:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,857
Активни 762
Страници 6,787
За един ден 1,302,066
Реверс

Доган заряза Ердоган и ориентира ДПС към ЕС

За да съхрани монопола си над българските мюсюлмани, Движението ще се осланя все повече на европейските институции и политическите си съюзници в Европа
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Раздялата между Ахмед Доган и премиера на Турция Реджеп Ердоган вече е очевидна. Затова Сокола намери спасителен вариант за оцеляване на партията си в лицето на съюзниците от Брюксел.
Когато Ахмед Доган говори, обикновено всички се заслушват, защото го прави рядко и успява да разбуни духовете. Най-добрата илюстрация за това е прословутата му реплика, че е основният разпределител на порциите във властта.

На последната публична изява на Доган като председател на ДПС обаче никой не чу това, което той имаше да каже. Нападението, атентатът или каквото там се случи на националната партийна конференция, беше до такава степен зрелищно и шокиращо, че отмести фокуса от централното събитие на форума - доклада на Доган.

Въпросният документ беше издържан в познатия стил - изпъстрен с помпозни, наукообразни фрази в тон с "високия наратив" на автора, който, въпреки битието си на политик и самоук хидроинженер, обича да се изживява като философ и мислител. Встрани от общите размисли за бъдещето на Европа и света и пространните анализи на "полицейската диктатура" на Бойко Борисов докладът ни разкрива една



радикално нова представа за развитието на ДПС



И най-интересното в тази визия е, че движението вече не гледа знаците от Турция, а се ориентира към Европейския съюз.

Отдавна вече не е новина, че през последните години отношенията между ДПС и управляващата в южната ни съседка Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на премиера Реджеп Ердоган рязко охладняха. Освен че демонстрират неприкрито пренебрежение лично към Доган, първенците в Анкара започнаха открито да фаворизират неговия бивш съратник Касим Дал. Дал беше изключен от ДПС в началото на 2011 г., след като внезапно прогледна за тъмното минало на шефа си. Горе-долу по същото време Ердоган протегна ръка и на управляващите от ГЕРБ. През юли 2011 г. турският премиер знаково покани на работна среща едновременно Бойко Борисов и Касим Дал. Миналата година пък вътрешният министър Цветан Цветанов беше гост на конгреса на ПСР. И дори се срещна с представители на българските изселници, които почти коленопреклонно го помолиха да отвори офиси на ГЕРБ в Турция. Всичко това очевидно дойде твърде много на Доган. В доклада си той ядно възропта, че Борисов разчита на помощ от Ердоган, за да подсигури властта си и "естествено колегата му от Анкара откликва положително".

По една или друга причина, Доган вече не е "златното момче" на Турция. В същото време вече 4 години партията му е извън централната власт, от което неизбежно страдат "обръчите от фирми". Освен това ДПС е в почти пълна политическа изолация и без някаква крайно безскрупулна политическа комбинация почти сигурно няма да участва в следващия кабинет. Така рисковите фактори, които сочат към упадък на движението, стават твърде много.

Какво остава тогава на Доган, за да подсигури оцеляването и развитието на партията си? Преди всичко да задържи "бастионите" на ДПС. За тази цел най-напред ще бъде необходим нов външен покровител. И той вече е намерен в лицето на ЕС.

В доклада си Доган напомня за проблемите с малцинствата на Балканите. И директно подканя европейските либерали, към чието политическо семейство ДПС принадлежи, да пренесат разрешаването им на европейско равнище. Предоставя и готова концепция как да стане това - ЕС да даде на определяните от него като рискови малцинства на Балканите "статут на европейско малцинство". Доган не навлиза в подробности за смисъла на този термин. Подразбира се обаче, че това означава



европейските институции да вземат под своя закрила



подбрани малцинствени групи. За България това естествено ще бъдат мюсюлманите, за които ДПС не спира да тръби, че са застрашени от нови опити за насилствена асимилация. А движението, като утвърден и ревностен защитник на техните права и свободи, ще придобие по естествен път ролята на политически посредник между Брюксел и тях.

Как това би се отразило на равенството на българските граждани, на отношенията между малцинствата и българските институции, както и на суверенитета на българската държава, Доган също не казва. За да направи по-приемлива концепцията си за западните държави, той категорично подчертава, че хипотезата му се отнася само до региона на Югоизточна Европа, който бил "толкова специфичен, че твърде условно може да се сравни с други европейски региони". С други думи, страните, членки на ЕС, на запад от бивша Югославия, могат да са спокойни, че това изобщо не се отнася до тях.

Що се отнася до другия проблем - липсващите "порции на финансиране" за разпределяне, Доган и тук е намерил европейско решение. "В контекста на "Хоризонт 2020" са предвидени инвестиционни пера за "приобщаващи, новаторски и безопасни общества". Това е предизвикателство, което си заслужава борбата", изтъква Доган. "Хоризонт 2020" е програма на ЕС, в която е концентрирано цялото финансиране на съюза за научноизследователска дейност и иновации в размер на 80 млрд. евро. Доган призовава и за нова роля на местната власт, която да се превърне в "основен субект на отговорност за инвестиции и заетост". И така подсеща съпартийците си за безбройните инициативи на ЕС за развитието на регионите и облагите, които може да извлече от тях партията, държаща общините. За да не остави никакво съмнение къде е бъдещето, Доган подчертава, че стратегията на движението за развитие на страната не зависи от това "дали ДПС ще участва или не в централната власт".

На практика в доклада



виждаме един добре замислен план,



с който Доган цели да получи гаранция на европейско равнище за политическия монопол на ДПС над българските мюсюлмани. Председателят на Алианса на либералите и демократите в Европа Греъм Уотсън, който беше гост на партийната конференция в София, не спомена нищо по темата за "европейско малцинство" в приветствената си реч пред делегатите. Което не означава, че идеята на Доган е отхвърлена, а че тепърва ще се обмисля. Междувременно е добре и ние да помислим, преди някой да реши, че някои български граждани се нуждаят от повече права от останалите.

45
4588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
31 Януари 2013 19:53
Стигнах до тук:
Въпросният документ беше издържан в познатия стил - изпъстрен с помпозни, наукообразни фрази в тон с "високия наратив" на автора, който, въпреки битието си на политик и самоук хидроинженер, обича да се изживява като философ и мислител.

.. и спирам да чета...авторът на този опус вероятно е млад , вероятно е амбициозен и изпълнява поръчения ,но не може да се премере с малкия пръст на Доган , колкото да не го обичам...с една дума празна мара тъпан била... айде да се махам ,че захладня...
31 Януари 2013 20:01
Недей, Кунерт, дочети го!
31 Януари 2013 20:14
Стайнбек,прочетох го. Не е открил Америка , това се знае... прав е общо взето.
Ама пък като иска да му прочетат тезата да не се прави на много оригинален ами да пише по същество, щото тия писаници за хидроинженера са изтъркаха отдавна...както и да е ...да речем , че никой не е съвършен , но че е далеч от Доганя ,далеч е...
31 Януари 2013 20:39
КОГА, през кое време
агент "Сава" от КДС е имал връзки в Турция?
***
Или турците не знаят КОИ са ИСТИНСКИТЕ водачи
на турската съпротива срещу куманизкия идиотизъм
със смяната на имената?
31 Януари 2013 20:46
Някои издайнически словосъчетания (за автора иде реч).
- самоук хидроинженер,
- обича да се изживява като философ (ако не, по диплома е такъв, и то не фалшива- бел.моя)
- "полицейската диктатура" на Бойко Борисов (без кавички е опасна употребата на това съчетание)
....
и много, много други...
31 Януари 2013 20:52
Би станало твърде интересно, ако е така.
31 Януари 2013 21:18
Речта на Доган изглежда,че има програмен характер,колкото и да не се харесва това на бедния откъм идеи политически хоризонт.
31 Януари 2013 21:30
Сполучливо резюме на Доклада
Липсва само защитата на талибаните с призив за творческо тълкуване на корана.
31 Януари 2013 21:32

Прочетете отново доклада на Доган.
Белки ви светне пред очите за какво иде реч.
31 Януари 2013 21:35
Е най после един да се осмели и да осветли истината за ТЪПАКА Доган.

"По една или друга причина, Доган вече не е "златното момче"на Турция. В същото време вече 4 години партията му е извън централната власт, от което неизбежно страдат "обръчите от фирми". Освен това ДПС е в почти пълна политическа изолация и без някаква крайно безскрупулна политическа комбинация почти сигурно няма да участва в следващия кабинет."

Простичко казано: "Нема пезета, нема мезета, брат ми!"
31 Януари 2013 21:40

Не се правете на амуджи.
Доган предлага една визия, която е шанс за измъкване от ориенталската представа за населението на тази земя.
Доган предлага модус вивенди, и ще бъде много жалко, ако минем покрай идеите му сякаш са невалиден пътен знак.
31 Януари 2013 21:46
Доган предлага една визия...

Визията, която предлага дръндарското дьонме - овде
31 Януари 2013 21:54

Беев, ти просто не схващаш положението, в което се намираш.
Отвори очи и виж, че това, което Доган ти предлага, е точно противоположна опция на твоята некадърна карикатура.
31 Януари 2013 21:55
Доне, има си хора, дето ще минат покрай, има си хора, дето ще се замислят.
Процентното съотношение е известно.
31 Януари 2013 21:57
Процентното съотношение е известно.

31 Януари 2013 21:57

Силно се надявам да са повече мислещите, Геновева!
31 Януари 2013 21:59
Не може да ме накара да се замислям некакоф шибан доносник с повеке обръчи от анадолска гимнастичка, който е портил турчетата преди да си надвие на масрафо и да им стане онбашия...
31 Януари 2013 22:00
Доне, какво те кара да мислиш, че някои сме толкова тъпи, та имаме нужда от препрочитане?
Никой не те укорява за "визията", "модус вивенди" и "идеите", които са те впечатлили; моля, недей да се подиграваш с тези, които нямат твоето възприятие.
31 Януари 2013 22:00
Доган е всичко друго, но не и ислямист. Мръсник е, но неговата партия не е с религиозна закваска, а е светска . А можеше на негово място да е някой шейх,учил не философия в СУ, а корана в Мека. И тогава щяха да искат както в Египет, шариата да е в основата на конституция и закони.
31 Януари 2013 22:03
Не може да ме накара да се замислям некакоф

Не може да те накара да го харесваш, пък и едва ли и иска това, но точно щото е накарал онези използваните да го уважават -волю или неволю- та точно това би трябвало да те накара да се замислиш.
Но - твоя си работа де!
31 Януари 2013 22:03
Тъп си, Мето. Дръндарскиот кьопек ти говори за другост, силност, криза на парадигмата, за метаполитическо сканиране на категориалната инфраструктура, за неограничените прерогативи и валентното битие на мултикултурността и ти да не моеш да вденеш...
31 Януари 2013 22:06
По-скоро Ердоган зарязва Доган.
31 Януари 2013 22:10
Тази реплика на Доган беше и автоматно припята във "вълнуващото" изявление на Местан след инцидента. В реално време, кучето одма сръчка българските и външните експерти по психология на политическата дейност, внимателно да анализират думите на "наследника". Авторът на тази дописка добросъвестно е схванал за какво става дума, за съхраняване доднешният компромисен "статус" на ДПС в Българската политическа система...Това не бива да се случи, коренният интерес на българските мюсулмани и националното ни Общество е, този статус да бъде променен в посока към разширяване на тяхното, преди всичко, активно Гражданско участие в него...
31 Януари 2013 22:14
коренният интерес на българските мюсулмани и националното ни Общество е, този статус да бъде променен в посока към разширяване на тяхното, преди всичко, активно Гражданско участие в него...

Ва бене!
Дали заглавието не кореспондира точно с тези твои думи?
Дали е искрено или не, и дали изобщо -това е, не знам, ще видим.
Но като че ли привидно кореспондира с интереса на туземците.
Ми кво?
31 Януари 2013 22:28
Еми тъп съм, Беев. Сега се сетих, че в Доклада намират място и некои химични елементи, плюс граматични иновации като неочаквани главни букви.
Требва да работя върху себе си, да се облъча некак си, за да мога да оценявам такива наративи в бъдеще. Продават ли дискове с турски сериали, или да търсим запис от тезисите на бай Тошо?
31 Януари 2013 22:31
Доган заряза Ердоган и ориентира ДПС към ЕС


Даааа.... мръсника се прeориентирава на там дето още не е мърсувал и слабо познават. Евродупетат? "Жална ни майка"!
31 Януари 2013 22:39
Наздраве, Мето!
Радвам се, че има таквиа ора като тебе.
Жиф и здраф!
31 Януари 2013 22:41
За разлика от някои, изобщо не съм позволявал опитът за посегателство срещу Доган да засенчи онова, което той казва.
А той казава нещо, което от от дълго време е ясно за мислещите хора, но е заривано от безмислени заклинания и патриотарски фантазии.
ДПС никога не е бил просто функция от турското правителство, а повсеместното настъпление на ислямизма в Турция все повече и повече ще отчуждава ДПС активистите от Анкара, защото поставя под съмнение тяхното влияние над българските турци. ДПС винаги е имало интерес от феодална обособеност на регионите в България и в частност на тези със смесено население. Те са източник на неговите властови и икономически позиции. Както засилената роля на централната българска власт, така и засилено пряко влияние на турското правителство в българските смесени райони са нежелани от ДПС, защото и двете подкопават позициите на самото движение по места.
Изказването на Додан е доста силно и ясно:
"Но диктаторите, като нашия Герой-спасител, са странни хора. Колкото и да са суетни и арогантни пред камерата, в същата степен са неуверени и страхливи в бъдещата посока на времето. Затова тях изключително много ги интересува Оцеляването. Дори го трансформират в политическа стратегия на държавата и обществото.
Неслучайно основният предизборен трик на нашия Герой-Спасител не е някаква програма или модел за развитие на България, а „събуждането на инстинкта на българина за оцеляване“. Разбира се, това внушение задължително се свързва с виртуалната турска опасност и с ДПС като продукт на Османското културно наследство на Балканите.
Дотук добре. Машината на страха е конструирана по „свой образ и подобие“ и пусната в действие. И тя започва да произвежда необходимия за събуждането на инстинкта за оцеляване продукт – Страха. Но въпреки всичко, нашият Герой-спасител не се чувства сигурен, той иска да бъде презастрахован и затова решава в приятелски порядък да се обърне към турския си колега от Анкара да му се притече на помощ с каквото може. И естествено колегата му от Анкара откликва положително…
Не искам да коментирам поведението на чужди премиери от коректност, въпреки че имам морални основания за това.
Искам само да припомня на нашия Герой-спасител, тъй като не обича да чете и хабер си няма от История, че няма нищо ново под слънцето на Историята. Затова той вероятно не знае, че така влиза в странни отношения, които имат аналогични модели в историята на Балканите
31 Януари 2013 22:44
Подобно! На Бог - доброто, на назе - гърлОто (пардон за наратива)
31 Януари 2013 22:48
Доста тенденциозна и, общо взето, повърхностна статия. И определено глупави коментари.

Don -
01 Февруари 2013 00:18
На практика в доклада виждаме един добре замислен план,
с който Доган цели да получи гаранция на европейско равнище за политическия монопол на ДПС над българските мюсюлмани. Председателят на Алианса на либералите и демократите в Европа Греъм Уотсън, който беше гост на партийната конференция в София, не спомена нищо по темата за "европейско малцинство" в приветствената си реч пред делегатите. Което не означава, че идеята на Доган е отхвърлена, а че тепърва ще се обмисля. Междувременно е добре и ние да помислим, преди някой да реши, че някои български граждани се нуждаят от повече права от останалите.
Л. Илиев


Едно мое мнение по темата:

потребител,07 ,
27 Януари 2013, 01:45
За какво ни е сега тази партия ДПС, ли?!.. Ами като прочетем доклада на Доган и след това позицията на Методи Андреев, бивш шеф на Комисията по досиетата, може и да се досетим за какво съществува още тази партия, и за каква свобода се борят в една демократична държава, член на ЕС. Не ли за мирен преход към друга реалност, различна от РБ?!
Ето някои тези на Доган, акцентирани в доклада му, изнесен пред VIII-та конференция на ДПС:
- Следващите няколко десетилетия глобалният политически свят ще се намира в състояние на преход, преобразуване, трансформация към поливалентност на ценностите и мултикултурност на човешките общности.
-Промяната на управляващите параметри на Глобалния свят към многополюсност и мултикултурност.
-Активиране на предприемаческата дейност и легитимиране на мултикултурните реалности.
- За първи път политиците започват да разбират как колаборацията на МВР и част от медиите на страната може да се превърне в месианска основа на Властовата система и да подмени Демокрацията с авторитарна диктатура.
-Тъкмо затова ПИ-2013 трябва да имат за основна цел спасяване на Демокрацията. Дори и с цената на непризнаване на изборните резултати.
-В тази връзка ми е и предложението към Европейските либерали, а именно, необходима е концепция за даване на "статут на европейско малцинство" на ри­сковите малцинства в ЕС, в частност на малцинствата на страните от ЮИЕ.


Ето и позицията на М. Андреев: "Докладът на Доган е заплаха за националната сигурност на България."
Съгласен съм с предвиждането на М. Андреев, че ДПС с така изразената линия на Доган се превръща в политическа сила, която цели автономия на някои райони на страната, което вече застрашава националната ни сигурност. Но е и заплаха също така за националната сигурност на всички държави в Югоизточна Европа, а и за останалите държави в ЕС.

Натисни тук
01 Февруари 2013 00:26
Don 31 Януари 2013 21:32
Прочетете отново доклада на Доган.
Белки ви светне пред очите за какво иде реч.

За доклада на Ахмед Доган от злополучната конференция на ДПС (Или защо не го намирам гениален и мъдър)
Николай Слатински
http://nslatinski.org/?q=bg/node/451
01 Февруари 2013 01:10
Можеше ли ГЕРБ да допусне този доклад да бъде прочетен и анализиран обширно на следващия ден след конференцията на ДПС във всички медии у нас и в чужбина? Не, не можеше. Затова сценарият се разви по друг начин.
01 Февруари 2013 01:34
Васик
2013-02-01 01:10:44

Никой не можеше и не може да го спре Доган публично да си изрази позицията. Все пак той беше председател на партия в държава , член на ЕС.
Дали ще напише писма до всички европейски посланици, или ще разговаря лично, дали ще му публикуват речта в бг преса или той ще си прочете сам речта, или някой друг ще го направи вместо него, е второстепенен въпрос.
Иначе, ако не бяхме научили от бг преса или бт, щяхме да научим от чуждата преса и тв, и от интернет.

01 Февруари 2013 02:10
Доган пише в доклада си, че Борисов е диктатор, заплаха за демокрацията, престъпник, носи икономическа катастрофа, и също, че правил някаква завера с Ердоуан, който му помагал нещо. Последното твърдение веднага трябваше да се разследва, а останалите са очевидно верни.

Иначе "философските" алабализми на Доган са напълно безсмислени, не си струват хабенето на погледа. Той не е чел книги от 1989 г. насам и предъвква което си спомня смътно от преди. Дипломата му е истинска, и дисертацията, но те не са имали никакво отношение към сегашното, но той и нея толкова помни вече.

Доган става само за ТВ сериал за биографията му, синема верите, щеше да е страхотен, да беше жив Шаралиев. Пчеларово, Дръндар, ТИХ-а срещу нашата г-я, стъкларското фабрично у-ще в Белослав, ДС, СУ, БАН, etc.
01 Февруари 2013 02:13
А, и сигурно под влияние на Доган шеф на европейска дясна партия призова на борба с Борисов.
01 Февруари 2013 02:30
Чичо Фичо, ако не те затруднява, би ли изразил мнение относно долното предложение на Доган?
-В тази връзка ми е и предложението към Европейските либерали, а именно, необходима е концепция за даване на "статут на европейско малцинство" на ри­сковите малцинства в ЕС, в частност на малцинствата на страните от ЮИЕ.
01 Февруари 2013 02:42
Тази статия е в стил предизборна пропаганда на ДПС и лъскане на имидж.
01 Февруари 2013 02:43

Meto ot Interneto
31 Януари 2013 22:44
Подобно! На Бог - доброто, на назе - гърлОто (пардон за наратива)

Лакърдията я знаем иначе:
Бог доброто, дявол - злото.
А наратива е, че преди десетилетия са знаели как да секат дърва за огрев в ЛонгозА на Камчия. .
01 Февруари 2013 03:12

"Етно-религиозни малцинства на Балканите – манипулативно поднесено понятие, доколкото в голяма част от случаите българите-мюсюлмани не са етнически турци, а потомци на ислямизирани в миналото българи. Сред многото доказателства за това (освен антропологичните и генетични анализи) могат да се посочат редица османски автори като Евлия Челеби, Мидхат паша и други. За смесването на двете понятия и отъждествяването на ислямското изповедание с турска етническа принадлежност (което индиректно се лансира в речта на Доган), вина носи и българската власт, която не само, че не прави нищо за изследването на въпроса и за популяризиране на разкритата историческа истина, но и сама спомага за утвърждаване „турцизацията“ на тези българи. Например в приетата на 11.01.2012 г. от Народното събрание декларация за осъждане на т.нар „Възродителен процес“, нашите сънародници бяха определени еднозначно като "български граждани от турски произход".


Политическите послания на Доган, които не успяхме да чуем заради „атентатора“

Натисни тук
01 Февруари 2013 06:12
тук, разбира се, е пълно с апотеозни авторитети. Кой от историческа, кой от икономическа, гносеологическа, лингвистическа, антропологическа и най-вече вестникарско-публицистическа гледна точка. Някой познава ли /наживо и наведнъж/ Мустафа Карадайъ, Рушен Риза, Биршен Яхова, Джейхан Ибрямов, Метин и/или Четин Казак и Камен Костадинов? Не, нали? Ама това въобще не ви смущава да коментирате темата ДПС
01 Февруари 2013 14:31
За добро или зло в България има турско малцинство.В България има и мюсюлманска религиозна общност.Има и политическа партия ДПС,която се определя за национална, макар определени среди да я определят за етническа.За добро или зло, Доган е единственият политик на европейско ниво,не ужким а истински учен,рядък философ,много добре подготвен и с визия за бъдещето на България и света.Ако прочетете целият доклад ще разберете,че то касае не само статута на етническите малцинства в България а в цяла Европа и главно поради миграцията за търсене на работа.Другото,което е важно и трябва да се знае е че Доган никога не е бил в прегръдката на Ердоган и на турската държавна машина.За тях удобният винаги е бил Касим Дал с националистическите си възгледи и протурска ориентация.Този автор е мекере което работи против Българските Национални Интереси, както и самото ни правителство.
01 Февруари 2013 14:58
май обратното е станало - Ердоган е оттеглил подкрепата си за Доган.
01 Февруари 2013 18:09
Не подкрепям ДПС, нито пък която и да е политическа партия. Но не споделям мнението и на автора. А в момента всъщност някои бълграски граждани нямат ли повече права от други български граждани?!...
01 Февруари 2013 22:19
..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД