:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,045
Активни 782
Страници 6,975
За един ден 1,302,066
Равносметка

Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов

Правителството спечели само една битка - овладя харченето, но загуби всички останали войни - с бедността, безработицата и олигарсите
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
27.07.2009 г. Клетвата на правителството, което ще остане в историята като най-често ремонтираното.
Далеч преди да се роди Бойко Борисов, мъдрият български народ е измислил изразите "иди ми, дойди ми" и "търчи-лъжи". Целият мандат на правителството на ГЕРБ мина под мотото "Иди ми-дойди ми". Премиерът остана верен на този стил до последно - в деня преди оставката си обяви, че твърдо няма да подава оставка.

За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена. Но изгуби всички останали - с монополите и "октоподите", с безработицата и бедността, с разпада в образованието и здравеопазването, с бюрокрацията и чиновническите привилегии. Лошото наследство от Тройната коалиция и враждебната външна икономическа среда са незаобиколими фактори. Но на България й трябва



правителство, което може да решава проблемите, не да се оплаква от тях



Бойко Борисов така и не можа да ни обясни защо нарича "Цанков камък" и Водното огледало в Кърджали криминални проекти на предния кабинет, а не спря да налива пари в тях.

"На мен ми трябвате тука да ме подпрете, когато отстояваме тези свои интереси. И в момента, в който ние спряхме, примерно, и на електроразпределителните дружества аутсорсването на дейността... знаете какво правеха, за да обиколят закона, големи компании, те това не си го позволяват да го правят в техните държави, но тука половината от дейността я аутсорсват през тяхна дъщерна фирма. И парите не отиват в инвестиции в трафопостове, стълбове, жици, а направо отиват към фирмите майки."

Това е цитат от среща на премиера Борисов с германския бизнес. Звучи съвсем актуално, а е от 2010 г. Сега, през 2013 г., пламъците на фактурите за ток осветиха голата истина - минали са 3 години, а нищо не се е променило. Борисов не е спрял нищо - нито "перфектното заобикаляне", нито "аутсорсването". На себе си трябва да се сърди, че народът го разлюби, не на Станишев или на Костов.

Сценарият с отнемането на лиценза на ЧЕЗ повтаря стария сюжет с "ЛУКойл Нефтохим". И тогава под напора на протести срещу високите цени - на бензина и дизела, имаше показни акции и ефектни заплахи.



След многото пара в свирката накрая държавата малодушно сви перки



Дали защото беше играл карти с премиер, или по други причини, Валентин Златев опази лиценза, а рафинерията нарушител получи специална отсрочка да монтира уредите за измерване, отчитане и контрол друг път. Комисията за защита на конкуренцията, следваща бързо сменящите си сигнали откъм министрите, първо обяви, че цените на петролния пазар са си пазарни, после откри, че има картел, а накрая се отрече от всякакви обвинения.

Стилът на Борисов - лъкатушещ и фанфарен, бързо и трайно се наложи навсякъде и във всичко. Помните ли колко пъти ДДС "падаше" и се "качваше"? Вицепремиерът Симеон Дянков щеше да сваля лихвите по заемите, а вместо това въведе данък върху лихвите по депозитите.

Ако говорим за финансова дисциплина, трябва да стиснем здраво ръката на Дянков. Той успя да я опази въпреки враждебната във всяко отношение среда - дори премиерът често смяташе, че финансовият министър се престарава като страж на хазната. Стягането на коланите си има невидима добра страна - българите днес, утре и след години ще плащат по-малки лихви по държавния дълг.



Но други ходове на стиснатия Дянков се оказаха буквално задушаващи



Дълго ще се помни скандалният отказ на този кабинет през 2009-2010 г. да плати стотици милиони левове на стотици фирми по заварените договори, "крити в чекмеджета". В резултат много предприятия, основно строителни, угаснаха и изчезнаха, други закъсаха и до днес не могат да се окопитят, междуфирмената задлъжнялост се качи до нови висоти, а България бе уличена от Брюксел, че с тези маневри се опитва да прикрие прекомерния си бюджетен дефицит.

През първите седмици на 2013 г. кабинетът тръгна да повтаря същата грешка - само че на гърба на фермерите. Напук на всички подписани споразумения, че субсидиите трябва да бъдат платени до 31 януари, Дянков отсече, че хазната е на червено, фискалният резерв е прекалено тънък и земеделците трябва да чакат до пролетното бюджетно пълноводие. Призракът на тракторите, блокирали площади и пътища, уплаши премиера и се намери начин кабинетът да си удържи на подписите. Но това ли е начинът - да воюваме за доходите си?

Наскоро статистиката се опита да внесе розов акцент в мрачното ежедневие - доходите на българите били пораснали с 16% за година. Новината изобщо не зарадва армията останали без работа и другата армия - на хората със замразени и понижени заплати. Пенсионерите ще чакат мижаво повишение през април, а щастливците с порасналите заплати знаят, че го дължат не на правителството, а на работодателите си.

Дянков до последно удържаше на популистките щурмове на колегите си за повече разходи. Но



не можа да дисциплинира другия вицепремиер - Цветанов,



и военния министър Аню Ангелов. Привилегиите в двете силови министерства останаха, а големите им бюджети станаха още по-големи.

Самият Дянков беше лют враг на държавните регулации и на фикцията минимална работна заплата, но към края на мандата сам предложи вдигане на МРЗ /нищо, че ден по-късно си оттегли подписа/. През всичките години растяха и осигурителните прагове - въпреки воплите на бизнеса, че това са нови пирони в ковчега на икономиката.

Дянков се опита да наложи ред, прозрачност и икономичност в държавната администрация, но проблемите остават. Нещата ще се оправят само когато всички ведомства, вкл. МВР и отбраната, започнат да публикуват приходите и разходите си - като се почне от обществените поръчки и се стигне до премиите за отличниците и санкциите (ако изобщо ги има) за ленивите и подкупните служители. Това към днешна дата остава утопия.



Няма спор - при еврофондовете работата потръгна



Усвояването на средствата повиши обаче само скоростта си, не и качеството. Конкурсът за туристическото лого стана емблема на порочното харчене. Има ли смисъл да се трошат милиони за нещо толкова спорно, грозно и маловажно, при положение че при качеството на услугите и унищожаването на природата ни и Буда не може да помогне на българския туризъм - това е конкретен въпрос, който обаче може да бъде перифразиран за още много проекти във всички сфери.

Големият грях на кабинета Борисов е, че



не освободи бизнеса от оковите, които му тежат



Той така и не разбра, че не държавата, не министри, комисии и чиновници, а предприемачите са моторът на икономическото развитие. Министерството на икономиката трябваше да е главен защитник на българските фирми от ударите на кризата, а вместо това се оказа ахилесова пета в управлението на ГЕРБ. И Трайчо Трайков, и Делян Добрев потънаха в авгиевите обори на енергетиката и съвсем загърбиха неволите на бизнеса от всички останали сектори. Обещаната решителна битка с бюрокрацията така и не се състоя. Провали се тотално реформата, която трябваше да сложи край на държавните такси, мутирали в нахални данъци. Дянков извади някаква методика за преизчисление, която повечето държавни ведомства приеха за сведение, а останалите - като повод да вдигнат още таксите си. И днес някакви външни фирми пишат стратегии и концепции за намаляване на административния самар върху бизнеса и на убийствените в някои случаи такси.

И въпреки че енергетиката беше приоритет, Трайков, а сетне и Добрев не успяха да разплетат или разсекат нито един гордиев възел. Запознаването с казуса "АЕЦ Белене" отне 3 години на правителството. Проектът ту бе гьол, ту стратегически важен, а накрая бе прекратен. Но разходите по него продължават, а неизвестните остават.

Премиерът в оставка много се гордее с големите строителни обекти - спортната зала в София, метрото, магистралните отсечки. Оказа се, че няколко едри играча в бранша строят и крепнат благодарение на големите обществени поръчки, останалите се опитват да се прикрепят към тях или вегетират в очакване да свърши кризата.



Държавата се оказа най-големият възложител,



най-крупният поръчител, най-едрият рекламодател. Така и бизнесът, и медиите се оказаха твърде зависими от решенията и отношението на управляващите.

Правителството имаше програма за управление, пълна с високи заплати, растящи пенсии, стотици хиляди нови работни места. Тя мина в архив заради връхлитащата глобална криза. След дългомесечни спорове, кръгли маси и тристранни съвети през 2010 г. бяха изковани 60 антикризисни мерки. Над 60% от тях си останаха думи върху хартия. Сред тях имаше и популистки недомислици като данък "Лукс". Имаше обаче и отлични идеи, които така и не дочакаха развитие. Дори нещо толкова просто и полезно като Златен регистър на изрядните данъкоплатци, на които бързо да се връща ДДС, още е само проект.

Държавата на ГЕРБ не свърши почти нищо от това, което бизнесът очакваше и искаше от нея. Вместо това държавата все повече напираше да регулира, надзирава и контролира бизнеса, докато с другата ръка държеше чадър над групата на недосегаемите. Обикновените, дребните и средните фирми се оказаха смачкани от пресата на данъци и проверки, а големите и близките до властта станаха още по-силни.

Повече от 3.5 години правителството и депутатите на ГЕРБ радваха определени съсловия и сегменти с нормативни реверанси и пробиваха удобни за тях портали в законите. Така порочните сделки с ниви и гори по дюни, плажове и край ски писти продължиха.



Олигарсите не излязоха в пенсия, само затвърдиха позиции



Част от тях насядаха по банките в Народното събрание. Като бизнесмена Емил Димитров с интереси от цигарения и ловджийския до хотелиерския бизнес. Замените - станали грозна емблема на тройната коалиция, се превърнаха в герб и на ГЕРБ. Земеделският министър има особен принос, защото успя да забърка информационен и нормативен хаос по замените. Може би това обяснява защо при честото разтребване на кабинета си Бойко Борисов запази непокътнат един от министрите, които най-много навредиха на бизнеса, потребителите и на имиджа на кабинета - Мирослав Найденов.

Експериментите на д-р Найденов със "Стара планина", соевите кренвирши, вражеските полски яйца и водата в пилетата нагнетиха напрежение на пазара и разбъркаха цените. Въпреки целия шум българските храни нито са най-евтините, нито са най-качествените. Найденов тръгна да спасява ориенталския тютюн, а се оказа, че никой не го застрашава. Скочи да закриля лавандулата и розовото масло - а врагът се оказа някакъв доклад, даден за сведение на Еврокомисията. Докато министърът дирижираше "нагоре-надолу" цените на житото и хляба, на бедните раздаваха несваряем боб, пълен с ларви и червеи. Найденов първи в сегашния кабинет изгуби европейски милиони. И въпреки всичко до последно остана член на МС.



Напълно в противоречивия стил "ГЕРБ"



В същия стил министър Лиляна Павлова се опита да наложи забрана за бетонирането на Черноморието, а депутатите от управляващото мнозинство казаха твърдо "не". До ден-днешен държавата на ГЕРБ се чуди дюни ли са дюните.

Цигареният дим здраво опуши физиономията на управлението. Зиг-загите в налагането на забраната изнервиха и притесниха всички - и заведенията, и пушачите, и мразещите никотина.

Електронното правителство още е като лего, в което са наместени тук-там някои детайли. Следващият кабинет сигурно ще установи познатото - налице са парчета от различни лего игри, има и липсващи, така че няма как да се сглоби едно голямо цяло. Оня ден министерството на комуникациите се похвали, че ще раздаде 5000 карти за достъп до 50 общински електронни услуги. Само че българите са няколко милиона, не 5000, а чиновническите "услуги" са хиляди, не 50. Докато България си прави експерименти, братята сърби минаха по краткия и евтин път - поканиха естонците, които са световни лидери в тази област, да им направят е-правителството. Нашият премиер също ги беше поканил. Те дойдоха, споделиха и ... нищо не последва.

Бойко Борисов може да е най-симпатичният Пинокио сред българските политици. Но хората искат добри доходи и поносими сметки, не харизматичен премиер, добри намерения и всекидневна смяна на вятъра и платната. Затова от днес кабинетът "Борисов" е правителство в оставка.

Реформите - или са зациклили, или хич ги няма

Популизмът и страхът на премиера да не сбърка, както и слабите екипи в министерствата обрекоха в зародиш идеите за реформи. Най-реформаторското според Борисов правителство не успя да доведе докрай нито една реформа. За слабата политика на изпълнителната власт допринесе и напълно обезличеният парламент, който замазваше проблемите и обслужваше частни интереси.

Пълният крах в здравеопазването бе предопределен от наличието на паралелни центрове на власт, следващи различни интереси. От първия до последния си министър здравеопазването бе разкрачено между вижданията на ресорното министерство, постоянните намеси на вицепремиерът Симеон Дянков и центробежните сили сред депутатите от мнозинството в парламента в опити да се прокара един или друг частен интерес. Така идеите на ГЕРБ в крайна сметка претърпяха крах - и натискът за въвеждане на втори стълб на здравното осигуряване през частни фондове, и намеренията за оптимизация на здравната мрежа. Обещаната промяна в модела на финансиране на здравеопазването с цел по-добър достъп в крайна сметка доведе до нови ограничения в лимитите за направления за специалист и фиксиран брой на болните за всяка клинична пътека. Хроничният недостиг на средства не попречи на финансовия министър да изземе резерва на здравната каса, за да го харчи за покриване на дупки в бюджета.

Докато в здравеопазването конфликтите бяха видими и смяната на четирима министри са показателни за това, образованието дълго време стоя на завет, а смененият след грандиозен корупционен скандал с научния фонд министър Сергей Игнатов в началото дори минаваше за реформатор. Харизмата на Игнатов като преподавател и египтолог, който се ползва от медиен комфорт, дълго време му служи успешно като прикритие за пред премиера. В същото време мудната работа в просветното министерство и бохемският подход на Игнатов костват на образованието 4 пропилени години. Покрай създалата се политическа криза може да се очаква, че новият закон за училищното образование, който в момента се гледа на второ четене в парламента, няма да бъде гласуван. Това обрича образованието на още поне две години чакане на ключово законодателство, което да позволи обновяването на учебните планове, програми и учебници.

Страхът от приемане на непопулярни решения обрече на половинчати промени пенсионната система. В края на 2010 и 2011 г. обществото бе шокирано от прокарано в последния момент увеличение на изискванията за стаж и възраст. Промените бяха внесени директно от депутати в парламента с цел да се заобиколи дебатът със социалните партньори. И тогава, и сега е ясно, че дефицитът в пенсионната система ще расте и приетите козметични промени само отлагат във времето цялостно преразглеждане на пенсионния модел. За липсата на резултати в социалната сфера на фона на растяща безработица допринесе и бледото представяне на социалния министър Тотю Младенов, който не успя нито да излезе от битието си на синдикалист, нито да се наложи в редовните сблъсъци с финансовия министър.

Правосъдието и вътрешният ред са големият срам

Най-големият провал на управлението на ГЕРБ е в сферата на правосъдието и вътрешния ред. Той е още по-гръмовен заради тежките обещания на "полицейския дует" Бойко Борисов и Цветан Цветанов да бъде смачкана организираната престъпност, да се накаже корупцията по високите етажи, да се конфискува придобитото по престъпен начин имане, да се вкара България в Шенген, да бъде свален мониторингът на Европейската комисия. На финала резултатите са плачевни.

Борисов и Цветанов разиграваха 4 години доброто и лошото ченге. Привидно имитирайки два центъра на власт, двамата успешно се вживяха в етюда: Цветанов - непопулярният, нападащият съдебната система, искащият и получаващият непрекъснато пари за МВР, и Борисов - омиротворителят, разбиращият, обичаният.

Цветанов беше най-довереното лице още от времето, когато диктуваше по телефона на криминалните репортерки новини, лъскащи имиджа на Борисов. Той организираше изборите, ръководеше носенето на чувалите с бюлетини по късните доби и пълнеше партийната каса. През неговото одобрение минаха всички назначения по върховете на съдебната система, както и уволнението на най-големия му критик - съдия Мирослава Тодорова, която го съди за клевета. Тандемът вчера бе наречен от парламентарната трибуна "новите братя Галеви", след като излезе досието "Буда", разкриващо, че Борисов е бил разработван през 90-те от службите за определяне на "приоритетната му престъпна ориентация".

Организираната престъпност в очите на властта бе сведена до "Килърите", "Наглите", "Октопод", Алексей Петров, Пешо Сумиста и Златко Баретата. Провали се противодействието на масовия бандитизъм, на кражбите от домовете на хората, грабежите, отнемането на коли. Дори зам. главен прокурор призна, че вече никой не се оплаква от кражби в МВР, защото няма смисъл, както и че има 400 000 неразкрити случая.

За борбата с престъпността не помогна и масовото използване на специални разузнавателни средства, основно подслушване, както и още по-масово ровене в телефонни разпечатки и интернет кореспонденция. Употребата на СРС-та при ГЕРБ се утрои, без това да повиши ролята им като ефективни веществени доказателства в съда. А в капана на собствените си СРС-та паднаха и най-високопоставените представители на властта. Цветанов запали сам един от най-големите скандали, като изчете в парламента записани разговори на лекари от Горна Оряховица и ги обвини в убийство на бебе. Фактите се оказаха различни. В скандал с подслушване бе забъркан и премиерът. От изтекъл запис на разговор с шефа на митниците Ваньо Танов се разбра, че Борисов е помогнал на бизнесмена Михаил Михов, известен като Мишо Бирата, да отърве проверка на пивоварната. Първоначално Борисов обяви, че записът сигурно е манипулиран, после си призна, но пък обяви, че всъщност връщал законността.

Управлението на ГЕРБ претърпя провал и срещу корупцията - в КАТ, здравеопазването, обществените поръчки, по високите етажи. Разкритията за големи злоупотреби на тройната коалиция се оказаха голи обещания.
ЮЛИЯН САВЧЕВ
Кабинетът "Борисов" започна с високо доверие, а стигна дотук.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бойко Борисов скоро ще е бивш премиер и ще се лиши от любими занимания - да реже ленти и да прави първи копки.
59
9877
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
21 Февруари 2013 20:16
Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов


Защото хладилникът доминира над телевизора.А в последно време-празният хладилник омете изперкалия БУДА.
21 Февруари 2013 20:30
Глупости, Бойко хар~е[е прекалено много.
7 милиарда за две години - профукан резерв - това може да изглежда малко само на един безотговорен комунага
21 Февруари 2013 20:47
Авторите
21 Февруари 2013 20:47
Хубаво -
Но за Дянков е избързано. Ще говорим, когато се видят сметките. Защото се чуват разни работи за едни пари...
--------------------------------------
Блогът на Генек

21 Февруари 2013 20:58
***
Не съм съгласен, че не бяха притиснати олигарсите -> беха, но само с 'перце'.
Другото - пише, че повишението (на заплатите) е заради работодателите - ми то и намалението и стагнацията им са заради тях. Също факт е многото местни подобрения и проекти, както и несправянето на определени министри и техната 'неприкосновенност'.
21 Февруари 2013 21:28
хубаво са посочени нещата в статията, но защо не им е направен анализ в ретроспекция по отделните глави?
Все заложени капани, все помия и блато навсякъде.
21 Февруари 2013 21:35
...За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена...


И пари нема. фисКАЛНИЯТ резерв празен. Що така? Ква е тази дисциплина?
21 Февруари 2013 21:39
Защото се чуват разни работи за едни пари...
Къде 2 милиарда лв.през последните 6 месеца,май?
21 Февруари 2013 21:42
Още сме в средата на морето, а някой все очакват, входните фарове...
21 Февруари 2013 22:18
Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов


Емил Кошлуков: Руското лоби финансира протестите, то загуби милиарди от "Белене"
Монополите в енергетиката и руското лоби, което загуби бизнес за 10 милиарда, финансират протестите, които принудиха Бойко Борисов да подаде оставка. Това твърди в интервю пред вестник "24 часа" телевизионният водещ и продуцент Емил Кошлуков...
Аз, ако печеля от електромерите по един милиард на година, нямам никакъв проблем да дам 100 хиляди лева на хулигани, за да обръщат кофи по улиците и да създават усещането, че тази власт не се справя, заявява още бившият депутат от НДСВ и лидер на "Новото време".

Натисни тук
21 Февруари 2013 23:32
По тъпо и безхаберно изказване не бях чел. Всъщност - Кошлуков, какво се чудя.....
Абе, всезнайко,Русия или лобито му , ако финансира сваляне на едно правителство , щеше да има поне външни белези за дейността на СВР в БГ. Пример- Луканов срещу Виденов , дейността на Авдеев и компания от посолството.
БГ въобще не в дневния ред на Русия. Тя си има по-сериозен проблем- Украйна , Задкавказието и бившите съветски централно-азиатски републики. С други думи - възстановане на СССР под флага на Таможния съюз и Евразийското съобщество.
България е оставена в ръцете на САЩ и най- верния им съюзник - Турция.
засега.
21 Февруари 2013 23:37
Лошото наследство от Тройната коалиция и враждебната външна икономическа среда са незаобиколими фактори


Пълни глупости. И след тази констатация следва пълно самоопровергаване. А пък това с еврофондовете кърти мивки - видяхме цяла "една" злоупотреба, и то най-малката! А собственият вестник е бил камбаната за поне три пъти за последната половин година
21 Февруари 2013 23:43
Равносметка


Румънският премиер: Нестабилността в България ще спъне и нас за Шенген

Натисни тук
22 Февруари 2013 00:14
Кабинетът се сгромоляса, защото Тиквата е проста мутра.
22 Февруари 2013 00:27
Васик .
И децата от детската градина биха се представили по-добре от БоБо ,ако ги накарат да играят на министри.
22 Февруари 2013 01:39
Въпросът не е "защо се сгромоляса рапоня" (очевидно е), а защо му дадохте да стане премиер и защо го търпяхте 3 години и 7 месеца да ви яха и да ви разсипе? Не ви ли предупреждавахме?

"Лошото управление на тройната" е един от митовете на "харизмата", както и "доброто управление на финансите от Невдянков". Кухи митове. "Реформите" са нещо като нищо на света. Повече съм писал под Цеков.
22 Февруари 2013 01:41
(снимка: натиснете тук)

Членове на БСП, купени с рубли
22 Февруари 2013 03:22
Правителството спечели само една битка - овладя харченето

Айде бе? Това сериозно ли? И защо тогава хазната е празна, а резервът - стопен
Като прочете човек подобно подзаглавие, и се отказва да чете по-нататък
22 Февруари 2013 03:38
Какво по-точно е лошото наследство на Тройната коалиция,че не мога да се сетя?Хазната ли беше празна,безработица и глад имаше ли?Е,бяха си направили схемички тук и там да лапат,но това го правят всички правителства на прехода и така става и в другите държави.Само че там се гледа политиката,държавата на е добре и хората да са доволни.А,който граби с черпака,вместо с лъжицата,отива на съответното място!Басните,че ГЕРБ ще променят нещо е само за идиоти!За да го направят,трябва да имат капацитет,какъвто нямаха,защото бяха събрани от кол и въже и така и не създадоха нито икономически екип,нито стратегия за икономиката и кризата.Сложиха финнсов министър,който не знае как се прави бюджет и има опит само в съсипването на държави.От къде дойде Трайков някой сеща ли се и какви му бяха интересите?Защо сложиха сукалчето Добрев за министър на най-важното и най-голямо министерство?!Как може един човек без съответно образование като Борисов да взема еднолични решения?Щяха да се разправят с "престъпността",но само,ако Цветанов можеше да натика неудобните хора от бизнеса и политиката в затвора.Което определено не му се получи.Защото битката беше за пари и територии,никой не е и мислил да осигури на населението спокойствие и сигурност на улицата и домовете.ГЕРБ не само не промениха схемите на крадене от държавата,но и се възползваха максимално и очевадно.И за това всеки ден излизаха скандали за едно или друго,чак хората спряха да обръщат внимание.На списъка с Цанков камък и батко и Братко,те отговориха с още по-дълги списъци,а далаверите тепърва ще излизат като загубят любовта на медиите,които си купуваха с реклами,плащани от бюджета.Изнудването на бизнеса не може да продължи след изпадането на Цветанов от поста шеф на МВР.
22 Февруари 2013 05:43
За Чичо Фичо и
22 Февруари 2013 08:44
Защото както казваше големият наш актъор Григор Вачков, в стрхотния български филм ,, Мъжки времена,, - ,,ЕДНО Е ДА ИСКАШ, ДРУГО Е ДА МОЖЕШ, А ТРЕТО И ЧЕТВЪРТО Е ДА ГО НАПРАВИШ,,
22 Февруари 2013 09:08
Правителството не се сгромоляса а си тръгна само. Щеше да се сгромоляса до май месец, а изборите бяха юли. Причините обаче не са изчезнали, нито пък последиците от управлението ще се разминат.
Все пак веселието продължава, Юлиана Бончева започва да критикува правителството в оставка, по форума се сменят трескаво никове,....
22 Февруари 2013 09:09
Уважение за усилията на авторите.

И след тази ретроспекция на "Народняшкото" управление се сещам за поговорката:
"Власите все на край Дунава се давят!"
22 Февруари 2013 09:12
Кошлуков е ...
30 хиляди купени варненци, 4 хиляди купени гоцеделчевци, 4 хиляди купени санданчани, 10 хиляди купени благоевградчани, 5 хиляди купени дупничани...и т.н. и т.н.
Нещо скъпичко ми се вижда, дори за руските стандарти.
22 Февруари 2013 09:16
Монополите в енергетиката и руското лоби, което загуби бизнес за 10 милиарда, финансират протестите, които принудиха Бойко Борисов да подаде оставка

Аха и блюдолизците от прасешките "медии" започнаха да търсят оправдание. В Белене общата сума на руското участие беше 1.6 милиарда, но от това участие са изгубили 10 при това около 1 милиард така или иначе ще си го получат за поръчано (включително и от отминалото правителство) оборудване. От монополите, вероятно Чешкото и Австрийското правителство по някакви тайни начини са финансирали футболните агитки за да нарпавят няколко разходки,.. абе прасешка работа, то какво друго да се очаква от свински "медии". Такъв си е медийният "матриял".
22 Февруари 2013 09:21
Слончо, "Едно е да ти се иска, друго е да можеш, а пък трето и четвърто — да го направиш" го казва Н. Хайтов.
22 Февруари 2013 09:23
annetaz 22 Февруари 2013 03:38 - Всичко при тройната беше направо наред - само дето четири години - всички се юрнаха да изливат бетон, там където най-малко трябва. Нагрухаха се хората и фирмите с огромни кредити. Другите браншове бяха непечеливши, и всички станаха строители или пък купувачи на кимизарници Крадеше се на поразия. Тогава за 4 ри години в страната влязоха като инвестиции 30 милиарда евра - само дето отидоха за бетон и неефективни бизнеси, които като се появи кризата и умряха. Просто цялата ни икономика тогава се настрои на варианта - пари идват от вън ние ги харчим. Ама това не е икономика, а просто алъшвериш.
И какво остана от тия инвестиции тогава - бетон по черноморието и курортите. Точно там където не трябва. Какво друго? Освен че се изхарчиха милиарди?
Тогава икономиката ни стана официално вносна. Нямаше нужда от производство - внасяш и продаваш. Хотелите станаха повече от туристите.

Като се спука балона с имотите 2008ма края - нямаше фирма неударена.. всички се бяха нагрухали по един или друг начин с огромни кредити за покупка/строителство на неизползваеми сега имоти. Пиянството на един мандат. Махмурлукът още ни държи.

Точно тогава хората щракаха с пръсти - харчеха като за световно и после при кризата глътнаха яко вода. После при кризата - като секнаха парите отвън, като се спука балона с имотите, ама дайте пари, че иначе бизнесите ни не могат да работят - нагрухани с огромни кредити, и то, не за машини, ами най-вече за кимизарници, хотели в бетонирани курорти, машини, но строителни, които като спря строителството и нямат работа. Кредити и лизинги за луксозни автомобили и други джаджи.

И вече 5 години се иска същото - дайте пари, ама пари отвън няма, и в държавата няма. Още викаме неволята. И чакаме някой да се смили над нас и да ни даде едни пари отвън, че да подкараме вносната си икономика. Да заработи както преди 2008ма година - идват пари отвън, ние харчим и "инвестираме" в непотребни имоти. Само, че аз много се съмнявам пак да стане така в обозримо бъдеще.


22 Февруари 2013 09:26
popangelov 22 Февруари 2013 09:12 - По принцип не се купуват всички протестиращи, а организаторите Това по принцип, не говоря за сегашната ситуация.
Но като се има предвид, че едно време - когато хората скачаха по барикадите.. излезе, че е имало организация с доста пари.. та и сега не е ясно на 100%, че всичко е спонтанно.
22 Февруари 2013 10:21
Само припомням защо си отида Вожда на команчите!

Власт като турлю-гювеч

Президентът-комсомолец.
Премиерът-огнеборец.
В МВРе-акъл пращи,
във Финансите-мечти!
Кражбите от село Мечка
огледа -от важна клечка...
Армия - без авиони,
а в Куиловци-шпиони!
Пенсии-клонят към нула,
в инфлационна молекула,
а строителства безчет,
просто молят за начет!
Екология?... Без думи!
Виж Несебърските дюни!
Икономиката ври, кипи,
в министерските глави
Веждьо ни дари култура:-
чалгагаджийската халтура.
Здравето - от Дедо Боже,
Доска просто толкоз може...
В просветата – позор:
ученици пишат - зор!
А науката във БАН,
е кат нарцис препикан.
Виж съдебната система,
вечна на Европа тема,
с обновено Ве Се Се,
дето Право, не преде.
Прокурора - той от наще...
Хванат е по бели гащи
със жена си във комбина,
данъци-имот прикрива
и изважда ги на сгледа,
кат се съди със съседа.

Всичко е турлю-гювеч,
всеки ще загуби реч,
като гледа отстрани:-...
Аз на теб, на мене ти!

А народът ни малее...
Само Вожда да живее!!!
22 Февруари 2013 10:22
"За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена."

Къде я видяхте тази финансова дисциплина? Държавата си намали разходите ли, да бе, вярваме ви. Просто спряха плащанията към предприятията, дигнаха акциза, бръкнаха в резерва и продължиха да си харчат. Демек сметката я плати обикновения човек, а малките и средни фирми фалираха.
Строга фискална дисциплина, ха,ха,ха, митове и легенди.
22 Февруари 2013 10:24
"Бойко Борисов така и не можа да ни обясни защо нарича "Цанков камък" и Водното огледало в Кърджали криминални проекти на предния кабинет, а не спря да налива пари в тях."

Чакайте, по горе пишете, че правителството е наложило строга финансова дисциплина, как така ще налива пари? Не трябва ли да си намали разходите при такава дисциплина?
22 Февруари 2013 10:33
И въпреки всичко Бойко е готин, а като го сравним със Съсел Станишев и Сакса, е направо ХАРИЗМАТИЧЕН ТИТАН! }
22 Февруари 2013 10:55
ИТАРТАСС съобщава на Българските граждани, че няма доказателства за падането на българско правителство. Правителство пада, когато го е имало. как може да падне нещо, което липсва. Агенцията се съгласява, че "извънземен" и управлявал последните 3 г, но изтъква, че събирането на финансиите на една държава за лични цели не се нарича управление. Следователно, казва агенцията, НЯМА ПРАВИТЕЛСТВЕНА КРИЗА В БЪЛГАРИЯ. Това е интересен политически феномен - държавата движи се на самоход без управление (няма пилот в самолета) за времето от 1989 г насам.
22 Февруари 2013 11:12
mick
22 Фев 2013 09:23

добре обяснено, но това нито слепите поддръжници на БСП и ДПС искат да го прочетат, нито да го разберат.
Иначе при тройната всичко било наред, цветя и рози, бентлита фучаха по шосетата
22 Февруари 2013 11:49
Авторката май е заразена от празното говорене на Биби.

Без да съм фен на тройната ламя, но хайде ако тя реши да помисли, да видим какво остава като наследство след финансовите мурафети на Дянков и какво остана след Орешарски. При Тройната харчеха последната година, щото имаше. А това, че хвръкнаха за глупости и за далавери е вън от съмнение. Само че и оставиха в резерва. А Дянков с дисциплината му е опоска всичко и фискалния резерв е под законовата граница. И все още не се знае, къде са парите от здравните осигуровки. Ако следващото правителство трябва да ги връща отнякъде (при положение, че са изхарчени) и с настоящата дупка... не ми се мисли за наследството на Биби.
22 Февруари 2013 11:55
За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена.

Нищо вярно!
Една лъжа повтаряна хиляди пъти, няма да стане истина.
ГЕРБ печелеха досега една друга битка - между различните кланове на мафията, но и това беше до време.
22 Февруари 2013 11:58
Васик22 Февруари 2013 00:14

Кабинетът се сгромоляса, защото Тиквата е проста мутра.

Вчера, на протестите един младеж носеше плакат:"Страхливата мутра си отиде"
Кратко и точно..
22 Февруари 2013 12:08
НЕРВЕН 22 Февруари 2013 11:58 - А дали наистина си отиде? Кой мислите ще го замести?
22 Февруари 2013 12:09
Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов?
Сгромоляса се, защото не управляваше, а всичко беше оставено да се движи по инерцията от предишните. За да управляваш трябва да имаш идея какво правиш, трябва да знаеш как да го направиш и накрай трябва и реално да го направиш, а нищо от тези трите ги нямаше в управлението на ГЕРБ и това си пролича още в началото - през 2009-та година. Въпрос на време беше ГЕРБ да се сгромолясат, но много хора не схващаха, че ГЕРБ всъщност нищо не правят и държавата се засили надолу и даже тук в форума често се бъзикаха с останалите форумци, както например Manrico често ни иронизираше - Падна ли тирана?
Колкото до финансовата стабилност - не знам що за финансова стабилност е да увеличиш държавния дълг с милиарди и да профукаш милиарди от фискалния резерв - общо може би вече са над 8 милиарда и това само за три години и половина, т.е. средно по около 200 милиона лева месечно прахосваше ГЕРБ досега. Това финансова стабилност ли е или профукване на финасовата стабилност наследена от предишните?
22 Февруари 2013 12:11
Понеже все някой ще се хване за "строителния балон" при Тройната, да се обадя и аз:
Бетонирането на Черноморието и пр беше свободна инициатива на бизнеса. Някои пишман-"бизнесмени" се хвърлиха да печелят за сметка на кредити и със съответния риск. Властта (която и да е) няма право да ограничава бизнеса и да го пази от авантюри. Сега да не пищят "ама защо не ме вразумявахте. Малка бях, не познавах живота!".
22 Февруари 2013 12:24
anetaz Повечето мнения по-горе са изчерпали темата. Аз бих добавил само един уникален факт , гледана България отвън Трябва да си уникално ТЪП , БЕЗДАРЕН и КРАДЛИВ , визирам както кабинета на Боцо , така и в частност - Дянков, за да скапеш финансите на държава във валутен борд , и на практика да го издънеш , след като си наследил 9 милиарда фискален резерв... Тепърва ще гърмят гнойните циреи , оставени от Дянков и гробарите , и най-кошмарният , който ви предричам - това е неизбежната девалвация на лева.
22 Февруари 2013 12:28
Мик,
който и да дойде ще знае,че ще завърши по същия начин. Затова мисля,че Тиквич лично няма да се върне.Едва ли е такъв мазохист
22 Февруари 2013 13:39
Абе, вие съвсем сте се смахнали! Какви са тези апокалипсиси, дето ги чертаете! На някои много им ще се да има катастрофи и да падне бордът, а инфлацията да скочи. Така се стопяват задължения. Тези номера са познати, но България вече не е толкова уязвима, колкото беше преди 20 или 10 години, и няма да минат. СЛАВА БОГУ!

22 Февруари 2013 13:51
Очаквах, че всеки уважаващ себе си журналист ще има поне проект за анализ на явлението Борисово на политическия небосклон на България.
Кому са нужни вече хрониките на сгромолясването. Нима някой разумен човек е очаквал нещо друго от управлениието на Борисов и Цветанов !? Кабинетът Борисов не можеше да не се сгромоляса! Бедата е, че се сгромоляса България. Журналистиката, ако още я има, е длъжна да анализира, как едно "мнозинство" от избиратели може да наложи и да подкрепя три години и половина властта на откровено примитивни хора с престъпни наклонности. Медийният комфорт, който имаха и още имат индивиди като Борисов и Цветанов, са свидетелство за дълбоко нравствено и интелектуално разстройство на обществото. Българските интелектуалци и журналисти имат огромна вина, за това, че допуснаха нацията да бъде унизена и обладана от безнравствени и примитивни, алчни за власт и пари хора.
Ако имате кураж, знания и съвест - пишете за това, а не бройте гнойните пъпки на Мутрафоните и на прокажениите от властта.....
22 Февруари 2013 14:09
Дядо Заре, я по-добре си стой в нафталина, откъдето си изпълзял. И се учи от хора като дядо Петко Бочаров - блестящ ум:


Журналистът Петко Бочаров, станал известен с фразата си "Да, ама не", определи оставката на Бойко Борисов като съвсем логична.
Бочаров смята, че на Борисов не му оставало нищо друго, освен да го зачука на всичките си врагове така здраво, че да им се завие свят.

По думите на анализатора нищо друго не е могло да се направи в този момент. С оставката Борисов оставил другите да се блъскат и да решават кое какво, а оттук-нататък само щял да им гледа сеира.

Прогнозата на Бочаров е, че Бойко и и ГЕРБ отново ще спечелят предстоящите избори и то с много по-голямо мнозинство, отколкото, ако са останали на власт до юли.

Според журналиста, в следвоенната история няма друг такъв премиер като Борисов, който да е с качества, доближаващи го до обикновения човек, да оставя реални резултати след себе си и да не позволява хората около него да крадат. Досегашният премиер бил като човек, който води битка със страхотен октопод, който повече от 100 години владее България. За Костов Бочаров казва, че е абсолютно бита карта, а за Меглена Кунева: Гладна кокошка, просо сънува./
22 Февруари 2013 14:37
...дядо Петко Бочаров - блестящ ум...
, и свеж , и свеж ... Не е като да е "от нафталина".

22 Февруари 2013 14:38
***
22 Февруари 2013 14:43
Натисни тук

Дедо ти Петко Бочаров е особено известен с горното фото
22 Февруари 2013 15:15
Иуни, затова пиша де! Щом Петко Бочаров ти е кумирът, значи си от същото котило страхливи подлеци, които сте хранителната среда от едноклетъчни за Мутри, Мафиоти и прочие престъпни елементи, които грабиха, грабят и ще грабят дорде има такива, кано Ваша милост! Когато има мераклии да ги яхат, винаги ще се намери кой да им се възкачи! Обективен процес!
22 Февруари 2013 15:23
Не сте справедлив, уважаеми. Имаше желязна дисциплина в изхарчването на всичко, което е налице. И не е налице, но можем да го чопнем (резерва на НЗОК, 100 млн от универсалните пенсионни фондове).
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД