Главният прокурор Борис Велчев подаде оставка 4 месеца преди изтичането на мандата си. Официалното му оттегляне беше прието вчера от Висшия съдебен съвет (ВСС), но той остава начело на прокуратурата, докато президентът Росен Плевнелиев не издаде специален указ за освобождаването му. Велчев беше назначен в Конституционния съд в сряда пак с указ на държавния глава. В рамките на седмица той трябва да положи клетва като съдия.
След приемането на оставката му във видимо добро настроение Велчев коментира, че където и да отиде след прокуратурата, ще му е по-леко. "Тръгвам си с чувството на човек, положил много усилия. Искаше ми се да направя повече за противодействие на организираната престъпност, но и сега има много осъдителни присъди за знакови фигури", заяви той и допълни, че е горд, че по време на 7-годишния си мандат не е допуснал прокуратурата да влезе в конфликт с МВР или съда.
Засега не е ясно кой ще изпълнява длъжността, докато ВСС проведе конкурс за нов главен прокурор. Въпреки че гласуваха оставката му вчера, от съдебния съвет не посочиха кой ще застане начело на държавното обвинение временно. Правосъдният министър Диана Ковачева обясни, че до седмица ще бъдат готови правилата за избор на главен прокурор и ВСС ще открие процедурата. Към момента главният прокурор има двама заместници - Галина Тонева и получилия вчера втори мандат начело на следствието Бойко Найденов. Един от тях ще изпълнява длъжността временно. Двамата освен това са и сред спряганите за кандидати за главен прокурор.
Въпреки че беше избран за втори мандат начело на Националната следствена служба, Бойко Найденов отново не отговори директно на въпроса дали ще се впусне в битката за глава на държавното обвинение. Той събра 18 гласа за втория си мандат, като бе подкрепен от Велчев и председателя на Върховния административен съд Георги Колев.
Другият кандидат за поста беше прокурорът Евгени Диков. В концепциите си и двамата засегнаха ниската натовареност на следователите. Диков цитира статистика, според която едва 6.67% от разследванията се водят от следователи. Найденов пък каза, че проблемът идва от окръжните прокурори, които отказват да дават казуси на следователите. Зам. главният прокурор допълни, че е пуснал окръжно да им се разпределят дела, за да не се превръщат в добре платени безработни. Той застъпи тезата, че службата трябва да работи предимно по тежките дела, където се изисква експертиза, тъй като следователите са висококвалифицирани.
|
|