелски показания на хора загубили роднините си. Пьлен ташак отвсякьде. И що са им дали само по 6 годинки. За 29 убийства не се ли полага доживотен даже и в Италия? Ами то тогава и инквизицията е напьлно оправдана. Сьщо така трябва да се осьди и гледането на кафе например. Откьде на кьде ще гледаш на кафе и ще предсказваш.
31 Октомври 2012 08:51
"Съвременното развитие не сеизмологията не позволява да се направи напълно точна прогноза. Не може да кажем точно ще има или не земетресение. Не може хората да бъдат пращани в затвора за неточна прогноза.
Ситуацията с италианските сеизмолози ни праща в Средновековието",
сподели пред в. "Известия" Алексей Завялов от руския Институт по физика


Ами те за това са и осъдени. Справедливо, впрочем. Заради това че са се поддали на суета и тщеславие и са си позволили от висотата на експертните си знания и авторитет да правят прогнози, за които те самите ЗНАЯТ, че са само ... ВЕРОЯТНИ. Че нивото на неопределеност, на риск, е толкова високо, че не може и не бива да бъде пренебрегнато. Грубо казано, извършили са нещо непростимо за науката - взели са се за ... месии. И тук хич, ама хич не става дума за ... "черен лебед", даже не и за "сив лебед". Имаме си работа с един "мръснобял (уви!) лебед". А за това се ... лежи. Съдът отсъди справедливо.
31 Октомври 2012 09:04
Учените могат да носят отговорност само ако е надлежно доказано че не са били вътрешно убедени в официалната си прогноза, тоест, че са вярвали едно, а съобщили обратното.

Викаш, ако един учен проектира мост и е вътрешно убеден, че мостът няма да падне, пък той падне и изтрепе хора, ученият да не го закачаме, а?
31 Октомври 2012 09:48
lukcho2 30 Октомври 2012 21:12
Учените трябва да бъдат осъдени. Не понеже не са дали правилна прогноза, а че са дали каквато и да е прогноза за нещо което не може да се прогнозира. Явно поблазнени от облаги, които би им дал този "Шефът на Комисията по рисковете Гуидо Бертолазо"


Да искаш учените да престанат да градят теории и да правят прогнози е абсурдно. Абсурдно е и да ги съдиш, защото теорията им е била невярна.

Когато едно явление не може все още да се прогнозира е нормално да има учени, които заемат различни становища. В случая някои са твърдели, че ще има силно земетресение. Други са смятали, че е логично регистрираните в продължение на месец малки земетресения да намалят силата на евентуален бъдещ земен трус.

Имало е различни мнения, но заради шефа на италианската служба за гражданска защита Гуидо Бертолазо са подбрани само тези мнения, които са били удобни на властите, и са използвани в подкрепа на призива си хората да се върнат по домовете.

В този смисъл, справедливо е отговорността трябва да падне не върху учените, защото са имали грешно виждане по въпроса, а върху държавата и държавните чиновници, които са взели решението да призоват хората обратно по домовете им, пренебрегвайки факта, че е имало и други мнения. Т.е. отговорността трябва да се понесе отиталианската служба за гражданска защита и държавата като цяло.

А сега, държавата си измива ръцете с подбраните от нея мнения, най-вероятно за да препази чиновниците си и да предотврати многобройни искове за компенсации.
31 Октомври 2012 09:51
Manrico 31 Октомври 2012 09:04

"Викаш, ако един учен проектира мост и е вътрешно убеден, че мостът няма да падне, пък той падне и изтрепе хора, ученият да не го закачаме, а?"


Ако се окаже, че настъпилата авария не е заради калпаво строителство, некачествен надзор, кражба на материали, липса на подръжка или заради извънредно събитие, ставащо веднъж на не знам колко си години, а защото инженерът не е спазил кодовете за проектиране, то той ще си понесе отговорността.

Но в описания в статията случай няма установени кодове/правила за прогнозиране на земетресенията, които тези учени са нарушили, давайки своята грешна прогноза. Отново, отговорността трябва да легне върху държавните чиновници, които съзнателно са подбрали само мнения, които са им изнасяли.
31 Октомври 2012 10:45
Абсурдността на ситуацията не е в това, че са съдени учени, защото не е съдена науката, а конкретни човешки същества.
Етиката на учения е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА част от това, да се наричаш 'учен'. И причината е явна - ти си експерта и няма начин другите да знаят повече от теб по твоята професия. Затова и се казва кой къде работи и какво е научното му ниво (титли, длъжности). Това позволява на слушащите да могат да си направят собствена оценка на надеждността на говорещия. И вие ако чуете Пешо от Долно Нанагорнище да казва, че ще се уволни служител на МВР няма да му повярвате. Но когато Б.Б. го каже - ами става.
С учените и прогнозите им е същото - титлите им осигоряват положение и пари, но и задълженията им се променят. И който не се съобразяват с това трябва да си плаща. Нали и при нас осъдиха екстрасенса, дето каза че ще има нещо в Хасково и всички бяха стояли отвън. И нямаше мъртви, а само гневни хора.
31 Октомври 2012 11:25
Трудно е да се вземе страна в този спор. АКо отидеш на преглед при лекар и той ти каже, че си добре, а като се върнеш у дома - и се гътнеш - кой е виновен?
Трябва ли да държим отговорни Опенхаймер или Калашников за това, което са изобретили?
31 Октомври 2012 11:25
Криптонациста ще го разпознаеш И по неговата неконтролируемо-оргазмена подкрепа към гоненията на учени.
31 Октомври 2012 12:42
Не са ми известни учени които да проектират мостове. С това обикновено се занимават инженери. Не'ам време да обяснявам разликата на програмисти..
31 Октомври 2012 13:07
Ей, какви хора сме това хората. Ако не беше станало силно земетресение, щяха да съдят Джанпаоло Джулиани за лъжлива информация...........
А и това - " ..успокойте хората, затворете му устата...."не ми се струва много научно....
31 Октомври 2012 13:14
Джордано Бруно - Галилеи - Ева (перлите на италианското правосъдие)
31 Октомври 2012 14:43
Да бяха питали онзи с хороскопите Лещански щеше да им каже, че земетресение ще има.

31 Октомври 2012 16:43
Ако не друго, поне си държат на традициите италианците
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД