:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,441
Активни 757
Страници 28,006
За един ден 1,302,066
Поуки

Когато корпорациите плащат за политика, сметката поемат избирателите

Порочната система ще се поправи, ако гласоподавателите пряко субсидират партиите
Британска парламентарна комисия предлага партиите да получават държавна субсидия, която да се изчислява на базата на броя на бюлетините, подадени за партията на последните избори.
Вълнуващ спектакъл - двамата кандидати за президент на САЩ се надпреварват френетично в събирането на пари. До 6 ноември Барак Обама и Мит Ромни ще са набрали повече от 1 млрд. долара, всеки поотделно. Други групи вече са похарчили 1 млрд. Всеки път изборите струват повече от предходните, в резултат на което след всеки изборен ден САЩ затъват все по-дълбоко в корупция. Колкото и гласове да е събрал спечелилият в изборите,



победител са парите



Можете ли например да повярвате, че Ромни, чиито водещи 5 донора за кампанията са банки от Уолстрийт, ще сложи банковия сектор в клетка? Или че Обама, който е получил 700 000 долара от "Майкрософт" и "Гугъл", ще застраши монополното им положение? Или че в Сената Джеймс Инхоф, който яростно отрича климатичните промени и чиито най-големи донори са петролни компании, би могъл да промени възгледите си, дори и ако му бъдат представени доказателства? Лудостта с финансирането в САЩ показва как докато пазителите и структурите на демокрацията продължават да са налице, системата, която те дефинират,



мутира в плутокрация



Въпреки несекващите опити да се реформира, системата за финансиране на американските кампании днес е по-корумпирана и корумпираща, отколкото преди десетилетия. И е трудно да предвидим как това може да се промени. Ако корпоративните приближени и подмазвачите на милиардерите, които са на власт, трябва да гласуват за промяна в системата, те ще извършат политическо самоубийство. Какво друго, извън парите, които харчат, ще ги рекламира и препоръча на американския народ?

Трябва да гледаме на тази система като на смъртоносно предупреждение за това какво се случва, когато една нация не успее да раздели големите пари от политиката. Британската система в сравнение с американската изглежда направо умилително симпатична. Всички разходи по кампании на последните общи избори - от страна на партиите, кандидатите и независимите, бяха 58 млн. лири стерлинги, или около една шеста от стойността на сегашната президентска кампания в САЩ. Има таван за разходите и сериозни ограничения върху политическата реклама.

Но и тази система е порочна. Няма ограничение върху личните дарения. В система с ниски общи бюджети това дава огромно предимство на най-богатите донори. Политическите партии знаят, че ако сторят каквото и да е срещу интересите на корпоративните сили,



те излагат на риск собственото си бъдеще



Решенията, предложени от парламента, ще направят британската система малко по-малко порочна. В края на миналата година комисията по стандартите в обществения живот предложи да се въведе таван на даренията от 10 000 лири стерлинги годишно, ограниченията върху разходите за кампаниите трябва да се намалят и да се увеличи публичното финансиране за политическите партии. Според това предложение партиите трябва да получават държавна субсидия на базата на резултатите от предходните избори.

Политическият процес пак ще е доминиран от хора, разполагащи с големи доходи. През 5-годишния изборен период съпруг и съпруга ще имат право да даряват от една банкова сметка до 100 000 лири. Държавното финансиране, обвързано с резултата от предходните избори, ще облагодетелства партиите на власт. Това означава, че когато обществената подкрепа за дадена партия се срине (помислете за либералдемократите), тя все още ще получава бонус за популярност.

Но въпреки това и независимо от предизборните си обещания трите най-големи партии отказаха да приемат предложението на комисията. Обяснението, което всички те дават, е, че държавата не може да си позволи повече финансиране за политическите партии. Това е странен аргумент. Нужните за това пари се равняват на сумите от закръгляване в националната текуща сметка. Те вероятно са доста по-малко от това, което всички ние всеки ден плащаме в полза на приближените капиталисти, които настоящата система насърчава - ненужни харчове за финансиране на частни проекти,



за пътища за никъде,



за програмата "Трайдънт" за ядрените подводници. Общата цена на нашия подкупен политически процес е неизчислима - корумпирана и неефективна икономика и политическа система, настроена да отвръща не на нуждите на електората, а на исканията на едрия бизнес и на милиардерите.

Аз бих отишъл и по-далеч от парламентарната комисия. Ето как според мен трябва да изглежда демократичната система за финансиране - всяка партия трябва да може да събира еднаква скромна сума за членство - например 50 лири стерлинги. След това да получава съответно финансиране от държавата, което да се изчислява на базата на членската вноска. И не бива да има други източници на финансиране - тази формула би обезсмислила политическото брокерство на профсъюзите.

Уверен съм, че тази система не само ще прочисти политиката, но и ще принуди партиите да се свържат отново с обществото.Ще ги задължи да бъдат по-предприемчиви в набирането на членска маса, което всъщност е тяхната демократична легитимация. Тази система дава стимул и на избирателите да се присъединят към някоя партия и отново да започнат да участват в политиката.

Цената за обществото вероятно ще е към 50 млн. лири годишно, или малко по-малко от 1 лира на избирател - три пъти цената за телефонен вот в риалитито X Factor. Това е микроскопичен разход в мащаба на държавните разходи.

Политиците и таблоидите ще се оплакват горко от тази система и ще се аргументират както досега, че данъкоплатецът не може да си позволи да финансира политиката. Но ако погледнем как банковият сектор съсипа икономиката, как корпоративната мощ пречи на всяко усилие да се вземат мерки срещу климатичните промени, както и какви икономически и политически сътресения причини системата на приближените до властта капиталисти, ще разберете, че не бива да си позволяваме да не го сторим.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Барак Обама и съпругата му Мишел вечерят с победители в конкурса "Вечеря с Барак и Мишел", който бе организиран във Вашингтон като част от кампанията за набиране на средства за Обама.
15
2322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
30 Октомври 2012 20:01
То само сметката да беше... ами после и танто за кукуригу!
30 Октомври 2012 22:26
Партиите са доброволно сдружение на гражданите. Ако аз и моите приятели (които сме граждани) се сдружиме в партия на "еди какво си", е логично сами да се издържаме. Да си плащаме членски внос. Както в "доброто старо " време на английските клубове. В момента когато започнеме да получаваме държавна субсидия, "дарения" или започнат да ни издържат чуждестранни фондации и организации, значи вече нямаме нищо общо с нашите цели и идеали.
30 Октомври 2012 23:19
Много просто, няма демокрация когато $1 = 1 глас. Американската политическа система в действителност е ЕДНОПАРТИЙНА. Демократи или републиканци, те се грижат единствено за интересите на 1%.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_29.html

30 Октомври 2012 23:49
Марков, поздравления! Ти най-после откри Америка
31 Октомври 2012 03:31
" В САЩ изборите ги печели винаги само една и съща партия- партията на Големите пари!"/Ноам Чомски/

Апропо, Нов доклад за ситуацията с човешките права в чужбина може в скоро време да бъде обнародван в Москва. Това заяви Константин Долгов, който отговаря в руското министерство на външните работи за правата на човека, демокрацията и върховенството на закона, предава РИА Новости.
Държавната Дума миналата седмица обсъди първия доклад на министерството за ситуацията с правата на човека в САЩ. В доклада се отбелязва, че значителен брой американски граждани са лишени от избирателно право, защото имат криминално досие. Също така гласовете на жителите в някои щати имат математически по-голяма тежест, отколкото гласовете на жителите от други щатове.Москва също така отправи критики към САЩ, че по техните закони специалните служби могат без позволение от съда да се намесват в частния живот на американци и чужденци.

31 Октомври 2012 03:45
ЩУРЧО,
Партиите наистина са сдружения на Гражданите, но целта на тези сдружения е реализиране и защита на интересите на членовете им, но с ПОЛИТИЧЕСКИ средства- с участие в парламентарни Избори и...в управлението на държавата!!!
Но, както е известно и на всяко хлапе, "При Демокрацията Избори се печелят с пари- с много пари! За още повече пари!"/§39/. Ерго, при Демокрацията печелят Избори и управляват държавата хората с МНОГОТО пари! Следователно, сдруженията-партии на хората( 80-85% от всички) с МАЛКОТО пари почти никога НЕ печелят Избори!
Ерго, Демокрацията е ОТ и ЗА хората с Многото пари!
Може би, по-правилно би било да бъдат забранени дарения за партии, а размерът на членският внос да е един и същ, по закон, за всички партии! Едва тогава, НЕ парите, а числеността на членовете на партии ще определят кой ще спечели Изорите и ще управлява държавата! Което, според мен, е по-демократично, отколкото парите да решават това!
31 Октомври 2012 04:23
А защо във века на Интернет трябва да се правят такива кампании и да се харчат нахалост милиарди за глупости?!Кому са нужни тези циркове?!Не може ли да има един дебат по телевизията и то безплатно/има обществени медии,които се издържат с парите на данъкоплатците/?!Да си напишат програмите и да ги пуснат в мрежата?Да ги раздават активистите им на улицата?Кой има нужда от абсурдни клипове и разни концерти?!Защо трябва партиите да намират пари от бизнеса или да им ги дава държавата?Ако имат членове,те все ще могат да съберят някой лев за необходимите разходи.Тези луди пари,които докарват на власт само тарикати и подкупни субекти,а пречат на хората с идеи да се конкурират с тях,трябва да отидат в историята!
31 Октомври 2012 09:14
Развращаването в политиката е достигнало върхови форми. Ако преди 250 години съвременните политически учения са възникнали като антипод на религиозния догматизъм, то днес става ясно, че няма какво да замени или коригира тези учения, поради което извращенията са на път да добият невиждани размери.
31 Октомври 2012 14:57
Ерго, при Демокрацията печелят Избори и управляват държавата хората с МНОГОТО пари

Пара, щото пък при НЕдемокрацията едни бедни управляват, чак да ги ожалиш! Е поне не им се налага да печелят избори

Ракита
31 Октомври 2012 15:06
Колко пъти съм писал, че сегашната представителна демокрация, най- вече американската е една абсолютна илюзия, най- голямата заблуда за човечеството, най-удобното прикритие на олигархията, която в действителност управлява. Все под димната завеса на тази демокрация и със съдействието на цялата медийна машина, в съвременния свят се вършат невъобразими безобразия, съсипването на цели национални икономики, най- напред икономически, после и военно, умъртвяването на държавни глави, които не изпълняват диктата на “демокрациите“. И много важно, най- силният аргумент на тези демокрации не е нещо друго, а СИЛАТА, военната сила. Така в един кратък исторически интервал бяха разрушени и опустошени множество страни, съпроводени с милиони човешки жертви. Страни като Югославия, Ирак, Афганистан, Либия, сега и Сирия. Парите и безконтролното обогатяване станаха основен лост за доминиране, модерното заробване на милиони. Има ли друго обяснение на факта, че в момент на световна криза, провокирана от машинациите на банковия капитал, милиардерите в Щатите са се увеличили драстично, средната класа е на път да изчезне, факти потвърдени от статистиката. Какво да добавим за плъзгането надолу на нашата българска икономока, която се редуцира до една туристическа дейност, какво още да дискутираме безмерното лицемерие и корумпираност на управляващите, бедността и мизерията на голяма част от населението, обезлюдяване на държавата, започнало най- вече от селата. Ако това са реалните резултати на западната демокрация, то тя може да се сравни само с природно бедствие.
31 Октомври 2012 16:13
Ако това са реалните резултати на западната демокрация, то тя може да се сравни само с природно бедствие.
Демек, остава ни да избираме между социализма/комунизма и феодализма
31 Октомври 2012 17:16
Спартак, напълно съм съгласен с Вас.
България тръгна по грешен път сле 10 ноември 89г., тъй като нямаше друг избор.
Нео-либералната макроикономическа догма за нерегулирания "свободен" пазар и икономики, недостъпни за икономическа криза, владееше и за жалост все още владее света, и България, напускайки тоталитарния режим, нямаше друга алтернатива освен да прегърна тази пагубна линия, насърчавана от МВФ. Няма страна в света, която изпълнявайки предписанията на тази организация, обикновено за режене на държавните разходи за образование, пенсии, социални помощи, насърчавайки приватизация навсякъде, да е просперирала икономически.

Ние трябва да осъзнаем, че българското правителство винаги може да направи така, че всички българи, искащи и търсещи работа, да намерят такава.
Ние нямаме нужда от чужди инвестиции за това. Съвременната националната валута е държавен, общонароден монопол, който може да се изпозва по начин желан от избирателите и ако това е пълна заетост и стабилни цени, то това може да се постигне.

31 Октомври 2012 20:14
Ние трябва да осъзнаем, че българското правителство винаги може да направи така, че всички българи, искащи и търсещи работа, да намерят такава.Ние нямаме нужда от чужди инвестиции за това. Съвременната националната валута е държавен, общонароден монопол, който може да се изпозва по начин желан от избирателите и ако това е пълна заетост и стабилни цени, то това може да се постигне.

Интересно как?
Нямаме нужда от чужди инвестиции - ОК, ама като нямаме и собствен капитал как създаваме тези работни места?
01 Ноември 2012 00:00
traikokitan4ev,

Бих Ви препоръчал да прочетете кратките статии по-долу ако искате и имате време. Ако имате още въпроси можете да ги зададете.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_21.html

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post.html

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_25.html

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_26.html
01 Ноември 2012 09:12
Какви корпорации бе, нали е пазарна икономика?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД