:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,632
Активни 907
Страници 3,562
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

По света имаше революция на розите, на карамфилите. Нашата ще бъде революция на мартениците!

Калин Донков
Цигуларят Милко Ст. ме залови да изпращам дебел плик с мартеници за чужбина и обилно коментира събитието. Повечето месеци от годината той прекарва в Германия, освен това свири в най-различни земи, знае много за живота на българите по света, пишел книга за това. "Като накачат всички мартениците - рече сега, - сякаш започва преброяване на нашенци в чужбина. Едва ли не българите довчера са били невидими и изведнъж излизат на светло. Можеш да трепнеш дори, че сме толкова много по света. Става ти по-близък някой огромен град, в който вчера си бил самотен и изгубен - не си сам, сънародниците ти се обозначават (като че специално за теб), кимат, поздравяват, заговарят те. Не че са на всяка крачка, но един да срещнеш, личи като новоразцъфнал. Виждал съм го навсякъде, където съм бил през март, самият аз слагам мартеница и на концерт, непременно раздавам на този-онзи в оркестъра, побългарявам ги един вид. Веднъж в Амстердам бях закичил една диригентка и на улицата цяла тумба циганки я награбили - приказват й на български, искат някаква услуга, не може да се отърве. Ще помни тая Баба Марта, докато е жива..."



Крачехме из фоайето на Централната поща - навън валеше



Възрастни жени се изреждаха пред кутиите за писма, вдигаха пликовете към очите си, за да проверят за последен път адреса, после ги пускаха в процепа - тържествено някак, ритуално. "Всичките пращат мартеници - уверено отбеляза Милко, - семействата им всъщност са там. Два милиона българи от две и от три поколения - само новата емиграция. Предишните вече не носят мартеници, поне не всичките..."

Моята баба не ми пращаше мартеници, тя ми правеше. Червен и бял конец, други по-тънки техники, майсторка беше. Е, това са истории разпространени, всеки има такава история. В училище правехме мартеници за непознати другарчета, за граничарите. Първият масиран износ на мартеници беше по време на Корейската война - за пионерчетата на Ким Ир Сен. Какви мартеници там, под бомбите, не беше ясно. (За по-сигурно събирахме и дрешки.) Впоследствие този експорт се бе превърнал в традиционен, знам, че изпращаха в Куба, в Чили, в Никарагуа. Странно какво послание са отнесли тези мартеници - различно от вековното, което влагаме тук. Но това е жест чистосърдечен, трудно ще го сбъркаш. А и това пожелание: "Бели и червени!" говори май само на българина. За бузките става дума, който е забравил...

Е, имало е всякакви опити някак да се приспособи това за други цели и дори идеи. Чел съм, че ремсистите преди Девети демонстративно окачвали мартеници само с червени панделки. Мои приятели след Десети се закичваха пък с бяло и... синьо. Млади националисти преди две-три години изработваха и предлагаха на площад "Славейков" комбинация с добавено зелено. Всичко това се оттече и не остави следа в традицията. Не я съсипа тая традиция и неизбежният кич, който я атакува ежегодно. Целият кич на епохата си опита късмета през мартениците и нищо не се прихвана, нищо не измести бялото и червеното - какъв само "проект" са извъртели старите българи, векове държи!

Толкова здраво държи, че с него, с тънкото му червено-бяло шнурче сега опитваме да свържем изтъняващите връзки на разпилените наши родове.



Да предотвратим раздалечаването, да омагьосаме забравата



Защото днес в мартеници доста точно бихме могли да измерим голямото отсъствие на онези, които напуснаха България. Както и на онези, които се родиха в чужбина. За милиони от нас днес бялото и червеното имат и друг смисъл, освен цветовете на здравето, друго печално значение. Това са цветовете на раздялата. Цветът на кръвта - там някъде далече по света. И цветът на тъгата, белият цвят на родителската и на синовната горест, уталожена, завяхнала, но все тъй безутешна. Такава мартеница, ако питате мене, някои от нас трябва да носим през цялата година...



Старите жени във фоайето на Централната поща!



Дъждът не можеше да ги спре, защото трябваше да успеят - пролетният им поздрав да стигне навреме. Извън скайпа, извън телефона. Пожеланията (или заклинанията!), написани от майчина ръка - те вярват, че това има значение. Между тях се говори, че в някои български ресторанти и магазини в чужбина мартеници вече се продават. От една страна хубаво - майките няма да са вечни. А от друга - колко жалко, че тази сладка привилегия си отива, дори в това престават да са незаменими и нужни.

Така стоят нещата с българския експорт на мартеници по света. Най-доброто перо от нашия износ. Със забележителен ръст през последните три-четири години. Забележителен, но не и окончателен. Едно добро количество отгоре ще добавят онези, които ще заминат през март - на реверите си ще ги изнесат. А те ще са хиляди през този март. Има защо...

Довечера, в протеста си, хората по улиците на българските градове ще бъдат с мартеници. Знам за революция на розите, на карамфилите. Нашата ще бъде революция на мартениците. Едно надигане на мъже и жени, чиято основна цел е да се сложи край на всичко, което превърна износа на мартеници в държавен приоритет.

Да оставим мартениците в България - колко трудно се оказва това!



Снимка: Невена Тенева
---------
Снимка: "Сега"
2007-а г. Кюстендилка продава мартеница с името на тогавашния кмет на София Бойко Борисов.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
------
27
7115
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
28 Февруари 2013 19:41
Г-н Донков, живея в Ню Йорк от години и от утре съм с мартеница отново. Правим си мартениците сами вкъщи. От домашна прежда, останала от баба ми, която беше от преселниците от Беломорска Тракия и си отиде на 80 години през 1994. Бог да я прости и да й е видено.
28 Февруари 2013 19:48
И нещо за размисълНатисни тук
28 Февруари 2013 20:28
Ами... Когато всичко е казано, какво да добавиш?
28 Февруари 2013 20:34
Нека да е революция на мартениците, но да е революция, а не пушилка и статуквото да остане. Може дори на въжета в бяло и червено да ги бесят виновниците за 23 години мизерия на народа.
28 Февруари 2013 21:32
Г-н Донков!

"...Тракийски реликти във фолклора Марта (Мартеница)
Първомартенската обредност и завързването на усуканите бяла и червена вълнени нишки ... възхождат към тракийската (палеобалканската) и елинската древност.
Мартеницата е интегрирана с обредния жест на накичване на едно клонче с плодове и тестени изделия.
Той съответства на съхраненотo и до днес в българската традиционна култура ритуално накичване на дряново клонче: суровачка, суровканица.
В античния свят подобен обред е известен...
...тракийските и сицилийските Котитии...
Подобно е и обяснението на Евстатий в неговия коментар към Омировата „Илиада".
Лутаций обръща внимание на белите и червените нишки, навързани по клончето...
Информаторите съобщават и за едноцветни Мартеници, направени само от бяла естествена или само от боядисана в червено вълна.
проф. Ваня Лозанова, специалист по тракология..."
28 Февруари 2013 22:16
По света имаше революция на розите, на карамфилите. Нашата ще бъде революция на мартениците!

-доста глуповато..
китайски мартеници в борба за справедливост, м?
28 Февруари 2013 22:27
Е, такъв моралист и ето на-революция на мартеници. Как така срещу традиция и какво- с мартениците да обяват 1 април?
28 Февруари 2013 22:36
Да оставим мартениците в България - колко трудно се оказва това!

Тъжно и много вярно ...
28 Февруари 2013 23:28
01 Март 2013 00:02
Четох и скърцах със зъби... много тъжна, много истинска, но има и надежда...
Честита Баба Марта на всички Българи! Бели и червени!
01 Март 2013 00:06
Честита Баба Марта на цялото форумно войнство!
Да шета, да разчисти, да сме здрави, бели § червени, да ни донесе радост и успех!
01 Март 2013 00:08
По света имаше революция на розите, на карамфилите. Нашата ще бъде революция на мартениците!
Добра статия.Кара те да се замислиш,да прецениш миналото и оцениш настоящото.Дано нашата революция я бъде.Може да е и на мартениците,че то от 23 години до СЕГА,беше на магарешкия бодил.
01 Март 2013 00:25
след таково заглавие даже не ми се чете.
розовата революция в Грузия беше платена от ЦРУ за смяната на един диктатор с друг диктатор, доведе до война и разрушения. благодаря, но не - стига ни толкова!
01 Март 2013 06:52
Калин Донков
01 Март 2013 07:20
Непоправим романтик е г-н Донков и такъв го харесваме неизмерно.
01 Март 2013 08:28
Много хубаво написано.
Наистина българите в чужбина се броят напролет.
Но с изненада някои от тях установяват, че често румънци и индийци също имат червено бели връвчици на китката.
И усещането за споделена празничност с непознати хора в делничността на чуждата среда е страхотно.
01 Март 2013 09:23
...Някак си...,преди,... правих всякакви мартеници... от коприна...Пробвах всички цветове...( защото правенето е детска технология?)... Само черното и бялото е по изчистено. Видях веднъж как, Бойко Роа, обви с мартени ширити и пискюли едно изхнало дърво. То цъфна и се раззелени... Отсякъхъ ГО...
01 Март 2013 10:55
че често румънци и индийци също имат червено бели връвчици на китката.

за индийците наистина не знам, но румънците, с тяхната "дълга" история, е напълно нормално да носят мартеници от времето, когато не са били държава и са оформяли северните зони на България, както и по време на турското робство, пак основно заради българското влияние.
01 Март 2013 12:00
Е, Калине, и този път успя да ми пуснеш сълзица...
01 Март 2013 12:59
Мартеници се носят също в Молдова и Бесарабия. Изобщо където има преки наследници на българите. В Македония обаче са премахнати през 50-те години. Там само по-възрастните хора ги помнят.
01 Март 2013 14:36
Промяната на душата е душата на всяка промяна (Емерсон).
01 Март 2013 16:25
Така стоят нещата с българския експорт на мартеници по света. Най-доброто перо от нашия износ. Със забележителен ръст през последните три-четири години. Забележителен, но не и окончателен. Едно добро количество отгоре ще добавят онези, които ще заминат през март - на реверите си ще ги изнесат. А те ще са хиляди през този март. Има защо..


Точно това се случи днес и в нашия дом. Тъжно ...
01 Март 2013 16:59
За автора - !

За Dodger - за ей това: "Може дори на въжета в бяло и червено да ги бесят виновниците за 23 години мизерия на народа" - чудесна идея !

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ !
01 Март 2013 22:37
Честита Баба Марта на всички българи! за статията

Около 50 български неделни училища ще празнуват тази събота и неделя и ще правят мартеници в цяла Испания. Да са ни живи и здрави!
02 Март 2013 07:16
В школото в Ню Йорк си имахме Бабомартенска работилница:


(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)

(снимка: натиснете тук)
02 Март 2013 08:33
Напротив революция на мартениците е на българите по света, а у нас си е доматена революция. Само да не я омажем, като лютеницата ни. Защото хубава лютеница се прави от чушки, а сегашната е от домати и по- точно от нишесте и оцветител.
В очакване на чудото
06 Март 2013 19:12
РЕВОЛЮЦИОНЕР

(Надежда)

Изгубих гласа си, почти пробих гърлото си от викане - виках:
РЕВОЛЮЦИЯ!! РЕВОЛЮЦИЯТА Е ВЕЛИКА! ВЕЛИКА Е!!
Възхвалявах я по площадите, участвах в протести и митинги,
пишех лозунги, посещавах и стихове..
Имаше нещо тайнстевнно в нея и аз исках тайната да разкрия.
Наблюдавах я понякога оттстрани, криех се, тичах след нея, следях я
прикривах се, надничх иззад ъглите и я оглеждах
и виждах как полусъблечена, обвита в знамена, покрай стената
зад която се криех преминава и поглежда:
повдигаше игриво изрисуваните си като гилотини вежди
и някак си надмено, безсрамно, но елегантно и красиво ми намига.

Бях млад тогавa и много скоро започнах да мисля, че ТЯ ми дава знак,
че може би отново е решила да обиколи земята
но този път не с друг, а с мен. Може би идваше времето, когато нещо
трябваше да се променя. Бях ли този път аз избраника,
Месията, Водача? Нима ТЯ ме очаква?

И тръгнах след нея, с изгрева, от Изток
натам, където мислех , че всчки ме чакат, чакат промяна,
- на Запад, на запад, където в червеникавата мекота на полумрака
проблясваха лъчи и аз дочувах омайна музика, прекрасни песни.
Вървях уверено и разбирах, беше ясно - Тя е решила , че аз ако бъда
с нея ще и бъде много по лесно и ще успеем -
побеснях от възторг, оглеждах се в огледалата,
ръкоплясках си сам - надут, арогантен, високомерен,
и така стигнах до там от където всъщност би трябвало да започнем
Но сиянието което виждах и следвах не беше от блясъка на чисти души-
проблясваха парите , и прекрасните ритми които дочувах,
бяха всъщност едно непрескъснато преживяне и премляскване


Но надеждата остава, скрита зад начупените ни зъби.

Може бе по-умен съм сега, и търпеливо чакам

Тя отново ще се появи зад някой ъгъл...

Хората едва ли биха оцелели ако не вярват
че нещо в тях или в светът, може да се промени.

Из книгата МЕСИЯ (Денис Денев)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД