За проекта съобщи в края на октомври Аню Ангелов, който обяви, че има постигната договорка 15-те милиона за МиГ-29 да бъдат отпуснати от централния бюджет догодина. Целта е да бъдат освободени честотите 876-880 MHz и 921-925 MHz, на които работи европейската система GSM-R. Тя се използва за управлението на влака по новата жп линия от София до Свиленград, която беше ремонтирана с европейски пари. Въвеждането й се обяснява с изискването на две директиви на ЕС за оперативна съвместимост на железопътните системи в Европа.
Само че системата вече работи
Въпреки че в момента GSM-R се използва в над 15 държави, досега няма данни някоя от тях да е модернизирала изтребителите си, за да вървят по-добре влаковете им. Дори и да е имало модернизация в някоя от страните, какъвто е случаят със Словакия, тя е било единствено за да станат руските самолети съвместими с НАТО. От българското военно министерство обаче стигнали до извода, че трябва да бъде сменена авиониката на МиГ-29 заради европейската система за влаковете. Оттам направили изследване на електромагнитната съвместимост между GSM-R, бордното навигационно оборудване и системата за опознаване "свой-чужд" на МиГ-29, което показало, "че е възможно влияние върху някои бордни системи при активиране на жп системата". Затова трябвало да бъде махнато старото съветско оборудване на апаратурата за близка навигация и да бъде монтирано ново по стандартите на НАТО и ИКАО.
Оказва се обаче, че проблемът с припокриването на честотите е пресилен от МО и системата GSM-R работи безпроблемно и в момента. И то без да е нужно да се подменя авиониката. Комисията за регулиране на съобщенията е издала временно разрешение за използване на радиочестотния спектър на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за жп линията от Пловдив до Свиленград. Това беше потвърдено и от железопътната компания. В същото време тестовете за съвместимост с военните системи са показали, че изтребителите по никакъв начин не се влияят на движението на влака, дори и в честотите, които уж трябва да бъдат освободени.
Защо тогава купуваме F-16
Пускането в публичното пространство на нов проект за модернизация на МиГ-29 отново създава усещането, че всичко във военното министерство се прави на парче и без ясна визия за бъдещето на армията. Хем ще се отказваме от старите руски изтребители, хем ще ги модернизираме. Разбира се, това усещане не е отсега, а от момента, в който за първи път през 2001 г. се спомена "модернизация на армията". Затова и се стигна до парадокса да продадем руските хеликоптери Ми-17, които всички държави искат за операции в Близкия Изток заради надеждността им, но да купим скъпите "Кугър", които могат да летят само в България.
Логично възниква въпросът доколко е нужно да се сменя авиониката на руските машини, след като министърът на отбраната твърди, че скоро ще бъдат купени западни изтребители. Наскоро Аню Ангелов се зарече отново до 10 дни да поиска мандат от Министерския съвет да води преговори за покупка на машините. Ако това е факт, то проектът за руските изтребители става безсмислен и милионите ще бъдат хвърлени на вятъра. Първо, защото западните самолети използват съвсем други честоти, не се влияят от работата на GSM-R и трите основни военни летища - Граф Игнатиево, Крумово и Безмер, са с модернизирани комуникационни, информационни и навигационни системи по стандартите на НАТО. Второ, при евентуална сделка за стари португалски F-16, каквито намерения има в МО, първият изтребител ще пристигне още през 2014 г., което ще прати МиГ-29 в историята.
Да си спомним 2004 г.
Това може би е най-силният аргумент, че подобен проект е повече от безсмислен. Военното министерство вече веднъж претърпя зрелищно фиаско с проекта за модернизация на руските изтребители по стандартите на НАТО. През 2002 г. беше подписан договор за ремонт и модернизация на 20-те български изтребители с руската компания РСК "МИГ". Тя беше избрана, след като се оказа, че никоя друга компания няма право да променя авиониката на машините без разрешението на производителя. РСК "МИГ" трябваше да възстанови летателната годност на самолетите и да ги направи съвместими с техниката на алианса - да бъде сменена старата съветска система "свой-чужд" с натовска. Руснаците дори си взеха подизпълнител - френската "Талес", която трябваше да помогне за интегрирането на новата натовска техника. Нищо обаче не се случи. Оказа се, че руснаците не могат да получат достъп до класифицирана информация на НАТО и никоя западна компания няма да даде достъп до тайните на своите продукти, за да бъдат използвани в българските МиГ-29. Решаването на казуса продължи 2 години, като в крайна сметка военното министерство се отказа да модернизира изтребители, а руснаците се задоволиха само с удължаването на летателния им ресурс. И досега не е ясно колко е струвало на държавата това упражнение.
Въпреки това сега военното министерство прави пореден опит, който безспорно е обречен на провал. От обясненията става ясно, че за да бъдат освободени честотите, трябва да бъде внедрена "тактическа система за въздушна навигация на НАТО (TACAN), GPS приемник, азимутален всенасочен радиомаяк, инструментална система за кацане, приемник на маркерните сигнали, оборудване за измерване на разстояние, инструментална система за кацане и транспондер, работещ в режимите на НАТО". Това съвпада напълно със заданието на проекта от 2002 г. Нещо повече - тук отново РСК "МИГ" се оказват единствените, които могат да направят подобен проект. Това става ясно и от решение на Комисията за защита на конкуренцията от 2010 г., когато Министерството на отбраната се е опитало без много шум да започне натовската модернизация на МиГ-29. Тогава руската компания е избрана за изпълнител с аргумента, че само производителят може да променя авиониката на самолета. Проектът обаче е спрян благодарение на жалба на пловдивския военен завод "Георги Бенковски", който също е искал да участва в проекта, но не е бил допуснат. Интересен факт е, че тогава парите за смяната на авиониката са били отделени от бюджета на военното министерство, а не от централния. В крайна сметка отново се стига до проваляне на проекта, а през лятото на 2011 г. МО подписва рамково споразумение с руснаците само за ремонт на МиГ-29. Друг е въпросът, че оттогава досега почти никакви пари не са дадени за изпълняване на това споразумение, а руските изтребители са оставени на доизживяване. Това е още една причина да попитаме защо някой иска да изхарчи милиони левове за нищо.
Уж ще пенсионираме самолетите МИГ-29, пък ги модернизираме?! |