В 15-те епархии у нас и в чужбина вчера избираха 80 делегати за събора, който на 24 февруари трябва да избере новия патриарх на Българската православна църква. |
По устав всяка епархия излъчва по петима представители за патриаршеския събор - трима клирици и двама миряни, а Софийската - двойно повече делегати - десетима, от които шестима са клирици и четирима миряни.
Списъкът с кандидати, изготвен по устав от наместник-председателя и временно изпълняващия длъжността софийски митрополит Кирил, създаде сериозно напрежение на изборите в митрополията. Още в четвъртък софийският епархийски съвет отхвърли предложените от владиката имена с мотива, че част от тях не са църковни хора. Ден по-късно от Софийската митрополия официално обявиха, че изборът на нов патриарх се саботира. От митрополията признават, че в процеса на изготвяне на списъка са се появили разногласия. Против се обяви пред БНР вчера и архиерейският наместник на Самоковската духовна околия отец Петър Стоименов, който обясни, че аргументите да не подкрепят избирателните списъци са два: няма представители на седемте духовни околии и това, че в спуснатия списък от митрополит Кирил са непознати за тях лица: член-кореспондент проф. Аксиния Джурова, доц. д-р Александър Омарчевски, акад. Антон Дончев, доц. Иван Димов Петев, адвокат Иван Минев, проф. Климентина Иванова, адвокат Мария Кьосева и акад. Стефан Борисов Воденичаров. Той дори обяви, че е заплашван с уволнение и че ще заведе жалба в Светия синод за нарушаване на устава. До редакционното приключване на броя не стана ясно дали са избрани същите имена от списъка, но от митрополията по-рано се заканиха да не правят промени.
По неофициална информация бойкотът е дело на привържениците на пловдивския митрополит Николай, който не успя да оглави Софийската митрополия. Впоследствие той обяви бойкот и на заседанията на Светия синод, който обаче не продължи дълго. Междувременно вчера Николай заяви официално, че не желае да става патриарх. Той се сочи като един от претендентите за поста още от смъртта на патриарх Максим на 6 ноември, макар да не отговаря на условията. Уставът на БПЦ посочва, че кандидатът трябва да е митрополит, да е навършил 50 години и да е управлявал епархия поне 5 години.
Вчера Николай призова митрополитите, които имат право да бъдат избрани, да не се отказват, защото според него може да се направи извод за опит за манипулиране на вота. "Недопустимо е църквата да оставя такова усещане у народа и не може лошите практики от политическия живот да се пренасят в църквата", посочи той.
ОГЛЕДАЛО
"Линкълн" срещу "Ролекс": това е формулировката, с която мнозина разочаровани вярващи описват в интернет борбата за власт и за шефския пост в БПЦ", така кореспондентът на обществената германска медия ARD Инго Лирхаймер описва ситуацията в православната църква. Журналистът е впечатлен как на Богоявление митрополит Кирил благославя вярващите от автомобила си. "Владиката не е враг на лукса", коментира той и разказва за "Линкълн"-а, в който се вози архиереят. "Кирил не е единственият, изкусен от материалното. "Ролекс"-ът е символ за епископ Николай", казва още журналистът. Той припомня, че болшинството от митрополитите са били сътрудници на бившата Държавна сигурност, а някои владици имат бизнес интереси.