Москва и Вашингтон са на прага на търговски конфликт заради решението на Русия да забрани вноса на месо от САЩ, предаде БНР.
Руските санитарни власти обявиха, че ще забранят вноса на свинско и говеждо месо от САЩ, ако то съдържа забранената в страната хранителна добавка рактопамин, използвана в животновъдството за нарастване на мускулната маса. Смята се, че добавката може да бъде опасна за човешкото здраве и вече е забранена в 160 страни. Русия е на шесто място сред вносителите на американско месо и засега компетентните власти в страната не коментират, дали мерките ще доведат до недостиг на тази стока на пазара.
САЩ очакват Русия да отмени забраната за доставки на американско месо и намират действията на Москва за противоречащи на нормите на Световната търговска организация (СТО). Това се посочва в съвместно изявление на постоянния търговски представител на САЩ Рон Кърк и министъра на земеделието Томас Вилсак, цитирано от ИТАР-ТАСС.
"САЩ са крайно обезпокоени от действията, предприети от Русия, които, изглежда, са в противоречие с нейните задължения като член на СТО", се посочва в документа. "САЩ призовават Русия да прекрати действието на тези нови мерки и да възстанови достъпа до своя пазар на американско говеждо и свинско", продължава изявлението.
Търговският представител на Русия в САЩ Ринат Досмухамедов обаче подчерта пред ИТАР-ТАСС, че възобновяването на доставките на американско месо в Русия е невъзможно, докато оторизираните руски власти не се убедят, че тази продукция е напълно безопасна. "За нас това е въпрос на национална сигурност", заяви руският специалист. "Става дума за здравето на нашия народ", допълни той.
Спорът възникна след искането на руските ветеринарни власти за сертифициране на месото, за да бъде потвърдено отсъствието на рактопамин. Тази добавка стимулира растежа на мускулната маса при животните и се използва в САЩ и Канада, за да се получи по-постно месо и да се пести фураж, посочва ИТАР-ТАСС. Неговото прилагане обаче е изпълнено със странични ефекти и десетки страни, сред които Русия, Китай, Индия и членки на ЕС, го намират за недопустимо. Руската Федерална служба за защита на правата на потребителите и благополучието на човека официално обяви това още през октомври, а към САЩ такива предупреждения са били отправяни и по-рано.
КОНТЕКСТ
Търговският конфликт придоби и политически оттенък, след като експерти от Американската федерация за износ на месо обвиниха Русия, че въвежда новите изисквания в отговор на приетия от Конгреса на САЩ т. нар. "акт Магнитски". Законът предвижда санкции срещу руски чиновници, замесени в смъртта на юриста Сергей Магнитски, който беше разкрил злоупотреби с държавни средства.