Общините смело планират да увеличат такса "Смет" догодина. През 2012 г. увеличение на налозите имаше само в Русе, Добрич и Пловдив. През 2013 г. местните управи в Добрич и Пловдив отново се решават на същата стъпка, но по-високи такси въвеждат и други градове, показа проверка на "Сега".
Оправданието за увеличението е таксата, която общините дължат на държавата за депониране на отпадъците. Тя е в сила от началото на 2011 г. и прогресивно се увеличава с всяка година, за да се насърчи рециклирането и така да намалее количеството на депонирания боклук. През 2013 г. таксата, която държавата ще прибира от общините за депата им, ще стане 15 лв. на тон, което е с 6 лв. повече от сега, а през 2014 г. ще стане 35 лв. на тон. Отделно кметствата трябва да плащат отчисления и за сметищата, на които депонират строителни материали.
"Община Пловдив обсъжда да увеличи такса "Смет" за гражданите от 1.2 на 1.5 промила. За фирмите пък предвиждаме намаление от 5.5 промила на 5.3", коментира пред "Сега" кметът Иван Тотев (ГЕРБ). Планираните приходи по това перо догодина са с около 800 000 лв. повече. В Пловдив се предвижда и сериозно увеличение на данъка за колите. Сумата се вдига с 15 до 40% според класа на автомобила. Тази година пловдивчани плащат по-високи такси за детските градини - от 35 на 50 лв. Ново увеличение тук не се предвижда за 2013 г.
Добрич увеличава налозите за трета поредна година. Още през лятото общинският съвет е решил да се увеличи с 1.5 промила такса "Смет" за гражданите до 3.5 промила през 2013 г. И от Добрич обясниха увеличението с държавната такса за отпадъците. Не се предвиждат други промени нито в такса "Смет" за фирмите, нито в данък "Сгради". През тази година и през 2011 г. таксата бе вдигана с по половин промил. Такса "Смет" за фирмите остава 4 промила, като не е променяна от 2009 г.
В община Сливен налозите все още се обсъждат, но най-вероятно и там ще има увеличения. "В момента се води дебат в суров вид за такса "Смет". Желанието на експертите е да се увеличи. Все още се обсъжда, но увеличението ще е премерено", коментира пред "Сега" кметът на Сливен Кольо Милев (БСП). Общинските съветници от ГЕРБ в града изнесоха информация, че кметът предлага налозите да се увеличат до пет пъти. Според тях кметът предлага такса битови отпадъци за жилищни имоти на граждани да се увеличи от 0.9 промила върху данъчната оценка на имота на 4.2 промила, а за нежилищни имоти да се увеличи от 1.4 промила на 5.8 промила. Милев коментира, че предстои тези стойности да се обсъждат.
С до 30% може да се вдигне и такса "Смет" в Пазарджик. Няма как да избегнем повишението, тъй като кметската администрация трябва да внася в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите 1.5 млн. лв., обясни тези дни кметът Тодор Попов. Точните разчети ще са готови до края на годината. Сега общината събира от фирми и граждани съответно 4 и 2.8 промила, което прави 5 млн. лв. приходи - точно толкова, колкото отиват за сметосъбиране и сметоизвозване.
Ръст на местните налози ще има и за шуменци. Данъкът върху автомобилите се повишава с 50% за масовия клас от 2013 г. Кметът Красимир Костов аргументира увеличението с мащабния ремонт на уличната мрежа в града. Другото предложение на кмета беше да се повиши данъкът за придобиване на имот от 2.5% върху стойността му на 3%, колкото е законовият таван. Общинският съвет обаче склони да го вдигне само до 2.6%.
В Стара Загора кметът Живко Тодоров предлага такса "Смет" за гражданите да се увеличи от 1.2 промила на 1.5. Там решение трябва да има в последните работни дни на годината.
Община Плевен пък е от малкото, които смятат да увеличат данък "Сгради", като за сметка на това намалява такса "Смет". Данък "Сгради" за фирмите се увеличава почти двойно на 3.9 промила, като преди той е бил 2 промила. За сметка на това такса "Смет" за фирмите става 2.9 промила, а преди е била 5 промила. "Данъчните субекти са различни, затова при някои ще има увеличение, а при други намаление", лаконична бе Маргарита Бахнева от дирекция "Местни данъци и такси" към общината.
В Ловеч намаляват таксата за фирмите до 9.4 промила. Тази година тя бе 10 промила.
Някои общини все още нямат решение. "Аз лично съм скептичен, че ще трябва да има увеличение. Най-вероятно, ако има увеличение, то ще е върху такса "Смет" за гражданите, защото този налог е в пъти по-нисък от този за фирмите", коментира пред "Сега" Цветомир Енев от данъчната дирекция във Велико Търново. Други общини в областта обаче вече взеха такова решение. В Павликени догодина вместо 6 промила върху нежилищните имоти ще се плаща 6.2 промила, а за жилищните такса "Смет" става 5.7 промила.
БЕЗ ПРОМЯНА
В Казанлък не предвиждат промени в налозите. "Категорично общината нe предлага увеличаване на размера на такса "Смет" за следващата година, за да не утежняваме положението на гражданите", каза кметът Галина Стоянова. Причините за това са, че общината принудително събира данъците от некоректните платци. Непроменени ще са и останалите данъчни задължения и такси, които се определят на ниво община.
В Благоевград също остават с непроменени налози. "Не предвиждаме увеличение на данъците и таксите за следващата година", коментира пред "Сега" пиарът на общината Христина Шопова. По думите й налозите в Благоевград са едни от най-ниските и въпреки това общината се справя с приходите.
"Общинската администрация в Бургас също не възнамерява да натоварва домакинствата и фирмите", коментира пред "Сега" кметът на Бургас Димитър Николов. Известни корекции ще има с въвеждането на някои административни такси, като "издаване на удостоверение за акт за раждане", "издаване на удостоверение за семейно положение", "адресна регистрация" и други. Общините Варна, София и Хасково също няма да увеличават налозите за следващата година.
|
|