:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,779
Активни 913
Страници 2,709
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

„Обратно духат всички ветрове”?

Калин Донков
Стихотворението "Понтийска елегия" понякога се възстановява в съзнанието ми и рядко съм се учудвал защо. Винаги има защо - то е едно от особено хубавите български стихотворения на ХХ век. Който го е чел, трудно ще го забрави. Финала му съм чувал да рецитират хора, които дори не помнят, че авторът му е Григор Ленков. Стават подобни неща с поезията, в паметта на времето се скитат едни такива безстопанствени куплети, куплети бродници, откъснати от своя създател, от самото стихотворение - те изразяват нашия живот или нещо много съкровено в нас, което не им позволява да ни напуснат. Краят на "Понтийска елегия" е точно от тези куплети:



На този свят не всичко ще умре.

На този свят не сме случайни гости.

От фосфора на белите ни кости

в зори сияе цялото море.



Обяснимо е защо паметта го е изтръгнала от останалите четиристишия в елегията. Тя е размишление за участта на древноримския поет Овидий, заточен на черноморския бряг - а по-скоро за делото на таланта, на човека въобще и за безсмъртието на всичко, което успяваме (когато успеем) да оставим след нас. Една такава светла, а и някак победоносна елегия за надмощието на духа, на личността, на самото страдание над неправдата и грубостта на жребия:



Но над съдби, над суша и вода,

над цезари, епохи и пространства

като комета из душите странства

стихът - изстрадан вик за свобода.



Това е близко и сладостно за твореца - че в известен смисъл все пак ще има последната дума. Но извън човеците на изкуството никому не е безразлично къде ще остави своя "фосфор". И именно това така запечатва финала в не едно сърце.

Според мен необяснимите неща се случват с нас съвсем закономерно. Закономерно е и това, че си остават необясними. Вероятно сте забелязали: ако все пак бъдат обяснени, те престават да се случват. Никога не съм свързвал завръщането на "Понтийска елегия" с нещо определено. Много трудно е да се направи връзка между света от стихотворението и нашия ден. Диханието на древността и сегашният неврастеничен век някак не "кореспондират". Този път обаче, не знам от какъв подтик, се вторачих в датата. Няма шега: 21. II. 1977. На днешния (б.р. - вчерашния) ден Гришата е сложил точка на тази елегия. После е живял още малко. Именно през това кратко време той успява да отпечата стихотворението и още няколко нови неща. (Помня, че ги четох в сп. "Пламък".) А през юни го докарват от Ленинград в запоен ковчег и го погребват при засилени мерки за сигурност. Мистерията около смъртта му не се е разсеяла и до днес. Затова и в "Понтийска елегия" посланието е така силно - като в последна дума. Всеки път човек иска да дешифрира още нещо от откровението на автора, всеки път наистина се открива още нещо...

Така си мисля и сега, когато навън страната се отърсва от своите елегии и опитва да се възправи срещу мизерията и унижението. Отиде си правителството, което в последните седмици раздели страната. Търпението се е пропукало и пукнатините му издишват пламък. Лютив огън блуждае и в очите на множеството. Има нещо повече от гняв и от обида в това надигане срещу безжалостната, костелива хватка на властта и олигархията.

Никога през живота на днешните поколения те не са били в ръцете на такава нагла и високомерна върхушка, у която човешките нужди и беди са извиквали повече досада и никакво съчувствие. Никога досега открито не са се срещали с тъй откровено манифестирано презрение към съдбата на възрастните и на болните, към отчаянието на майките и на безработните. Към живота и страданията на онзи българин, който съществува без комисиони, без бонуси, без рушвети, без да печели "на сянка" и дори без да краде и да продава скрап. И свързва двата края - или не. Онзи българин, който вижда как Европа се отдалечава от него с превишена скорост и как преялата с асфалт върхушка няма нищо против това.

Това не е първата метежна зима на българската улица, нито е първият метежен февруари. Но може би точно то прави протестите мрачни и скептични: предишен път те вече са завършвали с подиграни възторзи и изтъргувани победи. Днес страхът, че на техните рамене някой може да влезе във властта, ги прави мнителни и избухливи. Дори не знаят кой ще бъде той. И това всеки път е драмата на българския бунт: ветровете, които веят знамената му, нерядко сменят посоката си.

И може би наистина не е случайно, че именно в такъв суров, трескав ден тъй настойчива се завръща тази мека, овладяна и дори някак тържествена "Понтийска елегия". Написана на този ден, тя съдържа и такива стихове:

Реките тук текат от юг на север,

обратно духат всички ветрове.

Твърде печално, ако се окаже и пророческо: "Обратно духат всички ветрове"! Но поезията не е особено популярно убежище в такъв ден. Ето нещо друго:

"Насилие. Кръв. Ужас. Това видяхме вчера в София. Всичко това провокирано от страх и безсилие. Огромни мъже с щитове и палки бият наред протестиращите. Това ли заслужава измъченият български народ? Който, между другото, носи греха на мълчанието и покорството. Години наред мълчание и свеждане на глава. Ето докъде ни доведе. Но само ние сме тези, които имаме силата да поправим грешките си. И никога не е късно за това."

Намерих този текст в сайта на едно популярно радио. Автор е внучката ми Калина. Поставям го тук със свито сърце. Веднъж, защото е плашещо, неспокойно да знаеш, че това дете изкарва хляба си между палките и окървавените павета. И също заради това, че едни такива събития преди години "отразяваха" и дядо й, и баща й - също със страст, също с възмущение, също с надежди. Изтръпвам от това, че отново, вече в трето поколение, се завръщаме на изходната точка - да започваме от нула, от разорение и нищета. И отново ще трябва да търсим пътя, за който в тази държава на магистралите никога не се намира асфалт и осветление - пътя към българското бъдеще. И дали по този път не ни очакват все същите ветрове, които и през нашия живот веят знамената и косите ни обратно на това бъдеще?

Ето това е елегията. Една съвременна елегия, днес (бел.р. - вчера), 21 февруари 2013 година.

27
8615
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
21 Февруари 2013 20:44
Благодаря - и за текста, и за цитатите в него.
21 Февруари 2013 21:02
21 Февруари 2013 21:36
И отново ще трябва да търсим пътя, за който в тази държава на магистралите никога не се намира асфалт и осветление - пътя към българското бъдеще.

Toва, че магистралите са без асфалт, не е толкова страшно-страшното е, че са тъмни без светлина в тунела. А по-страшно от отчаянието и отпуснатите безсилни ръце-няма.
В България ветровете са метежни, стихийни-едни срещу други, обикновено циклични на осем години.
21 Февруари 2013 22:36
Върнах се много назад ...
Познавах сина на Григор Ленков. Беше лудо момче. Много лудо. И времената бяха някак луди. И смъртта му също.
Благодаря, Донков!
22 Февруари 2013 01:52
>>><<<
Хубаво!
Хубаво!
Хубаво!
22 Февруари 2013 08:43
Страхотно !!!!
22 Февруари 2013 09:03
Добър текст.
22 Февруари 2013 09:52
Вярвам на младите, така както са вярвали в нас. В моите спомени моите предци вярваха много, включитилно и в мен.
22 Февруари 2013 09:54
Време е да си припомним, че сме хора. Че бъдещето на децата ни е в наши ръце, че ако научим децата си да бъдат хора с достойнство, със сърца и любов към ближния и природата светът български ще стане по-човечен и по-уютен. България има прекрасни деца, които знаят какво искат. Дано те да съберат смелост и да преодолеят отвращението си към политиката, страхът си от мафията и да поемат цялата българска нищета върху раменете си, за да преподредят тази малка страна. Убедена съм, че е възможно. Само моля ви, оглеждайте се за кого и за какво гласувате на идните избори.
22 Февруари 2013 10:06
Огромни мъже с щитове и палки бият наред протестиращите.


Явно постановката е успяла. Телевизиите си свършиха работата. След като хората мислят така. Аз обаче видях друго - едни вандали хвърляха камъни, бомбички и какво ли не срещу полицаите, даже ги нападнаха. Полицаите отвърнаха - пита се в задачката, какво правеха мирните протестиращи в първите редове барабар с вандалите?

Отделно видях 500 човека да блокират орлов мост, от тях половината сигурно бяха репортери, оператори, фотографи. Ненормална работа.




22 Февруари 2013 10:28
И отново ще трябва да търсим пътя, за който в тази държава на магистралите никога не се намира асфалт и осветление - пътя към българското бъдеще


Когато разглеждаме държавата като нещо отделено от нас. Все ще е така. Ние сме държавата. А няма осветление и асфалт - просто защото ние строим, но не поддържаме. Погледнете си къщите и имотите. Особено блоковете. А кварталните улици? И не, общината и държавата не са само те виновни, виновни са и собствениците, просто защото плащат много ниски данък сгради - никой не иска вдигане на този данък, а от там идват парите за кварталните улици. Общините нямат достатъчно пари. Стигнахме дотам, че да чакаме Европа да ни даде помощи, та да си оправим това онова в държавата. И за къщите и блоковете има оправдание - нямаме пари, бедни сме, като как да нямате, след като имотите ви струват стотици хиляди лева, че и евра/толкова колкото много хора работещи и плащащи данъци няма да изкарат цял живот/? Това не са ли пари? Навсякъде по света - това са пари. Само в България, това е нищо.

Та за държавата са виновни всички граждани - просто искат само да получават, но не дават това което зависи от тях. Искат работа, но когато някой им я предложи - ама защо толкова ниска е заплатата, или защо толкова много ще работя. Предпочитат да стоят безработни с години. Или въобще няма работа, обаче искат вдигане на минимална работна заплата. И как тая мин. заплата ще помогне за да си намери човек работа не знам. Щяла да защити работещите? Как? Изведнъж всички работодатели ще се зарадват и ще наемат вместо 1-2 ма работника на новата по-висока заплата?

22 Февруари 2013 10:47
Браво, майсторе!
22 Февруари 2013 11:04
Пълният текст на "Понтийска елегия" и още нещо
Натисни тук

Талантливо поколение расте - ще задмине дядо си ....
22 Февруари 2013 12:05
предишен път те вече са завършвали с подиграни възторзи и изтъргувани победи. Днес страхът, че на техните рамене някой може да влезе във властта, ги прави мнителни и избухливи. Дори не знаят кой ще бъде той.

Орисия? Съдба? Все така се получава. Да чакаме неволята или сами да си оправим колата. Като исландците: Натисни тук
22 Февруари 2013 12:20
mick 22 Февруари 2013 10:28
доста утопично разсъждаваш.
Да, трябват пари за улиците и тротоарите например, но смяташ ли, че ако примерно данък сгради се увеличи десеторно, то ше се подобрят улиците и тротоарите? Съвсем очевидно е, че в България това няма да стане или поне няма да стане, докато в България мафията си има държава.
Ако сега примерно държавата или общината дава 10 милиона за нещо си /примерно някакви улици/. то от тези 10 милиона над 9 милиона директно се присвояват от мафията, а с под един милион нещо се прави, но се прави така, че утре задължително пак да се дават други 10 милиона пак за същите улици и тротоари. Ако увеличиш данъците и вместо 10 милиона държавата/общината дава 100 милиона, то парите ще са същите - мафията ще присвои директно над 99 милиона, а с под един милион пак нещо ще се прави по горната схема.
Такава е реалността в България от 23 години и затова сме зле. Първо трябва да махнем мафията, а после може да мислим дали трябват по-високи или по-ниски данъци.
22 Февруари 2013 13:08
За автора -
За Заиграчка -

"Първо трябва да махнем мафията" - и за XYZ за тази му фраза, която казва почти всичко (какво да се направи, но не и как да се направи )...

Мафията с избори трудно се маха, тя винаги изважда от бомбето нови марионетки ("месии", "спасители" ), но не сменя правилата на играта. Там е опасността на момента ! Само с бунт и недоволство не става, трябват пари за организиране на това движение, за създаването на нови неоцапани с престъпления партии, с нови лидери, несвързани с Мафията и капацитетни да управляват, а това не става за 2-3 месеца. Оттук възниква логичният въпрос - пак ли за старите мастии от познатия ни бардак да гласуваме ? Тази пиеска вече я гледаме над 23 години... На това руснаците му викат тупик, а по нашенски му се вика безизходица. Дано да не съм прав, ама ....
22 Февруари 2013 15:38
Ех, Майсторе, мъдър сте! Чета Ви редовно и все по-често си казвам, защо мъдростта на мъдрите идва толкова късно!? ..... Защо нито един от нашите мъдреци не прозря какво ни се готви. Не, не пиша за началото на прехода, когато събитията обективно изпреварваха разума. Говоря за мигът, когато на всеки нормален човек, беше ясно още тогава, през 2009 година, че е противоестествено мутра като Борисов да управлява България.... Мнозинстото извърши "необходимото предателство" - бойкотира изборите, а 20-тина процента кресливи и озлобени хора направиха необходимото и чудовщето спечели. Последваха три години страдания и мълчание...... По-мъдрите ни утешаваха от време навреме с "Езоповски" залъгалки...
И все пак, надежда има! Внучката Ви Калина го е написала навреме! За нея са трите палчета днес!
22 Февруари 2013 15:54
XYZxyz 22 Февруари 2013 12:20 - Това, че крадат автомобили, плаши ли те, да си купиш автомобил? Кражби винаги ще има. Въпросът е да са под някакво ниво.

Всъщност не съм аз този който разсъждава утопично, а ти и всички други дето си мислите, че първо ще спрем всякакви кражби/23 години чакаме да спрат/ и изведнъж държавата ще се види с пари. Няма такъв филм. Ако една пръчка е къса, колкото и да я режиш няма как да стане по-дълга. Ако в една хазна има 1000 лева колкото и да спираш кражбите повече от 1000 лева няма да намериш там. Парите са недостатъчни това казвам. Не може с 50 лева данък сгради на година за имот от 100 000 лева да искаш улиците пред него да са наред, че и да остане за поддържане на другите общински дейности. Та толкова струват 2-3 измивания на кола, хората дават повече за автокаско на 15 годишната си кола, че даже за смяната на маслото или пък да не говори за зимни гуми.

Същото е и за пътищата - вижте колко пари се отделят годишно за поддържането им. Пак повтарям, добре че Европа дава пари, че ние въобще абдикирахме от поддържането на държавата си. Друг пример - МВР със супер "големият" бюджет от 1.1 милиарда мисля лева.. 90% от парите отиват за заплати!?!? Това значи че министерството е ужасно недофинансирано. Във всички други ведомства е същата боза. Смешно малко капиталови разходи. То и заради това БДЖ даде фира, щото 20 години - нямаше поддръжка.
22 Февруари 2013 16:02
... а очите му добри, добри...
22 Февруари 2013 16:22
mick 22 Февруари 2013 15:54
Това, че крадат автомобили, плаши ли те, да си купиш автомобил? Кражби винаги ще има. Въпросът е да са под някакво ниво.

Всъщност не съм аз този който разсъждава утопично, а ти и всички други дето си мислите, че първо ще спрем всякакви кражби/23 години чакаме да спрат/ и изведнъж държавата ще се види с пари. Няма такъв филм

Не си разбрал смисъла на написаното от мен.
Когато още преди много години, казах, че политиците ни крадат и ще крадат, но все пак трябва да вършат и нещо полезно, а те не го правят, всички скочиха против мен. Как така щели да крадат. Сега ти ми вменяваш идеи, които не съм казал и развиваш тезите си на фалшива основа.
По моя пример с 10-те милиона: като за начало от 10-те милиона, мафията нека си краде 9 милиона, но поне този един милион да се влага наистина както трябва. След време може би ще стигнем до вариант 8 милиона откраднати от мафията и 2 милиона вложени правилно, което ще е огромен успех.
Това, на което наблегнах в предишния ми постинг беше, че призивите за по-високи данъци, чрез които щели да се оправят разни неща, например инфраструктура, за ситуацията в България от 23 години означават само едно нещо - нека мафията открадне повече пари - толкова повече, с колкото се увеличат данъците.
Нищо от увеличението на данъците няма да се използва в полза на данъкоплатците. Поне засега е така от 23 години.
22 Февруари 2013 16:56
Мафията с избори трудно се маха, тя винаги изважда от бомбето нови марионетки ("месии", "спасители" ), но не сменя правилата на играта.

Toчно така Nostradamus, протестите започнаха да поутихват и все още са разединени. Вчера имаше цели 3 на различно място, с различни искания.
mick,
колкото и пари да наливаш и изсипваш в една бездънна каса, тя все ще е празна. Не толкова парите са малко, проблемът е в кражбите, липсата на контрол как се изразходват средствата и безнаказаността. А и като ти направят данък сгради космически, защото живееш в центъра с мизерни доходи как ще го плащаш. Продаваш го, изнасяш се и не живееш в центъра, но от това не следва подобрение на инфра структурата.
Прозрачност и контрол!
Прозрачността срещу корупцията, контролър срещу надписаните разходи, а наказуемостта срещу изкушенията и недопускане на първите две.







22 Февруари 2013 17:59
"А и като ти направят данък сгради космически, защото живееш в центъра с мизерни доходи как ще го плащаш." - Не може да имаш скъп имот и да "нямаш доходи". Така е навсякъде по света. На това се крепи всъщност капитализма.
22 Февруари 2013 19:14
Благодаря с цялата си душа!
22 Февруари 2013 21:04
Пасторално
Първан Стефанов

Аз влязох в тоя свят като Исус,
повел дванадесет овце на паша.
Тревата имаше на утро вкус.
И цялата природа беше наша.

Денят светлееше от кукуряк.
Денят преливаше от оптимизъм.
И ние с гугли, бели като сняг,
за проповед с апостолите влизахме.

Но лятото ни би със прах и дъжд.
През зимата зад хълма виха вълци.
И забелязах изумен веднъж,
че сменяха овцете ми цвета си.

Едната посивя като вълче.
(Ах, страшно ми прилича да съм в сиво!)
И тъй поред... което ще рече,
че всичко към защитен цвят отива.

... Сега край асфалтирания път
и край масивите от тежко жито
дванадесет вълчета ме пасат
и ми е сигурно, и ми е сито...
23 Февруари 2013 19:05
Г-н ДОНКОВ - ПОЗИТИВНО !,нищо общо с "Реквиема над обречените" !!!
23 Февруари 2013 19:09
И за внучката + България, няма да я затрият с такива млади кадри!
24 Февруари 2013 19:45
Скромен си, поете! Както винаги! Твоето е по-силно и незабравимо:



Последен
Калин Донков

Тайно се плашим от всеки възторг неуверен
По-понятна тъгата ненужна-но ярка
Всъщност света ни така справедливо измерен
Просто не може на всеки да бъде по мярка

Нервно живеем, а нервите станаха здрави
Празнично светим- а празника пак ни прескача
Грижата само човек на човека подава
Като излъскано в хиляди длани петаче

Колко наивно закривах от срам синините
Лекувах по лицето тревожните знаци
Мигар са малко онези юнаци, които
Носят усмивка, както се носят мустаци

Нека когато завърша гнева си безвреден
Когато затръшна горчивата своя тетрадка
Най-талантливият вече да не е най-беден
Най-храбрият да не живее най-кратко

Най-красивият да е поне веднъж обичан
Най-нежният да е най-сетне погален
Най-мъдрият размисъл съвсем да не е трагичен
Най-мъжкият разговор да не е непременно прощален

Имам да чакам в този живот неизгледан
Дълго ще чакам. Последна е мойта задача
Да се засмея. Но тъй да се смея последен,
Че да се чува как повече
Никой не плаче
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД