Премиерът Бойко Борисов спря светкавично законопроекта за драстично увеличение на заплатите на най-висшите кадри в изпълнителната власт, изготвен от Министерството на финансите. Законопроектът предвижда заплатите на бъдещия премиер, на президента, на бъдещия председател на Народното събрание да бъдат завишени близо 2 пъти. Сериозно увеличение е заложено и за заплатите на бъдещите министри, кметове, областните управители. За изготвянето на подобен законопроект се знае отдавна, но текст официално не е публикуван, а обсъжданият ръст на възнагражденията досега бе тайна. На въпрос на "Сега" ще бъде ли наистина внесен такъв законопроект до края на мандата премиерът Бойко Борисов вчера бе категоричен: "Не".
За обмисляните нови възнаграждения на топ кадрите в изпълнителната власт се разбра покрай проведена среща на представители на финансовото министерство с представители на местната власт и статия във в. "Преса". Кметовете отдавна настояват за по-високи възнаграждения в общинската администрация, които са по-ниски спрямо централната администрация. Премиерът Бойко Борисов също нееднократно е заявявал, че заплатите на висшите кадри в изпълнителната власт са ниски на фона на поеманите отговорности.
Според предложените от Дянков таблици месечната заплата на премиера, председателя на Народното събрание, президента трябва да бъде увеличена на 8000 лв. В момента заплатата на премиера е приравнена към тази на председателя на Народното събрание и възлиза на 3403 лв. Възнаграждението се смята на базата на депутатските заплати и е 55% по-високо от тях. Президентът взима две депутатски заплати - 4392 лв., а заплатите на министрите са равни на тези на шефовете на комисии в НС - 2964 лв. Самите депутати взимат три средни заплати за обществения сектор в страната, като възнагражденията им бяха замразени към нивото от края на 2009 г. - 2196 лв. заради кризата. Предложеният от Дянков ръст на заплатите на министрите е по-скромен - на 4000 лв. Толкова според вицепремиера трябва да вземат и кметовете, и областните управители. Вицепрезидентът и вицепремиерите пък трябва да вземат по 6000 лв.Не е ясно на каква база са пресмятани новите нива на възнагражденията.
Вчера финансовото министерство не коментира темата. Очаква се повече информация да бъде предоставена от финансовия министър Симеон Дянков днес. Пред "Преса" зам.финансовият министър Владислав Горанов заявява, че законопроектът ще бъде гласуван от настоящото НС и ще влезе в сила веднага след изборите, от 1 август. Според източници на "Сега" след решението на премиера Бойко Борисов да спре проекта вероятно ще се търси начин за увеличение на заплатите само на кметовете и областните управители.
|
|