Още първото появяване на България като наблюдател в Европарламента доведе до юридически казус. Вчера избухна спор между юристи от Страсбург и София имат ли евронаблюдателите имунитет като евродепутатите. Ако това е така, те не могат да бъдат арестувани, разследвани и съдени без съгласието на Европарламента. И главният прокурор Никола Филчев, който във вторник поиска от Народното събрание да отнеме депутатския имунитет на бившия столичен кмет, ще трябва да отправи подобно искане и до председателя на Европарламента Жозеп Борел.
"Имунитетът на евродепутатите е функционален. Наблюдателите, каквито са българите и румънците, са поканени да изпълняват определени функции, макар и ограничени. Те присъстват на пленарните заседания, могат да се изказват в комисии и политически групи. За целта трябва да могат свободно да говорят и да имат също свобода на движение. Без съмнение имунитетът (на евродепутатите) се отнася и до наблюдателите", каза пред в. "Сега" от Брюксел говорителят по юридическите въпроси Федерико де Джироламо. Той изтъкна, че случаят "Софиянски" е прецедент, защото никога досега не е искан имунитет на евронаблюдател. Затова няма специален текст, който да урежда подобен въпрос, и по него може да има тълкувателно решение. Поради своята уникалност случаят вероятно ще наложи да се прибегне до внимателен анализ и тълкуване в Европарламента. Това пък неизбежно ще сезира вниманието на евродепутатите върху българската юридическа система.
Юристите в България обаче не са на това мнение. Те смятат, че Страсбург не трябва да се занимава с този въпрос, тъй като евронаблюдателите не са евродепутати и не са пълноправни участници в заседанията. Все пак те препоръчаха, за да не се стига до казуси, парламентът да смени Софиянски като наблюдател.
"За първи път чувам, че евронаблюдателите имат имунитет. Не мисля, че това е така", коментира Софиянски пред "Сега". Малко по-рано на летището при завръщането си от Страсбург той отново повтори, че би се отказал от депутатския си имунитет, ако и главният прокурор Никола Филчев се откаже от неговия. "Бих се отказал от имунитета си и ако имах срещу себе си достатъчно добра и справедлива система", допълни екскметът. Според него прокуратурата има тенденциозно отношение и затова ще е най-разумно да се види становището на парламентарната комисия.
От БНС бяха категорични, че няма да отзовават Софиянски от евронаблюдателското му място в Страсбург. "В Европа да има разследване срещу някого е нормална практика", коментира пред "Сега" депутатът от коалицията Мирослав Мурджов. Той даде пример с бившия германски канцлер Хелмут Кол, който бил разследван, но това не му пречело пак да е национален герой. "Изпратили сме човек, който знае езици, с опит и практика като дългогодишен кмет, който ще е полезен на България", аргументира се Мурджов.
Нямаме информация, че Софиянски има имунитет и като евронаблюдател, лаконични бяха вчера от Върховна касационна прокуратура.
Процедура
Пътят, който трябва да извърви главният прокурор Никола Филчев, за да съди Софиянски, е очертан от доклада и резолюцията на ЕП по случая "Марио Мицакис", чийто имунитет бе отнет във вторник по заявка на главния прокурор в Никозия. Кипърският колега на Филчев е подал искането си на 20 септември 2004 г. Проекторезолюцията бе гласувана на 27 септември - една година след началото на процедурата. Кипърският евродепутат загуби имунитета си заради обвинения по две дела - за корупция и трафик на антики.
|
|