:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,557
Активни 580
Страници 6,487
За един ден 1,302,066
Интервю

Промените в Закона за енергетиката създават възможност за анархия

Да очакваме, че ще дойде друга западна компания на мястото на ЧЕЗ, е химера, казва енергийният експерт Иванка Диловска
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иванка Диловска
ВИЗИТКА: Иванка Диловска е председател на Управителния съвет на Института по енергиен мениджмънт. Има дългогодишен опит в енергетиката и е активен участник във всички промени в енергийния сектор от 1990 г. насам. Като заместник-министър и директор в енергийното министерство е отговаряла за разработване и изпълнение на стратегии и политики, включително за преструктурирането и пазарното развитие на сектора.



- Г-жо Диловска, доколко реално би било намалението на тока в началото на март и за чия сметка ще стане това?

- Намаляването на цените на тока в момента стана възможно с промените в Закона за енергетиката, които дават право на ДКЕВР да променя цени, когато реши, където реши, без да има задължението да мотивира своите решения. По същество това предпоставя анархия. Така че може да се очаква решение на Комисията за понижение на цените още днес, но все още не е ясно откъде точно ще дойде то. Ако намалението не може да бъде отложено във времето, по-добрият вариант според мен би било това да стане по искане на министъра на икономиката на база на Закона за енергетиката, който му позволява да налага задължения на енергийните предприятия. Това би било по-доброто и по-чистото решение в днешната ситуация, отколкото ако горещият картоф се прехвърли към ДКЕВР, тъй като това ще унищожи и малкото останали остатъци от някакво усещане за авторитет и независимост на комисията. Фактът, че в момента комисията ще търси начини за намаляване на цените, без да има обективна промяна на компонентите на ценообразуването, означава, че тя влиза в ситуация, при която отговаря на социален натиск.

- На политически също...

- Да, на социален и на политически натиск, тъй като това се очаква от нея. След подобно решение всякакви илюзии за независимост на регулатора ще изчезнат напълно. Очаква се намалението на цените да се търси чрез намаляване на загубите на ЕРП-тата и/или чрез поевтиняване на микса. И двата начина биха довели до сериозни последици. За да бъде поевтинена производствената цена, трябва да се променят т.нар. квоти за регулиран пазар, т.е. задълженията на по-евтините производители за снабдяване с енергия на регулирания пазар да се увеличат.

Едва ли "евтините" производители - "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" - биха се зарадвали от едно такова решение. И двете централи не са доволни от параметрите на регулираните цени, които им определя ДКЕВР, и всъщност те подобряват финансовото си състояние чрез продажба на останалите количества над квотата на свободния пазар и на по-високи цени. Сега този лост ще им бъде отнет.

По-тревожна последица от това решение би бил фактът, че България ще наруши директивата за вътрешния пазар за електроенергия, която казва, че регулираните цени се допускат като преходна мярка в процеса на либерализация, за ограничено време и за ограничена група потребители, при положение че са разумни, справедливи и съотносими с цените на пазара. Поради което ДКЕВР трябва да действа съгласно механизми и критерии, чрез които да докаже следното - първо, че всички производители имат едни и същи права за излизане на свободния пазар, т.е. няма неравнопоставеност между тях. И, второ, че има съотносимост на цените, които биха се получили на регулирания и на свободния пазар чрез едно еквивалентно миксиране на двата сегмента. Европа и България вървят по посока на пълно освобождаване на пазара, което означава и премахване на регулираните цени в срок до 2015. Подобно решение е движение в обратна посока, защото се увеличава диспропорцията между регулиран и свободен сегмент на пазара.

Не е работещо решение и ако технологичните разходи на електроразпределителните дружества бъдат намалени и от одобрените в момента 15% станат 10%, както се говори. Фактическите разходи на компаниите за покупката на енергия са над тези 10%. Тоест, ако това решение се приеме, тогава те ще бъдат принудени да орежат своите приходи, предназначени за заплати, отстраняване на аварии, поддръжка на мрежа и др., за да купуват енергия. И това ще се случи още от 1 март. Защото дружествата нито могат да отложат този разход във времето, нито да намалят неговата цена, фиксирана от ДКЕВР. При това положение не би трябвало да бъдем изненадани, ако качеството на снабдяване се влоши, а прекъсванията на тока зачестят и се удължат като време.

- Изглежда, че по-скоро се създава хаос, отколкото да се търси реално решаване на проблемите...

- Това, което се прави сега, може да изглежда на пръв поглед правилно. Когато обаче то бъде откъснато от контекста на взаимносвързани решения, дългосрочни последици и системни процеси в енергетиката, вече не говорим за политика, а за популизъм и за временно туширане на напрежението.

- Всъщност как би трябвало да изглежда една независима комисия?

- Всички говорят, че комисията трябва да е независима, и сякаш това се изтърка до такава степен, че заприлича на клише. Трябва да знаем какво точно искаме и дали ще правим чисто и просто фасадна европейска политика. Засега по всичко личи, че комисията не е независима. Добре ли ще е да се избира от парламента? При всички случаи институцията, която номинира комисарите, трябва да е безспорна и да се ползва с обществено доверие. Хората там трябва да са експерти, които имат не само професионален опит, но и личен авторитет, на който обществото да повярва. Когато това се случи, няма да се налага на гражданите да стават специалисти по ценообразуване и да търсят коя част от сметката им е надута. Независимо кой ги избира, не е добре тези хора да бъдат избирани на тъмно. Затова и трябва да има предварителна селекция на експерти и реална конкуренция между тях, както и публични изслушвания, преди да бъдат избрани.

Втората посока за укрепване на независимостта на комисията и изграждане на доверие в решенията й е пълна прозрачност на работата на ДКЕВР. Защо изобщо има закрити заседания, на които хората, които се интересуват, не могат да присъстват? Но тук парадоксът е, че самото общество като че ли не е проявявало кой знае какъв интерес към работата на комисията досега. Обществените организации и гражданите не са се възползвали пълноценно дори от съществуващите и в момента механизми за прозрачност и обществен контрол над работата на комисията. Не са били достатъчно активни или са неглижирали ролята на енергийния регулатор. От друга страна пък, не можем да подминем и факта, че и самата ДКЕВР не спазва своите собствени разпоредби.

Обществото трябва да има доверие в регулатора, но доверие в него трябва да имат и самите дружества. Те трябва да знаят, че когато влагат стотици милиони инвестиции, след това регулаторната рамка няма да бъде променяна многократно, изненадващо и в разрез с ангажиментите на регулатора. Ако инвестират в нещо, те разчитат, че тази инвестиция ще им донесе печалба, а не на следващия ден или година, в нарушение на регулаторната рамка, тези вложения да им бъдат иззети чрез подобен тип намалявания на цените, които не се дължат на обективни причини.

- Казвате, че напрежението е погрешно насочено към дружествата, защо?

- Ние сме свикнали с това, че магистралите са хубаво нещо. Всяка година плащаме данък за автомобила си и си купуваме винетки, което понякога излиза и над 200 лв. Ако направим сметка колко плащаме за разпределителна мрежа и за услугата да ни бъде пренесена енергията до контакта, ще се окаже, че плащаме по 140 лв. годишно. Тогава защо тези пари ни се виждат толкова непоносими? От 2008 г. насам приходите на разпределителните дружества намаляват ежегодно. През всичките тези години те по никакъв начин не са допринесли за увеличаването на сметките, а дори са ги дърпали малко надолу. Другото ми основание е лозунгът "Да подпалим монополите" - единствените дружества, които са изпълнили изискванията за разделяне на дейността снабдяване от разпределението, са те. В момента НЕК е в закъснение да раздели мрежата и оператора от производството и снабдяването. Затова мрежата трябва да се отдели по-бързо - за да знаем, че няма да плащаме някакви легендарни загуби, за които постоянно се говори, чрез цената за пренос. Ако изпълним изискването на протестиращите, с кого ще заменим дружествата?

- В този смисъл готова ли е НЕК да поеме тази задача при един хипотетичен сценарий, в който ЧЕЗ остава без лиценз?

- Преминаването на лицензията на ЧЕЗ в ръцете на НЕК, изглежда, е едно от исканията на протестиращите. Нека да сравним ЧЕЗ и НЕК. НЕК има по-нисък кредитен рейтинг от ЧЕЗ и, изглежда, има финансови затруднения. Но ние не знаем какво точно се случва в НЕК. Докато, напротив, ЧЕЗ е публична компания - когато тук и в Албания започнаха проблемите й, всички можеха да видят, че акциите й падат. Тоест ние знаем какво се случва с ЧЕЗ, докато не знаем какво се случва с НЕК. Наред с това държавната компания трябва да изпълни изискванията за разделяне. И тук възниква въпросът коя част на НЕК ще поеме лицензията на ЧЕЗ. Предаването на лицензията на ЧЕЗ към НЕК без мрежата е невъзможно, тъй като отново се стига до сливане на производство, снабдяване и мрежа, а изискванията на ЕК са точно обратните. Или третата възможност - снабдяването ни да се поеме от така наречения особен търговски управител. Тази фигура всъщност е физическо лице, което трябва да отговори само на три изисквания: да е висшист с опит в управлението на енергийни компании, да не е осъждано и да няма отношения с лицензианта.

Да очакваме, че ще дойде друга западна компания на мястото на ЧЕЗ в тази ситуация, в която ние се държим като шпицкоманди към чуждите инвеститори, също е някаква химера.
19
2785
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
28 Февруари 2013 20:07
Ако инвеститора е такъв като тия дето дойдоха,благодаря. Да върви на май...та си.
28 Февруари 2013 20:37
И на кого и за какво му трябва "западна компания"
Компрадорски пачаври
28 Февруари 2013 21:42
Западното на ЧЕЗ е по-скоро географски термин.
28 Февруари 2013 21:46
Предаването на лицензията на ЧЕЗ към НЕК без мрежата е невъзможно, тъй като отново се стига до сливане на производство, снабдяване и мрежа, а изискванията на ЕК са точно обратните.
Предаването на лицензията е елементарно бе, г-жа!
1. Учредява се Bulgarian National Property Fund (BNPF)
2. Регистрира се БЕР АД (Българско Електро Разпределение АД), 100 % собственост на BNPF
3. 33,32 % от акциите на БЕР АД се пускат на пазара
4. С парите се плаща на ЧЕЗ дяла му и се праща по живо по здраво у Чехия. И това не е национализация, защото ЧЕЗ е държавна фирма Натисни тук
Новата фирма започва да печели и да пълни българския пенсионен фонд, а не чешкия! А ако великото чудо ЕС има претенции, да заповяда и да почне той да го пълни, а не да мисли само как да направи прасетата и кокошките щастливи!
28 Февруари 2013 21:48
а изискванията на ЕК са точно обратните.

А някой питаше що са разграничени...
28 Февруари 2013 21:51
Да очакваме, че ще дойде друга западна компания на мястото на ЧЕЗ, е химера, казва енергийният експерт Иванка Диловска
Е па като няма ЗАПАДНА ще търсим ИЗТОЧНА- китайска например. Те китайците идват за да се произвежда, а западните за да ни завличат.
ГУспуджата има много чаровна усмивка, само метлата и липсва.
28 Февруари 2013 21:52
WTF is Институт по енергиен мениджмънт ?!? Баси и тъпотиите роди тая псевдодемокрация...

28 Февруари 2013 21:56
ГУспуджата има много чаровна усмивка, само метлата и липсва.


Верно отвратно създание...председател на некъв съвет, па нема 2 лева да си оправи ченето. Тез енергийни мениджъри са умрели от гъдел бре...
28 Февруари 2013 23:17
Всяка година плащаме данък за автомобила си и си купуваме винетки, което понякога излиза и над 200 лв. Ако направим сметка колко плащаме за разпределителна мрежа и за услугата да ни бъде пренесена енергията до контакта, ще се окаже, че плащаме по 140 лв. годишно. Тогава защо тези пари ни се виждат толкова непоносими?
Аз ли не разбирам или г-жа Иванка Диловска се прави на луда. Автомобилът, с всите данъци, винетки, застраховки, мога да го продам. Дали е на печалба или загуба е отделен въпрос. Важното е, че има измерима цена на пазара. Услугата "пренесена енергия до контакта" не мога да я продам, нито има измерима цена на пазара, сиреч да я купя от други поне двама продавачи или да я препродам. Колкото и да струва тази услуга, въпросните 140 лв., цената й няма пазарен еквивалент (преносът от електромерът до контакта го осъществява потребителят безплатно ) и тя винаги ще е непоносима. Дали г-жа Диловска ще се съгласи да плаща всяка седмица по 140 лв. за дамска прическа, които не са чак толкова много на фона, че зарежда за по 200 лв. гориво в автомобила? Дали няма да се запита:
- тия 140 лв. дават 144 хил. лв. месечна печалба, което дали е една средно добра заплата за фризьорка (всъщност тя си е един директор като всеки друг, включително на ЕРП-та );
- дали не може да намери друга фризьорка, която има по-ниска цена на услугата "дамска прическа";
- дали самата тя не може да си се обслужи при условие, че цената на услугата надхвърля дневния й доход;
- в крайна сметка по силата на каква норма трябва да плаща въпросните 140 лв.
Всъщност крайният потребител с кого има сключен договор - ЕРП, ДКЕВР, централите, БДС (с 220 волта и 50 херца са нетъргуеми величини)? Когато се плаща нещо без договор, цената винаги е непоносима! И за какъв "свободен сегмент на пазара" става дума, когато няма избор ни на стоката, ни на мрежата, ни на доставчика, ни на производителя? Колко години плащам некакъв "зелен ток", ни съм го видял, ни съм го ползвал, само плащам. Фризьорката като реши да ми туря "невидим екологичен лак", отма я спирам. Пък ако го направи, не плащам за приумиците й и забравям за нея.
28 Февруари 2013 23:33
33,32 % от акциите на БЕР АД се пускат на пазара


Пропуснал си да отбележиш ти за колко пари ще си купив акции....

Те китайците идват за да се произвеждат, а западните за да ни завличат.


Искаш да кажеш, че китайците са по-големи будали и печелят по-малко ли?....

Добре е човек да вярва в Дядо Коледа до определена възраст. Добре е и убедително да говори на другите под определена възраст, че Дядо Коледа съществува. Не е добре това да става през февруари и не в подобен форум. Иначе, знайно е, че всеки може да напише небивалица или откровена глупост.
01 Март 2013 03:15
След като едно предприятие или завод бъде продадено, макар и за един долар, всяко връщане на последното се разглежда като мръсна комунистическа национализация. То може да смени собственика си с такъв, който никога не бихме искали да видим. Така например, софиската вода, пощите , ЖП транспорта, БТК, електропреносната мрежа, банките могат да станат собственост на турски капитали, както вероятно са станали медиите чрез офшорни фирми. И тогава нашите малоумни политици ще продължават да ни повтарят колко сме независими, колко здраво стоим в Европа и колко е розово бъдещето ни.
Горната кукундела не може въобще да си представи, че анархията при нас е програмирана и само връщането на национално определящите активи на народа биха ни спасили от изчезването ни. Жалко и тъжно, поне засега нямаме конкурент за най- простия народ в Европа.
01 Март 2013 03:24
След като системно ни натрапваха ипи-та и оо-та да ни набиват канчето, сега минаха на тьотки. Не може да си директор на не знам си що си, председател на още по не знам си що си, че и зам.-министър, да даваш акъл по медиите за енергетика, пък да не ти стига акълът да се срешеш. (К`ви 140 лв. дневно за фризьорка, на тази и 1.40 годишно, ако се съди по снимката, й се свидят. А може пък да не й стигат на женицата).
01 Март 2013 08:04
Колеги,какво коментирате.Към този момент на екрана има само една снимка,предполагам,че е на Иванка Диловска.
01 Март 2013 08:08
Колеги,какво коментирате.Към този момент на екрана има само една снимка,предполагам,че е на Иванка Диловска.


Ти поне виждаш снимка, отворих статията - нищо не виждам, каква снимка?
01 Март 2013 08:10
Китайците, ах, китайците.
Идват да работят ангария те.
01 Март 2013 09:51
Като чуем вече за Западна компания, почваме да чуваме революциони маршове, като " Стани, стани народе от сън дълбок се събоди ......"
01 Март 2013 10:15
А това дето ЕРП-тата изнудват клиентите си да им строят трафопостове, външно кабелно захранване и др., и после да го подаряват,съвсем законно в България, много ли е европейско и къде другаде го има? Като им построиш трафопост и го подариш( срещу обещанието някой ден да го изкупят на определена от тях цена) и този разход ли го включват в инвестициите си!
01 Март 2013 15:17
Има дългогодишен опит в енергетиката и е активен участник във всички промени в енергийния сектор от 1990 г. насам.

това е достатъчно. няма как да не брани "статутковото", както казваше някакъв по телевизията
02 Март 2013 08:43
Струва ми се, че акциите на ЧЕЗ и Енерго-Про може да се продадат, така че да не загубят, тъй като са нагазили лука.Все пак е доста рисковано някой да ги закупи дори това да е милиардер. Да целуват ръка за 30 процента от стойността им и да бягат оттам, където са придошли!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД