:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,225
Активни 739
Страници 21,790
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Македония трябва сама да си помогне - като спре насаждането на омраза към България

Ако страната ни ще е лидер на Балканите, трябва да има единна национална позиция към всички аспекти на евроинтеграцията в региона
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Антибългарската риторика в Македония се засили и заради исканията за извъредни парламентарни избори.
Позицията на сегашното държавно ръководство, че принципната подкрепа на България за присъединяването на Македония към Европейския съюз не е безусловна, и изявленията на президента, премиера и външния министър предизвикаха разногласия сред българските политици. Повод за това даде и отложената в Брюксел дата за започване на преговорния процес със Скопие с активната намеса и "вето" на София.

Неодобрение, макар и с някои нюанси, изказаха тримата бивши президенти - д-р Желю Желев, Георги Първанов и Петър Стоянов. Чуха се критични мнения и от някогашните външни министри Ивайло Калфин и Надежда Нейнски. Тук не става въпрос за плурализъм на мненията, а за поставяне на държавата в неизгодна позиция, още повече че за състоянието на българо-македонските отношения, вкл. и за техния евроинтеграционен контекст, споменатите политици носят също своята отговорност.

Разногласията щяха да бъдат избегнати, ако българската позиция в Брюксел бе получила задължително мандат от парламента при постигнато широко политическо съгласие, тъй като конкретният казус, а и македонският въпрос като цяло, са важни за националните интереси на България. Разнобоят, на който сме свидетели сега, въпреки резонната позиция, огласена от президента Росен Плевнелиев, отдалечава, обезценява и вкарва политическото съгласие в задънения коловоз на противопоставянето управляващи - опозиция.

Обяснението трябва да се търси във факта, че в годините след като първи признахме независимостта на Македония,



българската политика спрямо новата държава бе непоследователна



и без ясно формулирани национални цели. Сериозен недостатък на българската външна политика бе и това, че след влизането ни в ЕС нашите държавници не положиха усилия да бъде внесена яснота за какво сме и против какво сме, когато става дума за интегрирането на Македония в европейското семейство. Не обосновахме достатъчно ясно и категорично пред европейските ни партньори какво съдържание трябва да се влага в европейския критерий за добросъседство, когато се разглежда политиката на ръководството в Скопие спрямо България. Че не сме направили всичко това сочат и реакциите на двамата президенти Първанов и Желев. При тях всичко е фокусирано главно върху т.нар. език на омразата. За г-н Първанов това са "неколцина писачи там, които водят антибългарска кампания". Той дори смята, че когато македонците влязат в ЕС, "това ще е фактически обединението на българската нация"!? Д-р Желев го допълва почти в същия дух - ако се случи евроатлантическата интеграция на Македония, "нещата ще си дойдат на мястото. Почвата за спекулации с историята ще стане излишна". Буди учудване и странното мнение на президента Първанов, че за разлика от Гърция, която спори за името на Македония, България не предлагала "измерител" на своето вето, защото нямала такъв!? А добросъседството какво е?

Говорът на омразата, въпреки че се практикува спрямо България от средата на миналия век, е най-несъщественото. След смъртта на македонския президент Борис Трайковски, който се бе издигнал над започналите вече опити за "генно модифициране" на македонския народ чрез прекопаване на руините на държавата на Филип Македонски и Александър Велики и създаването на паноптикума "Скопие 2014", антибългаризмът в македонската политика опасно се радикализира. А от българска страна не бе поставен на вниманието на ЕС въпросът, че едно ново държавно образувание е



взело на въоръжение идеологията на неомакедонизма



и иска да утвърждава идентичността си с агресия към историята и териториите на съседни държави. В София надделя високомерният патернализъм и успокоението, че членството в ЕС ще премахне като с магическа пръчка всички спорни въпроси. Затова и двамата ни бивши първи дипломати чисто чиновнически предлагат претенциите ни към Скопие да се запишат при затваряне на преговорните глави в Брюксел (И. Калфин), а позицията на правителството определят просто като необмислена (Н. Нейнски).

Обстановката в Западните Балкани, особено около Македония, е такава, че малката братска държава се нуждае от подкрепа и закрила. Но и самата тя трябва да си помогне, а не да насажда в населението си дива омраза и ненавист към България, да преследва и репресира с целия държавен арсенал от Титово време хората, които са запазили и изявяват българското си национално съзнание и принадлежност към българската нация.

За късогледите политици в Македония изглежда истерията против кръвните им братя българите е по-важна дори от предстоящите местни избори през март 2013 г. От дълго време сепаратистки албански сили в Македония с активна външна помощ чертаят нови вътрешноадминистративни граници в името на "модерната европейска концепция" за прехвърляне на властта от центъра върху общините. Стремежът им е към традиционните столетни градски общности да се включват селски албански общини и



да се създаде изкуствено албанско етническо мнозинство



Така до реализирането на актуалната идея на част от албанския етнополитически елит за федерализиране на Македония разстоянието не е много голямо. Тогава нищо чудно в главите на някои политици в Скопие да добие окончателни контури идеята за интегриране не в ЕС, а със северния съсед, както там наричат Сърбия. Нещо, на което категорично попречи българският жест, че признахме първи македонската независимост. А Сърбия призна независимостта на Македония няколко години след нас. Спомняте ли си идеята на Милошевич по онова време за конфедерация между Сърбия и Гърция? На 26 октомври т.г. сръбският президент Николич в Скопие подкрепи Македония в спора й за името на базата на "общата участ" на двете страни: натискат Сърбия да признае Косово, а Македония - намериха малка държава да я мачкат да промени името си.

И още нещо: дадената неотдавна оценка от Вашингтон, че България се очертава като лидер на Балканите, задължава българските политици да се отнесат отговорно към всички аспекти на евроинтеграционния процес в региона, да изработят единна национална позиция не само по въпроса за Македония. Обществеността в България е в правото си да очаква това.



* Авторът е бивш български посланик в Белград и Сараево.

-------------



КАРЕ ИСТОРИЯ

Откъс от разговорите Тодор Живков - Стане Доланц, секретар на Изпълнителното бюро на Съюза на югославските комунисти, София, 20 февруари 1973 г.



ТОДОР ЖИВКОВ: При разговорите с др. Тито дойдохме до извода, че македонският въпрос е сложен, що се касае до България и Югославия. Той исторически се е сложил...

Тогава смятахме и винаги сме смятали, че така нареченият българо-македонски въпрос не трябва да бъде ябълка на раздора, а трябва да бъде звено за укрепване на дружбата и сътрудничеството между нашите две страни и два народа.

Сега се поставя въпросът да приемем вашето предложение: да признаем македонската нация и македонския език, да признаем, че у нас в Благоевградски окръг има македонско малцинство и т.н. В България няма и не могат да се намерят такъв Централен комитет и такова правителство, които да приемат тези предложения. Ако се намерят, те ще бъдат снети.

Приветстваме обстоятелството, че се укрепва Социалистическа република Македония в общата югославска федерация. Смятаме, че правилно тази република се намира именно във вашата федерация и нямаме абсолютно никаква нужда при някаква ситуация на Балканите да я присъединяваме към България. Нямаме никакви претенции по отношение на това, което вие правите в тази република. Приветстваме всичко, щом е в интерес на СФРЮ. Готови сме и в бъдеще да съдействаме с всичко, което зависи от нас.

Но едновременно с това съществува и Благоевградски окръг. Трябва да ви кажа обаче, че в този район се е създало едно ненормално положение. В миналото ние сменихме там много ръководства, но не можахме да урегулираме отношенията си с населението. Винаги то поставяше въпроса: вие нас утре ще ни зарежете, ние ще бъдем за вас разменна монета...

Готови сме за едно всестранно обсъждане на македонския въпрос, за да намерим на сегашния етап най-подходящото решение с оглед този въпрос да не бъде пречка в развитието на нашите отношения...

Непонятно ми е в интерес ли е на Македонската социалистическа република толкова много да се надува въпросът за нашите разногласия, когато всички поддържаме, признаваме Македонската република, подписваме документи и т.н. Мисля, че това не само не е нужно между нашите страни, но то не е необходимо за самата обстановка в Македония. След първата ни среща с др. Тито беше свикано заседание на ЦК, на което аз доложих целия проблем... направих изказване, че трябва да се съобразяваме с обстоятелството, че се създава македонско национално съзнание, за което има обективни исторически условия, но не можем да се съгласим това да става на антибългарска основа...

46
4136
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
18 Декември 2012 20:15
Още със създаването на РМ и признаването и от наша страна, трябваше да поставим картите на масата! Вместо това дондуркахме македонистите до миналия месец!? За тази погрешна политика от наша страна вина имат всичките ни дебилни политици...
18 Декември 2012 20:43
Тогава нищо чудно в главите на някои политици в Скопие да добие окончателни контури идеята за интегриране не в ЕС, а със северния съсед, както там наричат Сърбия. Нещо, на което категорично попречи българският жест, че признахме първи македонската независимост. А Сърбия призна независимостта на Македония няколко години след нас. Спомняте ли си идеята на Милошевич по онова време за конфедерация между Сърбия и Гърция? На 26 октомври т.г. сръбският президент Николич в Скопие подкрепи Македония в спора й за името на базата на "общата участ" на двете страни: натискат Сърбия да признае Косово, а Македония - намериха малка държава да я мачкат да промени името си.

Това не се разбира в България, където разни патриотари настояват България да действа в Македония като слон в стъкларски магазин.
Но др. Марков, с всичките му призиви за надпартиен консенсус за Македония, пропуска да спомене как така България от гарант за независимостта и териториалната цялост на Македония през периода 1992 - 2001 г. се превърна в мълчалив наблюдател на събитията през последните 10 години?
18 Декември 2012 20:48
Неодобрение, макар и с някои нюанси, изказаха тримата бивши президенти - д-р Желю Желев, Георги Първанов и Петър Стоянов.


Тези тримата щом изразяват неодобрение по позицията на правителството по отношение на антибългарският режим в Скопие, значи позицията е правилна. На комунисти и глобалисти (бивши соц.интернационалисти) вяра не трябва да се има. Просто защото националните нихилисти и преди и сега работят срещу интересите на България.
18 Декември 2012 20:55
България от гарант за независимостта и териториалната цялост на Македония през периода 1992 - 2001 г. се превърна в мълчалив наблюдател на събитията?


И по-точно как българските правителства гарантираха териториалната цялост на БЮРМ? С полубракуваните танкове или с празните си декларации? И как плакатните декларации на българските правителства през споменатия от теб период се приемаха в БЮРМ - радушно или с ежедневна антибългарска пропаганда по всички фронтове. Аман от празни приказки. На враждебен на България режим трябва да се отговаря сериозно, с аргументи и твърдо, без лигавения за братство и вечна дружба. Това последното вече го правихме в последните 23 години - резултат - тотална и повсеместна агитация срещу всичко българско.
18 Декември 2012 20:56
Още със създаването на РМ и признаването и от наша страна, трябваше да поставим картите на масата! Вместо това дондуркахме македонистите до миналия месец!? За тази погрешна политика от наша страна вина имат всичките ни дебилни политици...

За тази погрешна политика от наша страна вина имат всичките ни дебилни политици...
А може би част от тези политици или техните съветници имат сантиментални причини, защото са българи с македонски корени?!
18 Декември 2012 21:10
Блгария е против Македония в ЕС защото там вилнее антибългарска умраза. Сега вече ще ни обикнат. Убедихме ги че св. Климент е българин.
18 Декември 2012 21:14
И по-точно как българските правителства гарантираха териториалната цялост на БЮРМ? С полубракуваните танкове или с празните си декларации?


Не толкова въпросните танкове, колкото МТЛБтата и автоматите, изиграха голяма роля през 2001 г. Това го потвърдиха и скопските хулители на България.
За значимостта на дипломатическата и военната подкрепа говори и факта, че в разгара на конфликта 2001 беше разпространена дезинформацията, че България ще спре с военната помощ и с дипломатическата подкрепа, ако Македония не се федерализира и то точно в момент, когато Костов заяви, "България очаква твърдо и категорично послание от заседанието на съвета на НАТО в Брюксел за преустановяване на бойните действия на територията на Македония от страна на Армията за национално освобождение".
18 Декември 2012 21:20
Фактите са неоспорими: по време на управлението на ОДС в България и на Георгиевски в Р. Македония между двете страни беше постигнато сътрудничество и разбирателство, което след 2003 започна да изчезва.
18 Декември 2012 21:54
танковете бяха перфектни - всички с основен ремонт. те даже се пазариха с нас. вместо 150 танка поискаха 100, а на цената на 50-те - снаряди. танковете им свършиха работа. с тях пробиваха точките на съпротива, а за д бронята - специалните части. лекото въоръжение не ги поврежда.
а това, че ще изпратим войска може би беше блъф. но хвана дикиш. явно е жив спомена за съдбата на SS дивизията "Скендер бег".
18 Декември 2012 22:01
Трудна работа е тази. Като махнеш чувството на омраза към брат си, остава чувството, че ти е ... брат. Най-трудно постижимо е, както винаги, очевидното. Македония е обречена на най-тесни връзки с България. Всичко друго е противоестествено и като такова - сиеминутно. Една кръв, един език, една история, едно минало и едно ... бъдеще. Лунапаркът дойде, ще пошуми и ще си тръгне. След него ще пометем и ... ще тръгне и животът, както му е обичай.
18 Декември 2012 22:05
Firmin

но трябва да се преживее всичко, което ще се случи преди това.
18 Декември 2012 22:12
"Ако страната ни ще е лидер на Балканите, трябва да има единна национална позиция към всички аспекти на евроинтеграцията в региона"
***
И този е преспал върху мокри вестници. То в цялата държава няма един свестен лидер да обедини нацията, официалната политика е одупване във всички посоки, а медийната заета да натрапва рефрена "Патриотизмът е мръсна дума равнозначна на неофашизъм!", то мечтае за лидерство на Балканите?! За какво и е на България антимакедонски съюз с Гърция? Какво общо има между проблема на гърците с името Македония и антибългарската истерия на мекедонците?
А Македония ще си помогне - днес са първи турски компаньонки, утре пак ще са първи гръчки другови, а от 60 години са сръбски мекерета. Наш ганчо и бонго обаче разсъждават с политкоректни категории...
18 Декември 2012 22:37
Много преди прозрението на Обама, че България е естествен лидер не само на Балканите, са направили много други просветени учени, политици и държавници:
Сахаров, Митеран, Лихачов, Клинтън и т.н. Последни ще го научат тези, които се мъчат да ни управляват.
18 Декември 2012 23:05
Позицията на България не e да „поучава Мaкeдoния”, кaктo зaблyждaвaт някои от българските медии, зaщoтo във Вардарска Македония живeят бългapи или най-малкото хора с български корени и тe в cлyчaя c нищo нe ca винoвни, a ca пoтъpпeвши. Правителството на Борисов за първи път в последните 68 години обвини cръбско-кoмyниcтичecкaтa кoлoниaлнa aдминиcтpaция нa БЮРМ зa нaглoтo фaлшициpaнe нa иcтopичecкитe фaкти и зa paзюздaнaтa им aнтибългapcкa пpoпaгaндa. Индиpeктнo българското правителство е зaбило eдин шaмap и нa aнтибългapcкитe пpoкoмyниcтичecки eлeмeнти y нac, зaтовa чe ca cъдeйcтвaли, в т.ч. и c пapи нa сръбско-кoмyниcтичecкитe мaкeдoниcти дa сеят зapaзaтa нa aнтибългapcките лъжи пo cвeтa и y нac и дa резилят Бългapия дeceтилeтия нapeд. Колкото и да са ми неприятни Борисов и неговите министри, няма как да не поздравя този път правителството за изразената пред цяла Европа българска позиция.
18 Декември 2012 23:12
"Ако страната ни ще е лидер на Балканите, трябва да има единна национална позиция към всички аспекти на евроинтеграцията в региона"
***
И този е преспал върху мокри вестници

Горното е предназначено да гали егото на Борисов; зер, нали той взема решенията и може - да пази Господ - да си промени акъла, като се събуди утре
Поздравления за посланик Марков
18 Декември 2012 23:18
нaглoтo фaлшициpaнe нa иcтopичecкитe фaкти и зa paзюздaнaтa им aнтибългapcкa пpoпaгaндa...

Те туй нещо първи започват да го правят гърците. После сърбите. Накрая "македонците". И защо никой дума не обелва срещу гръцките и сръбските фалшификатори на нашата история?
18 Декември 2012 23:21
Те туй нещо първи започват да го правят гърците. После сърбите. Накрая "македонците". И защо никой дума не обелва срещу гръцките и сръбските фалшификатори на нашата история?


Когато темата е за тях, ще го направим.
18 Декември 2012 23:25
Българските политици са най-виновни - като се почне от 1944 досега.
19 Декември 2012 00:46
GreenEyes18 Декември 2012 20:48

Неодобрение, макар и с някои нюанси, изказаха тримата бивши президенти - д-р Желю Желев, Георги Първанов и Петър Стоянов.


Тези тримата щом изразяват неодобрение по позицията на правителството по отношение на антибългарският режим в Скопие, значи позицията е правилна. На комунисти и глобалисти (бивши соц.интернационалисти) вяра не трябва да се има. Просто защото националните нихилисти и преди и сега работят срещу интересите на България.
***
И кой казваш бил комунист от тия тримата? Да беше прочел на Бай Тошо думите по-горе. Не че и той е кой знае какъв комунист, но поне нихилист не е.
19 Декември 2012 01:36
За какво и е на България антимакедонски съюз с Гърция? Какво общо има между проблема на гърците с името Македония и антибългарската истерия на мекедонците?

От всичките ти бълнувания, това е единственото смислено.
19 Декември 2012 03:45
Ето какво казва един голям патриот за Македония (Сами Рафаел):

"- Какво ви накара да идвате след толкова години отново у нас?
- Носталгията по родината! Българската природа. Това "тук", в което се родих и израснах - българското ми училище в София, черквата "Св. Никола" на "Пиротска" и "Опълченска" (и до днес помня толкова български християнски песнопения), приятелите ми в България, потребността всеки петък да запаля свещ на дедите си в Централните софийски гробища, всички скъпи неща и спомени, обикновени за всеки нормален човек. Помня, връщах се един ден от училище и чувам вкъщи страшно пререкание между баща ми и майка ми - с необичайни викове и заплахи към нея; казала, че според както са я учили в Югославия, Македония принадлежала на нея; а баща ми - "ако още веднъж кажеш, че Македония е югославска територия, няма да го приема равнодушно и ще си имаш проблеми с мен". За баща ми и за нас, децата, Македония, Тракия, Добруджа бяха и ще бъдат български. Това ми родолюбиво възпитание остана незасегнато и въпреки Закона за защита на нацията. А за баща ми най-големият български генерал си остана ген. Ташев, защото той е първият влязъл в Добруджа. Отечеството ми е Израел, с него съм кръвно свързан и като добър израелец ще работя за Израел, докато имам сили, но моята родина е България. Тук баща ми има своите ордени за храброст, воювал е за България от Балканската война насетне. Царство България спаси, единствено в света, целокупното еврейско малцинство - свят подвиг и на монарх, и на народ, и на интелигенция."

За цялото интервю Натисни тук
19 Декември 2012 03:45
Всеки твой упрек е комплимент за мен, бонго.
19 Декември 2012 04:20
Спирането на насаждането на омраза към България минава през историята и достоверното й представяне на населението във Вардарска Македония (това като начало, щото и македонските българи в Егейска Македония имат нужда от просвещението на българската държава в лицето на нейните политици). Да напомня, че през 2014 г. се навършват 1000 години от смъртта на Цар Самуил. Мога да си представя каква невероятна какафония ще настане в БЮРМ през 2014, ако антибългарският режим в Скопие все още ще трови с лъжи и тероризира населението си по това време. Като начало препоръчвам на българските политици добре да се запознаят с българската история от този период и да вземат конкретни мерки за да запушат устата на сърбоманите в Скопие и на техните клакьори у нас.
Ето няколко исторически факти, върху които българските политици да си напишат домашното по повод на това събитие.
Цap Caмyил разширява Бългapия нa юг oт Дyнaвa толкова, колкото и Цap Cимeoн. Цeлият Пeлoпoнec дo Йoнийcкия зaлив попадат под кopoнaтa нa Цap Caмyил.
По време на 30 гoдишнaтa вoйнa мeждy Caмyил и Вacилий II, пoвeчeтo вpeмe войските на Вacилий са били здраво налагани oт българите. Особено жесток e бил paзгpoмът нa византийския император пpи Тpaянoви вpaтa пpeз 986 г., при който вoйcкaта му oт 60 000 дyши е била тотално унищожена, златото му е било е взето от българите а Василий едва успява да спаси кожата си.
Легендата зa ослепяването нa 15 000 плeнeни бългapcки вoйници е cъчинeна цели 100 гoдини cлeд битката пpи Бeлacицa, тоест кoгaто Втората Българска Империя (според западните историографи) е на път да се появи. По този въпрос препоръчвам на българските политици книгата на проф.Paul Stephenson от 2003г. The Legend of Basil the Bulgar-Slayer
University of Wisconsin, Madison
19 Декември 2012 07:55
Македонизма подменял историята ни?
Че тя, собствено, къде я има в цялостен, неманипулиран вид?
Кога я изчистихме от "съветизирането" й? Върнати ли са откраднатите от Москва ист. реликви?
Че как да ни уважават, ние не проявяваме никакво собствено достойнство!
19 Декември 2012 08:15
Легендата зa ослепяването нa 15 000 плeнeни бългapcки вoйници е cъчинeна цели 100 гoдини cлeд битката пpи Бeлacицa, тоест кoгaто Втората Българска Империя (според западните историографи) е на път да се появи. По този въпрос препоръчвам на българските политици книгата на проф.Paul Stephenson от 2003г. The Legend of Basil the Bulgar-Slayer
University of Wisconsin, Madison


Paul Stephenson, The Legend of Basil the Bulgar-Slayer, (Cambridge: Cambridge University Press, 2003), ISBN 0521815304.
Стивънсън не отрича ослепяването на българските войници. Той поставя под съмнение броя на ослепените и като цяло отхвърля възможността Василий да се е кичел с пракора "Българоубиец", предвид цялостния подход на този император към българските земи, след покоряването им - данъчна политика, организация на църквата, толериране на български аристократи чрез включването им в ромейската аристокрация. Със всичките качества на труда на Стивънсън, аз се съмнявам доколко той е по-подходящ за случая от книгата на Срджан Пириватрич, Самуиловата държава – обхват и характер (превод от сръбски), изд. Агата-А, София, 2000. Във всеки случай, юбилейната конференция по случай годишнината от битката при Беласица, трябва да покани Пириватрич и Стивънсън, а защо не и Катрин Холмс, която съвсем скоро публикува чудесна статия по въпроса 'Basil II, Bulgaroktonos and the 1014 Blinding of Bulgarian Prisoners-of-War: Mutilation and Surrender in the Middle Ages', in How Fighting Ends. A History of Surrender, ed. H. Afflerbach and H. Strachan (Oxford, 2012)
19 Декември 2012 08:46
Това с ослепяването на такова количество хора ми се струва, че е легенда. Противоречи на християнската етика (пък дори и в православният ѝ вариант). Историята няма засвидетелстван такъв случай за осакатяване на пленени едноверци. И икономически не е оправдано - да се погубва готова обучена войска, която без особени колебания ще положи клетва пред новия господар и ще бъде пратена да варди империята нейде в арменските планини. Традицията с ослепяването се е прилагала във Византия от управляващия император само по отношение на претендентите за трона, пък били те и най-близките кръвни роднини.
19 Декември 2012 09:12
Относно Василий Втори, лошото за нас, за гърците и за "македонците" е, че този император е с български произход. Както изобщо всички императори от Македонската династия, основана от Василий Първи. Още по-лошо от физическото ослепяване на войниците е било унищожаването на Охридската архиескопия и разпиляването на старата ни книжнина, в която е описана истинската история на България.
19 Декември 2012 10:10
Хубаво е направила редакцията, като е публикувала отново историческите слова на Генералния секретар на ЦК на БКП и Председател на Държавния съвет на НРБ, др. Тодор Живков.
Под всяка статия по темата трябва да се препечатват и напомнят, докато сами не изгреят със златни букви в аналите на 'сичката българо-македоно-сръбско-югославска аналност:

Нямаме никакви претенции по отношение на това, което вие правите в тази република. Приветстваме всичко, щом е в интерес на СФРЮ. Готови сме и в бъдеще да съдействаме с всичко, което зависи от нас.

19 Декември 2012 11:56
Forza NATO
Като цитираш - цитирай всичко, а не извадки от контекста.....


Сега се поставя въпросът да приемем вашето предложение: да признаем македонската нация и македонския език, да признаем, че у нас в Благоевградски окръг има македонско малцинство и т.н. В България няма и не могат да се намерят такъв Централен комитет и такова правителство, които да приемат тези предложения. Ако се намерят, те ще бъдат снети. ......................
направих изказване, че трябва да се съобразяваме с обстоятелството, че се създава македонско национално съзнание, за което има обективни исторически условия, но не можем да се съгласим това да става на антибългарска основа...
19 Декември 2012 13:04
Обяснете най-после КАК "да спре насаждането на омраза към България"! Цензора? Забрана на блогове? Забрана на историчарски публикации? Нещо друго?
19 Декември 2012 13:18
Обяснете най-после КАК "да спре насаждането на омраза към България"!

бонго-бонго 13 Декември 2012 00:03

На това е отговаряно - не може местната полиция да бъде безучастна, когато "хулигани" нападат български посланик.
Не може на български граждани да им бъдат създавани всякакви административни пречки и да бъдат дискриминирани.
Българска литература трябва свободно да бъде достъпна в Македония - интернет няма никакво значение.
Не може македонската държава да спонсорира анти-български публикации, представяйки ги за "независими".


Аз лично бих се пробвал и с искане Р. Македония да огласи всички сътрудници на старите комунистически служби за сигурност понастоящем в политическия живот, медиите и образованието.
19 Декември 2012 13:25
Обяснете най-после КАК "да спре насаждането на омраза към България"!

С кинти. В смисъл, както казаха вече някои, когато си подредиме къщичката и си повишиме многратно стандарта на живот.
19 Декември 2012 13:34
Натисни тук
19 Декември 2012 15:14
Не смятам, че президентът постъпва правилно, настройвайки българите срещу македонците, с лошо няма да постигне положителен резултат, но както винаги президентът не използва правилен подход.
19 Декември 2012 16:01
Greeneyes:
"....щото и македонските българи в Егейска Македония имат нужда от просвещението на българската държава в лицето на нейните политици). "

И къде точно има македонски българи в Егейска Македония? Имаше до преди десетина-дванадесет години един в Солун, който уж бе основал някакво дружество на българите там, но всичко се оказа бошлаф работа. За сметка на това в Егейска македония има партия "Виножито", която представя интересите на ония, които се отъждествяват с македонците в Република Македония.

19 Декември 2012 16:17
И къде точно има македонски българи в Егейска Македония? Имаше до преди десетина-дванадесет години един в Солун, който уж бе основал някакво дружество на българите там, но всичко се оказа бошлаф работа. За сметка на това в Егейска македония има партия "Виножито", която представя интересите на ония, които се отъждествяват с македонците в Република Македония.


Ами колкото и да ти е странно има - справка моите роднини в Костурско и Воденско и техните съседи и роднините на техните съседи и т.н. Посещавам Егейска Македония всяка година и говоря не само като внук на дядо си и баба си, като братовчед на братовчедите си или като племенник на чичовците си, но и като човек, който е говорил със стотици хора от тези краища. Младите хора, под 35 години отдавна са погърчени, но знаят български и го говорят макар и доста зле. Между другото, писмата, които получавам от роднините си не са на гръцки или английски, а на български (разбирай български, който се говори в Егейска Македония).
19 Декември 2012 16:58
GreenEyes, aми точно в Костурско, Воденско и Лерински, т.е. Западна Егейска Македония, се намират привържениците на "Виножито" и тези, които се смятат за македонци. Ако тi действително казваш истината, защо не направиш запис с видеокамера с някои от десетките и стотиците хора, с които си разговарял и които смятат себе си за българи, и да го предоставиш по форумите и дори на българските институции. Знаеш ли колко безценен ще бъде?! Истината е, че аз лично се съмнявам в това, което казваш.
19 Декември 2012 17:38
Ами съмнявай се, твоя си работа. За твой кеф ще взема видеокамера или ще започна да записвам разговорите си с моите роднини... Аз също се съмнявам в твоята рода и за кой работиш по македонския въпрос, но не го използвам като аргумент в нашата дискусия.
19 Декември 2012 17:56
Как да се спре отродяването? Отговорът е скрит в причините довели до него! Кой попречи на реализацията на Сан Стефанския договор? Кой провеждаше в продължение на столетие смъртоносна политика на терор срещу хората, определящи се като българи? Трябва ли българите, незасегнати от тези политики да се сърдим на хората в Македония, Беломорието, Одринско, Западните покрайнини, Северна Добруджа за поведението им на оцеляване? Какво да се прави? Когато пред теб е наранен човек му помогни! Огради го с грижи! С любов, нежност и търпение му лекувай раните! Защитавай го от неправдите! Дай му пример за Човещина! Не демонстрирай сила! Не наказвай обикновените хора за грешките и престъпленията на управниците им! Прощавай на слабия и объркания!
19 Декември 2012 18:00
бонго-бонго 13 Декември 2012 00:03

На това е отговаряно - не може местната полиция да бъде безучастна, когато "хулигани" нападат български посланик.
Не може на български граждани да им бъдат създавани всякакви административни пречки и да бъдат дискриминирани.
Българска литература трябва свободно да бъде достъпна в Македония - интернет няма никакво значение.
Не може македонската държава да спонсорира анти-български публикации, представяйки ги за "независими".



Съгласен! А трябва ли да има реципрочни мерки? Напр разгонване на "македонци" (каквото и да значи това) от гроба на Яне. Враждебни изказвания на висши "държавни и партийни ръководители"? Държавна намеса (или поне отношение) в един банален бракоразводен спор (Спаска Митров/ск/а)?
А да си видял македонска книга на официалния език?
За любовта трябват двама!
19 Декември 2012 19:03
GreenEyes, та за кой работя викаш по македонския въпрос? Че трябва ли да съм съгласен с Божидар Димитров, за да бъде родата ми българска? Май все още има чугунени глави, които при всеки опит да се изкаже позиция, различна от тяхната, виждат конспирации, чужди служби и родоотсъпничество. А твоите твърдения за десетките и стотиците хора в Костурско и Воденско, дето в момента заявявали, че се чустват българи, си е чиста фантасмагория и измислица. Казвам го с голямо неудоволствие, защото на мен много би ми се искало това да бъде така. Но за съжаление не е. И ако ти дълги години си ги срещал такива хора с българско самосъзнание при уж честите ти посещение в Егейска Македония, буди наистина недоумение защо не си документирал това. Защото в Интернет не можеш да откриеш нито един видеоматериал, който да е в подкрепа на подобни тези. Виж, видеоматериали от Западна Егейска Македония, в които хората се декларират за македонци, има за съжаление бол. Така че крайно време е да стъпим на реалността, а не на разни въображаеми конструкции. Само така ще постигнем напредък по този въпрос. Има си причина защо хората в Леринско, Костурско и Воденско преди 100 години се чуствали българи, а техните наследници днес се чустват македонци, но за това си трябват изследвания, подкрепени с факти. А не голи твърдения като твоите.
19 Декември 2012 19:18
В България, както и в Македония, има хора, които са застанали на "входа" на българо-македонските отношения и се опитват да осребрят тези си позиции, като се самообявяват за единствени стожери на истината. А без широка и отворена дискусия, включващи повече хора, напредък няма как да стане. След всичките големи патриотарски пъчения защо българските институции или държава не продуцираха или финансираха нито един филм за историята на македонската емиграция в Западна Европа, Австралия или Северна Амеерика? Финасираха се филмови проекти на късополи дами със съмнителни художествени качества, имаше даже посещение на министъра на културата по повод премиерите на такива "произведения", но продукции, които биха помогнали на истината и на българската теза по македонския въпрос, нямаше. Фондът за научни изследвания даде стотици хиляди левове за псевдотеми относно ракурсите на дамското бельо, но финансиране по теми, свързани с македонския въпрос никога не е имало....
19 Декември 2012 20:58
rego
19 Дек 2012 19:03
Мнения: 1,511
От: United States


Отново ти повтарям, че имаш правото да се съмняваш в думите ми. Аз също не съм длъжен да доказвам нищо с видеоматериали, снимки и записи на никого. Още повече на сърбоманско-комунистически македонисти. Енергията, която хвърляш, за да омаловажиш ролята на Коминтерна, Тито и българските комунисти в обезбългаряването на Македония е достатъчно показателна за мотивите ти. Аз съм против тактиката и похватите на Божо Димитров, така че не ми го навирай в очите като аргумент.
19 Декември 2012 21:06
rego
19 Дек 2012 19:18

Ех, рего, и ти едни науждобни въпроси задаваш ......
19 Декември 2012 21:47
След всичките големи патриотарски пъчения защо българските институции или държава не продуцираха или финансираха нито един филм за историята на македонската емиграция в Западна Европа, Австралия или Северна Амеерика?


Ами питай българските правителства от 1944 година досега. Защото за комунистите македонци с българско самосъзнание не съществуваха, а ако се спомене и емиграция в "прогнилия Запад" то тогава нещата съвсем отиват в девета глуха.
След 1989 година - същата история. На власт или комунисти, или подставени от тях "опозиционери".
Тоест по македонския въпрос или нищо или покланяне и подмазване на Скопие, Белград и Москва. Е, появи се една малка разлика от преди 10-ти ноември - социалистическият интернационализъм се замести с удобната дума глобализъм.
20 Декември 2012 11:18
Проблема е в това, че управляващите в Македония и народа на Македония са две различни неща. Македонският народ не е искал да му се натрапват всичките тези измислици за произход и история, но политическата върхушка си има свои интереси ... Всъщност това е голямата мъка на тези българи, че всеки ги изоставя и ги оставя на произвола на небългарските чужди елементи да ги "управляват". Обикновените хора са доведени до умопомрачение, страх и стрес, до нихилизъм и безразличие за да оцелеят в тази идиотска обстановка. Всички знаят че има много роднински семейства от двете страни на границата и е абсурдно едните да са българи, а другите македонци, но е факт. Това е парадокс на парадоксите. И сега с това решение да не ги подкрепим за членство в европейския съюз кой ще страда? Разбира се пак обикновения гражданин на страната, защото върхушката във властта си е оплела кошницата. За нея това решение е победа на стремежите й да отдалечи още повече това измъчено население от българския им корен. Дипломацията ни не трябва да гледа само пред носа си, а да има визия в перспектива, както при шахматната игра. Да е с два, три и дори десет хода напред. Ще минат години и всичките тези простотии на македонистите ще лъснат като задник на месечина. Глобализацията ще ги изхвърли на бунището, но обидата от неадекватното решение ще остане в историята. С какво нашата държава се популяризира в Македония - с книги, с филми, с вестници, с телевизия, с театър, с музика, с изкуство, с общи проекти, с общ бизнес ли? Кой знае? А в нашето публично пространство освен обидните коментари на разни патриотични организации като ВМРО май няма. Няма нищо. Черна дупка. Е редно ли е така дилетантски да се подхожда към тази сериозна и деликатна тема. Имаме ли визия или стратегия. Били сме я признали първи, дали сме танкове и какво? Да ни целуват ръка. Не, това е елементарно и несериозно. Ако те са ни братя, то и нашите постъпки трябва да са по братски. Това което се е случило до сега не може да се върне назад, но трябва ли да се правим на мащеха към детето си отделено по толкова глупав и позорен начин. В този казус не може да има печеливш, а трябва да има взаимно приемлив вариант. Те вече не са в пределите на България, няма и да бъдат. Но трябва да са най-добрите ни съседи. Но за съжаление политически нещата са изтървани.























<a href=http://download.cnet.com/YouTube-To-MP3/3000-2071_4-75810474.html >youtube to mp3</a>
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД