Последствията за Земята ще бъдат повишаване на морското равнище, недостиг на храни и екстремални метеорологични промени, което ще доведе до унищожаване на биоразнообразието. Според доклада, дори всички страни по света да изпълнят поетите задължения за съкращаване на изхвърлените парникови газове, ще има ръст на температурите от 3 градуса до 2100 година. Най-сериозно ще пострадат най-бедните и най-уязвимите държави, предупреждават от организацията. '"Никога няма да сложим край на бедността, ако не се справим с климатичните промени. Днес това е едно от най-големите предизвикателства на социалната справедливост", предупреди президентът на СБ Джим Йон Ким в емоционална реч във Вашингтон при представянето на доклада.
В доклада се предвиждат многобройни природни бедствия, хранителни кризи, недостиг на вода, по-конкретно в Източна Африка, Близкия изток и Южна Азия, голямо повишаване на детската смъртност южно от африканската пустиня Сахара и нов пик в разпространението на някои заразни болести.
Нито една страна няма да е имунизирана от промените в климата, предупреди още Джим Йон Ким. Той призовава да бъдат взети необходимите мерки, за да се ограничи затоплянето до 2 градуса: "Сериозни разрушения ще претърпят няколко основни системи за живота на планетата ни. Затоплянето ще засегне водоснабдяването, жизнеността на крайбрежните градове, цели общности, които живеят по крайбрежията. Най-лошо ще бъдат ударени най-бедните народи. Когато достигне моята възраст, 3-годишният ми син може би ще живее в напълно различен свят с наводнени градове без достатъчно храна за населението. Остава ни малко време, трябва да вземем мерки сега", изтъкна президентът на Световната банка.
ПРОГНОЗА
Затоплянето ще увеличи със 150% киселинността на световния океан, което ще доведе до унищожаването на някои от чувствителните коралови екосистеми, предупреждава още докладът. Морското равнище ще се вдигне до един метър до 2100 г. и повече следващото столетие. Горещите вълни ще пресушат реките. Изследването по поръчка на СБ е направено от Института по климатично въздействие и анализи в германския град Потсдам. Докладът е огласен седмица преди 200 държави да се съберат в Катар в опит да продължат изтичащия в края на годината Протокол от Киото - сегашния международен план за намаляване на парниковите емисии на индустриализираните страни. Срещата ще се проведе между 26 ноември и 7 декември в столицата Доха.