:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,254
Активни 713
Страници 3,157
За един ден 1,302,066
Сметки

Общинското "да" за строеж излиза златно на инвеститора

Таксите на местната власт всъщност са скрит строителен данък
На мястото на Солни пазар се строи 30-етажна офис сграда. Инвеститорът й е платил 780 хил. лв. за "да" от общината.
39% от строителните фирми у нас не са имали нито една нова поръчка през миналата година. 87% от тях са свили значително оборотите си. Колко изобщо са отпаднали от пазара не е ясно. Поне 50 хиляди души от бранша са загубили работата си от януари до декември 2012 г. Като цяло секторът се е върнал на нивото от 2006 г.

Стряскащите данни са на Камарата на строителите и бяха оповестени неотдавна от "Сега". Те са резултат на кризата и на бавното и мудно пренастройване на приоритетите на държавата в строителството. Но не само кризата мори бранша. За предприемачите и строителите има още една тегоба - парите, които трябва да платят на общините, за да могат изобщо да работят.

Космическите такси, които бизнесът плаща, за да получи от местните власти разрешение да строи, са скрит строителен данък. В нарушение на закона, както почти всички административни такси у нас, така и тази за разрешението за строеж не е икономически обоснована. С други думи, нито една община не е доказала, че цената на таксата покрива разходите по издаването - хартията, заплатите и работното време на съответните чиновници и подписа на главния архитект. В София строителното разрешение на големи офис сгради и молове стига до 2 млн. лв. Ясно е, че чиновниците не са свършили работа за толкова пари, нито пък, че получават релевантно заплащане на изработеното.

Разрешението за строеж е класически пример за несправедливостта и необосноваността на административните такси на местно ниво.



София например е разделена на пет зони,



в които таксата се смята на квадратен метър разгъната застроена площ (РЗП). Стойността е от 14 лв. за центъра до 5 лв. на кв. м РЗП в строителните граници на столицата и 3 лв. на квадрат - извън тях. Така за строящата се в момента офис сграда на столичния площад "Македония" (до сградата на КНСБ, с РЗП 55 445 кв. м) инвеститорът е платил 780 хил. лв. по общинската тарифа само за разрешението. За двата небостъргача, които също се строят усилено в момента, преди няколко години са платени съответно 600 хил. лв. и близо 2 млн. лв. Друг пример - най-новият мол се намира чак в третата по скъпотия зона за разрешенията, но с РЗП от 128 343 кв. м получава хартийката срещу 1 283 430 лв. Така че трудът на чиновниците, хартията, мастилото и пр. канцеларски материали излизат твърде солено.

Във Варна таксата за разрешение за строеж на нежилищните сгради е 2.70 лв. на кв. м РЗП. Ако обаче бъдещата сграда ще се издига в 2-километрова зона след 100-те метра плажна ивица от морето (зона Б по закона за Черноморското крайбрежие), цената става 8.10 лв. на кв. м РЗП. Нищо, че едни и същи хора извършват един и същи труд и ползват еднакви материали за документа.

В границите на Стара Загора навсякъде разрешителното струва по 2 лв. на кв. м РЗП. Така софийският инвеститор на офис сградата на пл. "Македония" би платил във Варна близо 150 хил. лв. (ако е извън зона Б), а в Стара Загора - почти 111 хил. лв. Разликите между 4 и 7 пъти със столицата едва ли могат да се обяснят с разликата в цените на канцеларските материали.



Какво получават инвеститорите срещу космическите суми



е риторичен въпрос. Идеята е, че общината използва парите за инфраструктура. Само че не за ремонтиране на пътищата около обекта, а по принцип - където има нужда в града. Често общините принуждават съответния инвеститор сам да си направи инфраструктурата около обекта като условие да му разреши да строи. В бума на строителството, в годините, преди кризата да свие бранша, столицата събираше значителни суми само от това перо. В кризата кметството отчита значително свиване на приходите - за цялата 2012 г. са събрани едва 5.8 млн. лв. от строителни разрешителни. Сумата е в пъти по-ниска от нивата преди кризата - през 2008 г. в общината са влезли 48 млн. лв. от таксата.

Бизнесът като че ли вече е свикнал, че трябва да се бръкне сериозно. От камарата на строителите дори обясниха пред "Сега", че въпросът не е актуален - секторът се е свил в кризата, не се строи така бурно, затова и инвеститорите не са поставили въпроса на дневен ред. Доколко сериозно може да е такова обяснение е друг въпрос, но явно ще трябва да се изчака раздвижване в бранша, за да се чуят гневни гласове срещу административното бреме. Впрочем този сценарий бе вече разигран в столицата - в пика на строителството София вдигна драстично таксата в две последователни години. През 2007 г. таксата се вдигна 16 пъти (въпреки че кметът Бойко Борисов искаше 20 пъти увеличение). Преди това бе 80 ст. на кв. м независимо къде се намира строежът. През 2008 г. таксата отново бе вдигната, а градът - разделен на зони. Още след първото повишение последваха обжалвания от страна на две браншови организации, които спечелиха на първа инстанция делото. Вместо да обжалват докрай, след среща на "Московска" 33 с тогавашния кмет Борисов браншови организации се споразумяха с общината. И таксите останаха.

Разрешението обаче е последната стъпка преди строежа. Преди заветния подпис на главния архитект инвеститорът



трябва да се сдобие с още куп документи,



чиито цени изглеждат също така не съвсем логични. Визата за проучване и проектиране, копията от идейния инвестиционен проект, решението по оценка на въздействието върху околната среда и др. се заплащат по икономически необосновани цени. А целият процес по набавяне на всички необходими документи е тромав и дълъг.

"Може да се твърди, че процесът на издаване на строителни разрешителни в България е сложен, бюрократичен и поражда корупционни практики". Констатацията е на Института за пазарна икономика - още от далечната 2007 г. 6 години по-късно процесът не е станал нито по-малко сложен, нито по-малко бюрократичен. Според различни изследвания издаването на документа отнема средно 51 дни, а във Варна - 150. В годишната класация на Световната банка Doing business да се започне бизнес у нас през 2012 г. е станало по-трудно спрямо 2011 г. При строителните разрешителни положението също се влошава - страната ни слиза от 119-о на 123-то място. Дали процедурата е станала по-малко корупционна няма как да се докаже, защото инвеститорите (не)разбираемо не желаят да коментират.



НОРМАТИВИ НА ХАРТИЯ

Разрешителните за строеж са местни такси и законът дава право на общините да определят размера им. Пак според закона обаче общинските съвети не би трябвало да одобряват налози без икономическа обосновка. Още повече, че от миналата година съществува Закон за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. От тази година пък е в сила методика за определяне на разходоориентиран размер на таксите и за изразходването им. Според методиката от 1 януари държавните и местните налози трябва да са изчислени по нея. Кметствата не дават вид дори да са чули за подобни изисквания. Държавата - също. В момента това са поредните приятни за ухото, но абсолютно неработещи нормативни текстове. Кога ли някой гражданин/фирма (в краен случай - пенсионер) ще се сети да обжалва административното бреме?

"Необоснованата административна тежест за бизнеса е един от основните проблеми, застъпван в различни изследвания за правната рамка, регулаторната среда или дори инвестиционния климат. Извън основните причини, свързани със същността на разрешителните режими и процедури, от които произтича по-голямата част от определяната като "ненужна" административна тежест, много от изследователите посочват именно режима на таксите в България като носител на необосновани и несправедливи административни разходи за бизнеса и гражданите от гледна точка на основните принципи, на които следва да се подчиняват държавните такси". Това е прелюдията към инструкциите за въпросната методика на сайта на икономическото министерство. Сложно, тромаво, по чиновнически усукано, докато стане неразбираемо. Чудно ли е тогава, че въпреки тежките констатации т.нар. административна тежест върху бизнеса не намалява.

СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Кризата замрази много строежи и сви 8 пъти приходите от строителни разрешения в София.
8
3528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
04 Март 2013 20:29
Така за строящата се в момента офис сграда на столичния площад "Македония" (до сградата на КНСБ, с РЗП 55 445 кв. м) инвеститорът е платил 780 хил. лв. по общинската тарифа само за разрешението.
Що инвеститорът не строи в с. Равно поле, ами се бута кат селянин в центъро на София!? Пък нали и фондацията "Института за пазарна икономика" дудне от повече от десет години, че държавата/общината е лош стопанин. Сега, когато общината се държи кат сущински пазарник - максимална печалба от всяка пръдня (синя, зелена, бордюрна или тротоарна), баш пазарниците мърморят срещу пазарното поведение на общината. Тъй де, общината не произвежда стоки, а "услуги". След като фризьорката за едно клъцване и една "черта" взема 5 лв., що общинарите за всяка черта и разрез на проекта да не вземат по пет лева. Нали уж пазарът определя цената - като няма търсене, цените ще паднат. .. като на ел. енергия.
04 Март 2013 20:30


Браво, чудесна статия! Трябва да се направи нещо за да се сложи край на този грабеж. И не виждам какво друго може да е това нещо освен една нова партия, която да има в програмата си като върховен приоритет свеждането на бюрокрацията и администрацията до минимум.

04 Март 2013 20:33

А разходите на общините трябва незабавно да се извадят на светло (в интернет) за да се вижда тези пари за какво са похарчени. В пълен обем и без никакви шикалкавения и криения!

Защото иначе:

Районен кмет в София си дава премиерска заплата

Със знанието на ГЕРБ в район "Изгрев" увеличават до 800% възнагражденията на отбрани служители

Натисни тук


04 Март 2013 23:21
39% от строителните фирми у нас не са имали нито една нова поръчка през миналата година. 87% от тях са свили значително оборотите си. Колко изобщо са отпаднали от пазара не е ясно. Поне 50 хиляди души от бранша са загубили работата си от януари до декември 2012 г.
Чакайте сега!
Рев за пазарна икономика, а сега - шок и ужас!
Напротив, тия неща са нормални за пазарната икономика, затова ги приемайте и свиквайте. Наричат се кризи и са доста по чести от безгрижното харчене на кредити преди 2007, за което някои още мечтаят и чакат пазарите да се "възстановят".
05 Март 2013 09:41
Не стана дума за това че монополистите ЕРП-та и ВиК изнудват клиентите си да строят всичко от което имат нужда- трафопостове, улични ВиК идр., и после да го даряват- т. е да разрешават включване на други консуматори по избор на монополиста и ползване на ограничена мощност, срещу договор за присъединяване и обещание за изкупуване на съоръжението по цени на монополиста в бъдеще- неопределено време- ако не щеш, недей но няма присъединяване! И това е съвсем законно по сега действащите наредби които се усъвършенстват всяка година с увеличаване правата на монополиста и намаляване правата на клиентите! Пример е добавката в наредбата за водомерите от 2012г съгласно която ВиК може да те принуди да си проверяваш водомера всеки 10 г или да го сменяш-по ефтино е!- 60лв-Варна
05 Март 2013 09:43
Ами да видим как е в другите "бели" държави. Сигурен съм и там има такива такси.

А какво да кажем за данък сгради? Навсякъде е близо 1% от пазарната цена на имота. И няма никакво значение, какви са заплатите и пенсиите. Всъщност има, но връзката е през цената на имотите, просто имотите съответстват на заплатите, а не обратното.

При нас е символичен данък сгради.. и заради това плащаме вместо тоя данък, много по-голям "данък скъпотия и вносна мизерна икономика" - всички стоки се товарят с огромни разходи по скъпи имоти. Отделно инфраструктурата все повече се разрушава и щеше да е смешно, ако не беше тъжно - как супер луксозна сграда стои в средата на разбити улици, тротоари и липса на осветление.. да не говорим съседните разпадащи се сгради/щото собствениците нямали "доходи", нищо, че най-евтиното жилище там е да речем 100 хиляди/.

05 Март 2013 09:44
Освен това има срокове за разглеждане на проектите и издаване разрешения за строеж което кметството не спазва- поне във Варна, а после издават документ със задна дата- те ти одобрили проекта, ма ти не си го прибрал!
06 Март 2013 00:54
Платена статия. Деса да си руча комисионните. Сума ти мутрафел си препра парите през строителството. По примера на братските италиански и прочие мафии. Хич не ми е жал за кожодерите строители. За три години - 2005 - 2008 цените на кв. м. станаха космически. Народът пожела да живее извън панелки и даде мило и драго за ново жилище. Нали за българина най-важното е дома, къщата. И му го завряха. Първо ония с мистриите. Посре банкерите. Довършиха ги нотариусите. Сега иде ред на частните съдия-изпълнители. След тях идват отново мутрите дългосъбирачи. И кръгът се затваря. Кой ял, ял. Като паметник на грабежа стърчат недовършени сгради. И не се знае ще се завършат ли някога.
За грабеж и икономии строители, архитекти, градостроители, общинари на изградиха подземни гаражи, стесниха тротоарите и улиците, застроиха градинките и междублоковите пространства, изсякоха зеленината. За качеството на строителството не ми се говори. Жалкото в случая е, че събраните пари от разрешителни се усвоиха не по предназначение. Пъхват се в бюджета. Общините инвестират в каквоно им текне - инфраструктура, ново строителство на школа или детски градини, колектори, канализаации и кво ли не. И кому плащат - пак на мистриите. И делят с тях. Завесата пада.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД