Световният икономически форум (СИФ) открай време е смятан за едно от най-престижните места, където елитът решава глобални проблеми. Седалището на тази независима международна организация е в Женева и тя е създадена през 1971 г. от професора по икономика Клаус Шваб. Форумът e най-популярен със свикването на срещи на върха всяка година в швейцарския курорт Давос, където се виждат най-изявените представители на бизнеса, световни политически лидери, интелектуалци и журналисти, чийто брой обаче напоследък постоянно намалява.
С всяка година тези срещи стават все по-затворени и с все по-малко реални отговори за световните проблеми. Журналистът Джон Кесиди от американското сп. "Ню Йоркър", който т.г. не бе поканен в Давос, твърди, че Световният икономически форум е изгубил "своя блясък" и много не съжалява, че вече не го посещава. Той допълни, че противниците на срещата, които я презират и желаят близката й кончина, скоро могат да се похвалят с победа, защото все повече влиятелни хора
"игнорират това мероприятие"
Така смята и неговият колега Джон Макдермот от в. "Файненшъл таймс", който също не получи покана за тазгодишната среща и дори предложи на шега да проведе собствена версия на Давос в задния си двор в Лондон. Падането на реномето на това събитие се забелязва особено през последните години, след като представителите на редица международни компании и организации, които по-рано бързаха за различни официални срещи, все по-често тези дни завиват от официалния маршрут и провеждат собствени съвещания в празни магазини и красиви галерии за картини, където се подготвят и сключват грандиозни сделка.
Именно затова през последните няколко години социалната мрежа Hub Culture развива свой специален лагер до центъра за заседания в алпийския курорт и провежда редица мероприятия, на които присъстват водещи представители на компании като Nissan и Hertz. Целта им е да се промени старият начин на провеждане на договорки и те да са по-прозрачни. Тази социална мрежа също така се обявява за уеднаквяване на финансирането, което ще позволи на хората и компаниите да провеждат търгове извън рамките на хаотичната парична система. Например, като се работи с виртуални валути. Независимо от подобни странни идеи, към такива инициативи вече има интерес от финансови гиганти като Европейската централна банка. Така че, докато политическите лидери и ръководителите на хедж фондове седят на заседания и се тръшкат заради заплахата от девалвацията на различни валути и нежеланието на големите банки да дават повече кредити, то Hub Culture рекламира
своята виртуална валута Ven
пред такива големи корпорации като BlackBerry и General Electric. Един от организаторите на това мероприятие сподели през журналисти, че главният извод, който той си направил м.г., е, че официалните срещи на форума са "вече отживелица".
Другите защитници на новия начин на провеждане на подобни срещи е конференцията на 20 големи предприемачи, известна като Summit Series. Тя стартира преди пет години и има за цел да стане официално място за среща на световните мислители и визионери. Наскоро сп."Форбс" съобщи, че тази група от състоятелни хора купи за 40 милиарда долара планинската местност Паудър в американски щат Юта, където се намират едни от най-големите ски курорти в САЩ. Те искат да го превърнат в място, където всяка година да си провеждат своите мероприятия с участието на величия като бившия американски президент Бил Клинтън, създателя на телевизия Си Ен Ен - Тед Търнър, шефа на корпорацията "Вирджин" Ричард Брансън и създателя на интернет портала за разплащане PayPal Питър Тил. Те дори вече заинтригуваха такива "давоски звезди" като шефа на Yahoo Мариса Майер и потенциални инвеститори като Стив Палюк от Bain Capital.
Т.г. най-интересното нещо на форума в Давос беше позицията на един от ветераните - американския милиардер Джордж Сорос, който заяви, че подкрепя идеята богатите по света да плащат по-големи данъци. Неговият официален представител Майкъл Вейчон заяви, че Сорос "признава, че неравенството на доходите е проблем". Проучване, проведено от агенция Блумбърг в края на януари сред 1209 инвеститори, показа, че тази идея се споделя от голям брой от тях. Като цяло почти всеки трети е подкрепил радикалната
промяна на съществуващата капиталистическа система
Другото нещо, с което ще бъде запомнен милиардерът, е неговият призив към бизнесмените по-добре да се въздържат да инвестират в икономиката на Русия. "Това е икономика в разруха, която Кремъл води в грешна посока", каза Сорос, без да обясни подробно позицията си. Американският бизнесмен от унгарски произход и преди е критикувал руските власти. В интервю в края на миналия ноември пред ректора на Руската икономическа школа Сергей Гуриев милиардерът посочи засилването на репресиите срещу гражданското общество в Русия. В. "Независимая газета" отбеляза, че с негативната оценка на Сорос, чието мнение се слуша на фондовите пазари, са съгласни експерти от банката Goldman Sachs. В свое проучване тя също не препоръчва на инвеститорите да работят с Русия. Според тях в момента в руската икономика има "неопределеност в развитието на някои ключови отрасли".
Малко след това пък редица медии съобщиха за провал на срещата на руския премиер Дмитрий Медведев с инвеститори и предприемачи в Давос. В своята реч той наблегнал на стари тези за развитието на руската икономика и обществото в страната. Той не даде отговор докога в Русия постоянно ще се променят повечето закони и няма да има ефективна съдебна система, което плаши сериозните инвеститори. Медведев само повтори, че Кремъл ще продължи в стремежа си да подобри демографския проблем в страната и борбата с корупцията. Голям брой присъстващи на срещата до такава степен бяха разочаровани и отегчени от нея, че напуснаха залата преди края й, което рязко контрастира с други подобни срещи, като тази с британския премиер Дейвид Камерън. Той не само изглеждаше по-добър оратор от руския премиер и беше по-подготвен към критиката спрямо него, но и събра два пъти повече слушатели, отколкото Дмитрий Медведев. В частни разговори редица руски бизнесмени, които присъстваха на срещата, също споделиха, че са разочаровани от слабото представяне на Медведев.
Доскоро фактът, че от 1971 г. почти 3000 професионалисти пристигат всяка година в Давос предимно с цел разузнаване на най-новите тенденции и сключването на сделки, говори много за статута на това мероприятие. Форумът, който събира почти по 25 000 долара на човек за участие в една сесия и повече от $500 000 за постоянно членство в него, обаче отдавна се e превърнал в поредния бизнес клуб на богатите, който не дава отговори на най-важните световни проблеми.
-----------------------------------------------
Антиглобалистите също вече не обръщат такова голямо внимание на Давос, за разлика от преди няколко години, когато всеки форум беше съпътстван от грандиозни демонстрации и сблъсъци с полицията. Сега противниците на Световния икономически форум ще се запомнят с протеста на няколкото голи девойки от украинската феминистка група "Фемен" и няколко малки палежа в Цюрих, предимно пред банки, които спонсорират срещата. През 2009 г. около 100 000 антиглобалисти се събраха в бразилския град Белем и се мъчиха да намерят практическо изражение на техния девиз "Възможен е друг свят". "Ако Световният социален форум (ССФ) не даде отговори на кризата на неолиберализма, за да бъде постигнат мир в света и за да бъдат въведени заместващи модели, то той ще стане отживелица", предупреди тогава бразилският философ Емир Садер. Явно т.г. този процес е факт и времената на активните антиглобалисти са отминали или поне засега техните зрелищни акции са замрели.
|
|