:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,765
Активни 453
Страници 5,330
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Краят на „държавата на благоденствието“

Изпълниха се пет години от онзи 9 октомври 2007 г., който отбеляза предкризисния връх - денят, от който започна съвременният кризисен цикъл, сравняван по мащаби на промяната и по дълбочина на срива единствено с Великата депресия. Скоро ще станат 4 четири години от март 2009 г., когато финансовите пазари стигнаха и и прекрачиха дъното на рецесията. Тогава стигнахме до най-ниската пазарна капитализация на всички борси. От дъното нататък броим годините на най-тягостната фаза в цикъла - депресията. Депресивната икономика е вяла и нестабилна. Разпадът е спрял, но възстановяване на стопанството, растеж, който да компенсира рецесията, все още няма. Такава е световната конюнктура вече 4 лета. Знае се, че Великата депресия, последвала кризата през 1929-1933 г., трае 6 години - от август 1933 г. до есента на 1939 г., дори 7 и 8 г. в периферните страни, където предвоенен подем се усеща едва от 1941 г. Навлизайки в сегашната депресия, очаквахме, че светът ще я преодолее за не повече от 3 до 4 години. Защо?



Днешната икономика е по-динамична,



скоростта на всички процеси е далеч по-висока в сравнение с 30-те години на ХХ век. За да стигнем от една точка на света, до всяка друга губим ден-два, а не седмици. В пъти по-бързо се транспортират стоките, паричните преводи стават в реално време, вестите стигат до получателя за секунди. Инвестиционният цикъл, времето за което се амортизира изцяло и се подменя производственото оборудване, се е съкратил поне наполовина. Нарасналата скорост на обмена би следвало да доведе до скъсяване и на икономическия цикъл, и на отделните му фази. И наистина, рецесията в съвременния кризисен цикъл продължи по-малко от година - 3 до 4 пъти по-кратко от рецесията през 1929-1933 г. С тази, в пъти по-висока, скорост би следвало световната икономика вече да се е преструктурирала и да излиза от депресията.



Защо не излизаме от депресията?



Това е един въпрос, на който икономическата наука отдавна дължи отговор, но за жалост не е в състояние да го даде. И не личи никой от най-видните днес икономисти да работи задълбочено по него. По-просто е да се отрече теорията за икономическите цикли, да се пренебрегнат аномалиите на стопанската динамика и така да се скрием от въпроса кога ще настъпи дългоочакваният поврат към новата фаза на устойчив растеж. Продължаващата свръх очакванията дълго депресия се корени в разпада на икономическия модел на "държавата на благоденствието", наложен от 60-те години на ХХ в. и изчерпан до края на второто хилядолетие. Идеите за модерната благоденстваща държава се крепят на утопията



"икономиката на потреблението",



според която наред с фискалното преразпределение на доходите, държавата може да създава ново потребление чрез раздути държавни разходи, финансирани със заеми. Теоретична основа е идеята на лорд Кейнс за акселератор на държавните разходи. Наистина е възможно днешното поколение да вземе заем от утрешното и да потребява повече, отколкото е произвело. Но само като натовари наследниците си с дълга да платят утре с лихвите за онова, което днес потребяваме, без да изработим. Докога? Дълго време следовниците на икономиката на потреблението твърдяха, че кредитното преразпределение няма предел, защото държавата винаги ще има възможност да отлага падежите (shifting maturities). Т.е. да рефинансира старите заеми с нови, все по-големи, та да покрият не само старите главници, но и лихвите по тях, а и новите бюджетни дефицити, с които се финансира раздутото потребление. Една поука от съвременната депресия бе откритието, че



държавният дълг има предели



Оказа се, че тези предели са отдавна надминати в няколко ключови държави и в Европейския съюз като цяло. И точно сега, когато според изпитаните рецепти на "икономиката на потреблението" държавите трябва да надуят потреблението чрез социални разходи за подкрепа на новите безработни и за всички губещи, които депресията отхвърли като "излишно население", се налага държавите "да стягат колана". Засега



строгите мерки остават на книга,



прословутото затягане на фискалната дисциплина (austerity) дори във фактически фалирали страни, например Гърция и Испания, се разбира като удържане на дефицита до леко намалени размери. Всички държави продължават да трупат нов дълг. Декапитализирани са пенсионните фондове в цяла Европа, здравните осигуровки не покриват растящите разходи. Така не може да продължи. Ще се наложи да бъдат балансирани бюджетите на всички държави, а бюджетът на ЕС да бъде свит. Краят на "благоденствието" ще настъпи, когато кредитът стане недостъпен, а балансирането на разходите - и на държавните, и на домакинските бюджети, стане неизбежно. Преходът от "благоденствие" към твърдо балансиране ще е много болезнен, защото наложи насила намаление на доходите (заплати, пенсии, помощи), сиреч на потреблението в практически всички благоденстващи днес страни. Утре ще се наложи всеки да отделя от по-постния си залък, за да плаща за вчерашното "благоденствие". Всичко това само ще потиска икономическия растеж, ще създава депресия. Но като всяка илюзия е "благоденствието" взето назаем от бъдещите поколения си има край. Той е болезнен.
53
13248
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
11 Ноември 2012 19:43
Има един хубав разказ SciFi - май Бредбъри - в който се описва точно това бъдеще, с харченето на парите на следващото поколение. Чел съм го поне преди 40 години.
11 Ноември 2012 19:49
Каква депресия?

Доколкото съм запознат тази година световната икономика ще нарасне с 3-4 %. Това, че има държави, които са в депресия си е техен личен проблем, това не е проблем на световната икономика!
11 Ноември 2012 21:10
Една поука от съвременната депресия бе откритието, чедържавният дълг има предели. Оказа се, че тези предели са отдавна надминати в няколко ключови държави и в Европейския съюз като цяло.
За предела на дълга на една друга държава с огромен дълг не се казва нищо. Защото е далеч предела, или друга е причината.
11 Ноември 2012 22:18
Наистина е възможно днешното поколение да вземе заем от утрешното и да потребява повече, отколкото е произвело. Но само като натовари наследниците си с дълга да платят утре с лихвите за онова, което днес потребяваме, без да изработим. Докога? Дълго време следовниците на икономиката на потреблението твърдяха, че кредитното преразпределение няма предел, защото държавата винаги ще има възможност да отлага падежите (shifting maturities). Т.е. да рефинансира старите заеми с нови, все по-големи, та да покрият не само старите главници, но и лихвите по тях, а и новите бюджетни дефицити, с които се финансира раздутото потребление.

Хубаво го е дефинирал проблема Хърсев, ама е забравил да посочи, че това важи само за т. нар. западни демокрации където политиците с 4-годишни мандати превръщат икономиката в Понци схема само и само да бъдат избрани. Диктаторски и тоталитарни режими по правило нямат дългове.
11 Ноември 2012 22:24
Защо не излизаме от депресията?

Защо влязохме в депресията, бе Хърсев? При положение, че нашият банков сектор е най-читавият в света? Най-ликвиден и така нататъка. Все по-по,-най! Даже съгласно нашето "законодателство", ако някой каже лоша дума среще някоя "българска банка", трябва моментално да носи съдебна отговорност. Та вече 4 години, все не разбирам, при положение, че ние, клиентите на всички тези банки съвестно им плащаме всички измислени такси и комисионни, защо трябва да сме въвлечени в такава криза. След, като всяка година "българските банки", отчитат свръх-печалби? И техните "менеджъри", получават супер-заплати. И супер-дивиденти. За сметка на българските служителите и клиенти.
11 Ноември 2012 22:44
Хърсев,
ти кога си живял в държава на благоденствието, та й обявяваш края?
11 Ноември 2012 22:46
кога рева по погребения
11 Ноември 2012 22:50
начи не са виновни банкерите сатанисти де създадоха чудовищно разделение между бедни и богати, унищожиха златния резерв, напечатаха шума с тегло колкото земното кълбо, раздадоха заеми с лихви, които не може да върне и цялата вселена да се впрегне и всичко това от чудовищна алчност...не са виновниработодателите, които плащаха жълти стотинки и в резултата пазарът се спихна, защото нямаше платежоспособно търсене, та се наложи банкерите да дават кредити, че да се купува продукцията, че да растат печалбите...
банкерите требе почнат да се бесят...
11 Ноември 2012 23:03
Като стана въпрос за прасета, да споменем и една китна малка страна - Люксембург. Най-висока средна заплата в Европа - 4000 евро.
Дълг - 2 трилиона (!!!) долара, по няма и 2 милиона долара на калпак.
Да сте чули нещо за това прасе по новините? Науката какво казва по въпроса?
11 Ноември 2012 23:13
ЗИПе,
Само ще добавя, че растящата част от света си позволява вече открито да не цени валутата на Запада (долар/евро/паунди/йени) и му иска все повече хартийки за единица енергия и ресурси (в отговор на разни QE-та), а от някои стратегически ресурси като обогатен уран направо го лишава.
Налага се спешно да се изтискват шистите и битумите, да се строят всякакви "зелени" енергетики и да се лишават военните от ядрени бомби, а съюзниците (Германия, Япония) - от атомни централи, за да не почне тока в Ню Йорк да спира както в България навремето 2 часа има, 2 часа няма.
11 Ноември 2012 23:18
Краят на държавата на благоденствието би означавало и края на капитализма. Съмнявам се, че хората биха се съгласили да живеят в мизерия, след като десетилетия са имали висок жизнен стандарт, който беше постигнат благодарение съревнованието между капиталистическият и социалистическият блок.
11 Ноември 2012 23:22
КРОТКИЯ,
Край на КАПИТАЛИСТИЧЕСКИТЕ държави Бангладеш, Хаити, Либерия и т.н. ли имаш предвид- където до днес си беше абсолютно КАПИТАЛИСТИЧЕСКО Благоденствие?!?
11 Ноември 2012 23:23
Кризата си има ясен причинител - нежеланието на развиващият се свят да поддържа свръхпотреблението на златния милиард.
Ако желае да бъде златен и занапред, да плаща. В злато, не във виртуални единици и нули по неговите си банкови сървъри.
12 Ноември 2012 00:26
"Държавата на благоденствието" всъщност започва от господин Рейгън, който с един хазартен ход ограби бъдещото поколение на Америка, за да победи комунизма сега. Смея да твърдя че ако съветските ръководители не се бяха поддали на "надпреварата във въоръжаването", Рейгън щеше да бъде споменаван на Запад със същото чувство с което сега се споменава на Изток Горбачов.
И да питам многоуважаемите форумци - когато всичките държава са задлъжнели - към кого са задлъжнели толкова тези държави ? Навремето хората са убивали кредиторите си и "няма дълг", същата схема е приложима и сега, нали ?
12 Ноември 2012 00:37

когато всичките държава са задлъжнели - към кого са задлъжнели толкова тези държави? Навремето хората са убивали кредиторите си..., същата схема е приложима и сега, нали?

Не знам дали това с убиването ще може да стане - пенсионерите няма да са съгласни - едни от големите кредитори са пенсионни и застрахователни фондове. Те даже със закон са задължени един значителен процент от вложенията им да бъдат в държавни дългове.

12 Ноември 2012 02:18
Идеите за модерната благоденстваща държава се крепят на утопията "икономиката на потреблението", според която наред с фискалното преразпределение на доходите, държавата може да създава ново потребление чрез раздути държавни разходи, финансирани със заеми.
Идеите за модерната пазарна икономика се крепят на утопията " свобдното търсене и предлагане определя реалната цена", според която наред с фискалните субсидии (земеделие, отбрана, банкова дейност), частните фирми могат да създават ново потребление чрез раздуване на разходите си (консултации, виртуални инструменти достигащи до фалшификати), финансирани със заеми не без подкрепата на държавата.
Всички държави продължават да трупат нов дълг. Декапитализирани са пенсионните фондове в цяла Европа, здравните осигуровки не покриват растящите разходи. Така не може да продължи.
Всички частни фирми продължават да трупат нов дълг (междуфирмената задлъжнялост расте, други фалират с непогасени дългове). Декапитализирани са банките в цяла Европа (ФЕД наля, сиреч заеми, над 1 трилион долара в европейски банки между 2008 и 2010 г.). Банковите разходи, включително бонуси, продължават да растат без насреща да има реално икономическо покритие - икономически по-ефективна стока спрямо предходната (Примерно, BMW X5 с по-нисък разход на гориво или по-ниски експлотационни разходи в сравнение с BMW серия 3 )
А когато кредитът стане недостъпен по-скоро ще свърши "благоденствието" на банките отколкото нечие друго. Иначе всяка операция е болезнена. Въпросът е кой ще е хирурга - пишман-икономист или мъдър държавник. Още по-важният въпрос е коя е причината за операцията - чии точно раздути "представителни" разходи съсипаха доверието при стоковата размяна - алчността на "инвеститорите" (особено печатащите зелена шума или продаващи продукция на фиксирани от държавата цени, петторно по-високи от текущите) или алчността на политиците (комисионни от "стратегически" проекти, "Цанков камък" например ).
Пример за съсипаното доверие са днешните TV репортажи - магазин за "безплатна" размяна на стоки (стоки без добавена стойност ) и мечтата на младежта - да станат охранители, пазванти на нищото (казина, чалготеки) ... срещу 200 евро месечно.
12 Ноември 2012 05:03
Хърсев продължава да разказва за част от проблема:т.е. за резултата.Но не казва истината къде е заровено кучето!А,докато това не се каже и кучето не се изрови и погребе,вонята ще продължава!А вони на грабеж,не на държавност!И не само у нас,а навсякъде е така!Пари вече се правят от спекулации,не се правят от производство.Скоро тарикатите ще измислят как да печелят милиарди и от въздуха,който дишаме и как да не платят и стотинка за тях.Милиарди се претакат през медиите за ненужна реклама и всичко се начислява във цените на стоките.Има все повече кухи пари!И все повече кухи стоки.Това не е никаква депресия,а световна икономическа катастрофа!!!!!!Колкото и да се ограничат разходите за администрация,колкото и да се намалят помощите за бедните и разходите за образование и здравеопазване,държавите ще продължат да затъват за сметка на увеличаването на милионери и милиардери,които ще се чудят къде да си дянат парите.Борсите,ошфорките,банките и износа на капитали и производство докараха икономическата чума и докато не се спре заразата и не се измисли лечение,емидемията ще се разраства и ще взема нови жертви.Да,никой не мисли и ако някой нещо предлага,то не се чува!Защото правителствата са марионетки на едрия бизнес и банките и на последните не им е изгодно да има промяна.
12 Ноември 2012 08:46
Като стана въпрос за прасета, да споменем и една китна малка страна - Люксембург. Най-висока средна заплата в Европа - 4000 евро.
Дълг - 2 трилиона (!!!) долара, по няма и 2 милиона долара на калпак.
Да сте чули нещо за това прасе по новините? Науката какво казва по въпроса?


Han
[note 1] As the Bank of International Settlements explains, small countries with large financial sectors tend to have disproportionately large gross external debts as well as holding large cross-border debt assets.[1] Luxembourg is a net creditor country.


Да не ги мислим тях
12 Ноември 2012 09:00
Защо не излизаме от депресията?
Барон Мюнхаузен е дал отговорът отдавна. Хващаш се за косата и се изтегляш заедно с коня от блатото. Така и чакат модерните икономисти да се излезе от кризата. Докато не се намеси държавата, няма излизане от кризата. Справка Ню дийл на Рузвелт и Германия при Хитлер. Както и действията на Сталин след Гражданската война в СССР и след Отечествената война.
12 Ноември 2012 09:48
Благодаря, г-н Хърсев.
Добре, че има такива като Вас, че като гледам целия форум е пълен с последователи на Дж. М. Кейнс.
12 Ноември 2012 10:08
ANNETAZ,
/:/ "Хърсев продължава да разказва за част от проблема:т.е. за резултата.Но не казва истината къде е заровено кучето!А,докато това не се каже и кучето не се изрови и погребе,вонята ще продължава!А вони на грабеж,не на държавност!И не само у нас,а навсякъде е така..."
............................................................................
Абсолютно ТОЧНО!
Причините за Кризата са или субективни или обективни, или и двете! Друг вариант НЯМА!
Ако са субективни, трябва да бъдат съдени и осъдени( и отстранени) съответните лица!
Ако са обективни, трябва да бъде съдена и осъдена(и променена!) Системата(Капитализмът)!
Но, Държавата да СПАСЯВА от съдене и отстраняване на виновните лица или да се спасява и да не се променя виновната Система, е нож в гърба на Народите- за сметка на шепа "богоизбрани"!
12 Ноември 2012 10:13
Основата на икономиката е потреблението, а когато то се свива или си е свито, икономиката е на зле. Това свиване на потреблението е една от основните причини и за тези циклични кризи. Към това като се прибави и прехвърлянето на тежеста на кризите от богатите към по-бедните държави и става обяснимо защо примерно в България сме много зле от 23 години. Няма как с ново свиване на потреблението, да се излекуват последиците от досегашното му свиване, както се твърди в статията. И пак пример с България: до втората половина на 2009, когато ГЕРБ взе властта в България, кризата си я имаше, но проявлението й в България не беше особено силно изразено. ГЕРБ взе властта, отказа да плаща задълженията си към фирмите, замрази доходите, прокара и други прокризисни мерки и ето как кризата се развихри с закъснение в България и продължава с пълна сила.
12 Ноември 2012 11:20
В държавите, където ножицата между бедни и богати е много разтворена, кризите са по-чести и по-силни. Тук е ролята на държавата, която с преразпределението, което прави, може леко да позатвори тази ножица и с това да подпомогне икономиката, т.е. точно обратното, на това, което твърдят дебеловратите бизнесмени в България и техните протежета-"икономисти".
12 Ноември 2012 11:40
начи не са виновни банкерите сатанисти де създадоха чудовищно разделение между бедни и богати, унищожиха златния резерв, напечатаха шума с тегло колкото земното кълбо, раздадоха заеми с лихви, които не може да върне и цялата вселена да се впрегне и всичко това от чудовищна алчност...не са виновниработодателите, които плащаха жълти стотинки и в резултата пазарът се спихна, защото нямаше платежоспособно търсене, та се наложи банкерите да дават кредити, че да се купува продукцията, че да растат печалбите...
банкерите требе почнат да се бесят...

Отговорността на банкерите е много по-малка от тази на популистките правителства, които създадоха законодателни условия за банките да раздават кредити на лица с ниски доходи, които да не могат да ги плащат. Така се създаде измамно чувство за просперитет и доволните политици се радваха на всеобщо одобрение.
Иначе авторът е болезнено прав.
12 Ноември 2012 12:54
Италиански прокурор повдигна обвинения срещу „Стандарт енд пуърс” и „Фич
12 ноември 2012
Италиански прокурор повдигна обвинения за пазарна манипулация срещу рейтинговите агенции „Стандарт енд пуър” и „Фич”. Обвиненията са във връзка с понижаването на кредитния рейтинг на Италия, което е помогнало за задълбочаване на дълговата криза, предаде АФП.
„Повдигнахме обвинения срещу „Стандарт енд пуърс” и „Фич”, каза прокурор Микеле Руджерио. Обвинени са седем души – петима са работели в „Стандарт енд пуърс”, а двама във „Фич”. Сред обвиняемите е Девън Шарма, ръководител на „Сандарт енд пуърс” между 2007 и 2011 година
12 Ноември 2012 13:19
XYZxyz,
/:/ "Основата на икономиката е потреблението, а когато то се свива или си е свито, икономиката е на зле. Това свиване на потреблението е една от основните причини и за тези циклични кризи..."
.............................................................................
Прав си!
Но НЕ казваш коя е Причината за свиването на Потреблението!!!
Нима ще твърдиш, че хората нямат нужда от втора пържола, от втора бутилка шампанско, от втора колекция дрехи и обувки, от второ, по-добро лекарство, от по-голямо жилище, от по-модерна или по-голяма кола , и т.н.- при положение, че има гладуващи, мизерстващи, боледуващи и бездомни хора?!?
ПРИЧИНАТА е, че "Многото пари са у малко хора, а малкото пари са у много хора!"/§39/ ! Това деформира- СВИВА!-Производството и Пазара и ги ориентира към производство и продажба на луксозни, но малобройни стоки и услуги! Което пък води до Безработица и Безпаричие у потенциалните купувачи- което води до още по-голямо деформиране и свиване на производството и пазара!
А пък "Свръхпроизводството" означава производство на стоки в количества, част от които които НЯМА да имат купувачи- поради Ненужност(по-рядко) или поради Неплатежоспособност(най-често)! Но при Капитализма(частния!) Производството е заради Печалбата(Принадената стойност) която отива в джоба на капиталиста- сиреч, без Производство капиталистът няма как да печели! Но ако плаща повече(по-големи заплати) на Наемните му работници, капиталистът-работодател ще получава по-малка печалба- а неговата цел е повече Печалба за по-кратко време!
Ерго, Целта на частното капиталистическо Производство е причината за Кризите при частния Капитализъм(има и държавен Капитализъм- Социализмът, Комунизмът)- и тези Кризи са му присъщи!
12 Ноември 2012 17:20
Това, че има държави, които са в депресия си е техен личен проблем, това не е проблем на световната икономика!

Абсолютно верно!
И не само това. Дори в т.н. "фалирали държави" част от обществото отбелязва ръст и то много добър.
Просто масовото индустриално общество отмира с всичките му атрибути - пенсии, социални, и пр. В края на краищата хората са изградили пенсионни системи от има-няма сто години и то в по-малката част от световните общества.
И друг път съм споменавал, че да отделяш доход и го поверяваш за управление на други хора в продължение деситилетия с надеждата, че някъде в далечното бъдеще ще можеш да го потребяваш е очевидна глупост на търкалета и е абсолютно сигурно, че парите ще бъдат откраднати.
Тоталното отчуждение на поколениета и заскъсването на връзката деца-родители-внуци е характерно за индустриалното общество което за щастие си отива.
12 Ноември 2012 18:40
ШАКО,
/:/ " ...да отделяш доход и го поверяваш за управление на други хора в продължение деситилетия с надеждата, че някъде в далечното бъдеще ще можеш да го потребяваш е очевидна глупост на търкалета и е абсолютно сигурно, че парите ще бъдат откраднати..."
............................................................................
Ако , примерно, 30 години САМ си отделяш за пенсия 10% от заплатата си, ще имаш за пенсия(с размер на заплата ти!) за 3 години- ако е за пенсия с размер 50% от заплатата ти, ще имаш за пенсия за 6 години!!! Ако си ги държал в банка, заради лихвите, ще имаш за пенсия за още 1 година- т.е., за 7 години!
А пенсиите са доживотни- НЕ са само за 6-7 години! Затова и пенсиите на пенсионерите се плащат от вноските на работещите!
Проблемът е, че при Капитализма има Безработица- с което намаляват парите за Фонд пенсии, а и се харчат допълнителни пари за помощи за безработните!
Схвана ли?!
12 Ноември 2012 19:10
до paragraph 39

Австралийският съд вече ги осъди

http://worldcrisis.ru/crisis/1037241
12 Ноември 2012 19:12
Ето отговор на въпроса защо живеем по бедно ит Запада

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qgtg4vRyqM4#
12 Ноември 2012 19:12
Хубав анализ, Емо, но кой да чуе? Хората си искат достойния живот и хич не им дреме там за икономики-шикономики...ха не си му изпълнил желанията и току виж вземе да излезне на барикадите и започне процеса на "преразпределение"...е те тогава стой та гледай сеир...много жалко, но какво да правиш - никой не ще да вярва на лоши вести...всеки иска розови драперии и обещания, че живота ще бъде по-хубав от песен ( дето вика поета).
За съжаление приносителите на лоши вести ги убивали...уффф, кофти, ама к'во да правиш?
12 Ноември 2012 19:14
А ето и истинските причини за Великата световна рецесия:

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/11/blog-post_12.html
12 Ноември 2012 19:35
do rmarkov

Ей, ама ти наистина нищо не разбираш С идването на Рейгън на власт започва лудо печатане на долари и раздаването на кредити срещу рефинансиране, тръгва намаляването на лихвените проценти на кредитите. И понеже лихвата спадна до 0% - цялата пирамидка почва да се руши, колкото и да виете. Вярно е, че първо ще затриете света, а после себе си, но пак ще видите зор...

12 Ноември 2012 19:46
Кроткия (11 Ноември 2012 23:18),

Мисля, че имате право. Случаен ли е фактът, че увеличаващото се неравенство на разпределението на доходите в САЩ запoчна през 80-те, когато наближаващото рухване на СССР бе вече явно, и продължава до ден днешен ?



12 Ноември 2012 19:46
Хората си искат достойния живот
Оставаше да искат да станат х"уйнъри" кат Бърнард Мейдоф, Майкъл Капустин или мушмурок-лефер от икономики-шикономики!?
За съжаление приносителите на лоши вести ги убивали...
По-често се случва на "лъжливите овчарчета" -"Последен влиза (в кризата), пръв излиза". Браво Хърсев! Браво, Монка (три пъти изкарва България от кризата)!
Просто масовото индустриално общество отмира с всичките му атрибути - пенсии, социални, и пр.
Ако в това "и пр." се включва и населението (макар че е достатъчно само образованието), да се разбира ли, че се "връщаме назад към природата" ... от преди 250 хил. години, свободата на джунглата и потребление за мига?
12 Ноември 2012 20:10
Но при Капитализма(частния!) Производството е заради Печалбата
Щото при робовладелското общество (майката на демокрацията ) или феодализма (бащата на стоицизма) производството не е било заради печалбата!?
А и да, през 13 век като се докапали (усъвършенствали земеделието) до "втората пържола", се "обуклучили" от ядене и ги тръшнала чумата, особено преялите и от там лоша хигиена. С тия нужди, къде си ги изброил, днешната "чума" може да вземе образа на затлъстяване, диабет, алкохолизъм, биполярно разстройство (при втората колекция), наркомания (с лекарства), обуклучване (не могат да си почистят големите жилища и хепатитя плъзна и то тоя път не сред ромите), катастрофи (нов автомобил, който нуждаещият се не може да управлява). Или и ти кат Кайли чакаш да дойде краят на света?
12 Ноември 2012 21:43
10000 -12000 години еволюция/може да се умножат числата по 2,по 6 или вдигнат на 5 -та степен/,но после следва революция.Пък след нея пак еволюция.И така до края на света!
12 Ноември 2012 22:19
Две неща идват на ум като чета статията и постовете отдолу:
1. Благините по света са по-малко от нужните - няма за всички, и по няма да има при сегашния ръст на увеличаване на населението
2. Сегашните "икономисти" хабер си нямат как да се справят с кризата. Опитват се да предвидят бъдещето като гледат какво се е случило в миналото. Все едно да се опитват да карат автомобил като гледат в огледалото за обратно виждане.
Извода е: Тежки времена чакат човечеството. По-дебелите ще отслабнат, слабите ще си загинат мърцина.
12 Ноември 2012 22:41
неверни изводи си правиш, момко
за 8 дена се харчат толкова средства за въоръжаване, колкото за изхранване на цялото земно население за 1 година
12 Ноември 2012 23:04
Ами ти тогава потвърждаваш изводите ми, девойко.
Нека перефразирам тогава:
Тежки времена чакат човечеството. Който има по-добра армия и въоръжение, ще оцелее. Другите ще го духат.

Така по-добре ли е?
13 Ноември 2012 01:35
Рим имаше и армия и въоръжение и загина. Еволюцията на човечеството го е доказала, неоходимия и достатъчен фактор за оцеляване на популация е добрия генофонд. На западната англо-американска империя генофонда се разрушава по-бързо от покорените от нея колонии и доминиони, либерастите у нас заложиха на куц кон. Въпросът е кога и как, дали постепенно или брзо и драматично. Паническото изнасяне на янки, които са наясно със ситуацията, на изток към Китай говори че процесът е напреднал.
13 Ноември 2012 01:53
Разбира се че в Америка има умни хора и отдавна знаят това. Отговорът им е политиката на наводняване на Стария контитент с чужди раси, измислицата за мултиетническо общество не е "филантропска" прищявка, а стратегия за убиване на коренните народи и култури в Европа, за унищожаване на най-качествения генофонд. В тази война са вложени нечувани ресурси в опит англо-американския елит да запази статуса си на световен господар.
13 Ноември 2012 18:30
Ако , примерно, 30 години САМ си отделяш за пенсия 10% от заплатата си, ще имаш за пенсия(с размер на заплата ти!) за 3 години- ако е за пенсия с размер 50% от заплатата ти, ще имаш за пенсия за 6 години!!! Ако си ги държал в банка, заради лихвите, ще имаш за пенсия за още 1 година- т.е., за 7 години!

Параграфе, а защо ти е въобще "пенсия"?
Та човек свободно може да си работи, бъде полезен на обществото до към 70 и повече години. Естестевно не това което е работил на младини когато е бил със свежи мозък и мускули. После си сяда на дупето и младите край него са длъжни да му осигурят достойни старини докато му спре часовника, както той на тях е осигурявал храна и подслон докато станат човеци.
Ако се е случило да няма деца и е толкова урсуз, че не се погажда с никой би трябвало да е спестил маса пари без харчовете за поколението.
Ако няма деца, нищо не е спестил и квото изчукал-изпукал на мигас кеф като му дойде времето просто ляга умира и толкоз.
13 Ноември 2012 20:03
Лошо Седларов! Лошо!
WesternTwilight
14 Ноември 2012 21:43
Притесних се яко. Ще вземем да изядем бъдещето на поколението на Цар Киро.
17 Ноември 2012 00:17
Хомо економикус означава себичног човека који тежи превасходно материјалној, економској користи. Хомо економикус све своје потребе и циљеве подређује економској моћи као врхунској вредности.
18 Ноември 2012 19:55
Авторът Хърсев знае отлично, че дълговете на съвременните държави се измерват в пари, които нямат златно или някакво друго покритие, а се създават от централните банки с посредничеството на търговските банки (според някои тази зависимост е обърната) - тоест по усмотрение. Това усмотрение най-често е задържането на инфлацията ниска, за да се предпазят натрупаните богатства. Парите извън банките днес са наказващо малко, затова и изплащането на дълговете изглежда толкова драматично.
Официозните икономисти, в това число Хърсев, се преструват, че парите по природа, според някакъв естествен закон, са силно ограничени и съответно дълговете трябва да се платят с пот и кръв. Напротив - дълговете могат да се платят с труд - както и с малко по-гъвкава монетарна политика, но по-важна в депресия като сегашната е проактивната фискална политика. Под това разбирам амбициозни обществени проекти и данъчна солидарност. Тоест повече, а не по-малко държава на благоденствието.
Разбира се, злоупотребите и спорните привилегии трябва да се премахнат, но още повече трябва да бъдат орязани рентите, които дават хляба на школата на Хърсев.
Новата формула за излизане от депресията е "осуетяване на намеренията на търсачите на капиталови ренти", а не ликвидиране на най-голямото социално и културно завоевание на човечеството. Austerity е изпитан инструмент на търсачите на ренти. Те мразят толкова силно държавата на благоденствието, защото тя им оставя по-малък приход като рента.
Въпрос с повишена трудност: какво щеше да стане, ако близо 10-те трилиона долара, с които бяха подпомогнати финансовите институции в кризата, бяха отишли в реалната икономика или дори в хазната на правителствата? Авторът на този материал отлично знае за какво иде реч, но хвърля пред публиката заблуди. А форумът на "Сега" не е убедителен в реакцията си на тази провокация.
Димитър Събев
18 Ноември 2012 23:29
До mittag (18 Ноември 2012 19:55),

Хубав коментар. Искам само да добавя, че според мен фискалната политика е винаги по-важна от монетарната независимо в депресия или не.

"А форумът на "Сега" не е убедителен в реакцията си на тази провокация."

Мисля, че нямахте предвид моя коментар.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/11/blog-post_12.html


19 Ноември 2012 09:16
Парите извън банките днес са наказващо малко, затова и изплащането на дълговете изглежда толкова драматично.
Да, през 2008 г. банките и големите корпорации "седнаха" върху парите си и капиталовите и имотните пазари се сринаха. Досущ като през октомври 1929 г., когато кофите за боклук около Уолстрийт са били пълни с обезценени акции и облигации. Сега богоизбраните ще си напазаруват на безценица нужните им активи и до някоя и друга година ще пуснат отново кредитната въртележка, за да продадат същите активи по-скъпо на балъците. Противното, т.е. прекалено продължителното прилагане на политиката на austerity ще причини убийствена дефлация и имплозия на постиндустриалния капитализъм.
Под това разбирам амбициозни обществени проекти и данъчна солидарност. Тоест повече, а не по-малко държава на благоденствието.
Как точно да стане това? Прекомерното данъчно бреме гони платежоспособните данъкоплатци - примерът с Франция е пред очите ни. Държавните разходи могат да се финансират по два начина - чрез увеличаване на държавния дълг и чрез приватизация. Друг способ не е измислен. Алтернативата е, преразпределяне на разходите вътре в бюджета, без да се увеличава бюджетния дефицит, т.е. да се вземе от училищата, болниците, музеите, пенсионерите и държавните служители, за да се дадат за пътища, язовири и заводи. Нещо подобно се случи у нас през последните 4 години, но то нито стимулира икономиката, нито предизвика обществено одобрение.
Интернационалният банково-корпоративен капитал ни се надсмива и иска да ни каже: "Без нас не сте да никъде. Затова слушайте и изпълнявайте, каквото ви наредим!". Допускам, че до година-две примката на ликвидността ще бъде отпусната, кредитната въртележка отново ще се завърти и всички ще бъдат доволни и щастливи, ръкопляскайки на банките. До следващата изкуствено предизвикана финансова криза.
19 Ноември 2012 11:03
Я какво имаме тук:
Най-богатите бизнесмени загубиха $26 млрд. за една седмица
Натисни тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД