:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,619
Активни 489
Страници 1,184
За един ден 1,302,066
ПОЗОР

Любовен ураган отнесе разузнавателния имидж на САЩ

Президентът Барак Обама щеше да бъде трудно преизбран, ако служебният роман на бившия директор на ЦРУ и замесените в аферата военни беше гръмнал преди вота
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Четиризвездният генерал Дейвид Петреъс се снима с Пола Бродуел в Афганистан. Снимката е от периода, когато генералът е командвал международната коалиция в Афганистан до септември 2011 г. Някои американски медии вече кръстиха Бродуел като "Моника Люински на ЦРУ ".
Разразилата се афера "Петреъс" се превърна в нещо като урагана Санди, който наскоро удари североизточното крайбрежие на САЩ точно преди президентските избори. Скандалът отнесе висшите етажи на някои от силовите структури на САЩ. Най-напред любовният ураган отвя самия генерал Дейвид Петреъс - 60-годишния директор на ЦРУ. На 9 ноември той изненадващо подаде оставка, след като бе разкрита негова любовна афера. Частично утешение за генерала може да е, че като разузнавач №1 на Америка той не е оставил никакви улики, които да са довели до разкритието на аферата. Следата тръгва от съвсем друго място - от негова позната от Флорида - Джил Кели, работеща доброволно за армията, която тази пролет се оплакала на ФБР, че получавала заплашителни имейли от неизвестно лице. Разплитайки сигнала, контраразузнавателната служба стигнала до изпращачката на заплахите - личната биографка на генерала Пола Бродуел (книгата й за Петреъс излезе този януари). 40-годишната Бродуел с леко сладникава хубост е подполковник от резерва, служила е 15 години в армията на САЩ и се познавала с Петреъс от 2006 г. Семейната жена с две деца се оказва втората жертва на любовния ураган, след като ФБР се докопало до лични имейли, разменяни между нея и главния герой на книгата й. Заплашителните й пък съобщения представлявали чиста проба женска ревност - Бродуел предупреждавала Кели да не флиртува с Петреъс, с когото се познавала. Така или иначе Петреъс и Бродуел признали пред ФБР, че наистина са имали служебен роман. Двамата са си изпращали стотиците имейли от различни анонимни адреси. Освен това те съхранявали съобщенията в една папка "Чернови" на пощенски адрес с общ логин и парола. Пикантното в случая е, че тази хватка често била прилагана от терористи. Излиза, че шефът на ЦРУ се



преквалифицирал във виртуален терорист



заради любовницата си. Като цяло служебният роман траел около осем месеца - започнал през ноември 2011 г., или два месеца след като Дейвид Петреъс оглавил ЦРУ, и продължил до юли т.г.

Ураганът обаче следва своя ход и се стоварва върху следващата жертва - заплашваната жена от Флорида. Това се оказва 37-годишната семейна приятелка Джил Кели, също майка на две деца. Тя е работила към структура на Централното командване на армията в Тампа (оттук се познавала с Петреъс), но не е била военизирана и се занимавала с организиране на приеми за висшето командване. И по тази причина често общувала с Дейвид Петреъс. И макар донякъде да е жертва, мургавата Кели с леко грубоватия си сексапил даде нов тласък на сексурагана и в неговото "око" се озова висш генерал, който в момента командва най-важната военна мисия на САЩ в чужбина - главнокомандващият американските сили в Афганистан ген. Джон Алън. ФБР проверявало и Джил Кели, тъй като се натъкнало на 20 000 - 30 000 страници с "потенциално неподходящи" имейли между нея и ген. Алън. Според телевизия "Фокс нюз" през 2010-2011 г. двамата си разменяли имейли, които много напомняли "секс по телефона". Ген. Джон Алън не е подал оставка, не е и снет от длъжност, но срещу него тече проверка за изтичане на секретна информация, а и е замразена процедурата по назначаването му на поста върховен главнокомандващ на съюзническите въоръжени сили на НАТО. За този пост той е предложен от Белия дом.

Малко по-късно пък стана известно, че Джил Кели се е опитала да се облажи благодарение на своя пост "почетен консул" в Южна Корея, искайки подкуп в размер на 80 милиона долара за договарянето на енергийна сделка. Тя поискала процент от бъдещи сделки на компанията за алтернативна енергия TransGas Development Systems. Президентът на фирмата Адам Виктор призна, че останал шокиран, когато Кели, с която се запознал наскоро и която дължи милиони на банките по кредитни карти, е поискала от него 2% от всяка една сделка, която той сключи. В замяна тя щяла да му уреди изгодни сделки в Южна Корея. Енергийният бос добавя, че започнал да се съмнява в опита й като посредник при сделки и прекратил контактите си с нея. Говорител на Кели отрече информацията. Междувременно представители на Южна Корея в момента разследват дали Кели трябва да бъде лишена от титлата почетен консул. Още повече че Кели се е опитала да се сдобие с дипломатически имунитет, след като името й бе замесено в скандала около бившия директор на ЦРУ.

Макар и със затихваща сила, но ураганът взе и пета, съпътстваща жертва. Това се оказа агентът на ФБР Фредерик Хъмфрис II, който работил по разследването на случая Пола Бродуел, но бил всъщност обсебен от конкурентката й Джил. И в един момент започнал да й изпраща имейли със свои снимки гол до кръста. Той обаче бе разкрит от собствената си служба.

И тъй като не става дума за обикновен служебен роман, а за ЦРУ и Пентагона, цялата афера неминуемо



засяга и проблема за националната сигурност



и някои актуални въпроси. Най-болезненият е разследването на инцидента в либийския град Бенгази, където през септември бяха убити четирима американци, между които американският посланик Кристофър Стивънс. Немалка част от критиките по случая паднаха именно върху ЦРУ. По принцип сексуалните забежки на един директор на управлението се смятат за сериозен пробив в сигурността на шпионското ведомство и могат да представляват голяма заплаха не само за тази служба. Ако такава афера случайно стане достояние на вражеско правителство, то спокойно може да научи важни тайни, изнудвайки прелюбодейците, коментират американските медии. Затова основната задача на ФБР е била да установи има ли изтичане на поверителна информация. Контраразузнаването бодро докладва, че не е засякло теч, констатацията му бе повторена и от президента Барак Обама.

Доста бързо стана известно, че Пола Бродуел все пак е получила незаконен достъп до електронната поща на Петреъс и според ФБР тя явно се е опитвала да чете личната му кореспонденция, в която се съдържат доста поверителни данни. Няма доказателства, че го е правила, защото е агент на чужда шпионска служба, но при всички случаи е подозрително. Освен това в компютъра на Пола Бродуел, иззет при обиск на дома й, бе открит огромен обем поверителна информация. Самата Бродуел уверила, че Дейвид Петреъс не е източникът на намерената информация, но е ясно, че думите й не могат да бъдат взети за чиста монета.

Още повече че в края на октомври Пола Бродуел изнесла лекция в университета в Денвър, в която намеква, че разполага с информация от вътрешен източник, че в американското консулство в Бенгази всъщност били затворени членове на либийска милиция. Те се намирали в нещо като затвор на ЦРУ. И нападението срещу консулството било замислено заради освобождаване на тези затворници, а не е било спонтанен протест срещу антиислямския филм "Невинните мюсюлмани", охулващ пророка Мохамед, както твърдеше самото ЦРУ. "Вашингтон пост" разкри, че в Бенгази е имало агенти на ЦРУ, тъй като службата подкрепяше програмата на Държавния департамент за събиране на боеприпаси за преносимите зенитни ракетни комплекси, останали без контрол след падането от власт на полковник Муамар Кадафи. Сътрудници на управлението може да са работили и с либийските милиции, за да им "помогнат да се превърнат в по-ефективни сили за сигурност". Но от лекцията на Пола Бродуел излиза, че ЦРУ е изпълнявало и друга мисия. И ако твърденията й се окажат верни,



това ще е нарушение на разпореждане на Барак Обама



от 2009 г. Тогава американският президент лиши ЦРУ от правото да задържа хора в тайни затвори. ЦРУ засега отрича тези твърдения. Комисията по разузнаването към Камарата на представителите все пак изслуша при закрити врата Дейвид Петреъс за събитията в Бенгази, макар че първоначално бе съобщено, че той няма да се яви пред нея. Интересно е обаче дали конгресмените ще привикат и бившата му любовница.

Този ураган не можеше да подмине и политическата сцена. Той гръмна три дни (9 ноември) след избирането на Барак Обама за президент, който пък разбрал за него едва след вота (8 ноември). В същото време още в края на лятото за скандала е бил уведомен правосъдният министър Елик Холдър, който е сред най-приближените на Обама. Той обаче си мълчал заради президентските избори. ФБР също е мълчало, но работата на едно контраразузнаване не е да огласява работата си. Президентските избори в САЩ до последно бяха на кантар и дали Барак Обама щеше да ги спечели, ако аферата Петреъс бе гръмнала примерно през октомври? Това щеше да бъде мощен удар срещу управлението на кандидата демократ. В този смисъл Холдър е уязвим за критика - примерно, че е манипулирал вота. Макар че на негово място републиканците едва ли биха постъпили иначе. Скандалът обаче е и тежък удар върху президентския екип по въпросите на националната сигурност и може да рефлектира негативно върху афганистанската политика на САЩ и прекратяването на 11-годишната война там.

Все пак от политическа гледна точка в аферата има и нещо добро -



тя показва, че демокрацията работи.



Разплитането на скандала минава през няколко лица и нива и в един момент стига до двама законодатели републиканци - противници на президентската администрация. Най-напред за аферата на Петреъс научава конгресменът от щата Вашингтон Дейвид Райкърт, който уведомява Ерик Кентър, лидер на републиканското мнозинство в Камарата на представителите (долната камара на Конгреса). Той на свой ред иска обяснения от шефа на ФБР Робърт Мълър. Лагерът на демократите вече не може да прикрива аферата и на 6 ноември, деня на самия вот, директорът на националното разузнаване Джеймс Клапър вика Дейвид Петреъс и му заповядва да си подаде оставката, което генералът прави. Не е ясно "дали случаят би придобил такъв обрат, ако не бе Кентър", признал пред "Вашингтон пост" служител от разследването. С други думи, истината изплува на повърхността благодарение и на партийното съперничество и противопоставяне, на контрола между властите. Нищо че те често нажежават излишно политическото напрежение - и не само в САЩ.

Аферата опира и до психологическия и морален облик на висшите военни в САЩ. Според анкети на "Галъп", водени в продължение на 40 години, американците вярват на армията повече, отколкото на всяка друга институция - полиция, медиите, училищата, църквата, самата държава, дори малкия бизнес. Генерал Дейвид Петреъс минава за герой в общественото съзнание не само защото е командвал военните мисии в Ирак и Афганистан. Той е син на холандски морски капитан, имигрирал в САЩ в началото на Втората световна война, не е "щабен плъх" или кабинетен генерал. През 1993 г. е ранен тежко в гърдите по време на военни учения с изстрел от автомат. През 2001 г. пък чупи таза си при проблем с парашута по време на скок.

Но в неговия лакиран образ има и много грапавини, които изкачат на бял свят сега, след скандала. "Вашингтон пост" твърди, че той нямал намерение да подава оставка заради разкритата си връзка с Пола, но все пак е взел това решение, защото станало ясно, че тя не може да бъде прикрита. Един вид



оставката не е плод на осъзната грешка и на разкаяние,



а на съобразяване с конюнктурата. Изданието "BuzzFeed" пише, че през 2011 г. той взел Бродуел в командирова в Париж за държавна сметка. Същото издание посочва още, че бившата репортерка от U.S. News and World Report Линда Робинсън написала книга за него (тя е и първата му биографка), след което започнала да работи при него в Централното командване. "BuzzFeed" разкрива още, че "Петреъс е държал немалко журналисти от големи медии, които се хранели от обилната хранилка на Пентагона". Редица журналисти от водещи медии, включително от "Ню Йорк таймс" и "Лос Анджелис таймс", са получавали пари заради пиар материали за Пентагона.

Във в. "Ю Ес Ей Тудей" психологът от Темпълския университет Франк Фърли разсъждава, че хора като Петреъс, които обичат риска, "са склонни да смятат, че контролират своят съдба. А човек, склонен към риск, е самоуверен. Тази черта е в основата на лидерските му качества и често той отхвърля това, което много американци биха нарекли здрав разум". Така се оказа, че две жени в американската армия могат да преобърнат генералски съдби и да предизвикат страшна политическа буря, която няма да отшуми скоро.
СНИМКА: "Тампа бей таймс"
Семействата на Дейвид Петреъс и Джил Кели минават за приятелски. Генералът, Скот Кели, самата Джил Кели и Холи Петреъс (от ляво на дясно) на парти в Тампа, щата Флорида.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Американски флаг лежи стъпкан пред американското консулство в Бенгази след нападението на 12 септември, когато бе убит и посланикът на САЩ в Либия Крис Стивънс.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
В компанията на съпругата си Холи ген. Дейвид Петреъс се заклева пред вицепрезидента Джо Байдън като директор на ЦРУ.
27
3915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
18 Ноември 2012 19:44
"Любовен ураган" или полова разпуснатост плюс пълна безотговорност?
18 Ноември 2012 20:07
Абе какво искаш от чиляка. Виж му жената и я сравни с тази Кели или Бродуел. И той носи душа в гащите си.
18 Ноември 2012 20:10
Четох някъде, че свалянето на Петреъс целяло "да му се затвори устата" май във връзка със събитията в Бенгази, не беше много ясно, и че ЦРУ и ФБР отдавна са знаели за романа му с Пола, който в никакъв случай не би могъл да остане скрит.Свързваха скандала и със съперничеството и враждата между двете централи, именно ЦРУ и ФБР.
18 Ноември 2012 20:10
любовен ураган отнесе имиджа на абвера, за сметка на гестапо.
18 Ноември 2012 20:19
Роботи са нужни за перфектна работа, хората имат прекалено много недостатъци...
-
Ако Александър Македонски или Наполеон ги бяха дебнали както Петреас и Строс Кан, светът щеше да бъде друг
18 Ноември 2012 20:31
Гледам на снимките, че горката булка на Петреъс си е съвсем баба.Той повече хваща окото, макар дребничък и съсухреничък като шушулка.Но ако не беше такъв голям шеф, никоя нямаше да го забележи, а той щеше да си наляга парцалите и да си гледа внуците вместо да се прави на Ромео.
18 Ноември 2012 21:18
Дотук едно е ясно - генерал Петреъс има по-добър вкус за жени от Бил Клинтън!...
18 Ноември 2012 21:26
Скълъпена история кат на оня Строс Кан. Сценаристите май са в голяма творческа немощ.
18 Ноември 2012 21:33
Любовен ураган отнесе разузнавателния имидж на САЩ


Ох, добре че при нас е завет и не ... духа. Щото а представете си как ДАНС разследва Разузнаването или пък Генщаба и дава доклад на ... правосъдния ни министър. Добре сме си на завет, нали?
18 Ноември 2012 22:01
Петреъсът я огелпи още когато започна да общува с Генерал Борисов, Бойко Борисов. Неизвестно на какъв език, но ние предсказахме катаклизмите.
18 Ноември 2012 22:06
.
18 Ноември 2012 22:07

Ох, добре че при нас е завет и не ... духа.


Айде, бе! За една десета от вятъра Бора-Бора който преобладава в Сливенско-Ямболско, лицето Сидеров злоупотребило с алчна подчинена щеше да се превърне в трайно безработно в рамките на един-два месеца. Да не говорим за приятеля на Цецоуу - Веско Маринов, който наверно ч/з СРС-та бе напълно убеден в поставянето на мъжки украшения на потната му глава.
18 Ноември 2012 23:28
Ех, мъко и глупост човешки... В една държава двама да се обичат.... и хайде на ешафода! Защо тъй бе, джанъм? Всемирен закон, май...
19 Ноември 2012 00:30
Егати ЦРУ-то дето ФБР-то може да му чете имейлите! Ама така им се пада като искат да убиват Борн
19 Ноември 2012 00:45
20 000 - 30 000 страници с "потенциално неподходящи" имейли между нея и ген. Алън.

Журналята пак са се оляли с нулите.

19 Ноември 2012 02:10
Всеки секс макар и доброволен ако нема законен брак е незаконен и има некакво наказание за нарушителите.Но по добре да бъдат наказани по този параграф отколкото да си губи кариерата.За мен е способен офицер и би трябвало да работи още като военен специалист.
19 Ноември 2012 02:20
В статията е пропуснато, че още доста други генерали в момента се разследват и са наказани заради луксозен живот на държавна сметка и за курвенски истории. Разследванията тепърва предстоят. На мен цялата история ми прилича като добре дошла за Обама и на дадена от него зелена светлина за раздрусване на генералитета. Мисля, че генералите се самозабравиха и започнаха да се месят в политиката.
19 Ноември 2012 09:43
Петреъс беше премахнат не за нещо, което вече се е случило, а за нещо, което предстои да се случи и на което вероятно се е противопоставял. "Всичко хубаво предстои" каза в първото си обръщение старият-нов президнет Обама. Дали ще е така и за останалия свят обаче?
19 Ноември 2012 10:55
Занимават хората с глупости и кокошкарски истории да им отвличат вниманието от реалните проблеми.
19 Ноември 2012 11:04
Джил Кели се е опитала да се облажи благодарение на своя пост "почетен консул" в Южна Корея, искайки подкуп в размер на 80 милиона долара за договарянето на енергийна сделка.


Къде по-важно е кой с кого спи, разбира се. Иначе, 80 млн.долара - това са си мащаби. Милиончето на Доган на тоя фон е подаяние. Има какво още да се научи от Съединените демократични американски щати.
19 Ноември 2012 17:06
.
19 Ноември 2012 22:06
hamer 19 Ноември 2012 11:04
.... Има какво още да се научи от Съединените демократични американски щати.


Рекла жабата и подигнала крак.
20 Ноември 2012 06:52
Любовен ураган отнесе разузнавателния имидж на САЩ

Жалък опит сатанинските дейности да се забулят с еротизиран чаршаф - като "демократичен" отговор на
ВИЖТЕ ТУК.
"Колко сме нравствени" само... ВИЖТЕ НИ.
Вижте "Шоковата доктрина" - Филмът [bg, YouTube]
за да разберете какво се цели с "разобличаването" на сатаната щото се издънил не в какво да е, а в ....плътските си нрави.
Това за съжаление, за сега, е единствения риск за обслужващите доктрината на банковокорпоративния тоталитаризъм.
А се започна с Нюрнберг...
И ако иска да оцелее човечеството трябва периодично да се връща там, вместо да се развяват чаршафи.

ПП


Базиран по книгата на Наоми Клайн със същото име и структуриран около публичните лекции на канадската писателка и активистка, "The Shock Doctrine" твърди, че политиката на "свободния пазар" на САЩ успява да доминира света чрез експлоатация на шокирани от бедствия и катастрофи хора и страни.

И филмът, и книгата показват как правителствата по целия свят използват природните бедствия, икономическите кризи и войните, за да прокарат радикалните политики на свободния пазар. Клайн нарича това "капитализъм на разрухата/бедствията" (disaster capitalism) и според нея той е толкова ефективен, колкото психиатричната шокова терапия при изтриването на нашата колективна памет.

Филмът прави извода, че резултатът често е катастрофален за обикновените хора и особено доходоносен за големите корпорации. "The Shock Doctrine" също така добавя към тезата от книгата на Клайн - която е писана преди скорошния пазарен крах - и анализ как финансовият свят се озова в настоящото лошо положение.

"The Shock Doctrine" (Шоковата доктрина) е най-новият документален филм на режисьора Майкъл Уинтърботъм, корежисиран от Мат Уайткрос, работили заедно и по филма "The Road to Guantanamo (2006)" (Пътят към Гуантанамо).

20 Ноември 2012 08:34
"Афера" е една от многото думи, които през последните години разшири полето от значенията си в българския език, поради изобилието от некадърни преводи и псевдопреводачи от английски. Доскоро никой нямаше да попита някой облян в кръв "Добре ли сте?", очаква се и подмяната на "завинаги" със "за добро".
20 Ноември 2012 12:58
.
20 Ноември 2012 13:03
Този свят хептен се изпедерасти.
Гонят кадърен кадрови офицер за това, че е използвал по предназначение шанцовия си инструмент, а се съгласяват с гей-браковете..
20 Ноември 2012 13:09
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД