:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,254
Активни 779
Страници 7,184
За един ден 1,302,066
Бизнес

Безработицата и бремето на разходите застрашават ЕС

Ако в Брюксел скоро не бъде намерено решение на кризата, държавите сами ще започнат да мислят за Европа без ЕС или за много отслабен съюз
Икономическата криза порази третата икономика в ЕС - италианската, а хиляди излизат на улични протести срещу безработицата и мерките за затягане на коланите, наложени от технократското правителство на Марио Монти.
Ако вземете Европа като единна географска величина, то тя притежава най-голямата икономика в света. Ако пожелае, тя може да бъде военен съперник на САЩ. Европа е един от стълбовете на световната система и това, което става в нея, предопределя как ще работи светът. Бих казал, че през 2013 г. ще получим яснота за бъдещето на Европа.

Въпросът e ще съумее ли ЕС да се стабилизира, да спре своето раздробяване и да започне подготовка за по-голяма интеграция и разширяване. Другата възможност е да се засили напрежението вътре в ЕС, институциите още повече да загубят легитимност, а членуващите в съюза държави да засилят стъпките за провеждането на собствена политика - както вътрешна, така и външна.

Изминаха 4 години от началото на кризата през 2008 г. и около 2 години от времето, когато проблемите, породени от 2008 г., предизвикаха дълговата и банковата криза в Европа. Оттогава кризата се промени, превръщайки се от финансова в икономическа. Европа навлезе във фаза на рецесия, а безработицата на континента надхвърли 10 процента. Още по-важното е, че имаше период, в който формираният при създаването на ЕС апарат на управление се оказа неспособен да изработи решения, които да бъдат едновременно широко приемливи и осъществими. Страните в ЕС възприемаха себе си не толкова като членове на единен политически субект,



а като отделни национални държави,



преследващи собствени национални интереси в нещо като игра с нулев резултат, в която успехът на една държава се постигаше за сметка на друга.

Тук има два аспекта. Първият е кои страни трябва да носят финансовото бреме за стабилизирането на еврозоната. По-стабилните във финансово отношение държави искат бремето да бъде поето от по-слабите държави чрез режим на строги икономии и ограничения. А слабите държави искат това бреме да бъде носено от силните държави, които да продължат да им предоставят кредити въпреки нарастващия риск, че средствата няма да бъдат изцяло върнати. Резултатът са непрекъснати опити за компромис, които никога не са били работещи докрай. Вторият аспект е класовият. Трябва ли бремето да бъде носено от средната класа и по-ниските обществени слоеве чрез съкращаване на държавните разходи за тях? Или от елитите чрез увеличаване на данъците и регулирането?

Когато говориш с европейците, които подкрепят схващането, че Европа е в процес на решаване на проблемите си, възниква въпросът: какви проблеми решават те? Проблемите на банките? На безработицата? Или проблемите с неспособността на страните да намерят общи решения? Европейските ръководители работят върху тези проблеми вече години наред, те са сред най-компетентните и умни хора в света. Неспособността им да изработят решения се корени не в липсата на добри идеи или в необходимостта да мислят повече върху проблема. Това се корени в липсата



на политическа договореност кой ще плаща сметката



Напрежението между държавите и между класите пречи да се изработят решения, които да бъдат както одобрявани, така и спазвани.

Ако европейците не приемат такива решения през 2013 г., ще настъпи време на сериозно съмнение дали такива решения изобщо са възможни, а и оттук ще се мисли за Европа без ЕС или с много отслабен Евросъюз. Но ако Европа излезе с план, който има обща подкрепа и движеща сила зад него, ще може да кажем, че тя започва да се измъква от кризата. На свой ред това ще стане най-важното събитие за тази година.

Най-важното е политическото, а не финансовото измерение. Може да се каже, че ЕС е в процес на справяне с банковите проблеми, че може да избегне други спорове по държавния дълг, но цената, която плати, е както рецесията, така и много по-сериозният проблем с безработицата, която е по-висока в сравнение със САЩ, а в някои европейски страни тя е чудовищно по-висока.

Може да разделим ЕС на три категории държави, ако сравняваме безработицата в тях с безработицата в САЩ, където тя е около 7,7 на сто. Има пет държави в ЕС, където безработица е много по-ниска - Австрия, Люксембург, Германия, Нидерландия и Малта. Има седем държави, в които безработицата е примерно на равнището на САЩ - Румъния, Чехия, Белгия, Дания, Финландия, Великобритания и Швеция. А в останалите 15 държави тя е по-висока отколкото в САЩ. В 11 държави равнището на безработица е от 10 до 17% - включително във Франция 10,7%, Италия 11,1%, Ирландия 14,7%, Португалия 16,3%. В две страни безработицата е направо страховита - в Гърция е 25,4%, а в Испания - 26,2 на сто. Това е такова равнище на безработицата, което е близко до нивото в САЩ по време на кулминацията на Великата депресия.

Трябва да се има предвид, че безработицата расте сред младежта. В Италия, Португалия, Испания и Гърция над една трета от младите хора под 25 г. нямат работа. Ще минат доста поколения, преди безработицата в Испания и Гърция да падне до приемливо равнище.

Тя създава поколение младежи без корени, което е пълно с енергия и гняв. Безработицата



е в основата на антидържавните движения



както на левите, така и на десните сили. Онези, които продължително време нямат работа и надежди, просто няма какво да губят и мислят, че могат да постигнат нещо чрез дестабилизиране на обстановката в държавата. Трудно е точно да се определи какво равнище на безработицата поражда подобен род вълнения и безредици, но няма никакви съмнения, че Испания и Гърция вече се намират в тази зона, а и други може да се озоват там.

Интересно е да се отбележи, че ако в Гърция вече се появи силно дяснорадикално движение, испанската политическа система, макар и да изживява определено напрежение между центъра и автономните региони, съхранява относителна устойчивост. Бих казал, че тази стабилност се базира на вярата, че ще бъде намерено някакво решение на проблема с безработицата. Но този проблем няма да бъде решен бързо. Той носи дълбок структурен характер. В САЩ равнището на безработица по време на Великата депресия бе намалено в ограничена степен от Новия курс на президента Франклин Рузвелт. Но за решаването на проблема бе наложително преструктурирането, породено от Втората световна война.

Неравномерното разпределение на бремето по разходите както между държавите членки, така и между различните слоеве, създава заплаха за Евросъюза. И работата не е в това, че държавите теглят в различни посоки, а че се появяват политически движения, особено сред икономически най-потърпевшите слоеве от обществото, които са настроени националистически и не вярват на собствената си върхушка.

Какво друго може да се случи в тези страни, които са подложени на социални катастрофи? Дори катастрофата да бъде смекчена в някаква степен от сивата икономика и емиграция, които ще намалят безработицата, в 14 европейски икономики положението ще варира от болезнено до окаяно.

Евросъюзът толкова се е фокусирал върху финансовата си криза, че за мен не е ясно дали проблемът с безработицата се осъзнава от ръководителите му и чиновниците. Отчасти това се дължи на засилващия се разкол в мирогледа на европейските елити и на онези, чийто живот в Европа става горчив. Отчасти това се дължи и на географския фактор. Държавите с ниска безработица се намират в Северна Европа, която е центърът на Евросъюза. А държавите с катастрофални равнища на безработицата се намират в нейната периферия. Лесно е да се пренебрегнат нещата, които са далеч.

Осмислянето на европейския проблем трябва да излезе извън рамките на финансовата криза и да стигне до социалните й последици. Запазването на стагнацията и на безработицата на сегашните нива не може да продължи още цяла година, без да предизвика създаването на значителна политическа опозиция.

И тази опозиция сама ще сформира правителства или ще принуждава съществуващите правителства да разкъсват тъканта на Европа. Тази тъкан не е достатъчно здрава, за да се противопостави на възникващите предизвикателства. От хората не се иска да гинат заради ЕС по бойните полета, но от тях се изисква да живеят един мизерен и пълен с разочарования живот. По много причини това е по-трудно, отколкото да проявяваш храброст. И понеже главната перспектива на ЕС бе процъфтяването, провалът на благоденствието и разпространението на бедността създават непоносима обстановка. Дълго така не може да продължава.

СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Мъж проси на улицата във Валенсия, Испания - страната, в която официално безработицата е над 25 на сто.
9
2245
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
28 Февруари 2013 19:56
И крайно време е да започнат да мислят за ЕС без ЕК, за ЕС като съюз на отечествата, за митнически съюз с обща валута и нищо повече.
01 Март 2013 07:05
Фридман от една страна хвали европейските ръководители за акъла и напъните им дамислят, от друга ги упреква за неосъзнаване проблема с безработицата.
Ако се абстрахираме от смотаният му стил може и да изровим нещо вярно към края.
01 Март 2013 07:12
и напъните им дамислят


Ако мисленето не ти идва отвътре, няма да дойде

А иначе, европейската бюрокрация и политиката на същите тези "ръководители" са най-голямата напаст, която някога Европа е преживявала.
Следващите бунтове ще са срещу тях. Не визирам само България.

ПП. Честита ви Баба Марта на всички! Живи и здрави!
01 Март 2013 07:23
Това се корени в липсата на политическа договореност кой ще плаща сметката


Тук е заровено кучето. /Бийгъл, изразът е просто метафоричен,нищо повече!/
01 Март 2013 08:28
Толкова ли не може да им влезе в каменните глави, че кризата не е финансова и икономическа, а ресурсна? А иначе ще се мине през хиперинфлация и други ужасии, това е сигурно. Време е за четене на "Черния обелиск". Или пък някой да разкаже спомени за Виденовото време. Друг нерешим проблем са циганите, макар че доста се поизнесоха в Европа. Заради което ще видим Шенген на кукуво лято. Не че ни трябва, де.
Бъдете здрави!
01 Март 2013 11:18
Странно, колко трудно някой разчитат безжалостно верните изводи на Фридман !!! На всеки средно грамотен и мислещ човек, без да бъде икономист или политолог, му е ясно, че европейския Юг и европейските покрайнини,вкл. и ние българите, плащат с мизерия, бедност и унижения жизнения стандарт и икономическия просперитет на Германия и немските сателити !!! Фридман просто констатира очевадното, а то е, че Германия е наложила чрез немския ЕСсср и зомби-валутата "евро" един брутален нео-колониален евро-просяшки социално-икономически модел в на-добрите традиции на Третия райх и третира европейските държави като колониални гау, ограбвани и разрушавани чрез действията на немската колониална администрация в Брюксел, която обслужва единствено и само, немския нео-колониален монополистичен интерес. Фридман ясно посочва очевадното, Германия след като два пъти през ХХ век разруши Европа, сега отново прави същото !!!
01 Март 2013 16:04
Авторът не е споменал България, значи ние сме в златната среда
Чудно е обаче, че не е споменал за необходимостта ЕЦБ да включи печатницата. Или то се подразбира от това:
Неспособността им да изработят решения се корени не в липсата на добри идеи или в необходимостта да мислят повече върху проблема. Това се корени в липсата

на политическа договореност кой ще плаща сметката

Не виждам обаче, каква политика може да се измисли за справяне с кризата и безработицата - ако имаше лесно решение, то щеше да е измислено досега. Което все повече затвърждава убеждението ми, че постмодерният (постиндустриален) капитализъм не може да съществува без обилно банково кредитиране на микро и макро ниво, както беше допреди 5 години. Щедрото банково кредитиране създаде много работни места и спомогна за увеличаване на стандарта на живот (ние също получихме порция от този златен дъжд м/у 2005 и 2008 г.), но банките и корпорациите по общ сигнал прибраха парите преди близо 5 години и ще ги пуснат отново, едва когато са си напазарували достатъчно много активи на атрактивни цени, които след това да продават с неколкократна печалба и срещу отпуснати от самите тях кредити
01 Март 2013 16:05
Европа се прави от юристи и финансисти, които си мислят че най-важното за съюза е единна валута. Историята е показала че трябва един език, една нация (европеец, не французин), и една армия и полиция, еднакви ценности. Учете се от Индонезия, как е обединила 200 млн човека, 700 езика и 17000 острова.
01 Март 2013 16:13
Историята е показала че трябва един език, една нация (европеец, не французин), и една армия и полиция, еднакви ценности. Учете се от Индонезия, как е обединила 200 млн човека, 700 езика и 17000 острова.
Забравяш религията, което е основното спойващо звено в Индонезия. В Европа религията се унищожава умишлено и целенасочено - за първи път от 600 години насам папа подава оставка, явно неслучайно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД