:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,655
Активни 917
Страници 2,585
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Пълзяща механизация

Веднъж учителят ми от началното училище Доньо Дянков ни строи в колона по двама и ни поведе на извънкласно занимание някъде в района на чешмата Балаклия. Обектът бе строежът на новата къща на известния д-р М. Там щяхме да изслушаме някакъв урок за механизмите и механизацията и да видим в действие най-разпространения между тях - обикновената строителна макара. Къщата на доктора бе предвидена на три етажа, нещо рядко за Плевен от онези години, та ползата от механизацията щеше да се види по-убедително. Това в тогавашното училище се наричаше "наблюдение" и щяхме да наблюдаваме как работниците изкачват тухли и хоросан почти до покрива (доизкарваха таванските помещения) не на гръб, а с помощта на това разпространено приспособление.



"Наблюдението" започна с конфуз



Д-р М. бе лекар на затвора и беше уредил на строежа му да работят осъдени на по-лек режим. Може да плащаше, а може и това да беше някаква привилегия. Между тях - бащата на нашия съученик Михаил, строителен инженер, работил преди Девети в областната управа и по тази причина пратен зад решетките. Гол до кръста, с кепе от вестник и с тежка тесла в ръка - в този ден съвсем нямаше вид на инженер. Учителят ни не беше подготвен за това, смути се, че ще видим бащата на другаря си затворник. Онзи, напротив, силно се зарадва на извънредното свиждане, просия и започна да ни обяснява в подробности устройството и службата на изучавания "механизъм". От този разказ съм запомнил, че изобретяването на колелото е между най-великите открития на човечеството. И това ми е голямата полза от "наблюдението", щом го помня до днес.

Разказа още, че в Германия, където следвал инженерство, въжето на макарата се навивало с помощта на мотор и тази комбинация вече се превръщала в машина, без никаква човешка сила. Колчем мина днес край някакъв строеж, видя ли такава моторизирана макара, се сещам за бащата на Мишо. Тука обаче въжето се дърпаше от двама затворници, сложиха тухли на тарабата и ги качиха на тавана. Всичко бе просто и по тази причина - незабравимо.

В един дълъг период от живота, който ни очакваше, всеки ден щяхме да слушаме за механизация, това се превърна в заклинание и като всяко безплодно заклинание омръзна на всички. Помня, че се говореше за строителна механизация, за пътна механизация, за малка механизация и най-вече за механизация на селското стопанство. Разбира се, не ставаше дума вече за обикновени механизми, а за най-различни машини,



някои от тях твърде сложни, а повечето - и скъпи



Закономерно се появиха множество техникуми по темата, както и няколко научни института. (Един страничен резултат от това бе, че държавата се покри с... механи.) Продължи безкрайно, чак докато им текна да говорят за научно-техническа революция. И също така пресолиха, но поне за по-кратко. Времето не стигна.

Днес държавата и партията нямат ангажимент да развиват механизацията. Все пак живеем в свободна страна - частната инициатива сама избира за какво да се грижи. Те обаче поддържат един механизъм, който е по-решителен, а и жизненоважен за тях самите. Това е механизмът, чрез който се вземат решенията във властта, прокарват се законите и се избират точните хора за точното място. Механизмът за гласуване във всички важни институции на държавата - от парламента до Висшия съдебен съвет. За две-три години успешно бяха механизирани повечето инстанции, които имат някакво значение в българския живот, поради което те го изгубиха - значението, а и предназначението си. Това позволи да се вземат коренно противоположни решения, понякога и в един и същи ден. Когато Онзи, който държи ръчката, размисли, Механизмът просто обръща посоката. Поради това нерядко може да се забележи



как държавата върви на заден ход



И животът също.

Вътре в няколко дена Механизмът демонстрира зловещото си предназначение в поредица от "знакови" гласувания - все около съдебната власт. Директни предавания по телевизията показаха как мнозинство с отсъстващо изражение по лицата гласува новия ВСС. После - скандалните попълнения за Конституционния съд. След което самият нов ВСС, също тъй механично и по заявка, гласува критериите за избор на нов главен прокурор. Така ще гласува и самия избор. Резилът, който последва, заедно с недоумението и обидата на Европейската комисия, раздразнението на партньорите и дамгата върху нацията не могат да разколебаят Механизма.



Механизмите не изпитват вина, срам и притеснение



Нито колебания. Нито угризения. Сега очакваме надлежно (и срочно!) да инсталират подобен и в Светия синод.

До изборите пълзящата механизация на всички нива ще трябва да приключи. Няма да ни оставят време дори да се замислим защо в истинските държави подобна важна работа все още се извършва by hand.

16
5301
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Ноември 2012 09:04
Щом е механизъм он че се строши..!
16 Ноември 2012 09:34
К.Донков
От все сърце!
Под влияние на една друга книга от един друг автор бих възкликнал тук.
"За механизмите и за механите"
16 Ноември 2012 10:04
Закономерно се появиха множество техникуми по темата, както и няколко научни института. (Един страничен резултат от това бе, че държавата се покри с... механи.)

Чета Ви с удоволствие , господин Донков. Но тук сте пресолили манджата и като така не става за ядене. Техникумите си бяха баш на мястото и от тях излизаха способни и грамотни специалисти. Но един човек на перото няма как да знае тия работи. ( Не по високо от обущата, обущарю!)
И какво общо с тях имат механите?
16 Ноември 2012 10:34
Калин Донков
Така си е - употребата на механизацията в държавата намалява ролята на човека, за сметка на нечовека.
Към Младия... Щом не разбираш ролята и мястото на механите правилно си се определил като hqsh, а не "хъш". Па и се обижда на образование.
16 Ноември 2012 10:47
И какво общо с тях имат механите?

Просто игра на думи или алюзия някаква. Това обущарите много го обичат!
Господин Донков, твърде механично сте подходил към проблема, но ви прави чест гражданската позиция. Моите уважения за това!
16 Ноември 2012 11:15
Наистина, на времето техникумите бяха реномирани училища и имаха тежест.
После се откриха хиляда университета, всичко се юрна да учи, а техникумите изгубиха всякакъв престиж.
В резултат след 10-тина години няма да останат живи стругари, шлосери и останалите "механо"-специалисти.
То, като се замисли човек, една машина, като се счупи, в повечето случаи не се поправя, а се купува нова. "Производство" (на машини) е мръсна дума в БГ.
Така че, остават механите и механизма за механизиране на българите.
16 Ноември 2012 12:05
Пълзяща механизация
КД
Пълзи, ама не се спира пред нищо, прошка не знае!
16 Ноември 2012 12:18
Пенчо бре,
И да ти обясня защо е "hqsh", а не "хъш", няма как да го разбереш, защото си от вчера в този форум. Aз лично не съм завършил техникум, но познавам и съм работил с много качествени специалисти, завършили този вид учебно заведение.
16 Ноември 2012 12:59
Техникумите бяха 2 и 200.
Зависи в какъв си и чаткаш ли матряло .
А Донков си е на обичайното високо ниво .
16 Ноември 2012 13:29
Дали ще ти се зачита за осигурителен стаж по специалността, за която не се изисква техникум?
16 Ноември 2012 18:41
Този път - разочарование. Пълзящата механизация не бива да предвещава пълзяща маниерност....... Извинявай, майсторе!
16 Ноември 2012 18:54
Механизмите не изпитват вина, срам и притеснение. Нито колебания. Нито угризения.

Лошото е, че управленците се срамуват да са слуги на собствения си народ и все по-малко изпитват неудобство от вината, срама и притеснението. Пък и за каво са им угризения-"на байр лозе", нали може да си развалят съня или влошат имиджа и себеуважението, сутрин пред огледалото.
17 Ноември 2012 16:16
Странна връзка между механизация и механизъм в статията. Иначе авторът е прав за повечето неща.
18 Ноември 2012 01:44
Имал съм и и имам страхотни колеги, завършили техникуми. Лесно намираха работа и продължааваха да се усъвършенстват. Обучаваха и чужденци. Но тогава имаше предприятия и в близо 9 милионна България имаше даже дефицит на кадри. Сега, и да завършиш техникум, къде да се вредиш на работа от юристи и икономисти...
18 Ноември 2012 06:59
Надявам се, авторът не си мисли, че е написал шедьовър!
19 Ноември 2012 09:28
...в старанието си да ни внуши "разни работи" авторът този път се е поизложил, което лично за мен е жалко. Нито държавата е цвете, нито управляващите са стока, нито "демокрацията" ни е наред, но го напишете като хората господин Донков, а по този "начин.... Както и да е - Вие си знаете. Не ми хареса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД