:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,995
Активни 764
Страници 6,925
За един ден 1,302,066

Брюксел гръмна с газов пистолет по Румъния за радост на България

Страховитите закани срещу Букурещ произведоха само пушилка с извънредния доклад за успокоение на Борисов, че ще довърши безпроблемно мандата си
Карикатура: Христо Комарницки
---
Сега разбрахте ли защо "атентатът" с газовия пистолет срещу Ахмед Доган не направи впечатление на Брюксел, който само махна отегчено: "Това са ваши вътрешни работи, оправяйте се сами"? Защото самата Еврокомисия гласеше газов пистолет, с който да гръмне по Румъния. И в двата случая ставаше дума за имитация, т.е. нищо оригинално.

Извънредният наказателен доклад, който трябваше да вразуми Букурещ да не гази демокрацията, се появи в сряда беззъбо усмихнат, за да потвърди, че Еврокомисията се стъписва в решителни моменти и се укрива зад паравана на дипломацията. Нещо повече, Брюксел препоръча на румънските власти



да извадят зъбите на някои медии,



за да не ги хапят, щом вече са се разхубавили. При това не бе посочено за кои медии става дума, което означава общо затягане на режима по усмотрение на властите. Иначе най-вероятно авторите на доклада са имали предвид някои популистки, националистически и поръчкови издания. Преценката бе оставена на правителството. Тъй като Румъния и България са скачени съдове в ЕС, посланието няма как да не зарадва и София. Правителството на Бойко Борисов като нищо би се възползвало да си разчисти сметките с последните хапещи го медии.

По-шокиращо извъртане в Брюксел не е наблюдавано, откакто преди шест години бе задействан Механизмът за сътрудничество и проверка, предназначен да вкара в европейския път двете най-неподготвени членки в ЕС - България и Румъния. Даже пируетът на бившия италиански комисар по правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини, който през юни 2007 г. предложи да се прекрати наблюдението на България, защото вече се е поправила достатъчно, не стигна до идеята да настоява за опитомяване на медиите чрез преразглеждане на правилата и въвеждане на поправителни мерки. Развитието на демократичната мисъл в Брюксел обаче блесна завчера със следната констатация: "Положението налага да се направи преглед на съществуващите правила, да се гарантира, че свободата на печата е съчетана с подходяща защита на институциите и на индивидуалните основни права, както и да се осигурят ефикасни поправителни мерки". Кои са заплашените институции? Посочва се, че има "много примери на медиен натиск върху съдебната система". За по-голяма яснота се добавя, че "Комисията е получила много съобщения за заплахи и тормоз срещу лица, работещи в ключови юридически и антикорупционни институции, включително лични заплахи срещу съдии и техните семейства, както и медийни кампании, стигащи до тормоз". Вместо да потърси корена на проблема, който несъмнено е във висшите корумпирани среди, ЕК се задоволява да осъди последиците. Повече от ясно е, че онези, които имат властта да притискат съдии, упражняват натиск и върху медиите, за да ги използват за инструмент. Едва ли инициативата е на самите медии, за да прикриват корупцията по високите етажи.



Тактиката на Брюксел да бие самара



вместо магарето поставя еврочиновниците в комично положение, защото позволява на магарето да ги рита безнаказано. В напъна си да отчетат някакъв напредък през последните шест месеца, откакто Румъния бе поставена в режим на по-строго наблюдение, авторите на доклада са успели да се похвалят с едно-единствено постижение: "Румъния започна да спазва конституцията си и решенията на Конституционния съд". И от какво произтича този радостен извод? От това, че "извънредният Указ 38/2012 "де факто" не се прилага". В същото време се добавя под линия, че въпросният указ, който даде възможност на парламента да не се съобразява с решенията на Конституционния съд, "още не е официално отменен". С други думи, Брюксел се задоволява с честната дума на властите, които обаче са си запазили вратичка пак да пратят конституцията във фризера, ако им се наложи.

Като се има предвид, че това е голямото постижение във възстановяването на върховенството на закона в Румъния, можете да си представите какви са оставащите за преодоляване недостатъци. Освен че няма надеждни гаранции за независимостта на съдебната система, се добавя, че нейните решения не се уважават от министри и депутати, уличени, разследвани, обвинени и даже осъдени за корупция. В момента трима министри са под такова разследване, както и 20 депутати в новия парламент, като един от тях дори е осъден на три години затвор - но какво от това, не подават оставки. "Както изглежда - пише в доклада - много ограничен е също напредъкът в предотвратяването и санкционирането на корупция, свързана с обществените поръчки... Създава се впечатление, че делата се точат твърде дълго... наказанията са много малки и не се предвижда прекратяване на вече стартирали проекти, за които е установен конфликт на интереси." Брюкселци са направо трогателни със своите малки открития, сякаш за първи път се сблъскват с фактите, които от години би трябвало да са им изболи очите. Краде се, при това безобразно, нагло, с чувство за недосегаемост, а писачите на доклади се чудят какви по-любезни думи да изобретят, за да не назоват фактите с истинските им имена. Впрочем никъде в срамежливия текст от десетина страници не са посочени имена. Нали не е учтиво да се обиждат хората?

Може би пак от съображения за учтивост ЕК пропусна да направи и "устен доклад" за България, който уж щеше да добави към румънския, за да държи и двете проблемни държави нащрек. Поводи имаше достатъчно, защото Еврокомисията бе запозната добре с последните нагласени кадрили по високите етажи на съдебната власт в България, със зачестилите гангстерски прояви по улиците, със скандалите за корупция и злоупотреба с еврофондове. Вместо дърпане на ушите последва галене по главиците на управляващите, за да не се тревожат, че нещо ще смути рахата им до изборите през юли. Брюксел изрично заяви, че следващите му доклади за България и Румъния ще бъдат чак в края на годината, с което ни изпя приспивна песен да затваряме очички и да не се надяваме, че Европа ще ни свърши работата.

 Светослав Терзиев
11
4544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
31 Януари 2013 19:56
Вместо дърпане на ушите последва галене по главиците на управляващите, за да не се тревожат, че нещо ще смути рахата им до изборите през юли.

Хубаво, подходящо и в духа на традициите заглавие щеше да бъде: "Издърпа ли Брюксел ушите на Боко? Погали го по главицата!"
31 Януари 2013 20:17
Манерко , има медии , които са супергадни .. цитирам от един преглед на печата :

. "Патрашковата „Галерия” писа, че Дянков и Борисов били баджанаци. В смисъл, че неговата Ирина по малко и с премиера… Ако е верно, Мони не само Джиджи целува… Ох, как ми се искаше да се довърша, ама ще бъде много некрасиво..."

Та от Брюксел са прави хората ... утре и за тях може нещо Патрашкова да пише!
Строгост малко трябва с медиите ..!
31 Януари 2013 20:18
Може би пак от съображения за учтивост ЕК пропусна да направи и "устен доклад" за България, който уж щеше да добави към румънския, за да държи и двете проблемни държави нащрек.


За съжаление, г-н Терзиев, аз си правя по-неблагоприятни изводи. Ласкавият доклад за Румъния и пропускането на "устен" за България е възможно и да означава, че вече не вървим в пакет, а че румънците се откъсват напред.
31 Януари 2013 20:19
Вместо дърпане на ушите последва галене по главиците на управляващите, за да не се тревожат, че нещо ще смути рахата им до изборите през юли.

Кой знае какво са си мислили еврочиновниците,в контекста на постоянните писания по медиите на Европа как приемат България и намеците за мафиотизирането на страната. Може пък и да ги е страх, че едно предизборно ушеопъване може съвсем да отприщи милиционерското в ГЕРБ и да спретнат нещо крайно неприемливо за демократина Европа.
01 Февруари 2013 07:34
за успокоение на Борисов, че ще довърши безпроблемно мандата си

Па той го довърши!
Или не?
01 Февруари 2013 08:03
Страховитите закани срещу Букурещ произведоха само пушилка с извънредния доклад за успокоение на Борисов, че ще довърши безпроблемно мандата си

Е, каква излиза тя? Че Боку е мандаствал безпроблемно? Че той самият - ако вярваме на писанките - е най-големия проблем?
Безпроблемно, ама друг път
01 Февруари 2013 08:14
Нещата стоят простичко.
Прекалено рано се започна с кампанията:
- Моля, другарко, Боко е лош!
- Ах, ти, лош Боко!
- Моля, другарко, Боко пак е лош!
- Ах, ти, лош Боко!
- Моля, другарко, Боко е много лош!
- Ах, ти, лош Боко!
- Моля, другарко...
- Байгън, бе! Само с теб ли ще се разправяме?
01 Февруари 2013 14:35
"Боко е лош", защото висите в тоя вестник, а я само подайте главици и ще ви проглуши ушите самият Боко, чрез каквато медия изберете.
Светослав Терзиев ви отваря очите, а вие плюете.
01 Февруари 2013 14:36
Станаха важни румънците и българите за Евросъюза, ще помогнат срещу Великобритания, ще се цепи от колектива - ей сега ще ви уредим с едни българи и румънци. Не може да ги връщате, те са хубави! Айде катуните от Париж към Лондон!
01 Февруари 2013 15:09
С тази си позиция ЕК ни кара да следваме англичаните.Ръководството на тази , изключителна важна за бъдещето на Европа институция , няма ясна визия как да допринася за общото добро на Европата,или ,ако я имат ,не могат да я отстояват в реализацията .Да, гръцките управници преди години си зитваряха очите пред нарушителите на европейските статути,но къде бяха контролните структури на ЕК,кой техен чиновник понесе поне упрек,ако не уволнение?
01 Февруари 2013 16:42
Г-н Терзиев
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД