:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,681
Активни 617
Страници 22,148
За един ден 1,302,066
МОДЕЛИ

Шведи в бащинство

Мъжете имат малко основания за недоволство в социалната държава
СНИМКА: www.openworldcafe.com
Шведски бащи с децата си в кафене в Стокхолм.
Часът е 18:00 в края на третата седмица от отпуската ми по бащинство или pappaledigt, както е известна в Швеция. След 17:30 на всеки пет минути поглеждам към часовника в кухнята. Дъщеря ми Ейра плаче и аз не мога да разбера какво точно иска. Разхождам я из кухнята, което правя сигурно 50 пъти на ден. Тиквам пред очите й смееща се дървена гъсеница с надеждата да я успокои. Опитвам с прибора за разбиване на яйца, с тенджери, голяма цедка, с всички предмети, които преди са й били занимателни, но резултат няма.

Надзъртам в пелената й - повече за да направя нещо, отколкото затуй, че трябва да бъде сменена. Опитам се да й изпея шведска песен, но осъзнавам, че правя това повече за собствено удоволствие. Накрая я вземам и заставаме пред огледалото в антрето - до нейното щастливо гукащо личице стои моята отчаяна усмивка.

Когато жена ми Миа се прибра у дома, предадох й бебето и се тръшнах изтощен на дивана. Бях толкова уморен, че легнах преди девет вечерта, когато си ляга и Ейра, и спах до 5.30 сутринта. Кашлицата и плачът й ме събудиха за поредния ден от 6-месечния ми всекидневен ангажимент.



Само за няколко седмици се научих да правя това,



което по-голямата част от британските бащи никога не са знаели какво представлява. Тук, в Швеция, почти всеки баща получава най-малко месец отпуск за гледане на детето. Мъжете с колички стават обичайна гледка през 1974 г., когато за пръв път е въведена отпуската по бащинство (това е 41 години преди подобна практика да бъде планирана във Великобритания). В разговорния език тази практика се нарича latte pappas.

Сутрешните часове на детската площадка на Малмьо са моето спасение - тогава съм свободен от задължения и само наглеждам играещата група. Често бащите са повече от майките. Установявам, че седя до мълчалив шведски инженер, силно татуиран колоездач или имигрант, който е компютърен програмист от Индия, докато децата си играят с дървени блокчета, дрънкулки или други играчки.

Една от майките в групата е Хана Гронбърг, която е дошла тук преди два месеца от Лондон заедно със съпруга си и 2-годишния им син. Тя признава, че отначало й е било странно. "Във Великобритания вие не можете да видите много бащи, които си играят на площадките с децата си. Когато дойдох тук, видях, че понякога бащите са мнозинство. Това просто показва колко изкривени са станали моите представи, щом се шокирам, че толкова много бащи се грижат за децата си", признава тя.

Съпругата ми и аз не живеехме в Швеция, когато решихме да имаме бебе, и тя ме убеди, че шестте месеца отпуск по бащинство е норма. Всеки баща в отпуска, с когото съм разговарял, споделяше колко



по-близка е станала връзката с детето му



в сравнение със случаите, когато се грижи за него само през уикенда или вечерта след работа. Ейра ме е обсебила по начин, който ми бе непознат преди. Когато наоколо съм с баби или дядовци, аз ги отегчавам с подробно описание на моментните й настроения, способности и диетични предпочитания. И така е с всяка малка фаза в нейното развитие.

В Швеция мъжете болезнено откриват колко е изтощително да се грижат за бебето в името на хармонията между родителите. "Получавате напълно различно разбиране за това какво значи да се грижиш за детето", казва 34-годишният Леон, софтуерен програмист, когото срещнах, докато люлееше дъщеричката си на детска площадка пред кафене в Малмьо, която бащите често използват. "Не мисля,че грижите за детето през уикендите са достатъчни. Имате два дни на хаос и не може да постигнете ред", добавя той.

Леон ми каза, че не може да се съсредоточи повече от час върху нещо, което не е свързано с дъщеря му. "Това беше най-трудното нещо за мен. Не е като да посветиш времето единствено на себе си или да задълбаеш в решаването на проблемите, използвайки ума си. Когато тя заспива, можеш нещо да поразтребиш вкъщи, но тя бързо се събужда".

Самият аз се надявах да започна една книга, но за един месец бях написал едва едно изречение. Тази статия е написана разхвърляно в моменти, когато Eйра спеше или по някакъв начин се разсейваше с други занимания.

Но ние, мъжете в отпуск по бащинство, имаме малко основания за оплакване. Системата в Швеция е удивително щедра. За всяко дете родителите си поделят отпуск от 480 дни, както намерят за добре. Получават 80% от заплатата до максимум



по 935 шведски крони дневно (107 евро)



за 390 дни и по 180 крони дневно (20 евро) за остатъка от отпуската. После има "допълнително възнаграждение за равенство между половете", което е около 184 евро месечно на родител, което се изплаща от третия месец на отпуската по бащинство.

Тъй като моите обезщетения се определят от средната заплата на шведския журналист, а не от заплатата на по-ниско платения му британски колега, аз се оказвам финансово по-добре. Очевидно шведите трябва да плащат за такава система с максимална данъчна ставка от 56.6%, но когато тяхната държава на благоденствието се разглежда като едно цяло, не съм сигурен, че те получават лоша сделка.

Когато наскоро посетих Великобритания, разбрах степента, с която хората свързват отглеждането на децата с майките. За моя изненада някои мои приятели намериха положението ми за необяснимо и чудато. Аз и дъщеря ми обядвахме в едно заведение в Източен Лондон заедно с отдавнашна университетска преподавателка и 3-годишни й син. Всеки - от момичето зад тезгяха до майките в заведението - гледаха надменно към мен и дъщеря ми. Беше работен ден и за тях това означаваше, че бащите трябва да са без децата. На сходно място в Швеция може да има толкова бащи, колкото и майки без децата им.

Основните неща, изисквани за отглеждането на бебе - подготовка до най-малките подробности, снабдяване с необходимите вещи и предмети, липса на гнусливост, умствена гъвкавост и устойчивост, дори храненето, - сега не ми изглеждат като неразривно присъщи само на жената.

Държавата плаща и работодателите не са обременени с разходи. В резултат в Швеция отпуската по бащинство се подкрепя - за разлика от Великобритания, където бизнес средите издействаха да се отложи до 2015 г. осъществяването на споделения родителски отпуск. Шведите са склонни да го възприемат като нещо добро за икономиката, тъй като предотвратява инвестициите в образованието на жените и загубата на опит и знания.

"Огромна част от жените в Англия просто изчезват по отношение на пазара на труда след раждането ако не на първото, то неминуемо на второто дете", твърди Хана Гронбърг, което контрастира с положението на шведските й приятелки с деца. "Траектория им относно работата и живота им остава непроменена, докато в Англия повечето от моите приятелки отиват или на непълно работно време, или на свободна практика", добавя тя.
СНИМКА: www.282.photobucket.com
По детските площадки в Швеция има все повече бащи.
СНИМКА: www.guardian.co.uk
Авторът Ричард Ориндж (на преден план) с дъщеря си и група родители.
31
3109
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
07 Януари 2013 19:57
Не бих определил описаното в материала като еднозначно положително. По-скоро като експеримент на социалното инженерство.
08 Януари 2013 00:05
Разбира се, почти всеки мъж може да се научи да сменя пелени, почти всяка жена може да се научи да забива пирони и дори да оправя водопровода.
Но в резултат ще има в пъти, в пъти повече деца-кретенчета и невероятен брой накриво забити пирони и течащи водопроводи.
08 Януари 2013 01:05
За всяко дете родителите си поделят отпуск от 480 дни, както намерят за добре. Получават 80% от заплатата до максимум
по 935 шведски крони дневно (107 евро)



Забележете числата! Да оставим настрана парите, Швеция е богата държава, ние не можем да се сравняваме с нея. Но, нали реват някои, че, видите ли, какви са тези дълги майчинства в нашата държава - е, ами 480 дни са си 1 година и четири месеца на висок процент от заплатата! Пък тука за втората година майчинство парите са почти колкото тези за един ден в Швеция! И това в държава в жестока демографска криза.
08 Януари 2013 01:27
Повечето ми познати, които родиха наскоро, си поделиха отпуската със съпрузите си, за да може и таткото да изпита прелестите на родителството без допълнителни пречки . Всички са изключително доволни от това - партньорите им оценяват труда около едно малко дете, а дамите не губят професионална квалификация и възможности за изкачване по служебната стълбица. Те казват, че им е било значително по-лесно да се решат на второ дете, защото знаят, че усилията са споделени.
08 Януари 2013 09:18
Мъжете имат малко основания за недоволство в социалната държава
Сега остава да ги научат и да раждат...
08 Януари 2013 09:36
Приветствам инициативата на вестника да включи и раздел Научна Фантастика в секцията Наблюдател!
А сега, обратно към кражбите на дюни, обири на баби, корупция на магистрати, крадене на еврофондове, оплакване на американския дълг и плюене по Боко и световния капитализъм. Ура!
08 Януари 2013 09:49
Тоа па кво рИве - при всичките хубави шведски мами и толкова дни отпуска? Предполагам, зорът му е, че шведките по детските площадки намаляват, за сметка на шведите. Ами, така е - нищо не е идеално на този свят...
08 Януари 2013 10:55
.
08 Януари 2013 12:19
Процентът на жените в Швеция, които имат високо образование и добре платена работа е толкова, колкото и на мъжете, Aaliah. Това означава, че са финансово независими, могат сами да осигурят прилично жилише за себе си и за децата си и мъже които ги е срам да се грижат за собствените си деца, а даже и за себе си, запазвайки си само правото да помагат ако имат желание, обикновено не остават дълго под семейния покрив. След това се оплакват, че съдът определя за основен родител майката. И понеже нещата така или иначе са се променили, а повечето мъже са си съвсем нормални симпатични хора които също искат да имат семейство, правят каквото могат за да са част от семейството, и при това го правят с удоволствие, защото детето освен грижа е и радост. И не само това, партньорите си помагат взаимно, защото всеки от тях знае, колко енергия изисква една кариера и как енергията не стига ако трябва да поемеш и всички делнични грижи.
08 Януари 2013 12:38
ей, да си татко в Швеция, ей ...
08 Януари 2013 12:56
Имам чувството, че това е един вид наказание за мъжа на принципа - "ето ти на да видиш какво е да ги раждаш и търпиш да ти се търкалят по нервите".

Е, щом за мъжа е наказание, как може да се очаква, че за жената грижите за децата и семейството носят само радост? Този тежък и изнурителен труд, поделен между двамата ги сближава като семейство след като мъжкото участие във всекидневните задължения дава възможност и двамата да прекарват свободно време с децата си навън, в общи занимания.
Преди време четох в някакъв случайно попаднал ми български вестник по време на път как един български мачо си търси съпруга и какви са изискванията му към нея:
Да се грижи за децата и семейството, да върши всички домакински задължения, да ходи на работа (щото в България заплатите били ниски и нямало как сам да издържа семейство), да го посреща весела и усмихната, с готовата вечеря.
А той обещавал да върши мъжката работа: да прави дребни поправки вкъщи, да плаща сметки и най-важното (според него): ще я възнагради със здрав и качествен секс, което не всеки мъж го можел и за което всяка жена трябвало да му бъде благодарна.
08 Януари 2013 13:15
А той обещавал да върши мъжката работа: да дребни поправки вкъ, да плаща сметки и най-важното (според него): ще я възнагради със здрав и качествен секс, което не всеки мъж го можел и за което всяка жена трябвало да му бъде благодарна.
Ами в интерес на истината, доста жени кълват на тази кука
08 Януари 2013 13:28
Мисля, че ние, живеещите в България, си представяме нещата погрешно. Като ни кажат, че мъжът остава в къщи да се грижи за детето, си представяме, че става въпрос за грижа за домакинството, което е нещо много по-различно.

А в Швеция не е така. Като начало, там по принцип не се готви у дома, поне не в нашето разбиране - да хванеш сурови картофи, лук и месо. После, чистенето и разтребването също не е работа на съпругата, защото - нали говорим за жени с образование, професия и добра работа - жените имат слугини (обикновено - имигрантки).

Така че грижата за детето е наистина много повече контакт с него, отколкото натоварване.
08 Януари 2013 13:32
щом за мъжа е наказание, как може да се очаква, че за жената грижите за децата и семейството носят само радост

Затова, в острова на европейската стабилност (България) майчинските ДОБАВКИ се наричат "обезщетение за отглеждане на дете".
Абе, нали ви казвам - Швеция е държава описана в научно-фантастичен роман за българина - този "венец на Природата"!
08 Януари 2013 13:36
Ами в интерес на истината, доста жени кълват на тази кука

То направо гола кука, даже и без стръв.
Нямам представа дали е така, защото мачото (мъж на средна възраст) се оплакваше, че не можел да си намери подходяща жена.
08 Януари 2013 13:43
Cruella de Vil
08 Яну 2013 13:36

е, повечето бг дами сега кълвят на тази "гола кука" и на шумоленето на пачка пари ... а описаният от теб мачо едва ли е можел да "шумоли" приятно ...
08 Януари 2013 13:55
е, повечето бг дами сега кълвят на тази "гола кука" и на шумоленето на пачка пари ... а описаният от теб мачо едва ли е можел да "шумоли" приятно

В такъв случай куката не е гола.
А който не може да шумоли да си понамали претенциите. Нали така?
08 Януари 2013 14:15
Cruella de Vil
08 Яну 2013 13:55

спорно е дали е гола или не куката. според мен е гола, защото "шумоленето" отшумолява и остава пак куката ... като онази от вица с Петка и Чапаев - толкова риба ловили, че после цял ден ги болели куките
08 Януари 2013 14:18
Кой ти ги разказва тези работи Калки? Готвят, точно така, картофите, лукът, месото, а думата слугиня е мръсна дума из скандинавието, там всеки божи човек е с права, също и с правото на достойно заплащане. Домашен помощник за няколко часа седмично могат да си позволят всички, не само високообразованите, останалото го вършат сами. Често хората които си намират работа за по няколко часа на седмица по този начин са студенти допълващи доходите и далеч не винаги са от женски пол, или филипинци допълващи заработката от нискоквалифицирана и зле-платена работа. Манталитетът им е друг, мамините момченца, чакащи някои да ги обслужва не са на почит дори между момчетата.
08 Януари 2013 14:21
Ами в интерес на истината, доста жени кълват на тази кука
Въх, толкоз ли е дефицитна таз мъжка сила?
08 Януари 2013 14:26
Krydderi
08 Яну 2013 14:21

дефицитът е другаде ... в главите на такива жени ...
08 Януари 2013 14:26
Домашен помощник за няколко часа седмично могат да си позволят всички, не само високообразованите,

включително и домашните помощници, например, филипинците, допълващи заработката от нискоквалифицирана и зле-платена работа.
08 Януари 2013 14:35
Шумоленето, както ти го наричаш, може да привлича не само меркантилни жени а и такива, които искат да си останат вкъщи и да се грижат за семейството и децата. За тази цел мъжът трябва да има достатъчно доходи за да издържа семейството сам. Тогава гореспоменатите претенции на мачото съвсем не са нереални или неуместни.
Между другото, патриархалното семейство не е ли идеалът на много мъже, поне доколкото съдя от форума?
Кри !
Прислужниците вкъщи са традиция в по-южните страни, където им плащат под минимума за държавата и работят без осигуровки. На север наемат фирми за основно почистване или 1-2 седмично помощ в домакинството на час.
08 Януари 2013 14:38
Cruella de Vil
08 Яну 2013 14:35

щом се е оплаквал, значи има нереални виждания за доходите си, както и вероятно нереалистични за останалото, с което мисли да привлече половинка.
Но пък има и една приказка: Куче, което лае, не хапе
така че този ще си остане само "лаещ".
Обикновено нормален човек, който търси решение на проблем (тогава не би го експонирал, нито би изтъквал мачизма като аргумент), няма да тръгне да се жалва и вайка наляво и надясно какъв му е проблемът, а ще си направи самооценка, самоанализ и ще търси решение, дори в насока нова половинка.
А описаният от теб определено е малко в стил "Невольооо, невольоо, къде си да помогнеш!".
08 Януари 2013 14:38
И тук във Финландия почват да го налагат. Основните бащински са от 1-18 дена, но после въведоха още допълнителни 4 седмици. Преди две години увеличиха допълнителния "бащински месец" от 4 на 6 седмици, като разбира се от него може да ползваш колкото искаш или изобщо да не го ползваш. За първото ни дете ползвах около месец. За второто взех максимума и 8 те седмици ги "побългарихме" с дълга почивка в България. Майчинските са около 10 месеца и тези 18 дена на таткото влизат в тези месеци.
Обикновено първата седмица се взема веднага след раждането. Тук татковците са от-до до половинката в родилното. Не че помагаме кой знае колко. Но си е невероятно преживяване и го препоръчвам на всеки. И двете ни деца се родиха тук в Еспоо. Стаята е с всякакви удобства и акушерката е почти постоянно с родилката. После има семейни стаи в които може да остане цялото семейство. За други деца не е разрешено обаче. Идват посотянно да помагат на майката да започне да кърми, а бащите главно се щукаме покрай хладилниците(кисели млекца колкото ти душа иска).
Голям проблем бащите да гледат децата си е естествено кърменето. Тези които са на хумана също имат нужда от майка си - бебето си усеща мириса на мама и самото присъствие и близост ги успокоява. Малкия ни син сучеше до миналата седмица и не можеше да заспива без мама.
Така че месец, месец и нещо - повече не ни давайте.
08 Януари 2013 14:38
Домашен помощник за няколко часа седмично могат да си позволят всички, не само високообразованите,

със средни доходи.
08 Януари 2013 14:40
Не само филипинците, но и младите семейства, които още не са си стъпили здраво на краката не могат, та кат няма кой, помагат си взаимно. Не за това идеше реч, а за различните модели семейства. Щото контакта с детето не е само чиста радост, то боледува, минава разни фази на развитие когато пробва къде са границите в които може да манипулира другите, тръгва на училище и някои трябва да се занимава с безкрайните училищни и извънучилищни активитети, някой трябва да научи тийнейджъра да си подрежда стаята и да започне да носи част от отговорността за ежедневието, и когато най-накрая то вземе че порастне, може и да изпиеш една бира с него.
08 Януари 2013 17:14
Не схванах защо и как един баща може да се срамува от грижите за детето си... Имало е случаи, когато аз съм била единствената майка в чакалнята на доктора, наред с куп бащи, не само на момченца, но и на момиченца
На една от колежките съпругът идваше с човечето за обедното кърмене, макар че малкият човек беше на осем месеца. Майка му светеше от гордост: нейните двама мъже! Сега е в отпуск по майчинство за второто синче, предполагам, ще повторят схемата.
08 Януари 2013 17:18
.
08 Януари 2013 17:24
.
08 Януари 2013 17:44
Aaliyah, не бъдете егоистка Татковците са лесно обучаеми и прекрасно се справят, стават наша гордост! Верно, има различни, но повечето не си признават на публика колко са горди със себе си всъщност. А и връзката им с наследничетата е значително по-пълноценна. Иначе един изтрепан от работа мъж няма сила да се радва да е татко на едно бебе с колики вечер или пробиващи зъби. Но пък каква картинка са проснати двамата напреко на спалнята, като не се знае кой кого е приспал
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД