:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,617
Активни 606
Страници 22,084
За един ден 1,302,066
сметки

Девет партии получават от бюджета 50 млн. лв. годишно

Нито е нормално, нито е морално политическите централи да се правят на щедри дарители с милиони, събрани от данъкоплатците
Георги Николов
Предстоящите парламентарни избори активизираха политическия живот. Създават се нови партии, започнаха преговори за формирането на нови коалиции, позабравени формации от миналото изтупват праха от себе си. Агитират ни, че искат да влязат в Народното събрание, за да разбият статуквото. Разбира се, свенливо премълчават, че имат и друга цел - да се доберат до държавната хранилка. Става дума за ежегодните бюджетни субсидии за партиите. Сумите изобщо не са малки.

Съгласно Закона за политическите партии (ЗПП) право на държавна субсидия имат успелите да влязат в парламента партии. Същото право имат и партиите, които са останали без депутати, но са получили поне 1% от всички действителни гласове при последния вот. От това правило в момента се възползват две партии - "Лидер" и НДСВ. Макар и без свои хора в парламента, те са се класирали за субсидия, защото за тях са били пуснати съответно 3.26% и 3.01% от всички действителни бюлетини. За 2011 г. партията "Лидер" е получила 1.68 млн. лева, а НДСВ - 1.554 млн. лева. На наближаващите избори може да се окаже, че не две, а повече формации имат над 1% от гласовете, но няма да бъдат представени в парламента. Това би означавало доста повече разходи за бюджета.

Като се има предвид, че на парламентарните избори у нас се пробват доста партии, за които гласуват малко избиратели, целесъобразно е да се преоцени възприетият праг за отпускане на държавна субсидия за партии, останали извън парламента. Той би могъл да се вдигне на 2 или на 3%. По този начин ще се намалят бюджетните разходи, което не е маловажно - особено в тежки времена.

Необходимо е също така да се преоцени и начинът за определяне на субсидиите.

До 2011 г. за всеки получен действителен глас на парламентарните избори партиите и коалициите с право на държавна субсидия взимаха сума, равна на определен процент от минималната работна заплата за страната. С приемането на ЗПП през 2005 г. бе решено субсидията за един глас да е 1% от МРЗ към 30 септември на предходната година. През 2006 г. субсидията беше увеличена на 2%, а през 2009 г. - на 5%, или 12 лева за един глас (при 240 лв. минимална работна заплата).

През 2011 г. се направи нова промяна в ЗПП, при която се реши субсидията да не се обвързва с минималната работна заплата, а да се определя всяка година със закона за държавния бюджет. Въпреки създадените законови възможности за намаляване на субсидията депутатите решиха тя да остане същата за 2012 и за 2013 г. - 12 лв. за един действителен глас. По този въпрос дискусии и разногласия в парламента нямаше. А при нерадостната ситуация в страната Народното събрание можеше и трябваше да намали щедрите бюджетни помощи за партиите - например с 50%, като пренасочи освободените средства към социално значими сфери и дейности, които имат далеч по-голяма нужда от финансова подкрепа. Повечето партии не повдигнаха темата дори за предизборна употреба. Политиците от целия спектър - леви и десни, опозиция и управляващи, в парламента и извън него, не се възползваха от удобната възможност да пледират за разместване на бюджетните разходи, за да се харесат на електората.

Заслужава да се отбележи, че след последните парламентарни избори партиите и коалициите с право на държавна субсидия получават всяка година по 50.5 млн. лв. от републиканския бюджет. Това е сума, почти равна на субсидията на Министерството на околната среда и водите за 2013 г. (50.9 млн. лв.) и доста по-голяма от субсидията на Министерството на физическото възпитание и спорта за същата година (38.4 млн. лв.).

А бюджетната щедрост прави някои партии излишно богати. Това ясно се вижда от годишните финансови отчети на основните парламентарно представени партии за 2011 г. и от получената справка от Сметната палата, която осъществява финансов контрол върху тяхната дейност (данните за 2012 г. ще бъдат публикувани след март 2013 г.).



Субсидии и налични парични средства в хил. лева

Партия Субсидии от републиканския бюджет Парични средства в края на годината

ГЕРБ 22 175 19 809

БСП 8048 1456

ДПС 6940 6752

"Атака" 4392 189

СДС 1949 396

ДСБ 1164 1596

РЗС 1145 304



Седемте посочени в таблицата партии са получили през 2011 г. общо 45.8 млн. лв. субсидия от републиканския бюджет, като близо половината от нея е на партията с най-много народни представители в сегашния парламент - ГЕРБ. Тя е отчела за 2011 г. 1.1 млн. лв. приходи от лихви. БСП има 2 млн. лв. приходи от банкови и валутни операции, ДПС - 360 хил. лв. приходи от такива операции и 586 хил. лв. приходи от лихви, а ДСБ - 1.3 млн. лв. приходи от дарения и 99 хил. лв. приходи от лихви. За същата година най-много приходи от членски внос е отчела БСП (1.3 млн. лв.), а най-малко - РЗС (41 хил. лв.).

Странното в случая е, че партия "Атака" не е отчела нито лев приходи от членски внос за 2011 г. Това поставя под съмнение членския й състав, тъй като по партиен устав плащането на членски внос е задължение на партийните членове. Очевидно "Атака" силно разчита на държавната субсидия, което се подсказва и от малкия размер на паричните й средства в края на 2011 г.

Пет от разглежданите партии са посочили в отчетите си за 2011 г. направени от тях дарения. Това са ГЕРБ (2.1 млн. лв.), ДПС (145 хил. лв.), "Атака" (14 хил. лв.), СДС (6 хил. лв.) и ДСБ (5 хил. лв.). Логично е да се постави въпросът правомерни ли са тези дарения.

Макар средствата на партиите да нямат "отличителен знак" за източниците им, би могло да се приеме, че когато собствените приходи са повече от направените дарения, както е при последните четири партии, даренията са правомерни, въпреки че не са свързани пряко с партийната дейност. При ГЕРБ обаче положението е малко по-различно. Направените дарения от тази партия са повече от собствените приходи (1.3 млн. лв.), от което следва, че тя е използвала за дарения и част от държавната субсидия.

Убеден съм, че с решението да се предоставя държавна субсидия на партиите волята на законодателя е била с нея да се подпомагат присъщите им дейности. Със сигурност идеята не е била политическите сили да получават пари от бюджета, за да ги използват за дарителство - тоест да правят "помен с чужда пита". Явно законът за партиите трябва да бъде променен, за да се избегне употребата на държавна субсидия за дарения.



НАДДАВАНЕ

ГЕРБ ще дари 1 млн. лева за възстановяването на щетите в Перник след трусовете през май, обявява премиерът Бойко Борисов на заседание на кабинета в началото на септември 2012 г. "Цветан Цветанов ще организира изпълнителната комисия на ГЕРБ и ние ще дарим като партия от нашата субсидия, 300 000 вече сме дали досега, даваме още 700 000 лева, стават един милион, колкото в с. Бисер. И тези пари хората трябва да разберат, че отиват за къщите им. Партията ще излезе с общо един милион дарение за пострадалия регион - срещу 15 000 на БСП. И това трябва много ясно там да се чуе", подчертава Борисов.

снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
След последните парламентарни избори партиите и коалициите с право на държавна субсидия получават всяка година по 50.5 млн. лв. от републиканския бюджет. Това е сума, почти равна на субсидията на Министерството на околната среда и водите за 2013 г. (50.9 млн. лв.) и доста по-голяма от субсидията на Министерството на физическото възпитание и спорта за същата година (38.4 млн. лв.).
19
9586
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
07 Януари 2013 20:00
С чужди пари лесно се прави помен...
07 Януари 2013 21:12
Невинните синекури на политическия ни Модел или просто, дебелоочие на "прехода" НИ ???...
07 Януари 2013 23:57
На партиите трябва да бъде забранено със закон да правят Дарения, ако получават държавна субсидия! Щом една партия прави дарения, но и получава държавна субсидия за финансово обезпечаване на партийната си дейност, значи, че тази партия НЯМА нужда от този размер държавна субсидия!!! И е логично, следващата държавна субсидия на такава правила дарения партия да бъде НАМАЛЕНА със сумата на направените от партията дарения!
Но, категорично, партиите трябва да получават държавна субсидия! Нещо повече: на партиите НЕ трябва да се разрешават други източници на финансирането им освен държавната субсидия и партиен членски внос- така единствено членската маса и државната субсидия ще крепят финансово партиите(което ще е някакъв вид Равнопоставеност между партиите на Богатите("десните" и партиите на Бедните("левите"!
П.П. Внушението, че партия "Атака" няма партийни членове, защото, видите ли, няма посочени в Отчета й приходи от членски внос, е СМЕХОТВОРНО и МАНИПУЛАТИВНО! Защото, със 100% сигурност партия "Атака" има поне един член- В. Сидеров! А щом няма отчетен дори един членски внос от член(Сидеров, например!) на "Атака", значи става въпрос за нещо друго, а НЕ за липса на членове на партия "Атака"! Но пък е модерно и безопасно( а , вероятно, и доходоносно?!) да се манипулира и плюе по партия "Атака", нали!
08 Януари 2013 00:36
Девет партии получават от бюджета 50 млн. лв. годишно

Исторически с любов.
Небръснатия шеф на катедрата нещо сви байрака, като взе темичката за броене на потури в туркия. Ама да не включи и колегите си... срамота.
08 Януари 2013 04:21
Партиите не трябва да получават субсидии!Да си търсят членове,които да ги издържат!По този начин ще има демокрация!За да запазят членовете си ще ги питат какво искат,няма една клика да взема решенията!А и в партиите ще работят хора с идеи,не разни тарикати и продажници!Както виждате битката не е за идеята,а за парите на данъкоплатеца!Как да имаме нормални партии от честни хора тогава?И да се появи,няма как да се състезава с онези с милионите,нали?
08 Януари 2013 08:53
Нито е нормално, нито е морално политическите централи да се правят на щедри дарители с милиони, събрани от данъкоплатците

Браво господин доцент и вашия колега доцент-старшина Омеров така мисли. Той по-радикал, направо предложи да се забранят партиите.
Бошке, как дръпнахме с такива гениални научни кадри.
08 Януари 2013 09:33
Парите на цялата държава са в джоба на Б.Б. За всяко нещо той бърка в джоба си и раздава на послушните. Само много завижда на влоговетв на хората, защото там досега не можеша да бръкне. Е, сега и това стана с закона за лихвите...
08 Януари 2013 11:43
След последните парламентарни избори партиите и коалициите с право на държавна субсидия получават всяка година по 50.5 млн. лв. от републиканския бюджет.

Ще загине ли държавата ни, ако се прекрати това субсидиране?!!
08 Януари 2013 12:27
Значит, ако се намери начин да се осигурят едни 40-45 000 гласа на изборите, през следващите 4 години може да разчита на около 2 милиона лева от държавата ... Ами не е зле ... е как да не му дойдат идеи на човек :о)
08 Януари 2013 12:33
Пет от разглежданите партии са посочили в отчетите си за 2011 г. направени от тях дарения. Това са ГЕРБ (2.1 млн. лв.), ДПС (145 хил. лв.), "Атака" (14 хил. лв.), СДС (6 хил. лв.) и ДСБ (5 хил. лв.). Логично е да се постави въпросът правомерни ли са тези дарения.


Ако въпросните средства са от лихвите по бюджетното финансиране - те са правомерни. Ако са отчислени от самите субсидии - очевидно не са. Разбира се, не можем да очакваме подобни тънкости в този вид публикации.
08 Януари 2013 13:23
И 1 лев на спечелен глас на изборите им е много. Хайде 2 да са. Нито стотинка повече. Нали имат партизани.
08 Януари 2013 16:35
Не ми е ясно какво следва от тази цифрова билетристика- Парите са били наши-ами това "ние" ли предполага еднопартийност? Наистина е проблем колко струва един глас и дали той има някаква парична стойност. Не уровнява ли тази сметка субсидия за партиите с купуване/продажба на гласовете?Не значи ли тази статия призив да се гласува само на едро за ясни победители, а другите да мрат в кофите? И каква става в този случая с принципа на представителство на общностни интереси?
08 Януари 2013 17:06
Ами тя сумата 50 милиона обяснява всичко. Могат да се купят до 1 милион гласа. Паралиите прескачат летвата и са доволни. Трябва да се намали субсидията десеторно и да се премахне (поне пробно, за едни избори) границата (4%) за влизане в събранието.
08 Януари 2013 17:47
Е, да! Как пък не-започна политическо мичуринство.
08 Януари 2013 22:36
ANNETAZ,
/:/ "Партиите не трябва да получават субсидии!Да си търсят членове,които да ги издържат!По този начин ще има демокрация..."
............................................................................
В грешка си!
"При Демокрацията, избори (и власт) се печелят с пари- с много пари, за още повече пари!"/§39/
При Демокрацията трябват МНОГО пари за спечелване на Избори- пари за медии, за ПиАр-агенции, за социолози и политолози, за пропагандни и агитационни материали, за бира и кебапчета и пари в брой за съответните Избиратели-"ветро(кяро)показатели" и т.н.!
Ако партиите са на собствена финансова издръжка, това означава, че, при Демокрацията, САМО партии на Богатите ще печелят изборите и ще бъдат на власт!!!
По-добре е партиите да се издържат САМО от държавна субсидия и членски внос(еднакъв по размер за всички партии)! И силата на партиите ще е броя на членовете и гласоподавателите им, а НЕ в размера на парите им! И ще е Демокрация! А НЕ Плутокрация или Олигокрация, както сега е!!!
09 Януари 2013 00:22
Ако параграфите можеха да оправят света ... Но вие продължавайте популярните лекции. За някого може и да са от полза.
09 Януари 2013 14:50
DABEDABE,
Т`ва за твой "контарааргумент"(?!) ли го броиш?!
09 Януари 2013 19:10
Да кажем, че съм искал да кажа, че законите едно че никъде не са съвършени а и се газят от паралиите. Нещата могат много да се опростят, но армията от юристи ще ревнв кански.
14 Януари 2013 16:49
Приказки -бол. За никакви парти , никакви пари. Мога си и без тях , защо да им давам пари. Като искат да са партийци - да се издържат. Аз не ги ща. До един.Колко мъка , нещактие и мизерия си имаме за да им даваме пари. НЕ !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД