Цената на продаден глас на изборите през 2011 г. е била между 10 и 150 лв., личи от справката на прокуратурата. |
В доклада са засегнати всички видове нарушения на изборния процес, но най-вече купуването на гласове. Обяснението за скромните успехи е едно -
всички купуват, всички имат интерес
Това личи и от документа, в който единствената от големите партии, която не е изрично посочена в сигналите, е БСП, но в същото време за повечето случаи изобщо не се посочва в чия полза са купувани гласовете на избирателите. И все пак соцпартията присъства в документа с разследване срещу неизвестен извършител за купуване на гласове в Сливен, където е упоменат главният герой на т.нар. скандал "Сливенгейт" - Мартин Славов. Той е бивш шеф на местното БСП, който стана популярен с изтекъл разговор между него и бизнесмена Галин Кънчев, в който говорят за изборни манипулации. Споменати са ГЕРБ, РЗС, ДПС, "Синята коалиция", БКП, "Дром", дори съюз "Защита". В същото време обаче има случаи на кандидати за кметове, за общински съветници, както и членове на секционните избирателни секции (СИК), които стоят в основата на схемите за манипулиране на вота.
Резултатите от всичко са следните: петима са осъдени на лишаване от свобода (от тях четирима - условно, на между 1 и 6 месеца) и един - на 6 месеца при строг режим, но вероятно защото присъдата му е и заради други престъпления. Общият брой на наказателните производства за изборни нарушения е 239, сключени са споразумения с 27 лица, двама са получили оправдателни присъди. 25 са с пробация, на 15 лица наказателната отговорност е заменена с административно наказание глоба. 118 производства са спрени, а 22 - прекратени.
Прави впечатление, че има
един-единствен случай на продажба на глас,
а това деяние също е инкриминирано от няколко години. От отговорност са освободени само тези избиратели, продали гласа си, които съобщят доброволно. В справката може да се пресметнат стотици, които са взели между 10 и 150 лв., но не се казва никъде да са съобщили доброволно. Само срещу Неврие Исмаилова от Свищов е повдигнато обвинение, че си поискала 30 лв., за да подкрепи определен кандидат-кмет. Всичко приключило със споразумение - пробация и 100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото.
Като цяло наказанията, които са постановявани, не отговарят на заложения в НК текст - за купуване на гласове се предвижда до 5 години затвор и глоба между 10 и 20 хил. лв. Практиката при смекчаващи вината обстоятелства обаче се ползва масово и наказателната отговорност се заменя с административна - глоба, и то в далеч по-малки размери. Юристите обаче са надминали себе си, като са обяснили за кандидат за съветник от Чирпан, че "наказанието е определено при наличие на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства - направени самопризнания, проявена критичност към извършеното, чисто съдебно минало, добри характеристични данни, ниска правна култура на обвиняемия, която го е мотивирала към извършване на престъплението", а то е - по 20 лв. на осем души и по 15 лв. на други двама, за да гласуват за партията, в чиято листа е той. Резултатът отново е пробация и включване в програма за обществено въздействие. Съучастничка в купуване на гласове в с. Новачене пък след споразумение се е разминала с "обществено порицание".
Странни са и имотните облаги, които са предлагали купувачите на вот - от плащане за издаване на лични карти и на сметки за ток до дърва за огрев, "бутилка бира "Астика" и безолкохолни напитки" (в Долни Дъбник), и дори печка. Но особено притеснителен се оказва случай в пазарджишкото село Ветрен, където са раздавани като подкуп за глас "кокошки без произход". Производството, за съжаление, е прекратено.
От справката личи, че вече може да се говори и за тясна специализация в сектора купуване на гласове. П.С. от Банско "купува" гласове от името на ГЕРБ, като
"избирателите се канят в къщата му
и срещу полагане на подпис в нарочно изготвен списък получават по 100 лева, за да гласуват в полза на Икономов (кандидат от ПП "ГЕРБ" за кмет на община Банско), и съответно 50 лева, за да гласуват в полза на кандидата на ДПС за кмет на с. Филипово". Сигналът е от ВМРО-БНД, но производството също е прекратено. Независим кандидат за общински съветник в Стара Загора пък отделил 39 хил. лв. за организиране на група, която да купува в негова полза. Обвинителният акт е внесен в съда. Веднъж е приложено и наказанието - удръжка на 10 процента от заплатата - то е за Радостин Димитров, кандидат за кмет на Смядово, подкрепен от ДПС, ДСБ, СДС, а по-късно и от БСП. Той е дал 1600 лв. да бъдат раздадени за купуване на гласове в негова полза. След споразумението с прокуратурата парите са отнети в полза на държавата, а той е лишен от правото да се кандидатира за кмет за ... 1 година. Дето се вика, до следващите избори ще се забрави. Двама роми, които са участвали в схемата също са се споразумели и са с пробация или поправителен труд. В Бургас пък е образувано досъдебно производство за раздаване на пари за гласуване в заведение, но то е прекратено поради неразкриване на извършителя. Интересен случай е разкрит в Девня, където в две заложни къщи са открити 335 банкови карти на длъжници, неколцина от които са подали сигнал, че ги изнудват да гласуват по определен начин, като в замяна е обещавано да им се опростят вземанията. Също е прекратено, не е установена дори незаконна лихварска дейност.
Прави впечатление също и това, че друго нарушение на изборните правила, което също е квалифицирано като престъпление - гласуването повече от веднъж е тотално неглижирано - от десетките производства едно е внесено в съда, по няколко има глоби от 1000 лв., а повечето са прекратени.
От документа личи, че на компетентните органи им се е налагало да се занимават и със
странни казуси
по нарушаване на обществения ред, като в Лом, където е констатиран извършител на "непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред, съпроводени с изключителна дързост - влязъл в избирателната секция, без да е включен в избирателните списъци с право на гласуване и въртейки се около урната с бюлетини за избор на II тур за кмет Лом, пуснал тесте с бюлетини - общо 48 на брой, които не са по установения образец, с което спрял изборния процес в СИК №22 за около един час и изразил явното си неуважение към обществото". По-сложен за разрешаване е бил случаят за прокурорите в Средец, които са разследвали Й.Ч., която "в центъра на с. Драчево, при закриване на предизборната кампания на ПП "Герб" извършила непристойни действия изразяващи се в запалване на знамето на ПП "Герб" и изричане на думите "Мамка Ви гербаджии", грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото" (запазен е оригиналният правопис - бел. ред.). Делото е прекратено.
Недоумение буди обяснението на обвинителите по няколко случая, които могат да бъдат отнесени към т.нар. изборен туризъм. Например, група лица от Сливен са опитали да се регистрират в бургаското село Атия през юли 2011 г. , но те отричат, че се пререгистрират заради предстоящите тогава избори. В справката има прекратени производства за "присвояване на чужди вещи - агитационни плакати на ГЕРБ", за заплашване с цел да се попречи на дадено лице да упражни правото си на глас, за повреждане на чужди агитационни материали.
Всички тези примери може би имат необходимото юридическо извинение, но то не може да оправдае абсолютното безсилие срещу изборните манипулации. И опозиция, и управляващи прибягват до тези манипулации, макар от опозицията да не крият съжалението си, че не разполагат с ресурса на властимащите и затова крякат толкова срещу порочните практики. Какво обаче се предлага? В последните промени в Изборния кодекс, които зациклиха в НС, само една мярка има шанс да мине, защото я предлагат управляващите - и тя е използването на СРС. Никой обаче не вярва, че ще се използва по предназначение, и то с основание. Идеи на позицията не липсват, но и там лъха на популизъм и на нулеви шансове да станат факт.