(продължение от миналия четвъртък)
Злополучното откриване на Народния театър на 3 януари 1907 г. има наистина неочаквани последствия. Действията на правителството след този случай в. "България", орган на опозиционната Прогресивно-либерална партия, определя недвусмислено като резултат от "пълно помрачение". Днес, 105 години по-късно, ще трябва да се съгласим напълно с тази оценка.
Вярно, към студентите от Софийския университет в изявите на неприязън към княз Фердинанд и княжеското семейство се включват и странични привърженици на опозицията, а и случайни минувачи, но наказателните мерки са насочени главно и на първо място срещу студентите и срещу Софийския университет. Значителен брой учащи са арестувани, срещу тях започва разследване за нарушаване на Закона за престъпните деяния против княза и неговото семейство от 1884 г. (вж. Извори). Друга част от студентите, без значение дали са участвали в събитията или не, са изпратени във войската за да отбиват редовната си служба там.
Главното последствие от воя на свирките пред Народния театър е колкото неочаквано, толкова и непремерено. Още сутринта на следния 4 януари министър-председателят Димитър Петков предлага на княз Фердинанд да подпише особен указ, в който да се предвидят извънредни мерки. Днес е трудно да предположим чия е инициативата за този злощастен указ, дали на княза или на министър-председателя. Доколкото разполагаме със значителен обем свидетелства на съвременниците на Фердинандовото управление, където достатъчно всеобхватно е обрисуван характерът на владетеля, то ще трябва изглежда да предположим със значителна увереност, че тази блестяща идея ще да се е зародила у царското височество. Историческата сметка по тази деятелност обаче бе платена напълно година по-късно от народно-либералите.
Указ № 2 е подписан от княз Фердинанд само ден след събитията пред Народния театър и обнародван от почти всички вестници (вж. Извори). Краткият текст предвижда временно затваряне на Софийския университет и уволняването на всички преподаватели, а на Димитър Петков е възложена работата по изпълнението.
Представителите на властта също търпят загуби, заради освиркването на княза са уволнени двама пристави - както е обичайно най-малките винчета първи се чупят. Изглежда обаче ще да са прави част от тогавашните издания, които категорично твърдят, че събитията се подготвят отдалече, много преди датата на откриването на Народния театър и ако непременно трябва да се търси виновен за тази крайно недружелюбна към владетеля изява, то това е точно министър-председателя, който по съвместителство е и министър, разбира се, на вътрешните работи.
Трябва да е ясно, че подготовката на свистящото недоволство пред Народния театър не е пазено в тайна. Доста преди началото на новата 1907 г. в. "Софийски новини" съвсем открито призовава по време на събитието на 3 януари за да се използват масово свирки за да се изрази народното недоволство. Няколко дни преди самото откриване, когато е съвсем ясно, че князът и семейството му ще присъстват, из София открито се говори, че височеството ще бъде освиркано при пристигането си пред театъра. Усилено се търсят свирки от всякакъв калибър - от детски и панаирджийски до ватмански и железничарски. В столицата се говори, че лично князът е поправял списъка с поканените на тържеството. Вестниците са категорични, на 3 януари цяла София, с изключение може би само на скъпоструващата полиция, знае за готвеното освиркване и поради това най-вече у Димитър Петков е вината за случилото се. Единствен министър-председателят трябва да "тегли последствията" (в. "България", 5 януари) за злепоставянето на държавния глава, а не злочестите двама полицейски пристави.
Впрочем с идването си на власт през 1903 г. народно-либералите бързат да подчинят на партийните си интереси първо полицията. Структурите на Министерството на вътрешните работи са старателно прочистени от неблагонадежни елементи, а на освободените места са назначавани изключително членове и привърженици на управляващата партия. Неимоверно нараства и сумата, отделяна за издръжка на полицията, която достига през 1907 г. огромните 4 млн. лева. След убийството на Димитър Петков, е организирана и Обществена безопасност, сиреч първата в съвременна България тайна полиция. Точно събитията от 1907 г. изглежда трябва да са чудесно доказателство, че ефективността на полицията не е правопропорционална на парите, които се отделят за издръжката й.
* * *
Естествено, противозаконния Указ № 2 предизвиква незабавни ответни изяви както у нас, така в чуждата преса. Академичният съвет на Софийския университет на 5 януари в 19, 30 ч. гласува единодушно документ, в който се назовава "крайно осъдителна" студентската проява от 3 януари. Същевременно се подчертава дебело, че чрез указ не може да се отменя действието на нарочния закон, по който съществува университетът. Незаконосъобразно е и уволняването на университетските преподаватели, чията дейност се направлява от същия закон. Въпреки противозаконните действия на княза на 5 януари след заседанието на Академичния съвет, ректорът проф. Стефан Киров, виден български правист впрочем, предава ключовете на сградите на университета на нарочна комисия, която да ги съхранява. Ключовете ще потрябват отново след малко повече от година.
Противозаконното затваряне на Софийския университет предизвиква значителни обществени брожения, които се добавят към вече започналата железничарска стачка. На 7 януари в цирк "България" и около него има хиляден протестен митинг, на който според свидетели на тези събития присъстват "всички студенти". В коментарите на тези събития се обобщава, че "политическата атмосфера в България е станала толкова задушна, щото не може вече да се търпи". Можем уверено да добавим, че несъмнено главната заслуга за тази атмосфера е на двореца и на правителството на народно-либаралите. Опозиционните вестници с удоволствие назовават министър-председателя Свирчо Петков. Нетърпимата обстановка в страната и противозаконните действия на княза и на правителството след 3 януари предизвикват хиляди още мининги и събрания както в столицата, така и навсякъде в провинцията.
Българските студенти в странство не остават назад в организацията на събития, осъждащи затварянето на Софийския университет. На 19 януари всички българи, учещи се във Виена подписват остро писмо с което се осъждат противозаконните действия на правителството и княза, иска се незабавно освобождаване на арестуваните студенти, както и освобождаването на "всички зети насила в редовете на войската студенти".
* * *
Всяка тирания се страхува от знанието. Дали ще се затварят университети или ще се морят с глад сътрудниците на научните институции е само въпрос на извратени предпочитания. Въпреки неоспоримите доказателства, че подобна деятелност не е спасила нито една диктатура, опитите продължават и в наши дни.
____________
* в. "България", 5 януари 1907 г.
Свързан текст:
http://www.segabg.com/article.php?id=627451
Извори
"Чл. 10. Който, по какъвто и да е начин, чрез печата, чрез издавание или пръскание ликове, напада и докача Княза или урони Неговото достолепие или на някой член на Семейството Му, или Ги изложи на присмех или презрение или подигравка, наказва се с затвор до три години."
Из Закон за престъпните деяния против княза и неговото семейство, 18 декември 1894 г.
"Първо, той [княз Фердинанд] спаси народа си от анархията [има се предвид изглежда политическата обстановка в България при княз Александър (1879-1886)] . . . Чрез своето умение, разбиране на хората, влиянието на неговите обноски, както и пълното отсъствие на скрупули, той успяваше да има надмощие над всички партии и да ги държи в конституционния път . . .
Като държавен глава княз Фердинанд има и значителни недостатъци. Той е посредствен администратор. Всекидневната работа го отегчава. Той не разбира от финанси и прахосва пари. Няма военен инстинкт . . ."
М. Палеолог, пълномощен министър на Франция в София
"14 август [1906 г.] . . . [Княз Фердинанд е] с инстинкти деспотически . . .
19 март [1915 г.] . . . Българският народ [е] млад и несформиран национално и политически, няма управляваща класа . . . с една интелигенция разделена от царя на много партии, за да се гонят помежду си, а той да владее и царува. На тая интелигенция безбожна и гладна той раздава властта поочередно да дойде, да се поохрани и понакраде, и която на първо място . . . туря личния си интерес, а патриотизма за маска на всички мероприятия, от дето ще излезе гешефтът . . . Чрезмерно горд, той [княз Фердинанд] счита всички българи за говедари . . . Той е ненаситен, грандоман, хитрец . . . и се мисли за по-хитър от всички велики господари, затова опропасти и България, и себе си . . ."
Из личния дневник на екзарх Йосиф ((877-1915)
"Ние Фердинанд I . . . Постановихме и постановяваме: I. Да се закрие Университета за един срок от 6 месеца от днес. II. Да се уволнят всички професори на Университета, както и доцентите и лекторите. III. Настоящия указ да се внесе в Народното Събрание на одобрение в настоящата му сесия. IV. Изпълнението на настоящия указ възлагаме на нашия министър-председател, министър на вътрешните работи и управляващ министерството на обществените сгради, пътищата и съобщенията [Димитър Петков] . . ."
Из Указ № 2 от 4 януари 1907 г.