Кметове вече обявиха, че замразяват процедури и плащания заради неясната ситуация
|
Снимка: БГНЕС Тези сценки няма да ги гледаме вече. Или поне до изборите. |
Политици и икономисти тотално се разминаха в оценките си за последствията от масовите протести и оставката на кабинета "Борисов". Докато партийни лидери описваха апокалиптични картини и злоупотребяваха с понятия като катастрофа и хаос, Министерството на финансите успешно пласира извънредната емисия ДЦК от 800 млн. лева. Сумата ще попълни дупката във фискалния резерв, която зейна след плащането на 841 млн. лева субсидии за фермерите. Банки и фондове изкупиха книжата при рекордно ниска доходност - 1%, което означава, че не смятат положението на държавата за катастрофа.
Оставката на Борисов създаде политическа криза и ще има икономически последици. Какви и колко големи ще са те, зависи най-вече от това кога и какво правителство ще бъде сформирано за подготовка на парламентарните избори и докога ще работи Народното събрание. Формирането на служебен кабинет може да се окаже трудна работа. На последното си заседание като редовен премиер вчера Бойко Борисов обяви завета си: Работете така, че който и да дойде на власт, да завари подредена държава. Изпълним ли е обаче този държавнически апел?
Оставката отпуши част от напрежението и протестите изгубиха гориво. Засега. Но държавата - много или малко, остава на автопилот, което със сигурност не е в полза на никого. Големите партии вече обявиха, че не искат да участват в служебно правителство, което усложнява обстановката.
При това положение цените, които подпалиха протестите, едва ли ще паднат
Не става дума само за обещаното от премиера в оставка понижение от 1 март. Възможно е да се окаже, че няма кой да насочи уж независимата ДКЕВР какви цени на тока и водата да одобри от 1 юли, когато по принцип трябва да се променят тарифите.
Навярно няма да се състоят и промените в духа и състава на комисията, така че тя да стане мощен, обществен, напълно независим регулатор.
Политическата криза създава реална опасност да не бъдат приети навреме и с добро качество 4-те наредби - за цените на тока и за либерализация на енергийните пазари, заради които Брюксел вече даде България на евросъда в Страсбург.
В очертаващото се безвластие ДКЕВР още дълго ще си остане същият слаб орган, който регулира енергетиката и водния сектор "умело" като слон в стъкларски магазин. Не е ясно и докога ДКЕВР ще остане слон без глава - назначената за председателка Юлиана Иванова се оказа не само цигарена търговка нарушителка, но и твърде неподготвена за диригент на сложния енергиен пазар. Освен това тя загуби доверието и е в оставка, а останалите членове на ДКЕВР вече открито се дистанцират от нея.
Същите проблеми възникват и за опорочените конкурси за мултиплексите и преминаването към цифрова ефирна телевизия, заради които България също е заплашена от съд и огромни глоби.
Европейските съвети няма да спрат заради политическите трусове у нас,
но какви министри ще представят позициите на България в тях в следващите месеци, не е ясно, а е важно - например ако става дума за данъчна хармонизация.
Текат месеци, в които България трябва да довърши и представи в Брюксел новите си оперативни програми - за периода 2014-2020 г. Как ще стане това без силно правителство с ясна политическа воля, 4-годишен мандат и дългосрочна визия?
Очертава се и опасна загуба на скорост в момент, в който България има броени месеци да подготви и получи одобрението на Брюксел за новите оперативни програми - от 2014 г. нататък. Междуцарствието е вредно и за изпълнението на сегашните оперативни програми. Твърде възможно е да се забави усвояването на еврофондовете, което ще е голяма загуба за България.
Вероятно министерства, агенции, комисии и общини ще се въздържат от нови обществени поръчки или ще възлагат само на избрани фирми и близки хора. Кметове вече обявиха, че замразяват процедури и плащания заради неясната ситуация. Градоначалникът на Малко Търново сподели, че спира плащания, ремонти и строителства "до изясняване на ситуацията". Появиха се и коренно противоположни мнения. Деница Николова, шеф на администрацията, която управлява оперативната програма "Регионално развитие", побърза да увери, че независимо от случващото се в политическия живот ОПРР ще работи на пълна пара.
Каквото и да последва, в близките месеци
институциите ще работят в извънредна ситуация,
а темата за изборите ще заглуши всички други важни въпроси. При неработещ парламент едно служебно правителство няма как да прокара съществени мерки за облекчаване на бизнеса. А и макар че всички партии в момента говорят за разбиване на монополите, картелите и олигополите, никой няма ясни законодателни мерки по въпроса.
Много съществени закони ще останат неприети. За добро или за зло промените, засягащи обществените поръчки и насърчителните мерки за инвеститорите, ще останат за следващ парламент. Това важи и за започналия, но недовършен основен ремонт на законите за Черноморското крайбрежие и за устройство на територията. Нищо не се свърши срещу фалитите със задна дата, обещанията на ГЕРБ за ниски такси и по-малко бюрокрация за бизнеса също са зачеркнати от политическия дневен ред.
Приватизацията, която едва бе започнала да се раздвижва, без съмнение ще блокира до изборите. А това може да се окаже фатално за летящото към фалит предприятие ВМЗ- Сопот. Надеждите от последните седмици бяха бързо да се опита нова, облекчена приватизационна процедура и да се намери инвеститор, който да изправи на крака Вазовските заводи. При създалото се положение агенцията за приватизация едва ли ще посмее да продава. Процедурата по несъстоятелност на ВМЗ обаче продължава.
Ако Борисов не е премиер, губи привилегията да реже ленти, да прави първи копки и да обира овации по пресен асфалт и ремонтирани детски градини. Но някой друг ще го прави усилено в идните месеци.
Много е важно кой ще изпълнява ролята на финансов министър до изборите и колко ще е предизборното отваряне на хазната.
Всички видове контролни органи ще контролират много предпазливо - ще се снишат, защото не се знае дали няма да настъпят линия, която ще се окаже правилната след изборите.