:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,978
Активни 598
Страници 14,543
За един ден 1,302,066
Недъзи

От втората пенсия печелят фондовете, но за осигурените е спорно

За 10 години и половина управление на парите те са дали 13.6% доходност при 67% инфлация
Снимка: "Сега"
Настоящият пенсионен модел бе въведен през 2000 г., когато социален министър бе Иван Нейков, а финансов - Муравей Радев.
Ще има ли някога в България достойна втора пенсия? 10 години след въвеждането на допълнително задължително пенсионно осигуряване за родените след 1959 г. се оказа, че нито има ясни правила за получаването й, нито разчетите излизат, нито печалбите са очакваните, нито осигурените имат възможност да влияят върху управлението на парите си.

Пенсионните дружества се похвалиха в края на м.г., че постигнатата доходност е успяла да неутрализира сгромолясването от 2008 г., когато загубите надхвърлиха 20%. Данните предизвикаха сериозен сблъсък на мнения във финансовите среди дали фондовете реално генерират печалба и дали тя може да покрие инфлацията през периода, в който са трупали средства, преди да започнат изплащане на пенсии. Според мнозина добрите резултати са само заради използвания метод на отчитането им. Или както нагледно обяснява един участник във форума на Инвестор.БГ: "Представи си, че дадеш на някого да ти управлява 1000 лв. и той ти направи 5% доход - демек 50 лв. На следващата година му добавиш още 10 000 лв. и той ти направи 3% загуба - демек 300 лв. Той ще ти каже, че е брилянтен мениджър, защото ти е постигнал около 2% положителна доходност, а ти ще си 250 лв. назад. Е, как става така? Ми много просто, той ти цитира времево-претеглена доходност. А за двете години е управлявал средно 5500 лв. и ти е донесъл 250 лв. загуба, или 4.5% за периода - демек парично претеглен метод".

Ако теглим чертата по този начин, средната доходност на парите ни за втора пенсия не е никак розова и те на практика се обезценяват ежегодно с около 3.8%, или 53.4% от създаването на универсалните пенсионни фондове. Към 30 септември 2012 г. (последните обобщени резултати на КФН) по парично претегления метод положението изглежда така:

- брутни постъпления от граждани от април 2002 г. - 4 103 903 000 лв.

- нетни активи - 4 274 639 000 лв. плюс 10 617 000 лв., изплатени по осигурителни случаи.

Излиза, че доходът, реализиран за 10.5 г. от управлението на тези пари, е едва 181 353 000 лв. и това се е случило върху средно-претеглени нетни активи (средната сума, с която са оперирали дружествата според данните в КФН) от 1 332 200 000 лв. По парично-претегления метод това дава доходност от 13.6%, или 1.22% на годишна база. Калкулаторът в НСИ показва, че инфлацията за същия период (април 2002 - септември 2012) е 67%, или 5.01% средногодишно.

Ниската доходност обаче не е най-големият проблем на парите за втора пенсия. "Още, когато се правеха сметките, се знаеше, че първите пенсионери с вноски в капиталовия стълб



няма да бъдат много доволни



от парите. Добрите резултати могат да се очакват при първите пенсионери с пълно осигуряване от 40 г., върху които са правени сметките", казва Иван Нейков, социален министър през 2000 г., при когото е направена пенсионната реформа у нас и въведен тристълбовият модел. Големият проблем е, че разчетите се оказват доста късогледи. Нейков признава, че тогава никой не е предвидил сивата икономика, която твърдо държи ниво от над 30%, а в някои години минава и 40%. Както и фактът, че много работодатели няма да внасят дължимите вноски за работниците си. От осигурителната вноска за пенсия (17.8%), сега 5% се прехвърлят в личните партиди на хората в универсални фондове, а от 2017 г. е предвидено да са 7%. Йордан Христосков, един от най-добрите ни социални експерти и също сред архитектите на реформата от 2000 г., разказва, че разчетите за промените на пенсионната система през 2000 г. са били задължително да се осигуряват във втория стълб родените след 1969 г. "Така 10 кохорти влязоха непредвидено в системата", казва той.

Друг голям проблем е оставеното за "по-добри времена" оформяне на законодателството. Дружествата вече надигнаха глас за радикални промени в нормативната база, които са на път да превърнат капиталовия стълб в солидарен, иначе казано, да сведат втората пенсия до най-обикновена държавна. Предложението е, когато човек се пенсионира, неговата партида да влиза в обща сметка с партидите на всички, които получават пенсии към този момент. В същото време да се отмени правото на унаследяване на остатъка от партидата след смъртта на титуляра и да се изплащат само наследствени пенсии на ограничен брой наследници - задължително на преживял съпруг и вероятно на непълнолетни деца. Според Даниела Петкова, шеф на "Доверие", в подобен подход няма солидарност, защото определянето на първоначалната пенсия ще става на базата на натрупаните средства в индивидуалната партида - и колкото повече са те, толкова по-висока ще е тя. След това тези средства се разпределят напред в годините според статистическите данни за продължителността на живота. Ако човек живее по-дълго, ще продължи да си взема пенсията, дори ако партидата му се изчерпи благодарение на парите на починалите по-рано.

Според Йордан Христосков този начин за гарантиране на доживотните пенсии от втория стълб е трябвало да бъде въведен в законодателството още при изготвянето му през 2000 г., но на фона на банковите фалити и



рухването на финансовите пирамиди



хората щели да приемат подобно действие за поредна пирамида. Подобен аргумент е на практика признание, че идеята за солидарната обща сметка във втория стълб не е съвсем безспорна, дори да е световна практика. Доста осигурени застават срещу нея и с аргумента, че в подобен подход няма нищо капиталово, защото смисълът на капиталовото осигуряване е всеки да получава колкото е спестил. Основният проблем обаче е, че днес подобно предложение не е нищо друго освен промяна на основни правила и договори в движение. Защото, когато са сключвали договорите си с избрания пенсионен фонд, в него е нямало условие, че като умрат, ще си оставят парите, за да се плащат с тях пенсиите на дълголетниците. Напротив, хората са го правили с мисълта, че ще могат малко от малко да подсигурят близките си, защото Кодексът за социално осигуряване в момента им гарантира доживотни пенсии плюс наследяване на останалите пари от доста широк кръг наследници - преживял съпруг и всички по низходяща и възходяща линия. Сега това право ще им бъде иззето.

Друг проблем за парите за втора пенсия е и възможността гарантираната минимална доходност у нас да бъде отрицателна. С аргумента, че има сериозен риск накрая в някои партиди да има по-малко средства, отколкото са натрупани от вноските, дружествата искат да им се разреши да отчисляват още един резерв, с който да гарантират, че хората ще получат поне толкова, колкото са внесли. Тук трябва да напомним, че парите за втора пенсия се подяждат от не малките такси на дружествата. Вече цяла година предложенията за поетапно намаление на таксите залежават някъде в кабинета на финансовия министър Симеон Дянков. Стига се до ситуацията частните пенсионни дружества да са събрали вече над 360 млн. лв. такси от универсалните и 70 млн. лв. от професионалните фондове. Излиза, че пенсионните компании работят за печалба, която идва само от джобовете на гражданите.

Със същите промени за намаляване на таксите трябваше да минат и други, които дават възможност на дружествата да управляват малко по-активно парите ни за допълнителна пенсия. От КФН обаче признават, че и в момента фондовете



не смеят да рискуват много



и не се възползват от всички възможности, които им дава законът. Огромен дял имат депозитите и парите по разплащателни сметки, а в крайна сметка гражданите сами могат да си държат парите в банка и не им е нужен фонд за това.

Излиза, че задължителното допълнително пенсионно осигуряване в този си вид не е нищо друго освен ограничаване на икономическия избор на гражданите какво да правят парите си, защото единственото им право според законодателството е да си изберат в кой фонд да внасят. Нищо чудно, че даже финансовият министър Симеон Дянков се усъмни в ползата от съществуването на втория стълб на пенсионната система. "Общо взето всяка година се губи по нещо - някоя година се губи повече, други години се губи по-малко, но като цяло винаги обществото губи, докато процентите, които те си задържат, са всъщност доста стабилни. Така че смятам, че трябва да има преосмисляне на тази система не само заради трудните бюджети поради икономическото състояние на Европа, а просто защото това е неработеща система", обяви Дянков пред социалните партньори, когато от КТ "Подкрепа" предложиха радикалното решение за закриване на втория стълб. Той има около половин година преди изборите да докаже, че е силен не само на думи, но и на дела, и да намери начин да поправи недъзите.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Пенсионните фондове настояват сега за изясняване на законодателството по втората пенсия, като тя да не бъде наследствена, а след смъртта на осигурения остатъкът да се влага в общ кюп. Т.е. както е сега в НОИ. Даниела Петкова, фонд "Доверие" /на снимката/, опонира, че аналогията с НОИ не е коректна.
31
5841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
27 Януари 2013 20:33
Даниела петкова си купува всяка година нови джипове за нея и отделно за сина й, сигурно щото е много добра бизнесменка. А пенсионерите ще пият студена вода...
27 Януари 2013 20:34
Даниела петкова си купува всяка година нови джипове за нея и отделно за сина й, сигурно щото е много добра бизнесменка. А пенсионерите ще пият студена вода...
27 Януари 2013 20:34
Голямо крадене, много много голямо. И Костов разбира се няма нищо общо и с тея бандити.
27 Януари 2013 20:34
Много съществена тема.

Много по-важна от референдума, всъщност.
27 Януари 2013 20:38
И кой наложи втори пенсионен фонд?
27 Януари 2013 20:44
Пропагандата, че соц системата за пенсионно осигуряване е кофти. А тя, системата, не е соц, ама кой ти разбира ....
27 Януари 2013 20:47
НОИ трябва да се закрие. Да има само фиксирана като размер социална пенсия, финансирана от бюджета. За останалото -- кой както си го нареди. Естествено, ще има преходен период за внасялите досега.

Реално и в момента е така (т.е. пенсията не стига дори за покриване на социалните нужди), но има една плеяда тунеядци, които "изчисляват", "удържат", "управляват", накратко ядат от парите на хората.
27 Януари 2013 20:51
Много по-важна от референдума, всъщност.

А, по-важна! Нали Белене ще донесе 200 милиарда евро печалба - 100 пъти повече от натрупаните до момента във фондовете 2 милиарда? Но ако все пак пренебрегнем за момент тези 200 милиарда, на човек трябва да се даде възможност за избор
- дали при пенсиониране да си получи натрупаната сума наведнъж или като месечна пенсия - ако живее по-малко, остатъкът да е за наследниците, ако живее повече - в един момент спира да получава.
- или фондът да му предложи пожизнена пенсия, калкулирана според очакваната му продължителност на живота .
Пък човек да си избере сам кой вариант иска.
27 Януари 2013 20:54
Калки
27 Януари 2013 20:34
Много съществена тема.

Много по-важна от референдума, всъщност.


Верно е това. Къде по света има такса за управление при отрицателна доходност ? Тва е все едно да дам на някоя финансова къща да ми управлява парите, а те да ме изкарват всяка година на загуба, да ми вземат такса за това, че са ме изкарали на загуба, аз да не мога да си извадя парите /или формално да мога, ама пак да се натреса на същите мошеници/. И така някои си правят милиони без да си мръднат пръста.
27 Януари 2013 21:31
Принципно, ако имам избор къде да инвестирам, бих предпочел да инвестирам парите си в Белене. Даже и да не се изплати централата /което е малко вероятно/, това е за предпочитане, отколкото да бъдат попиляни /съвсем сигурно/ за джипове и курви в некой фонд.
27 Януари 2013 21:42
Rumens
27 Януари 2013 21:46
Никой разбойник няма да ограби банка. Просто създава банка! И у него и хлеба, и ножа, и парите! Чужди пари, които той "управлява" по свое си усмотрение. На законни основания...
28 Януари 2013 02:32
Статията -

Но мисля, че трябваше да се спомене и факта, че доходността, която се докладва не е реална защото не е сметната на база брутните отчисления от работните заплати, а след приспадане на немалките такси за управление. А така се губят едни немалки проценти.
28 Януари 2013 09:44
Сегашните фондове са едно недоразумение. Създадени единствено да източат едни пари и да създадат работни места на няколко "мениджъри" да си играят на инвеститори. След като държавата е постановила задължение за допълнително осигуряване, то тя трябва да постанови и изискване за доходност на инвестираните вноски с оглед запазване интересите на вложителите. Това изискване за доходност трябва да е не по-малко от доходността от лихвите по най-изгодните депозите. В противен случай държавата активно съдейства на фондовете в ограбването на вложителите за втора пенсия. След като ме задължава да правя вноски, искам гарантиран доход от тези вноски не по-малко от лихвата по годишнен депозит. А доходност над тази е добре дошла.
Само след петнадесетина години, когато ще почнат да се изплащат вторите пенсии ще станем свидетели на декапитализацията на тия фондове, или на смешно непропорционални пенсии на фона на внесените суми.
На първо време, докото има време, е най-добре да се даде възможност за избор от страна на осигурените лица дали да внасят за втора пенсия в фондовете, или цялата вноска да постъпва в бюджета на НОИ. Реакцията на вложителите ще е показателна за това дали фондовете се ползват с доверие и ще продължат да съществуват въобще.
28 Януари 2013 10:45
Хубаво пожелание, само дето има една малка подробност. Тя се вика, МНОГО пари. Фондовете са налапали МНОГО пари и съобразно правилата на свободния пазар те имат голяма СИЛА. Могат да купят всеки министър, всяко правителство. Т.е. ограбването ще продължи докато не избухне революция, което няма как да стане щото след 20-30години тук няма да останат българи.
28 Януари 2013 12:14
Кои бяха идиотите, прокарали идеята за "втора пенсия"?
28 Януари 2013 12:28
Очевидно, ако човек иска да се чувства по-сигурно, вместо да плаща на НОИ и пр. пенсионни мошеници, трябва да пренасочи тези свои пари към собствени сметки и ликвидни активи, така че действително да се самоосигурява
28 Януари 2013 12:30
Manrico, ,
На Острова е така.
Може да се пенсионираш и на 50г, но получаваш по-малка пенсия.
Само че нашите фондове щом чуят, че трябва да ДАВАТ направо подскачат!

Идеята е добра, но прилагането е изкривено.
28 Януари 2013 12:47
На първо време, докото има време, е най-добре да се даде възможност за избор от страна на осигурените лица дали да внасят за втора пенсия в фондовете, или цялата вноска да постъпва в бюджета на НОИ.

БирникЪ,
трябва да има и трета възможност - не искам втора пенсия (оставам само на задължителния първи стълб на НОИ) и си задържам за мен тези пари. Тук и сега. Откъде накъде някой ще ми казва кога искам да харча повече - докато съм млад или когато стана стар. Трябва да имам възможност аз да го решавам това - кой е тоя дето се е взел за повече от Бог, че да решава вместо мен кога да живея по-добре - на младини или на старини?! Това е погазване на правото ми на личен избор!
...Да не говорим пък, че с течение на времето, когато започна да остарявам и да осъзнавам, че няма да живея вечно (да кажем минал съм 40-те), може да си променя мнението и да започна доброволно да внасям осигуровки за по-висока пенсия. Но дотогава вече ще съм поизградил живота си защото ще съм разполагал с повече пари когато са ми трябвали (когато съм бил млад и съм го започвал). Но да ми се вземат пари ей така, щото някой решил вместо мен, че като млад не ми трябват, а ми трябват като остарея... много моля, но не съм съгласен! Не съм назначавал никого да ми бъде Бог и да го решава това вместо мен.
28 Януари 2013 12:53
П.П.
Повтарям за тези, които няма да прочетат внимателно и ще кажат, че държавата не може да ме остави без пенсия ако аз реша да не плащам осигуровки: Говоря само за допълнителната пенсия (втори и трети стълб) - тя трябва да е доброволна. Първият стълб остава задължителен и ще ми осигури някаква пенсия когато се пенсионирам дори и да не внеса нито лев за допълнителна пенсия през целия си трудов живот.
28 Януари 2013 13:21
БирникЪ 28 Януари 2013 09:44
28 Януари 2013 15:21
Говоря само за допълнителната пенсия (втори и трети стълб) - тя трябва да е доброволна. Първият стълб остава задължителен и ще ми осигури някаква пенсия когато се пенсионирам дори и да не внеса нито лев за допълнителна пенсия през целия си трудов живот.


Което казах и аз -- закриваме НОИ (много пари смучат за заплати), социална пенсия финансирана от бюджета или от фиксирана като размер вноска. И без това пенсиите, които дават за повече не стигат
28 Януари 2013 15:50
НОИ да бъде така добър да ми върне парите внасяни в продължение на 33 години. Не желая с парите ми да издъжам фуражки и дебелосерковци пенсиониращи се най- рано и живеещи най-дълго. Задавам въпрос ,като мъжете живеят средно около 69 години,а се пенсионират на 63,какво става с парите им внасяни през целият им трудов живот? Ходих в НОИ и зададох въпроси но никой от служителите не пожела да ми отговори. Мигаха на парцали,все едно съм от друга планета.
28 Януари 2013 16:11
какво става с парите им внасяни през целият им трудов живот?

На този въпрос е отговаряно сигурно стотина пъти, но нищо пак да отговорим: С парите, които са "внасяни" през целият ти трудов живот са плащани текущите пенсии през изминалите години! НОИ не съхранява парите от вноските в кашони и не чака да дойде време за да ги използва, а "върти" парите - с онези пари са се платили минали пенсии, със сегапните вноски се плащат сегашните пенсии, а бъдещите пенсии ще се плащат от бъдещите вноски. И няма и как да е иначе защото ако парите могат да се сложат в кашон, то храната, която ще се яде след 30 години не може да се сложи отсега в кашон и трябва да бъде произведена тогава (а не сега). Вината всъщност е на политиците, които, за да накарат хората да плащат осигуровки ги лъжат, че това са пари за техните пенсии. Това обаче съвсем не е така, а е само израз. Залъгалка! Със сегашните осигуровки се плащат сегашните пенсии. Парите се въртят, а не се събират в кашони.
28 Януари 2013 16:51
Средната продължилност на живота на мъжете в България е много ниска, под 70 години, щото има една прослойка дето мрат средно на около 50. Ама те осигуровки не плащат, така че не ги мислете.
28 Януари 2013 18:27
Ха-ха, и кой си е мислил, че ще е по-различно!? Е за управляващите фондовете Е! Интересно защо създателите на това обгрижване, що не са заложили възнагражденията на управляващите да са процент от реализирана положителна доходност като се приспадне инфлацията!? Що ли а? Или костов и арабчетата му от снимкатата дотолкова не разбират от икономика или от сметки!
28 Януари 2013 18:36
като мъжете живеят средно около 69 години,а се пенсионират на 63,

на 65
28 Януари 2013 19:45
С парите, които са "внасяни" през целият ти трудов живот са плащани текущите пенсии през изминалите години!


Добре е да кажеш и чии пенсии са плащани, за да излезне сметката. А именно на т.нар. "дебелосерковци", чиито невнесени вноски, съчетано с ранното им пенсиониране, са воденичният камък на шията на осигуряващите се за 3-та категория труд. Полицейска държава не знам дали сме, но държава на полицаите -- безспорно.
28 Януари 2013 20:28
"Принципно, ако имам избор къде да инвестирам, бих предпочел да инвестирам парите си в Белене. Даже и да не се изплати централата /което е малко вероятно/, това е за предпочитане, отколкото да бъдат попиляни /съвсем сигурно/ за джипове и курви в некой фонд."

Към RumenS
Ако инвестираш парите си в Белене със сигурност ще отидат в джоба на някой политик от сорта на Р. Овчаров.
28 Януари 2013 20:32
Към maxilian:
28 Януари 2013 20:37
като мъжете живеят средно около 69 години,а се пенсионират на 63,

на 65
Тия с по-яките дупцета се пенсионират по-рано, нейде между 40 г. и максимум 50 г.
Ако инвестираш парите си в Белене със сигурност ще отидат в джоба на някой политик от сорта на Р. Овчаров.
Пък ако ги инвестираш в ОЦК, ще отидат в джоба на някой "честен национално-отговорен" частник като Валентин Захариев - данъкоплатец на година (без да плати данъците си) и "сериозен" инвеститор срещу един лев в Кремиковци. Сиреч ще бъдеш горд инвеститор. Но демокрацията в България дава избор - можеш да инвестираш в магистрали или в тротоари (1.5 млн. лв. за 300 метра)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД