Министърът на вътрешните работи Румен Петков лансира добре познатата идея за борба с престъпността - изследването с детектор на лъжата да служи като доказателство в съда. Петков лансира намерението си за промяна в нормативната уредба, след като посланикът на САЩ у нас Джон Байърли дари на МВР модерен полиграф.
Идеята тестовете с детектора да важат и в съда вече бе лансирана от бившия главен секретар на МВР ген. Бойко Борисов, но съдиите възроптаха, че този вид изследване може да е само косвено доказателство за нечия вина или невинност. Службите ни на няколко пъти правиха и грешки, доверявайки се само на този тест. За разлика от САЩ нито една страна от Евросъюза не признава детектор на лъжата за "аргумент" в съда.
"Използването на детектора няма да бъде възможно, без да се обърне внимание на това, което се прави в НПК. Ще искам промени в нормативната уредба", обяви Петков. В момента се приема новият кодекс, в който сред доказателствата за съд не фигурира тестът с детектора.
Според министър Петков дарението на САЩ е оценка на работата на МВР в борбата с организираната престъпност, която от своя страна иска хаос и работи по свои закони. Затова той го приема като задължение министерството да продължи успешно работа.
Уредът ще бъде в института по психология. Това е ключово звено, което трябва да бъде развивано, за да е по-ефективна работата на полицията, смята Петков.
След Петков и прокуратурата обяви готовност с нови мерки за борба с организираната престъпност и корупцията. Във вторник лично главният прокурор Никола Филчев ще запознае с мерките депутатите от парламентарната комисия за борба с корупцията, съобщиха от пресслужбата му.
Според държавното обвинение трябва да се променят законите за приватизацията и следприватизационния контрол, за концесиите, за обществените поръчки, за общинската собственост и за държавната собственост.
Мерките са готвени под контрола на висшите прокурори Георги Кювлиев и Красимира Котева. Кювлиев не бе открит за коментар, а Котева отказа. Шефът на парламентарната антикорупционна комисия Бойко Великов още не се бе запознал с предложенията.
В началото на юли миналата година от ВКП настояха депутатите да променят законите така, че да се ограничи корупцията сред кметовете. И пак пратиха писмо до антикорупционната комисия в парламента. Призивът на прокуратурата тогава остана без резултат.
---НАКАЗАНИЯ
Процедурата за дисциплинарни наказания на магистратите трябва да бъде опростена и съкратена. Тази идея за пореден път припомни вчера зам. главният прокурор Христо Манчев. Според него прекият ръководител на магистрата, а не, както сега, ВСС трябва да налага по-леките наказания - забележка и порицание, и да влияе върху заплатата на провинилия се. Вчера бе представен българо-испански туининг проект за укрепване капацитета на ВСС, за който са предвидени 1,2 млн. евро от ФАР и още 80 000 евро от България.
|
|