:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,034
Активни 779
Страници 6,964
За един ден 1,302,066
Анали

Дали Осмото велико народно събрание не трябва да е и последно?

В тези динамични времена е твърде разточително да има многомесечни препирни, трошене на милиони левове, политически циркове, сложни и дори невъзможни процедури, за да се пипне или не действащата конституция или да се напише изцяло нов основен закон
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
20-годишнината на Седмото Велико народно събрание бе отбелязана през лятото на 2010 г. Нора Ананиева разглежда изложба по този повод.
Ако има нещо сравнително конкретно, което може да бъде извлечено и откроено от исканията на всенародния протест, то е за Великото народно събрание (ВНС). Нещо повече. Правят се внушения, че освен да направи нова конституция, то едва ли не може дори да оправи финансовото положение на гражданите, да намали високите битови сметки, лошото здравеопазване, политическата корупция и какво ли още не.

Всъщност същото се случваше и през 1990 г., когато точно на Седмото Велико народно събрание бяха възложени всичките надежди на хората - не само да напише конституция, но и да им оправи живота. Тогава се искаше многопартийна система, даването на властта на много партии, на политиците.

Сегашният зов за свикване на Осмото ВНС е точно в обратната посока - да няма политически партии или поне да бъде ограничено влиянието и дейността им, властта да отиде още по-близо до народа.

През 1990-91 г. тогавашният велик парламент роди единствено големи скандали, взаимни тежки обвинения, вадеха са досиета, имаше гладни стачки, палаткови лагери. Приетата тогава конституция сега се нарича недемократична, вредна, лоша. Каква е гаранцията, че ново ВНС ще направи по-добър нов основен закон?

Всъщност още в началото трябва да се отбележи, че



велик парламент означава избирането не на 240 "омразни" депутати, а на 400



ВНС ще трябва да действа поне година, че и две, докато се стигне до съгласие за нова конституция. За нов основен закон ще трябват поне две трети от тези 400, като при тази очертаваща се твърде шарена компания не е ясно как ще се постигне.

Какво може великият парламент по сега действащата конституция? Първо, трябва да се каже, че той може да бъде свикан единствено от поне две трети от общия брой на народните представители от обикновен парламент - т.е. от поне 160 настоящи депутати. После в тримесечен срок от това решение президентът насрочва избори за свикване на ВНС.

Великото народно събрание може:

- да приема нова конституция;

- да решава въпроса за изменение територията на България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;

- решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;

- да променя главата от сегашната конституция, която говори за това как се правят промени в нея и какъв е статутът на самото ВНС.

Негово правомощие са и промени в текстовете, които предвиждат непосредствено действие на конституцията, за неотменимостта на основните права на гражданите и за ограничаването им в определени случаи - като например при война.

Предложенията за промени в конституцията в горните хипотези се правят от поне 120 депутати или от президента.

На практика това означава, че ВНС е нужно само ако се приема изцяло нов основен закон, ако се променя формата на устройство - примерно от парламентарна република на президентска, или пък на монархия, или пък да пипа държавното управление - например съдебната власт и изпълнителната да се слеят.



За всичко останало е достатъчен и обикновен парламент



Според чл.162 от сега действащата конституция ВНС решава само тези въпроси по конституцията, за които е избрано. Например да напише нова конституция. Изрично е посочено, че само "в неотложни случаи" ВНС може да изпълнява функциите и на обикновен парламент.

Правомощията на Великото народно събрание се прекратяват, след като то се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано. В този случай президентът насрочва избори по реда, определен със закон. И се избира пак обикновен парламент.

Всъщност идеята за свикването на ВНС се развива с упорито постоянство през последните поне 15 години. С различни намерения и аргументи. Дори в един момент, при това напълно сериозно се искаше, за да стане България отново монархия.

Имаше идея за свикването на ВНС, преди България да стане член на Европейския съюз, за да се решат въпросите за ограничаването на суверенитета и за даването на възможност например за продаване на българска земя на чужденци. Но дори това успя да свърши обикновен парламент.

За ВНС се говореше и се говори и заради промени в частта за съдебната власт. Макар че обикновено Народно събрание направи няколко изменения в тази посока - заради едно решение на Конституционния съд под номер 3 от 2003 г., се прие, че не може да има кардинални промени в съдебната система. По искане на тогавашния главен прокурор Никола Филчев тогавашният състав на КС изтълкува така основния закон, че да се мисли как единствено ВНС може да пипа дори структурата на магистратурата. Конституционните съдии записаха, че "формата на държавно управление по смисъла на чл. 158, т. 3 от конституцията



следва да се тълкува разширително" и



че това понятие "се определя не само от характера на държавата като парламентарна или президентска република или монархия". А именно промените в държавното управление са в правомощията на ВНС. Така се внушаваше, че обикновен парламент не може да променя нищо, свързано със структурите на институциите, с възложените им дейности и правомощия. Че съдиите ще смятат за противоконституционна всяка подобна поправка в конституцията и в отделни други закони.

На практика обаче това изобщо не е точно така. Поне по няколко причини. Първата е, че въпросното решение беше посветено единствено на съдебната власт и на нейната структура. Освен това онова решение на тогавашния КС изобщо не обвързва примерно сегашния или следващите състави на КС. Просто те имат и правото, и възможността да приемат дори точно противоположното становище. Така че няма никакъв проблем и обикновен парламент да прави много и различни промени и в сегашната конституция.



Единственото, което не може да направи, е да напише нова конституция



Аргументите за ВНС се трупат наистина от много години насам. И със сигурност до свикването му рано или късно ще се стигне. Въпросът вече е с какви аргументи и най-вече с какви задачи.

Преди години имаше създаден един Граждански конвент за промени в конституцията. В инициативния му комитет бяха български представители в Европейския конвент, който трябваше да пише европейската конституция, известни юристи, политолози и историци. Те бяха едни от първите, които обсъдиха тезата, че свикването на велик парламент е наложително, защото



самото ВНС следва да се премахне от българската конституция



Застъпниците на идеята смятаха, че измененията в основния закон трябва да могат да се правят по-гъвкаво и затова няма изобщо нужда от ВНС. И че когато бе приета конституцията през 1991 г., и страховете на хората, и разбирането за национален суверенитет бяха други. Смяташе се, че е достатъчно да се предвиди обикновен парламент да прави измененията, като се определят различни мнозинства за определени текстове.

Бе предложено закриването на ВНС да бъде съпътствано със създаването на втора камара на обикновения парламент. Доводите са, че единственото място, в което има велик парламент, е Монголия, а двукамарни парламенти има на много места в Европа и по света.

Но че може би наистина е крайно време да се свика ВНС, за да се спре тази практика, си заслужава вниманието. Защото в тези динамични времена, когато правителства падат за секунди, а пък войни се обявяват още по-бързо, е повече от абсурдно и твърде разточително да има многомесечни препирни, трошене на милиони левове, политически циркове, сложни и дори невъзможни процедури, за да се пипне или не действащата конституция или пък да се напише изцяло нов основен закон. Затова дали не трябва наистина да има Осмо ВНС, за да се премахне изобщо института на велик парламент?



--------



ЗА КАРЕ



България е имала 7 пъти Велико народно събрание



Като институт то е създадено с Търновската конституция. Първоначално е било предвидено да се свиква от българския монарх, регентство или правителството.

Първото ВНС заседава само 1 ден, непосредствено след приключване на работата на Учредителното събрание. То избира на 17 април 1879 г. княз Александър Батенберг за монарх.

Второто ВНС също трае само 1 ден. Свикано е по настояването на Батенберг на 1 юли 1879 г., заседава в Свищов и гласува исканите от княза пълномощия.

Третото ВНС е през 1886 г. и се занимава с абдикацията на Александър Батенберг. Избира нов княз - Валдемар, но той се отказва. Депутатите излъчват делегация, която да търси нов монарх. През 1887 г. това ВНС се събира отново, делегацията предлага Фердинанд за княз, който е и избран.

Четвърто ВНС се свиква през 1893 г. и променя част от текстовете на Търновската конституция, свързани с монарха.

Петото ВНС през 1911 г. променя текстове от конституцията, свързани с обявяването на независимостта през 1908 г. Една от поправките е, че българският княз става цар.

Шестото ВНС действа от 1946 до 1949 г. То приема т. нар. Димитровска конституция, но работи и като обикновен парламент, който е приел 289 законодателни решения.

Седмото ВНС е свикано през 1990 г. и приема сегашната конституция, подписана през юли 1991 г. То също действа и като обикновен парламент - приема закони, изменения и допълнения на закони.



Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
2010 г. Честване на 20-годишнината на конституцията, която сега горят по улиците
35
3536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
28 Февруари 2013 20:08
Мдаа. станишката, костовчето и всекакви други плямпала все туй повтарят. Не трябва да има нова конституция, не трябва да има ново ВНС. Рахат си бъдете, ние ще се промениме. Не се къхарете, съдебната система дето обслужва мафията и олигарсите ще се реформира, от самосебе си ... Еее, вече и "независимата журналистика" се влива в правилните партийни постановления на системата, която разпродаде държавата и докара хора до просешка тояга... Продължавайте да бъдете благоразумни, плащайте си измислените сметки, такси и данъци, щото те не зависят от идиотската конституция и антинародните закони, поради които се изселиха почти 2 милиона българи, засега...
28 Февруари 2013 20:35
Към щурчо

28 Февруари 2013 20:44
ми той и авторът на настоящата дописка, и той за ненужността на ВНС пее. всъщност присъединяването към ЕС е незаконно, защото променя политическата система на страната. това по Конституция е в правомощията само и единствено на ВНС. затварянето на блоковете в Козлодуй кой го реши - София или Брюксел?
28 Февруари 2013 22:14
е повече от абсурдно и твърде разточително да има многомесечни препирни, трошене на милиони левове, политически циркове, сложни и дори невъзможни процедури, за да се пипне или не действащата конституция или пък да се напише изцяло нов основен закон.

Въобще не е абсурдно, а си е напълно редно и умишлено заложено за да се гарантира стабилността на държавното устройство. И се видя, че това е било много правилно с оглед точно на динамиката и нестабилността на политическата конюнктура. Малко ли ни са ежедневните лобистки промени в закони и подзаконови актове ?
-
Дори и днес тези, които напъват за ВНС не казват какви точно промени или нова конституция с какви точно текстове искат. Вероятно защото все по трудно манипулиращата политическата система олигархия търси нови инструменти за закрепването си.
-
Подходът трябва да бъде обратният - предлагат се конкретни текстове за промени или за изцяло нова конституция и тогава започва да се говори за ВНС, което да го направи. Може преди свикването на ВНС проекта да мине през референдум и тогава избрано ВНС може да приключи и за една седмица.
-
Ама за казваш "искам ВНС", ама да не казваш точно заради какви текстове, значи затаяваш нещо и готвиш нещо непочтено. Същото и да искаш само премахването на ВНС, т.е. да искаш гражданите да се разпишат върху празен лист и да ти вЕрват каквото си искаш да напишеш.
28 Февруари 2013 22:18
/:/ "...затварянето на блоковете в Козлодуй кой го реши - София или Брюксел?
.............................................................................
Веднага изреждам:
1. Командира и Хубавото Наде- символично!
2. "Царя", "Султана", "Снахата", "Гоце" и сие- НЕсимволично, реално, с подпис и решение!
28 Февруари 2013 22:28
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 153. Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото Народно събрание.

Чл. 154. (1) Правото на инициатива за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители и на президента.

(2) Предложението се разглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.

Чл. 155. (1) Народното събрание приема закон за изменение или допълнение на Конституцията с мнозинство три четвърти от всички народни представители на три гласувания в различни дни.

(2) Ако предложението получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предложението се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.

...
Чл. 160. (1) Народното събрание решава да се произведат избори за Велико Народно събрание с мнозинство две трети от общия брой на народните представители
28 Февруари 2013 22:30
Защо да е последно? Нещо се губи в нишката на размисъла. А какво примерно пречи да се направи перманентно Велико с подмяна на 2/3 участници на всеки месец?
28 Февруари 2013 22:41
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 158. Великото Народно събрание:

1. приема нова Конституция;

2. решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;

3. решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;

4. решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията;

5. решава въпросите за изменение и допълнение на глава девета от Конституцията
...
Чл. 5. ...

(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.
...
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
...
Чл. 57. (1) Основните права на гражданите са неотменими.
...
(3) При обявяване на война, на военно или друго извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите с изключение на правата, предвидени в чл. 28 , 29 , 31, ал. 1, 2 и 3 , чл. 32, ал. 1 и чл. 37 .
...............................................
Е, хайде някой от тези, които искат сега свикване на ВНС , което да съчини и приеме НОВА Конституция, да сподели и каже: какво и защо от това, което желаят да го има в новата Конституция, НЕ може да бъде вкарано в сегашната , със съответно решение на сегашното или на следващо обикновено Народно събрание?!
ЧАКАМ и цял тръпна от любопитство!
28 Февруари 2013 22:50
Нова Конституция може да се състави и в паралел с работата на Парламента, който ще изберем на 12 май. Достатъчно е това да стане с участието на непартийни експерти и задължителен дебат в Обществото по всички дискусионни въпроси. Стане ли готова, привикват се 400 велики депутати, те премахват двусмислията, Обществото прави нова проверка за Духа и съответствията, накрая ВНС приема "матриала" и заминава в Историята. Сетне, избори за Двукамарен Парламент от /80/40/ депутата с 40/10 Гражданска квота в двете камари, силна експертиза и Отговорно управляващ Президент. Патриарха ни пожелава "Дедо Боже да пази България!" и тъй...
28 Февруари 2013 22:56
Нужна е промяна на формата на държавно управление.., защото парламентарното, както все повече хора разбират, така поставено в член 1-ви, не е демократично управление. Става въпрос за отрицание на принципа за разделение на властите, чието ефективно прилагане е необходимо на българските граждани и Народа като цяло да поемат управлението на собствената си държава. В демокрацията не е приемливо Суверенът да бъде обект на управление от страна неговите представители (и представителите на представителите, в т.нар. Министерски съвет), вместо да е обратното. Затова моля и да използвате коректна терминология, защото когато пишете „Народно събрание“, например, всъщност визирате хората на площада, извън сградата на Парламента, а не политическите представители в нея
28 Февруари 2013 23:01
Нова Конституция може да се състави и в паралел с работата на Парламента, който ще изберем на 12 май. Достатъчно е това да стане с участието на непартийни експерти и задължителен дебат в Обществото по всички дискусионни въпроси. Стане ли готова, привикват се 400 ...

Да и за целта е необходимо да отворят един електронен форум към сайта на Парламента. Без анонимни участници, чрез предварителна регистрация с лична карта, или електронен подпис, задължително профил със снимка, както и да се приеме съответната кратка нормативна база във връзка с отговорността, в т.ч. наказателна при подмяна на самоличност
28 Февруари 2013 23:21
Като чета коментарите се убеждавам, че сме селско феодално общество и едно феодално устройство би ни паснало точно.

Видно новото време не присъства дори, като мисловен конструкт, да не говорим за осъзнаване на необходимостта му.

Що й трябваше на Русия да създава българска нация и държава, като видно и 135 години след това не сме дорасли за държавност, да не говорим за буржоазно* (гражданско) и политическо** (държавно, гражданско) ниво.

*(бург=град)
**(полис, политис, полития = град, гражданин, държава)
28 Февруари 2013 23:30
Пара, веднага ти посочвам един от многото безмислени и нищо незначещи текстове в сегашната конституция, в полза на Мафията:

Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.

А сега, ако можеш обясни това нещо как и кога се е случвало? По какъв начин е гарантирано от самата конституция? Кога е прилагано? Персонално срещу кои длъжностни лица? Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?

28 Февруари 2013 23:41
Чистатата и свята република.Гладни плебеи по върховете на властта!
28 Февруари 2013 23:45
ЩУРЧО,
/:/ "Пара, веднага ти посочвам един от многото безмислени и нищо незначещи текстове в сегашната конституция, в полза на Мафията:
Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.
А сега, ако можеш обясни това нещо как и кога се е случвало? По какъв начин е гарантирано от самата конституция? Кога е прилагано? Персонално срещу кои длъжностни лица?
.............................................................................
Веднага те насочвам към Обяснението!
То се нарича ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 30 ОТ 11.04.2006 Г., В СИЛА ОТ 12.07.2006 Г- Натисни тук


Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 98 от 2012 г.) Исковете по ал. 1 се разглеждат по реда, установен в Административнопроцесуалния кодекс, като местната подсъдност се определя по чл. 7, ал. 1.


28 Февруари 2013 23:54
Абе Пара, конституцията е от 1991г., ти ми показваш закон от 2006г.!?
И дума не обелваш за ефект и резултат от въпросния конституционен текст.
28 Февруари 2013 23:57
ЩУРЧО,
Става въпрос за ВРЕДИ, причинени на граждани, от органи и длъжностни лица в държавната или общинската власт(администрация)! В такива случаи Държавата или Общината дължи Обезщетение на потърпевшите- което е правилното! А Държавата трябва да си иска обратно изплатеното на граждани Обезщетение, от виновните длъжностни лица(цялото или част от излатеното на граждани Обезщетение)!
Отделно е административната или наказателната отговорност за тях, ако е доказана Вина у виновни длъжностни лица!
01 Март 2013 00:04
Пак си повтарям въпроса:
Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?
01 Март 2013 00:05
ЩУРЧО,
Този закон(за отговорността на Държавата за щети, причинени на граждани от длъжностни лица) е още отпреди Демокрацията!
След идването на Демокрацията законът бе само "демократично сресан и гримиран"!
А постановеното в чл. 7 от сегашната "демократична" Конституция от 1991 г. го имаше и в тази преди нея!
П.П. Не съм си записвал и НЕ съм водил статистика- затова и НЕ мога да ти кажа!- колко длъжностни лица има(има ли!) са осъдени за щети, изплатени от държавата на граждани като Обезщетение за нанесени им вреди!
01 Март 2013 00:11
Ами всеки да си прави изводите.
01 Март 2013 00:17
ЩУРЧО,
/:/ "Пак си повтарям въпроса:
Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?
............................................................................
Защото Гражданите, с данъците си, пълнят бюджета на Държавата!
А за Гражданинът, на когото е причинена Вреда, е по-добре да може да съди за Обезщетение Държавата, а не конкретен нейн служител! Нали за тебе ще е по-добре да съдиш за изгубения ти багаж авиокомпанията, а НЕ неизвестния ти товарач на багаж или крадец!
Друг е въпросът, че Държавата има право да съди и получи обратно изплатеното(цялото или част)- от длъжностното лице, виновно станало причина Държавата да плаща Обезщетението, изплатеното от нея на гражданин!
01 Март 2013 00:46
Пара
Както и друг път съм казвал, Държавата отговаря за действията на служителите си, защото тя ги е назначила да упражняват определени правомощия. Ако лошо е избирала - нека плаща и да се научи да подбира най-добрите - онези които няма да я излагат, поради невежеството си.
01 Март 2013 07:24
Прав е щуреца.
Конституцията е нефелна.
Комунистите на времето специално я оплетоха така за да присвоят безнаказано активите на страната.
Главният инструмент бе уж независимата съдебна власт.
По конституция тя е независима и какито и безобразия да върши - никой не може да и търси сметка.
В същото време всеки отделен магистрат лесно става зависим от неизбрани от никого и даже криминални структури.
От там тръгват бедите. Няма ред, върховенство на закона и усещане за справедливост в устройството на обществото и държавата.
Разпространено е мнението - Другите държави си имат мафии, а българската мафия си има държава.
Така е защото конституцията го позволява.
01 Март 2013 07:42
Партиите свенливо мълчат по поставените от гражданите въпроси за Конституцията и ВНС,. Президентът също. Той обаче може да предложи, (на основание чл. 10 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление) на настоящото Народно събрание или на следващото, насрочване и провеждане на национален референдум със следните (примерни) въпроси:
1.Искат ли българските граждани да бъдат направени изменения и допълнения в Конституцията, вкл. и такива, за които само Велико Народно събрание може да взема решение?
2.Считат ли те за необходимо да бъдат направени изменения в Конституцията, чрез които да се създаде възможност за гражданско представителство и участие, чрез определена гражданска квота в състава на Народното събрание, чрез предложения от представителни граждански организации, регистрирани по изискуемия от закона ред?
3.Съгласни ли са да се премахне от Конституцията фигурата на Велико народно събрание?
Забележка: законът допуск формулиране на няколко въпроса за референдум.
01 Март 2013 09:26
ВНС наистина е анахронизъм, който трябва да отиде в историята - самият факт, че в Европа го няма никъде другаде освен в България. Имал е значение за първите години след Освобождението, като за доказателство може да се посочи факта, че първите 5 ВНС са свикани в първите 30-40 години след Освобождението. За мен е по-скоро странно как е оцеляло като институция, тъй като е предвидено от Търновската конституция, която отдавна е отменена. Как се правят "големи" промени в държавното устройство? Много просто - най-вече с референдум или с по-голямо мнозинство в обикновено НС. Примерно 90% от сегашните народни представители. Те са около 225, което не е толкова по-различно от 270 или там някъде, колкото са необходими във ВНС. Другата форма е референдум. За мен е доста необяснимо защо трябва да има едновременно и ВНС, и закон за референдумите.....
01 Март 2013 10:03
Дали да има или да няма ВНС не е интересно. Все пак това което би направило ВНС може да го направи и Просто НС (освен връщане към монархия). По-интересно е защо толкова хора се поведоха по акъла на Яне. Ама това е въпрос от психопатологията а не от правото.
01 Март 2013 10:18
Няма нужда от ВНС. Новата конституция трябва да се изработи с максимален консенсус и след това да се приеме или отхвърли на референдум. Спомням си онова прочуто ВНС от 1990 година. Пълен цирк. А конституцията, която изработи се оказа пълен брак. Беше направена така, че да обслужи олигархията и продължава да го прави.
01 Март 2013 10:28
Ако има велико народно събрание, то трябва да се свика само за да отмени всички текстове касаещи велико народно събрание в конституцията и така наистина да е последно. После който иска промени или нова конституция- в обикновено народно събрание (нарочно пиша само с малки букви-от неуважение)
01 Март 2013 12:01
Велико събрание трябва да може да се свиква и от граждански организации , така както става за референдумите.Това да ги чакаш тия толупи да се навият сами да хвърлят кокала е умряла работа. мандатност на народните представители. Някои ги гледам депутати още от 90та година. Тия от БСП и ДПС са класически пример. После не можело да се оправдаваш с лошото наследство. Ами 20 и кусур години сте едни и същи там. Как няма да се откъснат от народа и да не се създават престъпни схеми. Мандат , два и айде на тръстиката да опознаваш живота без мака и грим.
01 Март 2013 12:31
Праграфе,
Твой почитател съм и чета с интерес мненията и оценките ти, но в случая ти ни предлагаш един схоластично-формалистичен юристпрудентски подход към въпроса, нещо което не работи тук и сега. Всъщност тази конституция вече се е изчерпала като основен закон психологически и емоционално и в съзнанието на българите е конституцията на разграбването на страната и гражданите и, конституция на мутроолигархичния политико-икономически криминален произвол, конституция на бедността, мизерията и униженията. Дори само заради това тя трябва да отиде на бунището на историята ни !!!
Всъщност най-разумното и смислено предложение направи "tatyana1"
Близо половината, или 45% от пълнолетното население на страната изразяват готовност да се включат в протести в следващите дни, показва експресно проучване на "Галъп". Ето това е отговора на твоите въпроси "за" или"против" нова Конституция....
01 Март 2013 15:12
Александър Александров - неграмотна работа. Ако се променяла формата на държавно устройство от парламентарна държава към президентска. Това е формата на държавно управление, а не на държавно устройство. Формата на държавно устройство може да бъде унитарна държава, каквато е сега, федерация и пр. Да пишеш, без да четеш, много тъпичко се получава.
01 Март 2013 15:18
статията е още един опит за внушение, че от сегашното състояние по-добро няма. сигурно авторът й е с добре захранена банкова сметка. или куфарче.
01 Март 2013 15:30
Всъщност тази конституция вече се е изчерпала като основен закон психологически и емоционално и в съзнанието на българите е конституцията на разграбването на страната и гражданите и, конституция на мутроолигархичния политико-икономически криминален произвол, конституция на бедността, мизерията и униженията. Дори само заради това тя трябва да отиде на бунището на историята ни !!!


Що така се е изчерпала като още не са я чели(Вие също)? Ми то по тази логика да вземем да сменим имената на месеците, щото "вече са се изчерпали като имена психологически и емоционално и в съзнанието на българите са месеците на разграбването на страната и гражданите и, месеците на мутроолигархичния политико-икономически криминален произвол, месеците на бедността, мизерията и униженията. Дори само заради това те трябва да отидат на бунището на календара ни !!!"

Което ме подсеща че не е лошо да сменим и календара по горните причини, както и метричната система.
01 Март 2013 15:35
Главният инструмент бе уж независимата съдебна власт.
По конституция тя е независима и какито и безобразия да върши - никой не може да и търси сметка.


Ъхъ, за което е виновен Монтескьо и 99% от нормалните страни които му уйдисват на акъла и си държат съдебната власт независима.
01 Март 2013 16:29
ДЪН,
НЕсериозно е да се прави предложение от типа "Искаме ВНС, защото искаме нова Конституция!"
Сериозното и отговорното е да се направи предложение от типа "НЕ харесваме чл., чл, чл. ...(посочва се конкретните членове)! И понеже тези членове НЕ могат да бъдат изменени или отменени от обикновмено НС, искаме ВНС!"
Това е така, защото самата Конституция ПОЗВОЛЯВА, със съвсем малко изключения(виж препратките към Конституцията, които съм дал), и обикновено НС да изменя или отменя членове в Конституцията! И в такъв случай кому е нужно нови Избори(за ВНС), нова предизборна Истерия, разходи за Избори, работа и издръжка на ВНС и прочие, ако измененията или отмените могат да бъдат направени и от действащо обикновено НС?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД