:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,977
Активни 470
Страници 1,542
За един ден 1,302,066
Интервю

Депутатите трябва да установят кой лъже в скандала „Марковска”

МВР и прокуратурата действат като самостоятелни политически играчи, които преследват неясен интерес, който най-често изглежда частен, смята Иванка Иванова, ръководител на правната програма на "Отворено общество".
Снимка: БГНЕС
Иванка Иванова
- Г-жо Иванова, нямате ли усещането, че напоследък правото е изместено от някакви други, създавани в крачка, правила и тълкувания? Май наистина в България действа "монтанското право"?
-Това, което вие наричате "монтанско право", не е вид право, а е обратното на правото. Да, последните няколко години не са много успешни за върховенството на закона у нас. Отпадна външният цивилизоващ фактор (обещанието за членство в ЕС) и нашите институции бяха оставени насаме с нашите политици. Резултатът е отлично описан от Алеко Константинов в "Гасете свещите!".
Работата е там, че България е вече член на ЕС, а съюзът няма нарочен инструмент, с който може да санкционира отклоняване от принципа на върховенството на закона от държава членка. Европейската комисия и другите държави членки прилагат спрямо България определени решения, които де факто са много тежки санкции заради проблеми с върховенството на закона (например спирането на еврофондовете през 2008 г. или отлагането на членството в Шенген през 2010 г.), но ако не са формулирани изрично като такива санкции, нямат цивилизоващ ефект.
Контекстът на казуса "Марковска" е важен. През последните 2 години в резултат на съвпадане на датите за изтичане на мандати се отвори възможност за пълна подмяна на върховете на съдебната система. Първо в рамките на една година се смени целият среден управленски ешелон на съдебната власт - изтекоха едновременно първите мандати на председателите на съдилища и ръководителите на прокуратурата. Предишният състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) направи над 600 нови назначения на ръководители и техните заместници. Веднага след това влязохме в цикъл за смяна на най-високите върхове на системата - нов председател на Върховния административен съд (ВАС), нови инспектори, нов ВСС, 4-ма нови съдии в Конституционния съд, нов главен прокурор, а много скоро - и нов председател на Върховния касационен съд (ВКС).
В същото време ГЕРБ се намира под голям обществен натиск да произведе резултати в борбата с престъпността и корупцията, но от една страна, инструментите не му стигат, а от друга - не иска да ги ползва по предназначение.
ГЕРБ дойде на власт в края на 10-годишен период на стабилност, икономически растеж и сравнителен просперитет. Спомнете си 4-те милиарда лева бюджетен излишък от последните години на тройната коалиция. Днес те изглеждат като мираж. През 2009 г. страховете от бедност и безработица бяха временно притъпени и мнозинството от хората гласуваха не защото искаха благоденствие, а най-после защото искаха справедливост. По време на предизборната кампания тогава не си спомням нито един гражданин да се е явил пред медиите и да каже: "Абе много ми трябват тука едни 3 километра магистрала." Гражданите се обаждаха, за да търсят справедливост. Те бяха или жертви на изкуствено поддържаните от правителството монополи, или на истински престъпления. Негодуваха заради корупцията по високите етажи. Справедливост е първото нещо, което хората очакваха от ГЕРБ през 2009 г., и това те трябва да доставят, за да излязат малко от малко с чест от този мандат.
- Съгласна ли сте, че скандалите в съдебната власт изплуват покрай нечий избор и няма механизъм, по който да се разкриват зависимите магистрати?
-Парадоксът е в това, че и по време на управлението на ГЕРБ двата инструмента на наказателната политика - МВР и прокуратурата, останаха без реформи и без модернизация. Вижте ролята на прокуратурата в казуса "Марковска". Прокуратурата даде мотив на президента да бламира клетвата й. Написала му писмо, да го уведоми, че има образувано наказателно производство срещу неизвестен извършител за подкуп или търговия с влияние. Производството е образувано в началото на 2011 г. За почти две години прокуратурата не е установила намесена ли е Марковска в това или не. Уведомява за производството президента, но не уведомява Народното събрание преди то да вземе решение за нейното избиране?!
Вижте и ролята на МВР - не разследвало обстоятелствата по въпросното наказателно производство срещу неизвестен извършител, но тръгва да търси автора на сигнала срещу Марковска.
И двете институции действат напълно извън правото и извън законово предписаните си правомощия. Тези две институции трайно се поставят извън сферата на гражданския контрол и не могат да бъдат мобилизирани да решават обществени задачи. Те действат като самостоятелни политически играчи, които преследват неясен интерес, но той най-често изглежда като частен. Всички политически сили, влизали в управлението досега, включително и ГЕРБ, не искат или не могат да използват тези две институции по предназначение. И затова се създават стимули напълно законно създаденият двегодишен период на нестабилност и вакуум в управлението на съдебната система да бъде използван за овладяване на върховете на системата от "наши хора".
- Смятате ли, че при избора на главен прокурор отново схемата ще е избор на удобен на властта кандидат?
-Трябва да се намери начин чрез промяна в конституцията и Закона за съдебната власт никога повече да не се допуска такова съвпадение. Подмяната на управленските нива в съдебната система трябва да се прави плавно и постепенно. Мандатът на главния прокурор трябва да се скъси или поне да се раздели на две с възможност за преизбиране, а мандатите на членовете на ВСС не трябва да изтичат по едно и също време.
- Оправдано ли е нарушаването на закона от страна на висши държавници в името на доброто име на съда?
-Много влиятелни юристи вече се изказаха, че поведението на президента е противоправно. Аз не бих спорила с тях. Президентът няма право да откаже да присъства на полагането на клетва. Конституцията и законът не му дават право на избор. Всяко действие на институциите трябва да бъде в рамките на правния ред. Не защото така е хубаво или така правят в развитите демокрации, а просто защото обратното е вредно и опасно. В четвъртък действието на президента изглеждаше като разрешение на проблем - разсичане на гордиевия възел, решение deus ex machina. Но още в петък стана ясно, че то създава повече проблеми, отколкото решава. Първо, не става ясно Марковска съдия ли и или не? Второ - актът на НС отменен ли е или не и то може ли да започне нова процедура? Президентът няма право да отменя акта на НС, но пък правната комисия на НС в петък прие да започне нова процедура, без да предложи на НС да отмени акта за избиране на Марковска, тоест де факто приема, че президентът го е отменил. До тези неясноти нямаше да се стигне, ако реакцията на президента беше в рамките на правото. Ако той беше оспорил конституционно съобразността на решението за избор пред КС, правните последици от неговите действия щяха да бъдат ясни.
- Вие имате ли представа дали Марковска продължава да е съдия във ВАС, след като подаде две оставки?
-Въпросът за статута на Марковска сега трябва да се реши от ВСС. Първо обаче трябва да се произнесе Народното събрание, защото ВСС може да реши за статута на Марковска само ако стане ясно тя избрана ли е или не за член на КС, а това трябва да каже Народното събрание. Проф. Кино Лазаров вече посочи, че НС не може да започне нова процедура по избор, без да отмени първото решение. То не е изпълнено, следователно все още може да бъде отменено. Мотивът за отмяната е важен, защото всяко такова действие създава много опасен прецедент. Разбира се, най-просто би било Марковска да уведоми писмено Народното събрание, че не смята да встъпи като конституционен съдия. Тя обаче досега не е показвала склонност да улесни намирането на решение, затова не можем да се надяваме на това развитие.
Правната комисия трябва да направи това, което упорито се опитва да избегне, но което трябваше да направи още в началото - трябва да установи истината по казуса. Трябва да направи още едно изслушване на Марковска, този път не бутафорно, и да установи кой лъже. Тя срещала ли се е или не с ръководството на МВР, за да ходатайства за своя близък, задържан от полицията? Едновременно с Марковска правната комисия трябва да изслуша министъра на вътрешните работи, неговия заместник, (който твърди, че такава среща е имало), двамата полицаи, които са арестували мъжа, който е близък или не близък на Марковска. Народното събрание трябва да изясни кой лъже и ако това е Марковска - има мотив да отмени решението си за нейния избор, защото след избора, но преди изпълнението на решението му, са станали известни факти и обстоятелства, които показват, че тя няма необходимите нравствени качества.

19
3706
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
18 Ноември 2012 19:22
***
18 Ноември 2012 19:52
Производството е образувано в началото на 2011 г. За почти две години прокуратурата не е установила намесена ли е Марковска в това или не. Уведомява за производството президента, но не уведомява Народното събрание преди то да вземе решение за нейното избиране?!

Добре, де, ама и.д.главният обвинител найденов твърди обратното:
„Недейте на надценявате ролята на едно писмо, което ни вкара в една абсолютно ненужна спирала. То беше предоставено още при номинациите в парламента. Прокуратурата е работила по този сигнал, който е публикуван като разследване от ваши колеги и няма как да бъде анонимен. Друга тема е защо не е завършено две години. Колегите са прилагали средства и са водили разпити, които изискват повече време. До средата на декември ми се иска да направим сериозна проверка на изнесената информация“, обясни той. target=_blank id=url>Натисни тук
Натисни тук

Очевидно не са много хората, които знаят, че това писмо е било пратено до парламента. Защо ли така?
18 Ноември 2012 20:26
Депутатите трябва да установят кой лъже в скандала „Марковска”

Е, Янаки Стоилов каза кой лъже, но Фидосова се оказа с едни гърди напред.
И то какви гърди...
18 Ноември 2012 20:58
Не съм очаквал, че се санкционират справедливи чисто естетически забележки. Явно беше прав някакъв артър в "Наблюдател" от преди два броя , който изхлипа :" отгледахме естетически осакатено поколение"......
18 Ноември 2012 21:49
/:/ "...Парадоксът е в това, че и по време на управлението на ГЕРБ двата инструмента на наказателната политика - МВР и прокуратурата, останаха без реформи и без модернизация.."
..............................................................................
А НЕ е ли по-важното от този "парадокс", че за 20 години, до идването на управлението на ГЕРБ(т.е., при управлението на БСП, СДС, НДСВ и сие), тези два "инструмента на наказателната политика" НЕ са били "реформирани и модернизирани"- а е имало нужда от това, щом сега авторката обвинява ГЕРБ, че НЕ са извършили тези и такива реформи и модернизации?!
А?!
18 Ноември 2012 21:55
И то какви гърди...


Да не дава Господ да попадаш на подобни
18 Ноември 2012 21:56
И то какви гърди...


Как пък ги различи в общата разлата ОГРОМНА маса?
18 Ноември 2012 23:33
Обаче термина "монтанско право" кефи! Само да напомня че Монтана носи името си от това че на място е имало стар римски град... само че е изчезнал преди векове! От по ново социалистическо време там имаше един Михайловград (доколкото си спомням на някакъв комунистически функционер), щото "такова беше времето"! А преди, по царско време се е казвал град Фердинанд, щото такова било времето! Но всъщност съм чувал че и до сега хората от онзи край му викат Кутловица, по името на селото от което са възникнали тези славни градове в нашата нова история и явно това "по селско разбиране за правото" е в основата на т.н. "монтанско право"
19 Ноември 2012 00:01
Производството е образувано в началото на 2011 г. За почти две години прокуратурата не е установила намесена ли е Марковска в това или не. Уведомява за производството президента, но не уведомява Народното събрание преди то да вземе решение за нейното избиране?!

Това просто не е вярно. Същото писмо, което е мотивирало Президента да не присъства на клетвата, то е, което е било изпратено на Парламента. Разликата е, че Парламентът не му е обърнал внимание.
19 Ноември 2012 02:57
Олди на Дърева откриха ли ги къде са или чакат микроскопа внос по второ направлвние
19 Ноември 2012 03:39
Правната комисия трябва да направи това, което упорито се опитва да избегне, но което трябваше да направи още в началото - трябва да установи истината по казуса.
Аха, правната комисия ще ревизира/отмени/промени решение на Народното събрание.
Откога правната комисия стана разследващ и правораздаващ орган? Вместо да направи обосновано предложение правната комисия отново предложи на гласуване "истината по казуса", к'во праим, ако истината се окаже 50% ... в полза на опонента?
19 Ноември 2012 09:46
Смятам, че трябва да се разделят нещата: Личността Венета Марковска, е ли с морални проблеми и какви? Трябва ли да носи някаква правна, административна, или морална санкция? И другата тема: Достатъчно чиста ли е вече, става ли тя за кандидат за висш чиновник в правосъдната система? Ако да - да се финализира процедурата - полагане на клетва! Ако не - да се избере нов кандидат! Но, да се внимава, да не се влезе в същия казус! Отначало нямах мнение относно морала И, но след като видях как със зъби и нокти се стреми да усвои създадената ситуация, не мога да И имам доверие! Дори да не е виновна пред закона, тя не е с подходяща нагласа относно тези, на които трябва да служи: гражданите! Има морални дефицити! Тежки!
19 Ноември 2012 09:57
Калинките докараха държавата до пълен клинч. К.С. не работи; Н.С. не може да си отмени решението за избор,но калинките тръгват с нов избор,без да отменят стария. Марковска днес може да пусне едно писъмце с обратна разписка за осигуряване на лицата визирани в ЗКС за полагане на клетва, след което да иницира процес за нарушените и констутуционни права- женицата е избрана за К.С. и Народната партия в Европарламента подкрепя решението на българските институции!!! /Тази завранкулка ни бе осигурена от И.Ф. и Ц.Ц./ . ВАС без зам.председател,щото М. е в оставка.Президентът в небрано лозе,поради неяснота дали е нарушил Конституцията! Фестивали ,карнавали, кино лимонада,захарен памук.
19 Ноември 2012 10:11
Парламента е решил,а ДВ публикувал. Точка. Опасението че 11 високоморални съдии са заплашени от една жена е внушение на "Отворено общество" Диктатурата на жълтите вестници е опасна,защото повечето политици са лабилни.Представих си Патрашкова,носена на ръце от интриганти като попечител на Парламента ps В Русия подобно интервю би имало заглавие- "Мнение,спонсорирано от загранице"
19 Ноември 2012 11:52
Смятам, че трябва да се разделят нещата:
Ако трябва нещо да се разделя, то е "Кой е вносителят на предложението?" и "Кои депутати с били с тапи на ушите в Правната комисия?" Защото за действията си горните са получили възнаграждение (заклели са се да гласуват "по съвест", а се оказа, че са безсъвестни -Фидосова), а резултатът от действията им донесе загуба (и материална, и правна) и срам за държавата.
Личността Венета Марковска морални проблеми няма. Може да й липсват морални качества за съдия, но проблеми няма. Проблемите са на нас, обществото, защото вместо да търсим отговорност от виновниците (депутати, прокуратура, ВСС), упрекваме жертвите, независимо дали са злоупотбели с власт и/или влияние.
А обществото, особено в лицето на "отворено общество" е също толкова безотговорно колкото и депутатите. Вместо да пита оня мушмурок, "независимия" от РЗС, по какви критерии и какви факти е събрал за предложението си, сиреч как си е свършил работата, се предлага играта "Надлъгване" - "Депутатите трябва да установят кой лъже"
19 Ноември 2012 12:11
Отделете време и вижте другия поглед към случая с Марковска:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1639180
Това може да се случи и с вас!!!
19 Ноември 2012 13:37
В триъгълника - Монтана, Бяла Слатина и Видин, има световни шампиони по решаване на казуси основани на Монтанското право!
seeker
2012-11-19 12:11:32 - прочетете препратката!Това е обществото ни след н-години рИформи и дИмукрация, ЕЖКаза и човешката съдба на Марковска вече е без значение!
Нищо добро не ни очаква на Територията... от избраните ууууупрауууленци.
19 Ноември 2012 15:06
А обществото, особено в лицето на "отворено общество" е също толкова безотговорно колкото и депутатите. Вместо да пита оня мушмурок, "независимия" от РЗС, по какви критерии и какви факти е събрал за предложението си, сиреч как си е свършил работата


И как точно да го пита? Чрез някой вестник, по талавизура или с лично писмо?
Абе както ще да го пита, той не е длъжен да им отговаря и няма да го направи. Колко неща питат журналисти от читавите медии - в."Сега", в."Капитал", в."Капитал daily" и никой не им отговаря, та се налага да се прибягва към Закона за достъп до информация?
Но този закон не може да задължи един депутат да отговори за каквото и да е.
19 Ноември 2012 16:16
Калинките с ново беззаконие се опитват да уредят допусната противозаконност. Чехльо да насрочи нова клетва за В.М. Друг законен изход няма от клинча. Кви СДС-та, кви глупости!Кой ще отзове предишния избран кандидат,с мандат но не всъпил в длъжност по вина ва Чехльо и Танчев,който вече е г-н никой.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД