:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,632
Активни 697
Страници 25,562
За един ден 1,302,066

Македонците ще влязат в ЕС, но поединично

Българите не желаят лошото на македонците, но се дразнят от обидните им задявки с тяхната история и култура
Светослав Терзиев
Македония има призванието да стане член на Европейския съюз, повтарят държавите членки всеки път на заседания за разширяването на ЕС. И винаги добавят едно "но" - когато бъде готова. Уж тази седмица трябваше да бъде посочен юни идната година като старт на преговорите за членство, и пак се появи това "но". За първи път то беше изречено категорично и от България.

Защо постоянното движение на Скопие към Европа прилича на



бягане на място



Държавата с временното официално име БЮРМ (Бивша югославска република Македония) загрява извън европейския терен от 17 декември 2005 г., когато бе призната за кандидатка. Оттогава се случиха толкова много неща в ЕС - България и Румъния станаха членове през 2007 г., Хърватия и Турция започнаха преговори през 2006 г. и Хърватия ги приключи скоростно, за да влезе в ЕС на 1 юли 2013 г. Сърбия и други бивши югославски републики успяха да придвижат молбите си за членство от най-прашните чекмеджета в Брюксел в по-горни, като перспективата за Черна гора да излезе на бърза писта е добра, а Сърбия от тази година е официално страна-кандидат и се надява на скорошна дата за начало на преговори. Даже Албания, която кандидатства през 2009 г., няма никакво намерение да чака ред след Македония, а настоява Европа да признае предимството й, че вече е приета в НАТО и че заслужава да се изкачи на по-високо равнище на евроатлантическа интеграция. Нищо чудно някой ден и Косово да излезе на по-предна позиция в стремежа си към ЕС, ако постигне компромис със Сърбия в името на общата си европейска перспектива.

Една Македония се окайва подритвана и затъва все повече в самота, която я сродява с държави без ясно европейско бъдеще, като Молдова, Украйна и Беларус. Сякаш съдбата й стоварва поредица от проблеми, които постоянно я връщат на изходна позиция. Истината е, че Скопие има само един проблем, но го повтаря многократно. То е обсебено от мисълта за държавотворство, което в друга епоха би могло да мине за държавна политика, защото кражбите на материални и духовни ценности от съседите е била обичайна практика. Но днес не само съпротивата на околните държави, но и самата философия на европейското обединение не допуска подобна политика, защото целта е да се сложи край на дотегналите на Стария континент исторически спорове и вражди, а не да се измислят нови.



Ако Скопие не страдаше от дебелоглавие,



щеше да послуша председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, който на церемонията за удостояване на ЕС с Нобелова награда за мир заяви на 10 декември: "Геният на основателите на съюза е именно в разбирането, че за да се гарантира мир през ХХ век, нациите трябва да мислят отвъд рамката на националната държава". Такива мисли днес са изключени в македонския елит, който ляга и става с илюзии за националния си "идентитет". Това пък му пречи да разбере, че "успехът и спечеленото от един не означават болка и загуба за друг" (Барозу). Да градиш в днешно време държава чрез присвояване на чужда история и култура няма как да се съчетае с подготовка за ЕС. Гърция стана първа пречка за членството на Македония, защото в средата на изтеклото десетилетие в Скопие надделяха "античарите", които издигат тезата за произход на новородената държава от древното македонско царство. Техните опоненти, които сочат цар Самуил като първия македонски цар, отстъпиха на втори план, защото грандоманията им не бе достатъчна за амбициите на скопските фантазьори да се представят за пъп на човешката цивилизация. Това обясняваше по-сдържаната позиция на България, която оставяше на Атина да ги прави за посмешище на международните форуми. В същото време за разлика от гърците, чиято кръвна връзка с македонците е по-скоро въображаема, българите са по-склонни да показват търпимост към невръстните си роднини.

Липсата на чувство за мярка попречи на Скопие да забележи, че



българската позиция също подлежи на развитие,



особено пред избори. Няма нищо по-удобно за едно популистко правителство да се обслужи за политически цели чрез обществено недоволство към друга държава, особено ако е напълно оправдано. Българите не желаят лошото на македонците, но се дразнят от обидните им задявки с тяхната история и култура. Премиерът Бойко Борисов, който е минал през школата на един вече покоен бащица на нацията, си харесва позата на закрилник на българщината. И по-рано българските власти са отправяли предупредителни сигнали към Скопие, но винаги са се въздържали да ги превръщат в европейски проблем. На моменти дори се създаваше впечатление, че България е нерешителна, което още повече подвеждаше Македония да се държи предизвикателно. Тя забрави, че всяка държава в ЕС, включително и България, държи спирачката на нейното членство. Борисов се реши да я дръпне и вероятно няма да съжалява, защото ще прелее в своя подкрепа симпатиите на част от електората към разните патриотарски партии, които все му се мотаят в краката ту като съюзници, ту като съперници.

България за пръв път се нареди официално до Гърция като проблем за членството на Македония в ЕС. Скопие направи голяма грешка и този проблем ще му тежи дълго, дори ако Борисов загуби изборите догодина. Много трудно ще е за всяко следващо правителство да се откаже от вече поставените условия, които се свеждат до доказване на желание за добросъседство. Главната трудност ще произтича от самата Македония, където има достатъчно много провокатори, чиято първа грижа не е спазването на европейските критерии. Тяхното усмиряване може да се окаже неизпълнима задача след десетилетия промиване на мозъци с антибългарска пропаганда.

Моментът е възлов и може да се запита



какво е европейското бъдеще на Македония



Най-вероятно държавата няма да получи скоро възможност за членство в ЕС. Нищо чудно да бъде изпреварена от всички останали кандидати на Балканите, включително от Албания и Сърбия. Тогава и те ще могат да й поставят условия, които едва ли ще съвпаднат напълно с условията на Гърция и България. Ще се възпроизведе в нова форма познатото съперничество за Македония между околните държави и тя ще стане зависима от баланса на твърде много интереси. Вероятно ще се намесят и по-влиятелните държави в ЕС, чиито мнения могат и да не съвпаднат (и днес не съвпадат). Главният губещ, разбира се, ще бъде самата Македония, защото загубата на време ще бъде предимно за нейна сметка. Вече се очертава да бъде изгубено цяло поколение в напразни надежди да излезе от балканския си провинциализъм и да се види сред европейските народи.

Но хората за разлика от държавите са подвижни и македонците отдавна разбраха, че имат резервен вариант, щом властите им ги обричат на изолация. Опитът, който натрупаха с паспортното си завръщане към българските корени, може да им служи дълго време. Дори и да им бъдат върнати шенгенските визи, както се подмята напоследък на различни европейски форуми, свободното пътуване в Европа е гарантирано на онези, за които определението "българин" не звучи толкова обидно, колкото в канцелариите край Вардар. Ако потраят още малко, само след година ще могат с новите си български лични карти да се ползват не само от правото на свободно пътуване, но и на свободен достъп до трудовите пазари в ЕС. На 1 януари 2014 г. изтича 7-годишният преходен период, след който не бива да има ограничения за българи на пазарите на труда съгласно присъединителния договор.

Ако пък македонците се срамуват да се наричат българи, ще имат две други възможности. Да си седят у дома или да се обърнат за подобно съдействие към други съседни държави. Могат да потърсят помощ от Гърция - нали "античарите" настояват, че имат общи корени с нея. Само че Атина не предлага такава услуга. Другият вариант е да изчакат, докато бъде приета Албания в ЕС. Вероятно тя ще бъде по-склонна да признае значителна част от македонците за свои граждани, защото наистина имат албанска кръв. Последните, които останат, ще чакат Сърбия да влезе в ЕС и да ги натовари в свое ремарке. Това обаче ще означава да изчакат и Косово, защото в европейската си перспектива Сърбия и Косово са като скачени съдове. Мъка, мъка, Мъкедонийо... Защо да ти е лесно, като може да ти бъде много трудно.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Втренчена във въображаемото си минало, Македония загърби европейското си бъдеще.
118
7979
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
118
 Видими 
12 Декември 2012 20:02
Хилядолетният македонски райх/полис... да се смееш ли, да плачеш ли... като декори за Бен Хур...
12 Декември 2012 20:07

Горко и на Македония, ако не влезе в ЕС !

С умиление ще си спомняме ...

А какво ни чака, ако не се вразумим ?!

12 Декември 2012 20:18
Оригиналното заглавие е било:
Македонците ще влязат в ЕС. Няма да влязат.
12 Декември 2012 20:25
Авторе, защо злорадството?!
12 Декември 2012 20:27
Македонците ще влязат в ЕС, но поединично
Много правилен извод. Те отдавна започнаха този процес, с кандидатстването за българско гражданство.
Та така ... докато се извървят всички - има-няма, за 5-7 години и готово
12 Декември 2012 20:37
Отличен анализ на г- н Терзиев!
Моля, поштованите македонствующи, коминтернствующи и просто сърбоманствующи да си го препишат по сто пъти и да го научат наизуст.
И да си знаят, че ще ги изпитваме. Гювечът и лигавенето бяха дотук
12 Декември 2012 20:57
Браво на автора! Макар и от журналистическа гледна точка, нещата са сравнително добре представени и всеки нормален българин ще разбере за какво иде реч.
12 Декември 2012 21:06
Бих допълнил анализа с един ключов щрих.
Кой, все пак, е стратегическият съюзник на България в борбата за Западните Балкани?
Албания. Ал- ба- ния.
Стратегическият ни съюз е обусловен както от историята...
до самата среда на петнадесетия век, на територията на днешна БЮРМ българите сме срещали единствено албанци, а албанците - само българи.
По- късно, албанците са имали в наше лице единственият си съмишленик и съюзник в общото ни противопоставяне на сръбската и гръцката колонизации.
В още по- ново време, Албания става страната- мост в сътрудничеството ни с Италия...
така и от общите ни стратегически интереси днес.
България и Албания са единствените страни членки на НАТО в Западните Балкани.
Това е ключов фактор, но още по- важна е общата ни цел да държим Сърбия в границите на сръбския етнос, т.е. на север от Скопие, а Гърция - в днешните й държавни граници.
Пък и традиционно си дружим с албанците

12 Декември 2012 21:07
Светослав Терзиев
Македонците се държат така тъпанарски, че не остава никакво съмнение, че са българи.
12 Декември 2012 21:08
внимателният
12 Дек 2012 21:06
Мнения: 1,284
От: Bulgaria



Албанците са единствените в БЮРМ, които напомнят на сърбомаската антибългарска клика в Скопие, че "македонците" са чисти изпрани българи.
12 Декември 2012 21:39
България за пръв път се нареди официално до Гърция като проблем за членството на Македония в ЕС...

И що така? Гърците имат ли някакво право да се наричат потомци на Филип Втори и Александър Велики? Столицата Пела-Бела-Беласица, да не би да е гръцка?
Днес цялата Македония бошува срещу братята си българи. И понеже си нямаме дипломати и историци, сътрудникът на ДС, наш Божо продължава да налива бензин в огъня. Дори този неграмотник, вместо да чете Георги Раковски, както и "Именника на българските владетели", започващ от Авитохол, тъпо и упорито си говори, че България е създадена едва през 7 век. Та после се чудиме, защо ни смятат за татари не само в Македония.
12 Декември 2012 21:49
Днес цялата Македония бошува срещу братята си българи


Искаш да кажеш антибългарската сърбоманска клика? Ако е така, супер, това е добра новина за България!
12 Декември 2012 22:03
Ами ти кажи, кликата на масончето Младенов, което чертае червените си разграничителни линии каква е? И за кой е супер?
12 Декември 2012 22:29
Ами ти кажи, кликата на масончето Младенов, което чертае червените си разграничителни линии каква е? И за кой е супер?


Щурчо, по македонската тематика малко си се пообъркал, виж ми всички постинги по този въпрос, щото не искам да се повтарям. Нещата са ясни - управлението в Скопие е антибългарско, просръбско, титовистко или с други думи комунистическо. Между другото коминтерновската БЮРМ е последната тоталитарна и репресивна държава в Европа. Тези в Бпюксел са малко тъпи, но не чак толкова, за да не видят очевадното. Тази клика в Скопие управлява вече 67 години - коли, беси, вкарва в затворите, изкоренява всичко българско и насажда омраза към България и всичко българско. Ти този режим ли защитаваш?
12 Декември 2012 22:36
СвТерзиев :
"... постоянното движение на Скопие към Европа прилича на бягане на място "

Общият ни генезис с "антиките" безспорно се налага , но все пак и като бакьовци , ние сами го манифестираме в Континента . Без да питат хамериканците , Макетата да престанат да продават зарзавата си на зарзаватчиите от Бугария , а да се покаят и дойдат , докато не сме ги погнали по батювски , с честни шамари да ги вкараме в пътя . Нашенски истории ...
12 Декември 2012 22:41
Днес цялата Македония бушува срещу братята си българи.

Щурчо,
Грешиш много дълбоко.
Още по- дълбоко, отколкото справедливо ти е посочил GreenEyes.

БЮРМ отдавна не е Югозападна България и отдавна "цялата Македония", тоест БЮРМ...

защото историята така разпореди, че Пиринска Македония си е при нас, а Гърция анексира - някъде с право, но далеч повече без основания - областите, които днес нарича Западна Македония, Централна Македония и "Източна Македония и Тракия". Името на тази последната е по- голяма гавра с историята и справедливостта и от конвулсиите на Титовата "Македония"...

не е българска.
След десетина години, няма да бъдем и най- големият етнос в БЮРМ.
Бюрманците са ни братя в най- общочовешки смисъл, но не е и етнически.

12 Декември 2012 22:42
Ти този режим ли защитаваш?

Изобщо не защитавам този режим. Нито нашия. Ти само гледай хищниците в Сърбия, Гърция, Албания и Турция как се спотайват.
12 Декември 2012 22:43
Македонците ще влязат в ЕС, ама друг път.
12 Декември 2012 22:45
.
12 Декември 2012 22:51
Хубуу де.Косово ква държава е и кога е съществувала на картата на Европа та да влиза в разни съюзи преди БЮРМ ?
12 Декември 2012 22:52
Бюрманците са ни братя в най- общочовешки смисъл, но не е и етнически...

Убеден ли си, че не са ни етнически братя? Поне в моето семейство имаме бежанци от Беломорска Македония, още от 1903г. Почти 30 процента от сегашните ни родове имат връзка с Македонията. После проучи внимателно някои генетични карти и проучвания за Балканите и Европа, пък чак след това можеш да си коментираш каквото си искаш.
12 Декември 2012 22:58
Ето, че и Славчо Терзиев се е включил в ехидния хор срещу една все още оперетна държава. И в същото време е подминал стратегическата издънка на управляващата хунта в София. Издънка, сравнима само с дипломатическото признаване на наркотериторията около Прищина от хермафродитите, сглобили Тройната коалиция. От какъв зор, питам аз, не оставихме Гърция сама да шамаросва Скопие, както го прави от години, ами и ние решихме да се запишем сред възпитателите? А моментът беше изключително удобен София да направи жест, който да се запомни. Уви, дефицитът на сиво вещество в управлението на България през последните 135 години отново си казва думата и пак се прави точно обратното на логиката и здравия разум: Налагаме вето на Скопие, а гласуваме без резерви за Анкара...
12 Декември 2012 23:18
Тя македонската работа е ясна - хубава ама българска. Що злорадства авторът обаче?
12 Декември 2012 23:26
На мен ми е интересно друго - какви биха могли да бъдат прагматичните цели на това действие? Какво искаме конкретно от Македония? Декларацията да станела договор? Ами те приеха пък и основните неща в тая декларация са пожелателни алабализми от сорта на "пусть всегда будет сонце" - като го кръстим договор, какво ще се промени? По техните вестници журналистите да не пишат злобно за нас? Да ни заобичат масово? Външното им министерство да събере историчарите и да им каже, че сменят курса? Как да стане всичко това? Как една Европейска държава може да иска подобни неща? Страхувам се, че се вкарваме в капан. Вдигнахме висока топка, а нямаме легитимни конкретни искания и ще изглеждаме като поредните тъмни балкански субекти, които организират поредната цигания на исторически теми. От цялата работа накрая ще стигнем до там - изрично или косвено да признаем, че те имат право на своя идентичност и своя интерпретация на историята - пък била тя и "обща". Поредното късогледо действие в преследване на моментна имиджова изгода. Ама какво да очаква човек от мозъчния тръст Плевнелиев, Младенов, Борисов?
12 Декември 2012 23:33
И друг въпрос ме гложди - това да не е лула на мира към МвНР след "Ама друг път"?
12 Декември 2012 23:39
Какво искаме конкретно от Македония? Декларацията да станела договор? Ами те приеха пък и основните неща в тая декларация са пожелателни алабализми от сорта на "пусть всегда будет сонце" - като го кръстим договор, какво ще се промени? По техните вестници журналистите да не пишат злобно за нас? Да ни заобичат масово?


Не става дума за политика на вестници и прочее щуроотии, става дума за официална политика на антибългарската сърбоманска клика в Скопие, която изкоренява по най-брутален начин всичко българско във Вардарска Македония в последните 67 години. Антибългарската кампания по скопските медии е само видимата отдалеч (от България) страна на тази политика. И не става дума за договор, той не върши работа, тук си прав. Става дума за вето на една кандидатура за европейско членство. Вето на един враждебен на България режим. И това вето отговаря на българските интереси и на интересите на хората с българско самосъзнание в БЮРМ ( ако имам време някой ден ще ти обясня това второто).
12 Декември 2012 23:42
Налагаме вето на Скопие, а гласуваме без резерви за Анкара...

Откъде следва "гласуваме без резерви за Анкара"?
Напротив, показва се, че няма "безрезервна подкрепа, защото си комшия".
Аз дори бих желал референдуми в България по приемането на всички съседни страни, когато ги поканят за членство.
12 Декември 2012 23:46
Абе всичко това - добре. Но то само емоции и прилагателни. Онези в Брюксел ни показаха ихтибар, но сега ще искат конструктивност - т.е. да кажем какво искаме 1.2.3. конкретни стъпки, които са във властта на тяхното правителство. Та - какви са тези стъпки? Да спре антибългарската кампания в медиите - еми как едно европейско правителство ще се меси в работата на медиите? Ако не знаем какво искаме - изглеждаме глупаво
12 Декември 2012 23:48
Какво да те гложди, след като нямаме нито дипломация, нито разузнаване, нито история, нито нищо. Поставяме тъпо условие: съвместно да си честваме не знам какви празници. Вместо да поискаме свободна обмяна на информация между двете държави и ред други много по-важни неща.
12 Декември 2012 23:49
Ако за нас бяха направили референдум, в която и да е страна-членка, щяхме да видим ЕС през крив макарон. Дали не е добре всепак да си спестим допълнителното смразяване със съседите?
12 Декември 2012 23:53
Ами - тя обмяната на информация е пазарен въпрос. Някой твърди ли, че се правят пречки пред вноса на литература на български в Македония? Освен това - в ерата на интернет е доста странен.
-
Общите чествания - насила хубост не става. Освен това - какво един два пъти ще направят заедно и като почнат или минат преговорите - ще спрат. Ще искаме от Брюксел да ни ги кара със съдия изпълнител, що ли?
-
Мачкали идентичността на българите - ако има такива конкретни случаи. На тях трябва да се реагира твърдо, но конкретно. Къде са? Те трябва да са във фокуса на работа на МвНР, а освен за онова момиче, за други нещо не се е чуло.
12 Декември 2012 23:57
Ако за нас бяха направили референдум, в която и да е страна-членка, щяхме да видим ЕС през крив макарон. Дали не е добре всепак да си спестим допълнителното смразяване със съседите?


Единствената страна-член на ЕС, с която граничихме тогава, беше Гърция и аз съм убеден, че гръцки референдум би бил положителен към България.
Отделно, че България не беше готова за членство и няма какво да се лъжем за това. Добре, че американците зорлем ни набутаха вътре.
Аз лично бих гласувал за всички балкански страни да станат член на ЕС, без Турция.

12 Декември 2012 23:59
Бонго, турция и така няма да стане член на ЕС. По-добре е да не сме точно ние, дето ще я стопираме. Или - нека опре до там, пък тогава
12 Декември 2012 23:59
Бойко ни изложи пред половината свят, а Цветанов пред другата половина.
12 Декември 2012 23:59
А с референдум няма влезнат нивгъж в ЕУ,като гледам анкетата във вестника. Аз лично в анкетата на СЕГА подкрепих ''макетата''. Чувствам ги прекалено близки,та да им се сърдя за глупостите дето списват от време на време,подминавам всичко прочетено с усмивка и лек смях,но все се чудя каква е тази омраза към България от толкова близък по нрав и душевност народ?
13 Декември 2012 00:00
..моментът беше изключително удобен София да направи жест, който да се запомни.


както през януари 1992 се запомни ли ?? когато България (правителството на ФД) първо се реши докато другите държави се помайваха и "изчакваха" ...??!
13 Декември 2012 00:03
Ами - тя обмяната на информация е пазарен въпрос. Някой твърди ли, че се правят пречки пред вноса на литература на български в Македония? Освен това - в ерата на интернет е доста странен.

На това е отговаряно - не може местната полиция да бъде безучастна, когато "хулигани" нападат български посланик.
Не може на български граждани да им бъдат създавани всякакви административни пречки и да бъдат дискриминирани.
Българска литература трябва свободно да бъде достъпна в Македония - интернет няма никакво значение.
Не може македонската държава да спонсорира анти-български публикации м представяйки ги за "независими".
13 Декември 2012 00:05
По-добре е да не сме точно ние, дето ще я стопираме. Или - нека опре до там, пък тогава


Съгласен съм да не сме ние, които ще я спрем. Винаги съм застъпвал тази позиция.
Но, ако се опре до там, референдум единствено за Турция би демонстрирал избирателно отношение и безпринципност.
13 Декември 2012 00:20
Дори и да има референдум, герберастите така ще го изредактират, че на едната бюлетина ще пише "Съгласни ли сте?", а на другата "Кой смее да не е съгласен?". Още повече, тази вечер Боко сериозно се закани, че ако продължаваме да се държим непочтително, като нищо ще ни сложи Цецо за министър-председател...
13 Декември 2012 00:42
Боко сериозно се закани, че ако продължаваме да се държим непочтително, като нищо ще ни сложи Цецо за министър-председател...

Да си призная това е сериозно изнудване....
13 Декември 2012 00:54
В "Голямата шахматна дъска" Збигнев Бжежински много точно описва и програмира американската геостратегическа политика. Изненадващо, но за 15-те години след излизането на книгата американската геополитика видно я следва, като сценарий.
-
Та там има едно понятие "американско стратегическо предмостие" и едно признание и отношение - Европейският съюз се разглежда, като конкурент, който не бива да му се позволява да се превърне в силен геостратегически съперник на САЩ. За целта трябва, както интеграцията му да бъде задържана, така и във военно-политическо отношение да бъде под контрола на САЩ, както, чрез НАТО, така и чрез американско военно и политическо присъствие, включително и в еднозначно контролирани от САЩ предмостия.
-
Македония има лошият късмет да е на ключовото място за контрол над Балканите. Който контролира Македония, контролира и Балканите, а значи и има и лост за вляние в Европа. Приемането на Македония в ЕС означава лишаване на САЩ от този стратегичмески пункт и предаването му под контрола на Брюксел, а значи на Париж и Берлин. Нещо, което САЩ не иска да допусне. И от гледна точка на своите интереси са прави - те имат нужда от тези дупка на картата на ЕС в която да са те, а не ЕС.
-
И естествено Плевнелиев и Борисов изведнъж се присещат да спъват Македония за ЕС. И обслужват американските интереси срещу европейските, а и срещу българските. Последното, защото вместо падане на границата и взаимна интеграция между България и Македония въздигат стени. Защото само луд може да си мисли, че с враждебност може да се постигне любов, а не омраза. Да се подобряват, а не влошават отношения.
13 Декември 2012 01:08
В "Голямата шахматна дъска" Збигнев Бжежински много точно описва и програмира американската геостратегическа политика. Изненадващо, но за 15-те години след излизането на книгата американската геополитика видно я следва, като сценарий.
-
Та там има едно понятие "американско стратегическо предмостие" и едно признание и отношение - Европейският съюз се разглежда, като конкурент, който не бива да му се позволява да се превърне в силен геостратегически съперник на САЩ. За целта трябва, както интеграцията му да бъде задържана, така и във военно-политическо отношение да бъде под контрола на САЩ, както, чрез НАТО, така и чрез американско военно и политическо присъствие, включително и в еднозначно контролирани от САЩ предмостия.

Прочети я най-сетне тази книга и престани да пишеш глупости!!!

Chapter 3. The Democratic Bridgehead
EUROPE is AMERICA'S NATURAL ALLY. It shares the same values; partakes, in the main, of the same religious heritage; practices the same democratic politics; and is the original homeland of a large majority of Americans. By pioneering in the integration of nation-states into a shared supranational economic and eventually political union, Europe is also pointing the way toward larger forms of postnational organization, beyond the narrow visions and the destructive passions of the age of nationalism. It is already the most
multilaterally organized region of the world (see chart on page 58). Success in its political unification would create a single entity of about 400 million people, living under a democratic roof and enjoying a standard of living comparable to that of the United States. Such a Europe would inevitably be a global power.
Europe also serves as the springboard for the progressive expansion of democracy deeper into Eurasia.
Europe's expansion eastward would consolidate the democratic victory of the 1990s. It would match on the political and economic plane the essential civilizational scope of Europe—what has been called the Petrine Europe—as defined by Europe's ancient and common religious heritage, derived from Western-rite Christianity. Such a Europe once existed, long before the age of nationalism and even longer before the recent division of Europe into its American- and Soviet-dominated halves. Such a larger Europe would be able to exercise a magnetic attraction on the states located even farther east building a network of ties with Ukraine, Belarus, and Russia drawing them into increasingly binding cooperation while proselytizing common democratic principles. Eventually, such a Europe could become one of the vital pillars of an American sponsored larger Eurasian structure of security and cooperation.
But first of all, Europe is America's essential geopolitical bridgehead on the Eurasian continent. America's geostrategic stake in Europe is enormous. Unlike America's links with Japan the Atlantic alliance entrenches American political influence and military power directly on the Eurasian mainland. At this stage of American-European relations, with the allied European nations still highly dependent on U.S. security protection, any expansion in the scope of Europe becomes automatically an expansion in the scope of direct U.S. influence as well. Conversely, without close transatlantic ties, America's primacy in Eurasia promptly fades away U S control over the Atlantic Ocean and the ability to project influence and power deeper into Eurasia would be severely circumscribed.

Zbigniew Brzezinski, The Grand Chessboard: American Primacy and Its Geostrategic Imperatives, Basic Books. 1997, p. 30.
13 Декември 2012 01:14
бонго-бонго,
не цитираш правилните пасажи, но и няма смисъл, защото книгите се четат целите за да бъдат разбрани. И друг път съм ти казвал за подходът ти - забиваш се даже не и в някое дърво, а в негово листо, като губиш гората.
13 Декември 2012 01:23
Най-голямата грешка в международните отношения е да ограбиш някому историята.
Това направи Скопие и пропука, може би завинаги, моста към България. Крушата, обаче си има опашка. В основата на злото стои болезнено агресивният и непоправим сръбско-имперски шовинизъм. Един от уродливите продукти на неговите усилия е македонизмът. "Македонската" идентичност е изкована на базата на отричане на България и омраза към нея, самочувстието на македонизма е напомпано от потенциала на бивша Югосолавия, а неговата безпардонна и нагла провокативност - от примера на сръбската просташка арогантност.
13 Декември 2012 01:50
не цитираш правилните пасажи, но и няма смисъл, защото книгите се четат целите за да бъдат разбрани. И друг път съм ти казвал за подходът ти - забиваш се даже не и в някое дърво, а в негово листо, като губиш гората.

Я цитирай "правилен пасаж"! За разлика от теб, аз съм чел цялата книга, ако и да не съм фен на Бжежински.
Точно този пасаж съм подбрал, защото илюстрира дългосрочната визия на САЩ за Европа - включваща не само Белорусия и Украйна, стимулираща демокрацията от западен тип в Русия.
Но ето заключението на Бжежински за Европа:
To conclude: with the Europe of Yalta gone, it is essential that there be no reversion to the Europe of Versailles. The end of the division of Europe should not precipitate a step back to a Europe of quarrelsome nation-states but should be the point of departure for shaping a larger and increasingly integrated Europe,reinforced by a widened NATO and rendered even more secure by a constructive security relationship with Russia. Hence, America's central geostrategic goal in Europe can be summed up quite simply: it is to consolidate through a more genuine transatlantic partnership the U.S. bridgehead on the Eurasian continent so that an enlarging Europe can become a more viable springboard for projecting into Eurasia the international democratic and cooperative order.
13 Декември 2012 01:55
Най-голямата грешка в международните отношения е да ограбиш някому историята.
Това направи Скопие и пропука, може би завинаги, моста към България.


Ми защитавайте историята, бре Зеленооки! Ти нали си в САЩ - на теб ясно ли ти е в колко колежи Самуил е титулован като "македонски владетел"? Колко писъмца си написал? Как реагирате вие историците, като чуете за "македонската средновековна история" по коференциите?
13 Декември 2012 02:07
GreenEyes,
това, че историята може "да се ограби" е най-голямата глупост, която най-малкото говори за пълно непознаване на историята. Българската национална държава съществува от 1878 г. (1908 г.) а македонската от 1945 г. (1991 г.). Те не се засичат, освен, като съседи.
-
Населението на България и населението на Македония имат свои истории, което е проекция на историите на произхода и миналите поколения на всеки техен днешен гражданин. Тази история назад през времената е била в различни държави, преминавала е през различни периоди, но в общи линии е историята на териториите на днешните им държави.
-
Не бива и не можем да проектираме националности в донационални времена и да привиждаме в донационалните държави нещо повече от територия на определен владетел. Осъвременяването в разбирането на средновековната и античната история е или историческа неграмотност или умишлена фалшификация с цел пропагандно обслужване на актуална политика.
-
Ако една държава и владетел е бил на определена територия, ако един паметник произлиза от една територия, то той е част от историята на тази територия. Дори и на днешната държава, тъй, като пряко я предшества. Ако предците на днешните жители на една територия са извършили едно или друго, създали един или друг паметник, то той е част от историята на този днешен народ.
-
И това е особено вярно, тъй като населението на Балканите е от общ автохтонен произход и е сродно по между си. Както убедително показва генетиката, за да има нужда да фантазираме.
---
Във всеки случай налагането на едно или друго виждане става в спокойна и свободна дискусия и с аргументи, а не със груба и произволна сила нямаща същностна връзка. Отношения между народи и държави се подобряват с диалог, а не с конфронтация. Конфронтацията единствено ги влошава.
-
Отделно, че теза, която не е способна да се защити със силата на аргументите, а има нужда от аргументите на силата е слаба теза и не вдъхва доверие.
13 Декември 2012 02:16
За разлика от теб, аз съм чел цялата книга

Аха, ти вече за твое удобство си реши, че ти си я чел (което видно от постингите ти не личи), а аз не съм.
-
Казвал съм ти и ти казах - ако с взиране в едно листо се виждаше гората, то и ти щеше да можеш да виждаш неща, дето сега ти убягват, включително и че светът не е създаден за седем дни преди 7000 години, а динозаврите заровени за да изпитат вярата на верващите, а Иван Костов е за затвора.
13 Декември 2012 02:23
Аха, ти вече за твое удобство си реши, че ти си я чел (което видно от постингите ти не личи), а аз не съм.

Аз чакам "подходящия пасаж", който да потвърди тезата ти, че според Бжежински интеграцията и разширението противаречат на интересите на САЩ и трябва да бъдат спъвани.
13 Декември 2012 02:25
..моментът беше изключително удобен София да направи жест, който да се запомни.


както през януари 1992 се запомни ли ?? когато България (правителството на ФД) първо се реши докато другите държави се помайваха и "изчакваха" ...??!


Огромна грешка, подобни жестове имат очевидно САМО негативен резултат за нас, но от травестит като фил кенеди друго едва ли може да се очаква.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД