Според закон от 1934 г. всеки банков чиновник в Швейцария, който е разкрил информация за сметки на свои клиенти, извършва престъплениe. |
Швейцарските власти обсъждат мерки за прозрачност в банковия сектор, след като страната бе заплашена да остане в изолация, ако не се съгласи да промени законите си. В края на този месец горната камара на германския парламент - Бундесрата, трябва да гласува спорното споразумение с Швейцария, според което досегашната банкова крепост ще трябва да удържа данъци върху парите по сметките на германските граждани. Срещу това обаче се обявява опозицията и редица провинции, които са представени в камарата. Подобни споразумения Швейцария наскоро постигна с Австрия и Великобритания, като води преговори с други страни. От 2009 г. САЩ също предприемат строги мерки срещу международното укриване на данъци и дори успяха да получат огромни обезщетения от швейцарски банки, за които бе установено, че са помагали на американски граждани да се укрият от данъчните служби.
В тихите, облицовани с мрамор коридори на големите банки в Цюрих и Женева се шушука какво бъдеще очаква страната, когато вече няма да бъде център за укриване на данъци. "Трудно можем да не обърнем внимание на това, което се случва в момента", казва Люк Тевно, който е директор на Центъра за банково и финансово право в Женевския университет. "Швейцария си е изградила имидж на страна, в която една от най-важните неща е умението на банкерите да пазят тайна. Това привлича много хора, особено когато става въпрос за данъци", припомня той.
Мерките, които швейцарските власти предприемат за прозрачност на банковата система, могат да окажат натиск върху икономиката на страната, която е силно зависима от приходите от финансовия сектор. Икономисти прогнозират, че ще бъдат загубени поне 10 000 работни места. В последните седмици банкови гиганти като Ю Би Ес и "Креди Сюис" обявиха, че предстоящите промени са причина за незначителните им печалби през третото тримесечие на годината. Те са убедени, че могат да компенсират изтичането на европейски и американски капитали с нови депозити от развиващите се страни, особено от Азия, чийто граждани може и да не укриват данъци, а просто търсят безопасно място за парите си. Като цяло депозитите в швейцарски банки са се увеличили в последната година, въпреки че западноевропейците изтеглиха авоарите си, твърдят от Централната банка на Швейцария.
Настоящият изпълнителен директор на Ю Би Ес Серджо Ермоти наскоро наруши съществуващо от дълго време в Швейцария табу, като заяви пред местен вестник, че страната трябва напълно да премахне банковата тайна. Той твърди, че в управляваната от него финансова институция има депозити на стойност между 13 млрд. и 32 млрд. долара, които не се облагат с данъци. Много експерти смятат, че е въпрос на време да бъдат въведени международни стандарти, в резултат на които автоматично ще се предава цялата информация за притежателите на депозити на данъчните власти в друга държава. Именно тогава обаче ще забие погребалната камбана за банковата тайна в Швейцария - стара традиция, въведена през 1934 г., според която престъпление извършва всеки банков чиновник, разкрил информация за сметки на свои клиенти (освен в случаите, когато става въпрос за най-тежки криминални деяния, към които обаче не спада укриването на данъци).
"Банковата тайна се свързва с основни швейцарски ценности като неутралитет и дискретност", казва Марк Херкенрат, който е социолог в университета в Цюрих. Според него хората са били шокирани, когато през 2009 г. Швейцария за кратко бе поставена в сивия списък на влиятелната Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) на данъчните оазиси. Темата за данъците е основна във взаимоотношенията на Швейцария с европейските й съседи, а властите в някои от тях превърнаха в свой навик купуването на банкова информация, открадната от местните финансови институции. На базата на получените данни те проследяват хората, укриващи данъци. Властите в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия обискираха домовете на клиенти на банките, които са били открити благодарение на откраднати дискове с база данни. В Гърция флашка, съдържаща швейцарски банкови данни, заплаши да разцепи правителството, което все още не е взело решение как да постъпи с получената информация. Гръцки журналист пък бе арестуван, съден и оправдан, след като публикува имената на хора, включени в списък на данъчни нарушители.
САЩ наложиха строги ограничения на банките, чиито клонове в чужбина обслужват американски клиенти. До известна степен властите в Америка бяха предизвикани да постъпят така, след като бе разкрито, че швейцарски банки са помагали на американци да укриват данъци. Предвидени са санкции в размер до 30% от печалбите за базираните в САЩ чуждестранни банки, ако финансовите институции не предадат информация дори за един американски гражданин, притежател на тайна банкова сметка. Затова и много швейцарски банки се отказаха от американските си клиенти. Според финансовите институции в алпийската държава търсенето на услугите им не е достатъчно голямо, че да си заслужава да поемат неоправдани рискове.
"Законодателно цунами настъпи след голямата криза", казва Ханс Кауфман от крайнодясната Швейцарска народна партия. Той се бори за запазването на банковата тайна. Дебатът за премахването на банковата тайна накара швейцарците да настояват за бързото намиране на решение - такова, което ще накара други държави да разхлабят хватката около местните банки. "Швейцария не иска да й бъде оказван натиск от чужди правителства", казва Кристине Хиршовиц, преподавател по банково дело в университета на Цюрих. "Швейцария е малка страна и независимостта е всичко, което има", допълва той.