:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,553
Активни 573
Страници 6,483
За един ден 1,302,066

Синдромът “Марковска”, или последствията от уродливите компромиси във властта

Кашата е пълна, конституционността не е спасена, лошите не са победени, а само неудобните от тях
Снимка: БГНЕС
Венета Марковска не успя да се добере до Конституционния съд, но дали само тя не беше за там?
Отвратително започналата история с кандидатурата на Венета Марковска за конституционен съдия завърши по същия отвратителен начин - с гротескна сцена, унижение за участниците в нея, изнасилване на законите и още по-неясни юридически последствия.

Прецедентът, който президентът Росен Плевнелиев сътвори ненадейно за цялата публика, за да спре компрометиралия се кандидат, нежелаещ сам да се оттегли, даде възможност да надникнем зад кулисите на евтината продукция "Как се прави кариера под знака на ГЕРБ". Ако някой е имал съмнение, че това става на базата на принципи като професионализъм и висок морал, вече трябва да е наясно, че механизмите за прогресиране не само в съдебната, но и в останалите две власти се подчиняват на други, явно чисто природни, да не кажем присъщи на джунглата, закони.

Излъчените кандидати от "дългата резервна скамейка" на властта през последните три години не оставиха и капчица съмнение, че



скромни и почтени професионалисти нямат място в този "мач"



"Няма министър, който да не се е докоснал до нея и тя като административен съдия да не му е решавала проблемите". Така един от осемте депутати от БСП, които подкрепиха Марковска за конституционен съдия, обясни пред "Дневник" защо е гласувал за нея. Това впрочем беше може би най-голямата обида, която се изсипа върху злополучната дама, но тя удивително не я разпозна публично като такава.

По същия начин новият й колега в Конституционния съд (КС) Анастас Анастасов - досега зам.-председател на парламента, бивш районен съдия и възпитаник на Школата на МВР във факултета за кадри на бившата ДС, очевидно не разбра какво му причини вътрешният министър Цветан Цветанов с изказването си, че "през годините като шеф на един съд в Ямбол мисля, че успя да покаже професионализъм, показа лоялност към държавата, към държавната институция". И ако наистина беше принципен, президентът трябваше да се усъмни и в този кандидат и да се поинтересува за каква лоялност точно става дума и по кои дела, както и в какво се състои високият му професионализъм.

Липсата на легитимни методи и отработени рефлекси от властта да бъдат оттласквани съмнителните лица, които напират да влязат в нея, доведе до абсурда "от борда" да бъдат изхвърляни единствено онези, които не подлежат на спасяване и не се сещат сами да скочат. Защото има ли съмнение каква щеше да е реакцията на ГЕРБ, ако Марковска се беше кротнала обратно във Върховния административен съд (ВАС) още при първия призив, дошъл от премиера Бойко Борисов? Прокуратурата? Проверки на сигнали? Едва ли.

От гледна точка на властващото спортно-полицейско мислене сега ситуацията може и да изглежда напълно в реда на нещата - всеизвестно е, че



във ВИФ не се преподава върховенството на закона



Истината обаче е, че кашата е пълна, конституционността не е спасена, лошите не са победени, а само тези от тях, които са неудобни на властта. Останалите са си все така скрити под крилото й и мълчанието по темата "политически зависимости" продължава. Лоялността към държавата - евфемизъм, зад който се крие услужливостта към управляващите, е бичът на обществото ни вече над 20 години и ужасяващото е, че вместо в изключение успя да се превърне в правило. И никой не бива да се залъгва, че само с временното неутрализиране на Марковска проблемът е решен.

Един друг актуален кандидат например много удобно остана в сянката на скандала около нея. "Сотир Цацаров е един от най-стабилните съдии в България", каза вътрешният министър преди време и не след дълго същото лице беше номинирано за главен прокурор след приемането на, меко казано, странна процедура от Висшия съдебен съвет (ВСС) и без никаква конкуренция засега. И за да не се стига до цирка покрай Марковска, сега е моментът кадровият орган на съдебната власт да проучи така желания от властта кандидат под лупа. За да разберем дали случайно не попада в някоя от категориите на триединството на кадровата политика на ГЕРБ:



милиционер, семеен приятел или зависим



Защото, ако разчитаме на атестациите, които ВСС изработва на кандидатите, Съюзът на съдиите (ССБ) тези дни оповести, че те са пълна смешка и не може да се очаква, че ще бъдат ситното сито, необходимо за най-отговорните постове в съдебната власт. Справка - изборът на Георги Колев, който стана председател на ВАС въпреки "грешка" в имотната му декларация и въпреки писмата на ССБ и на "Гражданска лига на България", в едно от които се питаше в прав текст дали съдебният съвет е изнудван от вътрешния министър Цветан Цветанов, дали е предлагано срещу подкрепата на ВСС за кандидата на властта членовете му да не минават през проверка на спецслужбите за допуск до секретна информация и дали ВСС съдейства на Цветанов за шеф на ВАС да се избере желан от него човек, за да се премахне възможността за административен контрол на изпълнителната власт. По приятелска линия се комплектува и целият ръководен състав на Софийския градски съд и само Пловдивският засега успява да го конкурира в топлите си връзки с властта.

Най-неоправданите кариеристи в тази гангренясала среда вероятно са тези, които нито имат ценз от Школата на МВР, нито са приятели с властта - на тях им се налага да стават партийни членове на ГЕРБ и да чакат, докато редът им за някой пост дойде. Което всъщност не е такъв голям проблем, тъй като



кадровата въртележка на тази власт е една от най-големите



Фактът, че високите етажи и на трите власти се наводниха от ченгета, роднини или обикновени лакеи, е катастрофа за България. И докато се смеем на абсурдите, които валят на всеки кръгъл час, всъщност трябва да плачем за безнадеждното ни бъдеще. Защото уродливите компромиси, които бяха направени и продължават да се правят заради докопването на властта, реално лишават гражданите от справедливо правосъдие и управление - полагащи им се по право и щедро субсидирани. Това е тежко престъпление от страна на управляващите срещу нацията и е време те да понесат отговорността си за това.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Изборът на Марковска и Анастасов за конституционни съдии предизвика и открито гражданско недоволство. Анастасов обаче оцеля, въпреки че е спорно дали има квалификация за този пост.
93
7664
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
93
 Видими 
15 Ноември 2012 21:34
А Борис Велчев?
------------------------
Блогът на Генек

15 Ноември 2012 21:43
'Звинете за неосведомеността, ма много искам да знам - КС ли трябва да разследва дали и колко сериозно е някакво нарушение срещу демокрацията?
Ако не - кой съд? И изобщо каква е правната формулировка на понятието демокрация, че да се разследват нарушения срещу нея?
Или трябва и правни формулировки на "функционираща" демокрация?
Или правото не се занимава с такива "утопии"? Или само българското право не се занимава с такива "утопии"?
Предварително благодаря за труда.
15 Ноември 2012 21:48
Звинен си. Посочи в кой закон е формулирано що е туй "демокрация" и ще потърсим кой съд /освен тоя на победителите/ решава...
---------------------------------------------
Блогът на Генек

15 Ноември 2012 21:56
"Сотир Цацаров е един от най-стабилните съдии в България", каза вътрешният министър...

Цацаров ще лови дребни цаци.
15 Ноември 2012 22:00
"...Ние, народните представители от Седмото Велико Народно събрание, в стремежа си да изразим волята на българския народ,
като обявяваме верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост;
като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност;
като съзнаваме неотменимия си дълг да пазим националното и държавното единство на България,
прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава, за което приемаме тази

КОНСТИТУЦИЯ ..."




Само тук в червеното се среща производно на думата "демокрация". (В никой друг член).
Тоест никой български съд не е задължен да следи за функционирането й?
15 Ноември 2012 22:02
От гледна точка на властващото спортно-полицейско мислене сега ситуацията може и да изглежда напълно в реда на нещата - всеизвестно е, че във ВИФ не се преподава върховенството на закона

Светлана
15 Ноември 2012 22:07
"Няма министър, който да не се е докоснал до нея и тя като административен съдия да не му е решавала проблемите".

Авторе
Този цитат га че е писан за някоя жрица от околовръстното
15 Ноември 2012 22:50
"Няма министър, който да не се е докоснал до нея и тя като административен съдия да не му е решавала проблемите".

Авторе
Този цитат га че е писан за някоя жрица от околовръстното


Впечатляваща "похвала" наистина, обаче жриците все пак избирателно подхождат, а в цитата става дума за всички министри, без изключение и без подбор
15 Ноември 2012 22:56
"Няма министър, който да не се е докоснал до нея и тя като административен съдия да не му е решавала проблемите". Така един от осемте депутати от ГЕРБ, които подкрепиха Марковска за конституционен съдия, обясни пред "Дневник" защо е гласувал за нея. Това впрочем беше може би най-голямата обида, която се изсипа върху злополучната дама, но тя удивително не я разпозна публично като такава.


Така си е.
15 Ноември 2012 23:06
Няма министър, който да не се е докоснал до нея

Какво ли толкова й пипат на таззи дама?
15 Ноември 2012 23:35
Браво, един от най-добрите коментари по казуса!
16 Ноември 2012 00:13
Що бе, Денеб, може пък за групово такова да става дума, знае ли човек, пък смее ли и да попита...
16 Ноември 2012 00:26
тази гангренясала среда

16 Ноември 2012 00:30
Нещо неясно???
Фактът, че високите етажи и на трите власти се наводниха от ченгета, роднини или обикновени лакеи, е катастрофа за България. И докато се смеем на абсурдите, които валят на всеки кръгъл час, всъщност трябва да плачем за безнадеждното ни бъдеще. Защото уродливите компромиси, които бяха направени и продължават да се правят заради докопването на властта, реално лишават гражданите от справедливо правосъдие и управление - полагащи им се по право и щедро субсидирани. Това е тежко престъпление от страна на управляващите срещу нацията и е време те да понесат отговорността си за това.

16 Ноември 2012 01:06
Преди време Виденов се опита да дръпне черджето на някои другари.
Знае се какво стана.
Не знам защо, но имам чувството, че сега и Станишката се опитва да играе тая игра.
16 Ноември 2012 01:56
Станишката се опитва да играе тая игра.

Студено....
Пробвай с Ахмед Доган.
Доган се е нацелил в нещо, Тиквоний се прави, че не го забелязва и Соколя Му намаза ските.
В момента топката пак е в бай Ахмед (след отчайващо слабия Му ход).
Най-умното, което успя да измисли Боко е да използва Чехльо като бушон.
Както навремето направи с Дянков и го прати при Гоце, който му скрои шапката за миг.
ТукА е същата работа....
16 Ноември 2012 03:52
"Отвратително започналата история с кандидатурата на Венета Марковска за конституционен съдия завърши по същия отвратителен начин - с гротескна сцена, унижение за участниците в нея, изнасилване на законите и още по-неясни юридически последствия.
Прецедентът, който президентът Росен Плевнелиев сътвори ненадейно за цялата публика, за да спре компрометиралия се кандидат, нежелаещ сам да се оттегли, даде възможност да надникнем зад кулисите на евтината продукция "Как се прави кариера под знака на ГЕРБ". Ако някой е имал съмнение, че това става на базата на принципи като професионализъм и висок морал, вече трябва да е наясно, че механизмите за прогресиране не само в съдебната, но и в останалите две власти се подчиняват на други, явно чисто природни, да не кажем присъщи на джунглата, закони."

Я па чекам с нетърпение скъпоценните "мнения" на Бахура и манерката.
Мачкай,Боко !!!
16 Ноември 2012 07:29
Статията
Братко, Хасане, ти си знаеш.
16 Ноември 2012 09:04
Що не вземе тази Марковска да им друсне едно дело за дискриминация на полова основа,че са я оставили последна,вместо като кавалери да я пуснат първа да се закълне.Че да ги осъди и да им дойде акълът в топка.Ама а де...
16 Ноември 2012 09:49
Правителство в процедура на вот на недоверие; Президент -в процедура на импийчмънт;К.С. -непопълнен-нелегитимен;Патриарх-неизбран;Гл.прокурор- неизбран;Гл. инспектор на ВСС-неизбран; Парламент -с блокиран избор на нов конституционен съдия; Марковска-избрана легитимно но възпрепятствана да положи клетва,ще си търси правата засегнати неизвестно от кого /Плевнелиев или Танчев/ и неизвестно пред кой съд; Пълен блокаж. Карнавал на каликите!
16 Ноември 2012 10:01
Светлана Георгиева
А Анастасов ще може ли да решава конституционни казуси без "Верту"?
16 Ноември 2012 10:18
Има грешка в статията, 8-те депутати са от БСП, а не от ГЕРБ (от ГЕРБ са повече). Някой знае ли от кой съпруг е това "Марковска", щото иначе госпожата е Венета Петрова Петрова? Не беше ли някаква адвокатска фамилия?
Бъдете здрави!
16 Ноември 2012 10:31
Ние това го знаем. Знаем, че сме унизени и извън страната срамът ни се вижда. Въпросът е какво да правим. Управлението се радва на подкрепа от широките народни маси. Както отбеляза снощи приматиерът, от Брюксел ни казват, че трябва да има прозрачност. Нашето управление за брюкселците е ясно, но на поне третина от българския народ не му е ясно. И ще продължи да аплодира Строителя на магистралите, спортните зали, детските градини и пречиствателните станции. А средният българин вече е богат почти колкото средния грък, каза фалцета.
16 Ноември 2012 11:07
След толкова време, толкова мнения, толкова интервюта истинският виновник все още не е разконспириран. А той, както обикновено, е лицето от Драгалевци - Иван Й. Костов.
16 Ноември 2012 11:07
Накратко - Костов е виновен.
16 Ноември 2012 11:31
Г-н Константинов,

адвокатската фамилия, за която питате, вероятно е Марин и Димитър Марковски, баща и син. Предполагам нямат роднинска връзка или по сватовство с Венета Марковска.

В статията ми хареса израза за "спортно - милиционерското" мислене.
16 Ноември 2012 11:40
На такъв мат,рял това му се полага.Гледах посещението на Тиквата в Дупница.И представяте ли си ,вместо да няма жив човек из града за да се види че е нежелан от хората,пак се намериха шушумиги,които да подтичват след него като кучета след кокъл.Затва на власт ще са такива ,като Цецка,Фидоска, Цвък-Цвък и цялата останала некадърна шайка.Заради тези същите вперили влажен кравешки поглед в кумира,ни е.....т през гащите.
16 Ноември 2012 11:48
един от осемте депутати от ГЕРБ, които подкрепиха Марковска

Не е грешка, г-н Константинов, не е. Типична поръчкова статия, дано се забрави, че 80% от присъствалите на гласуването депутати от БСП, все знакови фигури на левицата, подкрепиха (и яростно защитаваха и защитават) недоразумението Марковска.
16 Ноември 2012 11:55
уродливите компромиси, които бяха направени и продължават да се правят заради докопването на властта, реално лишават гражданите от справедливо правосъдие и управление - полагащи им се по право и щедро субсидирани. Това е тежко престъпление от страна на управляващите срещу нацията и е време те да понесат отговорността си за това.

16 Ноември 2012 12:09
Г-н Константинов,

адвокатската фамилия, за която питате, вероятно е Марин и Димитър Марковски, баща и син. Предполагам нямат роднинска връзка или по сватовство с Венета Марковска.

Абе, тъй...ама нийе баш тъй... я прочетете тукънка
16 Ноември 2012 13:00
Светлана Георгиева, моите почитания!!!
А Мишо Константинов и Кафявият вероятно са прочели текста предубедени и са се обърали. В теста на Светлана е написано ясно - осемте депутати са от БСП. Ако не ви харесва статията и сте дежурните защитници на ГЕРБ за днес - кажете си го направо! Не се опитвайте да манипулирате и атакувате позицията на авторката!
16 Ноември 2012 13:00
лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях,лошите не са победени, а само неудобните от тях.........
16 Ноември 2012 13:09
За статията

Четейки статията се сетих за реакцията на ББ по повод заплахата от страна на ЕК за възобновяване на мониторинга. Тогава доколкото си спомням ББ "посъветва" Марковска да се оттегли, тъй като и най-малкото съмнение за моралните й качества хвърляло сянка върху България. В този ред на мисли си зададох реторичния въпрос: Щом като Марковска след изтеклата за нея информация няма морално право да бъде съдия в КС, има ли морално право ББ след изнесените в публичното пространство, а и в ЕК данни за неговото минало да бъде премиер.
16 Ноември 2012 13:12
Дядо Заре
16 Ное 2012 13:00

Казва се: "дежурни по шкаф", деде!
16 Ноември 2012 13:24
Не мога да разбера хората, които се възхищават или поне адмирират постъпката на Плевнелиев. Ако президентът и неговият екип са горди и доволни от напускането на клетвата, то това означава, че са с доста ограничено мислене и с неограничено самодоволство. Номерът с напускането е злоупотреба с право, но да оставим настрана такива аргументи, а да зададем въпроса: Абе хора, като го измислихте това, предвидихте ли какво ще настъпи след това и кой трябва да решава проблемите, които натресохте. Разделихте юристите на две половини по отношение тълкуването на казуса. Оставихте КС с 11 члена, което прави повече от спорно действията му. Оставихте марковска избрана, но незаклела се и народното събрание в лицето на фидосиева да тълкува Конституцията и Закона за преодоляване на този казус. Създадохте прецедент, въз основа, на който занапред всеки президент може да отказва изрично или мълчаливо да извършва действия или издава актове, които Конституциаята и законите му вменяват като правомощие и да предизвиква политическа, институционална или конституционна криза и да блокира дейността на органи на трите власти така както на него (или на някой негов ментор) му щукне. В резюме - глупава, вредна и самонадеяна постъпка.
Другият въпрос е свързан с отношението на властващата партия към поетите ангажименти към определени лица. За пореден път се смачква и изплюва като храчка човек, към който са поети ангажименти и то по най-мръснишкия начин. Първи беше Божидар Нанев, марковска засега е последна. Не желая да коментирам личността й и слабостите й, но оттук насетне горко й и в професионален и в личен план. Тези като изхвърлят някой не му остават какъвто и да било шанс за излизане от ситуацията с достойнство.
16 Ноември 2012 13:47
Гмуций Клеций Пий
16 Ное 2012 13:24


ГЕРБ издигна Марковска и ГЕРБ й отразя безкрупулно и ритуално главата, така както прави с всяко свое протеже, което е станало неудобно по една или друга причина. Примерите са много.
16 Ноември 2012 13:49
Мерси, Бармалей.

16 Ноември 2012 13:51
Оставихте КС с 11 члена, което прави повече от спорно действията му.


Както се казва, над КС - само бог, така че дори и да постанови решения, няма кой и къде да ги оспорва. Поне за него не се тревожи

Казусът е вече създаден още от НС, от ВСС (с решението за освобождаването на Марковска - виж момента, от който се счита освободена), от самата Марковска.
Според мен президентът само го довърши, в съизвършителство (не независимо) с Танчев.
Начинът, по който обаче се прекрати клетвата, е изключително грозен и недостоен - за всички участници. Но пък е в унисон с началния тон както на този казус, така и на обществените и политически нрави у нас въобще.
Казусът всъщност е частно проявление на тоталния разпад, включително държавен, а не изолиран случай, който просто се е състоял - така, от нищото.

16 Ноември 2012 13:58
Фамилията идва от адв Траян Марковски. Мисля - втори съпруг. Първият обаче е по-интересен - сегашният генерал Румен Миланов. Разправят, че са в добри (бизнес) отношения. Водата е дълбока и мътна
16 Ноември 2012 13:58
Ваше Каруцарие,
в държавата на мафията, ръководена от Мутропожарникар, гущерът отново жертва опашката си. Dеjа-vu
А синият Константинов, стана сив. Следва партийния цвят на поръчителя.
16 Ноември 2012 14:00
Наистина няма кой да отмени решение на КС, но като гледам, как всеки прави каквото си науми няма да се учудя, ако някой просто не се съобрази с решение на КС като се позове на своя глава, че е взето от непълен състав. Наапример за обявяване на някой закон за противоконституционен. Самите конституционни съдии едва ли ще бъдат единни при тълкуване на последиците от президентските действия. Това е достатъчно да блокира дейността му. А действието на Плевнелиев е достатъчно показателно за "второто" му лице - на безскрупулен, крайно властолюбив и коварен тип. Истинското му развихряне обаче ще бъде след изборите, когато на тънките му раменца ще падне отговорността за формиране на кабинет при най-вероятно шарена конфигурация в НС.
16 Ноември 2012 14:02
Светлана

Не знам защо, но не мога да се възрадвам на постъпката на г-на Плевнвлиев. Мирише ми на нещо гнило, а не на мъдрост и смелост...
16 Ноември 2012 14:04
Не съм се объркал, Дедо Заре! Цитата е копиран от статията, това, че е нанесена корекция ВПОСЛЕДСТВИЕ не прави статията по-малко поръчкова! Нали първото впечатление е най-трайно.
16 Ноември 2012 14:08
Има обаче друг проблем.
Покрай казусът Марковска, тихо ще мине милиционерската издънка Цацаров (Пиранов)
16 Ноември 2012 14:09
докторе, политиката навсякъде е мръснишко нещо, но тука е особено долнопробна и гнусна в проявленията си.
защо пък статията да е поръчкова, напротив тя е твърде дипломатична с оглед океана от лайна, който плиска вълни тъдява.
16 Ноември 2012 14:10
съгласен съм, докторе. Просто никой не обръща внимание каква противна твар готвят за главен прокурор.
16 Ноември 2012 14:12
Създадохте прецедент, въз основа, на който занапред всеки президент може да отказва изрично или мълчаливо да извършва действия или издава актове

Клецоране, този прецедент го създане Гоцэ от Сирищник, отказвайки да подпише указ за назначаване на началник на Военното контраразузнаване. Тогава де беше, що не рева?!?
16 Ноември 2012 14:14
Дезинфекция, дезинсекция и дератизация се налагат неминуемо.
Виж заглавната страница за България на dw.de
Натисни тук
16 Ноември 2012 14:21
Не знам защо, но не мога да се възрадвам на постъпката на г-на Плевнвлиев

Ми що? Щото тъй...
P.S. Eееехх...Ама ако се казваше Първаноооов...ама на
16 Ноември 2012 14:22
гоцето и желю бездействаха 10-15 дена преди да сдадат властта. сегашният го прави още в първата година от първия си (дай Боже и последен) мандат. Не разбирам защо е необходимо да бъде оправдаван Плевнелиев за тази си глупост чрез позоваване на гоцеви бездействия. ако си мислиш, че това е някакъв убедителен аргумент, това си е твое право.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД