:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,786,907
Активни 225
Страници 19,744
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българинът е загубил кураж и смелост

Армията като ръжен в ръцете на властниците е глупост и престъпление, смята писателят Калин Терзийски
Снимка Велислав Николов
Калин Терзийски
Калин Терзийски е роден през 1970 г. в София. Автор е на няколко романа и сборници с разкази и стихове. Някои от книгите му - "Алкохол" - със съавтор Деяна Драгоева, "Лудост", "Има ли кой да ви обича", се продадоха в сериозни за страната тиражи, а миналата година Терзийски получи награда за литература на ЕС, която се определя от национални журита и се връчва всяка година на 12 писатели от различни европейски страни. Наскоро в изд. "Сиела" излезе новият му роман "Войник", който е повод за настоящето интервю.







- "Войник" - това роман за живота като военна тегоба ли е? За живота като нещо, което изкарваш на пост?

- "Войник" е роман за живота като живот. Животът в голямата си част е скучен, объркан и тревожен, а често и мъчителен. Но това въобще не е основание да бъде мразен. "Войник" е роман за израстването на човек от естествената му позиция на жертва на обстоятелствата до Творец на битието. За смущаващата истина, че в света, в природата няма смисъл. Няма смисъл в разбираемия за човека вид. Или още по-право - в желания от човека вид. Именно затова човек е длъжен да създаде тоя смисъл. Или иначе казано - който иска да живее - да живее и да се бори. Който не иска - да си ходи. Но да няма мрънкане. Животът е райска градина за смелите...

- А за страхливите?

- Скотобойна. Адска скотобойна за страхливите.

- Но човек е ту смел, ту страхлив. Пък някои са почти постоянно в страх. Откъде да са смели, ако са природно обратното?

- Тъкмо в такъв въпрос прозира нашето самопоставяне в позицията на пасивни и зависими, на жертви. Ние чакаме нещо - природата или Бог - да ни дадат смелост. Или въобще - някакво хубаво качество. А това никога няма да стане. Смелостта се самопоражда, самоизковава. Тя е самородна. Извира от словото. Човек си казва: Аз ще бъда смел. Той си заповядва това. И става такъв.

- В романа разказвате за армейските си делници преди години. И разсъждавате за армията въобще - нелицеприятно. Армията тъпотия ли е като цяло за вас?

- Като цяло да има една голяма група от млади и много сръчни, силни и здрави хора, които са готови да се притекат на помощ във всяка критична ситуация - това е много разумно, много добре. Но армията като инструмент за потискане на народа - защото тя е винаги такава, дори и в най уж демократичните държави; когато е ръжен в ръцете на богатите и властниците - такава армия е повече от глупост - тя е престъпление. Това може да звучи като комунистически лозунг - но това, че звучи по някакъв начин, не го прави невярно. Силните и имащите власт имат нужда от армия въобще - от репресивен апарат - полиция, жандармерия, държавни сигурности и тям подобни мръсотии. За да държат в подчинение голямото мнозинство от хората. Случвало ли се е гражданин на една държава да спечели каквото и да било (освен някаква фалшива и малоумна гордост, която му е натрапена от пропагандата) от нейното териториално разширение? Не, естествено. Войните са занятие на свръхбогатите. В което те хвърлят като месо в мелачка - на хапки - обикновените хора.

- Щом е така, смятате ли, че армията ще изчезне един ден?

- Ще бъда щастлив да се случи това. Но аз не искам просто да дойде тоя ден. Аз искам всячески да се боря за това той да дойде по-скоро. Хората трябва да бъдат систематично възпитавани в ненасилие и в непоносимост към агресията. Аз се опитвам да правя и това.

- Писателят става ли за възпитател? Изобщо как се става професионален писател?

- Като се пише упорито и с огромна отговорност. Както се ходи по въже над пропаст. Всеки ден се пише и се чете. И най-вече - се живее. Което ще рече - попада се в ситуациите, които предлага животът - а там се наблюдава и се размишлява. Надсмивам се над неживели писатели. Над живели по институти и библиотеки.

- У нас, при свития пазар, възможно ли е човек да живее от писане?

- Аз го правя. Но как - вижте пак горното изречение. Жив съм, но ми коства доста големи усилия. Метафорично казано, естествено. Ако не бях само писател - щях да съм жив с по-малко усилия. Но нямаше да харесвам себе си. Щях да минавам на другия тротоар, когато срещна случайно себе си по "Раковска".

- Да харесваш себе си - това ли е целта на живота? "Войник" и за това ли е?

- "Войник" е роман за израстване на човека до герой на собствения му живот. Но и за разрушаване на клишетата. На догмите. Примерно клишето за мъжеството като войнолюбие, агресивност, мъжкарство...То е едно клише, което прави човека роб. А робът е жертва. Мъжество притежава и най-нежният хомосексуалист, както и най-дребничката жена. Даже те - по-често. Помислете колко повече смелост им трябва на тях!

- Героят ви, тоест вие, застрелва едни сърнички в романа... Застреляхте ли ги наистина, или е измислица? Ако да, защо - за доказване на мъжество ли?

- Застрелях сърните заради това заложено у всеки зверство... за което също се разказва във "Войник". Всеки е звяр дълбоко в себе си. И всъщност борбата на човека е тази: от неовладян и воден от инстинктите си звяр да стане овладян, владеещ себе си човек. И никога да не разкрие зверското в себе си. Но винаги да има едно наум за него. Да има едно наум за съществуващия и дремещ изверг в себе си.

- Вие поддържате широки контакти в мрежата, не ви ли омръзва понякога?

- Не, не ми омръзва. Всъщност - естествено, от време на време ми омръзва. Но не съм дете, което си играе и когато играта му омръзне - вкисва се и се отказва. Както на един миньор не му омръзва да ходи на работа в мината - така и на мен не ми омръзва да популяризирам написаното от мен. Просто си върша работата с упоритостта на смела къртица с бавнобиещо сърце.

- Защо с бавнобиещо, това метафора ли е някаква?

- Не, сърцата на къртиците бият много бавно. Мисля, че те са презрели всяка неувереност. И пълзят непоколебимо напред - към по-дълбоката тъмнина. Или всъщност - към светлината. Приемам всичко, което правя, като част от работата си. А тъй като работата е това, което съм аз, и това, което ме прави такъв, какъвто искам да бъда - тя ми е удоволствие. Само глупакът, слугата иска да се отърве от работата си. Защото не върши това, което е по неговата воля. А се подчинява на чужда воля. Правя нещата по своя воля и това ме прави щастлив. На много от славянските езици между другото воля значи свобода. И също така - желание.

- Имате там един герой Джими - той истински ли е? Отде тази нужда да има конкретен персонаж, силна мъжка дружба?

- Съвсем истински - но все пак - сборен образ от двама или трима мои приятели от казармата. Смятам за несериозно да се пише за неща, за хора, които нямат реален прототип. Защото при съчиняването на образи се получава именно една инфантилна предполагаемост. Стига се до едно твърде глуповато "а какво ли би направил един такъв измислен човек в еди- каква си ситуация?". И става като играта на възрастни при децата - които си въобразяват какво ли би било, ако... При измислянето на герои не може да се постигне никаква сериозна дълбочина.

- Какво е да имаш пряк контакт с читателите?

- Приятно и полезно. Уморително. Всъщност - когато се пише книга (поне според мен), просто се дава началото на един задочен разговор. Но сега - при тия гигантски възможности на комуникацията - разговорът може да продължи съвсем действително, не задочно. Аз съм казал някои неща в книгата си; но много хора биха искали да чуят как бих ги обосновал още по-обстойно или как бих им ги обяснил, ако не ги разбират... или дали бих се отказал от тях при определени обстоятелства... някой би казал, че това лишава литературата от загадъчност - разголва я до кости - на читателя вече не му се налага да си представя и да гадае какво мисли авторът, а просто може да го попита. Да - тоя разговор лишава от нещо. Но дава сто други неща.

- Подзаглавие на книгата е "Упование за обезсърчените"... Как да се утеши българинът, комуто е присъщо чувството за постоянна прецаканост, в ситуацията на перманентна криза?

- Нека погледнем тия народи, които живеят страховито по-зле - близо три милиарда - и въпреки това са винаги усмихнати. И да не сме посмели да си мислим, че те са просто олигофрени, които не знаят кое е хубаво и кое - лошо. Да погледнем индийците или бангладешците. Там на територия колкото България живеят сто и петдесет милиона. И има холера, проказа и вечни наводнения. Но хората твърдят, че са щастливи. И вярват в Бог. Да. Българинът също така и най-важното - трябва да се върне към вярата си.

- Играе ли роля културата в това? Какво е тя всъщност, понякога ми се струва, че е нещо като делва, в която управниците трябва да сипват пари, за да мируват създателите й?

- Културата е необходимост, винаги се появява. Тя е насладата на живота. Това, което е над хляба. Културата е това, което ни се ще, след като вече сме се наяли. Тя е разкош, който се появява в пещерата след успешния лов. Но и често - вместо успешния лов. Човек има нужда от нещо над биологичното си съществуване. И културата е там. В това Над. А парите и управляващите са много по-маловажни неща.

- Защо все пак е така недоволен българинът?

- Обичам един цитат от Августин Блажени: "Толкова страдат, колкото си позволят да страдат". Българинът е загубил куража и смелостта си и просто мрънка. Позволява си да страда и се е отдал на мърморене.
61
3316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
23 Ноември 2012 20:23
Българинът е загубил куража и смелостта си

Не стига куража, ами чак и смелостта си загубил гОркият българин
И тоз чукча - писател
23 Ноември 2012 21:27
Това ми хареса най-много:
Смелостта се самопоражда, самоизковава. Тя е самородна. Извира от словото. Човек си казва: Аз ще бъда смел. Той си заповядва това. И става такъв.


И мисля то е, което много хора не искат, не могат, не вярват или не знаят, че могат да направят.

Иначе, въобще за интервюто и Калин Терзийски:

23 Ноември 2012 21:36
Няма кураж и смелост без вяра и морал.
23 Ноември 2012 22:00
"...Това е народът, който преди тебе е имал всичко, което е пожелавал... По-рано вярваха, че света е отворен за тях, сега смятат, че за тях е затворена само тази част от земята, която ти пазиш..."
23 Ноември 2012 22:13
- Културата е необходимост, винаги се появява. Тя е насладата на живота. Това, което е над хляба. Културата е това, което ни се ще, след като вече сме се наяли. Тя е разкош, който се появява в пещерата след успешния лов. Но и често - вместо успешния лов. Човек има нужда от нещо над биологичното си съществуване. И културата е там. В това Над. А парите и управляващите са много по-маловажни неща.

- Защо все пак е така недоволен българинът?

- Обичам един цитат от Августин Блажени: "Толкова страдат, колкото си позволят да страдат". Българинът е загубил куража и смелостта си и просто мрънка. Позволява си да страда и се е отдал на мърморене.


Еееееееххххххх, и това интервю се появява в броя, в който карикатурата за деня използва българската поговорка "Не акъл, пари ми дай".
Иначе чудесни са думите Ви, г-н Терзийски! Но по всичко изглежда, че у нас духовното ще трябва да бъде наливано с материални средства...
23 Ноември 2012 22:17
Войните са занятие на свръхбогатите. В което те хвърлят като месо в мелачка - на хапки - обикновените хора.
Така си е . Алчността на свръхбогатите прави войните. Всички войни започват от желанието за грабеж. Има и съвсем редки изключения. Грабителите са обикновено силните и мощните държави. Останалите са принудени да поддържат армии за да се пазят от грабителите.
Така че докато има армии на свръхбогати които да побъркват света от войни, в днешно време това са САЩ и НАТО, другите държави ще са в положение при което нямат друг избор освен да поддържат армии за защита на държавите си.
23 Ноември 2012 22:20
що, кога ги е имал?
23 Ноември 2012 22:34
Иначе разбиранията на Терзийски са напълно основателни. Най-голямото зло е чувството за страх. Човек самодопуснал такова чувство у себе си загива. Мърморенето, вайкането и оплакванията са следствия от чувството за страх.
Истината е една - пламенното желание претворено в действие рано или късно довежда до желаното. Но осъществявано спокойно и ведро, без да се изсилват нещата. Това е много важно. Природата на нещата не търпи насилие и вземеш ли много да се пъчеш и изсливаш нещата, обикновено получаваш някакъв вид удряне -- в природата всичко трябва да е в равновесие. Тези неща винаги работят но равновесието се получава някъде във времето (за мирозданието 10, 20 или 30 години нищо не са, често равновесието се получава следващото или по-следващото поколение, викат му още карма. За държавите уравновесяването на нещата се измерва в столетия. Затова нито една "велика империя" не е оживяла. Империите се зараждат чрез войни и насилие над други, с кръв. Те са срам за човечеството. Няма да оживее и американската империя.

Трудността е в това човек да открие вътре в Себе си какво му е заложено, с какво иска да се занимава и това да му е за поминък. И да го прави щастлив, т.е. занимавайки се с това което ти е присърце а не това което изискват щампите и мантрите съчинени от обществената матрица. Парите да дойдат като следствие -- колкото толкова, а не чрез изсилване на нещата и занимавайки се с дела дето не са ни по душа.
Каквото мисленето -- такива делата. Сега мисленето е насочено към действителния бог на който всички се кланят -- Парите. Парите са богът на съвремието а далаверите заради пари са неговия пророк. Следствията от това са видни из цялото ни битие -- краденето и мутацията и -- корупцията (така най-лесно се придобиват пари), лъжи (за подпомагане далаверите) и множество нечистоплътни междучовешки отношения из обществата.
23 Ноември 2012 22:48
=
23 Ноември 2012 22:59
Човек има нужда от нещо над биологичното си съществуване. И културата е там
Точно, кратко и ясно обозначаване на явлението култура
23 Ноември 2012 23:04
що, кога ги е имал?


Как да ги има, като навсякъде е заобиколен от триоки всезнаещи българки
23 Ноември 2012 23:21
се продадоха в сериозни за страната тиражи


Това за територията сигурно са 1000-2000 бройки, колкото едно средно село.

Ако Боко Тиквата имаше слабост към четене, вместо мачлета и пъчене, писане на СМС-и и резане на ленти, сигурно щеше да назначи този Калин за главен писател на Республиката. А Терзийски мъжествено щеше да отказва, разбира се.
23 Ноември 2012 23:46
SvSophia
23 ноември 2012 20:23,
всички чули, трима разбрали - и те били свои, та нищо не казали.
24 Ноември 2012 01:06
Не стига куража, ами чак и смелостта си загубил гОркият българин


Ами и смелите хора губят кураж понякога....
24 Ноември 2012 05:23
Човекът е shrink. Обаче не му харесало да бъде такъв и решил, че може да стане писател (колко му е!). На Запад е мнооооо модерно мозъконамествачите да стават писатели. Та и той тъй. Бъбрив, бъбрив, бъбрив, труизми, труизми, труизми... Автотерапия, колкото да не остане на равнището на биологичното си съществуване.
24 Ноември 2012 08:11
Не мисля, че К. Терзийски е мозъконамествач, но мисля, че всички, които сте се изявили под интервюто /или почти всички/, не сте прочели и един ред от автора Терзиийски. А човекът не е без талант, чисто литературно погледнато, в областта на културата. Не ми харесва, че често надменността прозира у него, макар и прикрита, някак той се представя над нещата. Отличникът, психиатърът, художникът, писателят, човекът интелектуалец, напалил си огън заедно с Карбовски пред Парламента. Алкохоликът пич, авантюрист, женкар и т.н., а ние сме останалите... Човече, имаш дарба, ала се надценявяш! Не призовавам към скромност, обаче много е голямо това "АЗ", по-голямо от Големия Лебовски
24 Ноември 2012 08:34
Чели сме, Шляпо, чели сме. Но София най-горе най-точно е определила проблема на този автор. Едно е да си автор, друго е да си писател. Писателят си личи дори по автографите, какво остава за интервютата. А две интервюта на този автор са достатъчни да те откажат да посегнеш към книгите му. Освен ако не ти се налага чисто професионално.
24 Ноември 2012 09:52
Объркани мисли на един объркан от Калейдоскопа човек.
Когато вземете една грозна и отблъскваща картина, съставена от ярки петна и ги разбъркате, се получава една измамна красота, наречена калейдоскоп.
Именно към тази красова се стреми г-н Терзийски, докато плюе по Армията, която винаги е била основа на суверенитета на един народ. Ако не храниш своята армия, храниш чужда, е казал "простия" народ. Което наблюдаваме в момента не само у нас, а навсякъде, където е победила т.нар. "демокрация". Храненето на чуждите армии в 21 век е модерно, високотехнологично и невидимо за такива като господина, но никой не го е отменял. Няма да обяснявам как става, нека потърси сам.
Връх на обърканите авторови мисли обачи си остава проблясъка за това какво мъжество трябва да притежава един нежен хомосексуалист, за да бъде такъв...
24 Ноември 2012 10:15
Шляпо най-добре го е казал. И така - К. Т. има култура, но без морал.
Не, благодаря ...
24 Ноември 2012 11:03



Този с противогаза през рамо, ако чака аз да купя негова книга-умира гладен. Но за всеки влак си има пътници.А другото име на смелостта е ВОЛЯ! Волята да преодолееш страха.
24 Ноември 2012 11:17
А човекът не е без талант, чисто литературно погледнато, в областта на културата. Не ми харесва, че често надменността прозира у него, макар и прикрита, някак той се представя над нещата.


Определено не е без талант! Не мисля, че надменност е, когато се противопоставяш на ментални нагласи и изградени поведенчески модели.
На мен пък ми харесва убедеността му да завява позициите си.
24 Ноември 2012 11:19
Едно е да си автор, друго е да си писател.



Верно е.

Аблепсия навярно иска да намекне, че един автор може да не знае, че "кураж" и "смелост" са синоними и означават едно и също нещо, само че на различни езици, но един писател задължително трябва да знае това.

За интервюто - средна хубост.
И на мен ми е писнало от мрънкалата, до гуша са ми дошли направо, и аз считам, че армията полицията по-скоро пазят властимащите от народа, отколкото народа от други враждебни народи и отгоре на това струват смучат парите му.

Смелост, смелост, ама то си е глупост на фона на преклонените главички, благодарение на които се урежда всичко в тая територия и така си върви от стари, стари времена.

Но това е друг разговор.
24 Ноември 2012 11:51

Сибила

" и аз считам, че армията полицията по-скоро пазят властимащите от народа, отколкото народа от други враждебни народи и отгоре на това струват смучат парите му."

Армията , когато беше армия наброяваше 160-170 000 щика. Сега я свиха до бутафорните 30 000 но не съм забелязал да се увеличават парите за народа дето някои толкоз ги боли за него.
24 Ноември 2012 11:59
"кураж" и "смелост" са синоними и означават едно и също нещо, само че на различни езици,

синоними, но с различен подтекст.
Просто Терзиев е чел Платон, за разлика от софки, аблепсии и сибили.
24 Ноември 2012 12:05
Какъв различен контекст, бонго.

Я преведи на френски език думата "смел", да видим как ще го кажеш? Щото а не се сещам, въпреки дипломата си.
То, че има думи и на френски, и на български като "храбър", "решителен" и т.н.

Ама "смел" и "куражлия" е едно и също.

И не се пробвай пак да е обиждаш, Платон си е Платон, филологията си е филология.
24 Ноември 2012 12:09
Ей, много литературни критици тука са се сбрали. Нещата, които е казал Калин, са верни, уви... И кураж, и смелост, и храброст, и дързост и /не се сещам, сигурно има още синоними/, е загубил българинът. Сал да мрънка не му е омръзнало. Аз съм за тези, които не ги е страх да извикат. И за онези, които мрачно мълчат докато в един момент изригнат...Дали ще изригне гнева си "величав" нашия мачкан и мачкан народ....Или само Мунчовците ще се осмелят да простират... И скучно, и грустно и некому руку подать....
24 Ноември 2012 12:23
И кураж, и смелост, и храброст, и дързост


Само че, лен, от тия всичките думички единствено думата "кураж" е френска.
Ясно като бял ден, че дали ще кажеш "смелост" на български или "кураж" на френски, то казваш едно и също.
24 Ноември 2012 12:28
Я преведи на френски език думата "смел", да видим как ще го кажеш? Щото а не се сещам, въпреки дипломата си.
То, че има думи и на френски, и на български като "храбър", "решителен" и т.н.

Ама "смел" и "куражлия" е едно и също.


Смел и решителен е едно и също?

А кажете , вие с дипломите, щом "смел" и "куражлия" е едно и също, поради что едното е прилагателно, а другото - съществително?
Оставете речниците, а си отворете записките от лекциите и препрочетете за синонимите.
на френски 'смел" може да се преведе с brave, сourageux и vaillant. И всяко от тях има различни подтекстове.
24 Ноември 2012 12:31
"смел" и "куражлия"

Прав си, поправям се.

"Смелчага" и "куражлия" е едно и също.
Както и "смелост" и "кураж".

А сега ти да ми кажеш, ако обичаш, какъв е нюансът, разликата между смелост и кураж по Платон.
24 Ноември 2012 12:37
А сега ти да ми кажеш, ако обичаш, какъв е нюансът, разликата между смелост и кураж по Платон.

Няма да ти казвам нищо. Отваряш "Държавата" и четеш. И не забравяй лекциите за синонимите.
Няма да правим съчинение-преразказ...
24 Ноември 2012 12:44


Нищо не можеш да ми кажеш по същество, защото Платон едва ли си има понятие от преводи от френски на български език.
Но ти оставям изход да се измъкнеш с известно достойнство от ситуацията, която си е чисто филологически спор, в който, естествено, аз съм по-компетентнтната.
24 Ноември 2012 13:15
Нищо не можеш да ми кажеш по същество, защото Платон едва ли си има понятие от преводи от френски на български език.


Аман от формалисти-филолози. Нима филологията в България не е мръднала от първата половина на миналия век?
Хайде с простите въпроси: ти попита как се превежда "смел" на френски. Дадох ти три прилагателни - brave, сourageux и vaillant.
Защо па баш сourageux пристава в българския като чуждица, а не brave и vaillant. По случайност, може би?
Погледни и етимологиите на смелост, дързост и храброст, може и да ти присветне нещо в тъмния тунел.
А Платон различава видове .... хммм... храброст. Но няма да преразказвам "Държавата".





24 Ноември 2012 13:22
За нечелите нищо от автора Натисни тук
24 Ноември 2012 13:25
...КУРАЖ - СЪРЦАТОСТ... Малко позабравена...
24 Ноември 2012 13:29
Но армията като инструмент за потискане на народа - защото тя е винаги такава, дори и в най уж демократичните държави; когато е ръжен в ръцете на богатите и властниците - такава армия е повече от глупост - тя е престъпление.

24 Ноември 2012 13:32
За разлика от "Има ли кой да ви обича" (към който препраща), този разказ е доста тегав.
Но пък показва, как беше - "надменност" и към себе си.
Монблан,
24 Ноември 2012 13:48

Погледни и етимологиите на смелост, дързост и храброст, може и да ти присветне нещо в тъмния тунел


Нямам никаква вина, че твоя тъмен тунел е преценил, че на Кураж повече му отива Дързост или който и да било от Синонимите с някакви нюанси.

Но !

Първото значение на Кураж е Смелост и така ще ти го преведе всеки преводач, който дори малко поназнайва френски език.

Така че въпросният автор се е поизложил / в превод - Българинът е загубил смелост и смелост/ а покрай него и ти.

Пак те приканвам да не ми лепиш етикети и квалификации, не ти е нито на годините, нито на претенциите.
24 Ноември 2012 14:40
=
24 Ноември 2012 14:49
Така че въпросният автор се е поизложил / в превод - Българинът е загубил смелост и смелост/ а покрай него и ти.

Монблан прояви снизходителност и ти го преведе.... ама ти продължаваш с рогите.....
24 Ноември 2012 14:49
Аз лично приемам куража леко по-различно, има определена нюансова разлика. Макар че думите са синоними, струва ми се, че може да имаш кураж да направиш нещо, да извършиш определено действие, обаче без да си задължително смел. Някак смелостта я считам за по-постоянна черта, докато куражът може и да е временен, еднократен. Пък то и въпрос на контекст е...
24 Ноември 2012 14:55
За плеоназъм като словно излишество, сиреч стилистична слабост (каквато е в случая), а не преднамерен стилистичен ефект, нещо да си чувал/чел.
П.П. Редактиране чрез съкращаване се учи в началните класове. И точно христоматийният пример, който се дава на децата, е "храбър и смел"
24 Ноември 2012 15:04
Очевидно начална и предучилищна педагогика не стига, за да се прецени, че смелост и кураж не се съотнасят както смелост и храброст. Очевидно българо-съветската дружба не е била достатъчна, за да се направи една топла връзка София-Тарту.
24 Ноември 2012 15:19
Понеже се върнахте до Платон и ученика му - Аристотел...
В античните времена мъжеството, умереността, мъдростта и справедливостта са четирите основни добродетели.
courage, coraggio идва смислово от гръцкото ἀνδρεία, което директно означава само едно - мъжество.
А синонимите са тънко нюансирано множество.
24 Ноември 2012 15:24
за да се направи една топла връзка София-Тарту

Връзката се превеше през Москва - Московско-Тартуска школа. Мъ може инфото да не е стигнало до тебе все още. Щото не се учи в начална училищна педагогика действително. Впрочем за словно излишество се говори от едни доста по-далечни времена (ако се съди по етимологията на термина примерно). Обаче ти не се хаби чак за таквиз екскурси, стой си у форума и се заяждай, по-простичко е.
24 Ноември 2012 15:36
courage (n.)

c.1300, from O.Fr. corage (12c., Mod.Fr. courage) "heart, innermost feelings; temper," from V.L. *coraticum (cf. It. coraggio, Sp. coraje), from L. cor "heart," which remains a common metaphor for inner strength. In Middle English, used broadly for "what is in one's mind or thoughts," hence "bravery," but also "wrath, pride, confidence, lustiness," or any sort of inclination.


Гласувам за сърцатост. И е най-красиво.
24 Ноември 2012 15:56
Връзката се превеше през Москва - Московско-Тартуска школа. Мъ може инфото да не е стигнало до тебе все още.

Така е. Още съм в годината 1960, та Москва за мен е само междинна спирка....
24 Ноември 2012 16:01
...Хмъ...Този път няма сърдце.Не ми се тръгва по него...
24 Ноември 2012 16:04
Монблан,
24 Ноември 2012 16:24
Оххх, Терзийски...Не се научи, че за да ти оценим талантеца, трябва да спреш да бъдеш толкова маниерен и да се научиш на искреност.
Хем в Ямбол ти го казахме. Ама не ни чу.
24 Ноември 2012 19:18
българинът е загубил работните си навици, себеуважението, достойнството си и уважението към другите...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД