Даниел Вълчев е доцент в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Беше депутат от НДСВ, а впоследствие вицепремиер и министър на образованието. В момента е член на националния съвет на "Движение България на гражданите".
- Г-н Вълчев, какво да очакваме от форума на "Движение България на гражданите", който ще се проведе през уикенда?
- В събота и неделя във Варна "Движение България на гражданите" ще проведе разширен национален съвет с участието на всички областни координатори и общински председатели, общо около 350 човека. На този форум ще вземем решения, свързани с участието на движението на предстоящите парламентарни избори, и ще утвърдим основите на предизборната ни програма.
- Това, че форумът ще е във Варна, където са най-големите протести в страната, случайно съвпадение ли е?
- Този форум беше планиран още през януари и няма връзка с протестите. Във Варна е една от нашите най-силни организации. Ползвам повода да благодаря на фондация "Конрад Аденауер", която ни помогна за организацията и на този форум. Що се отнася до протестите, аз съм силно пристрастен, защото съм от Варна. Това е един прекрасен град, който за съжаление през последните години е силно занемарен благодарение на съвместните усилия на ГЕРБ и БСП.
- А каква е позицията на вашата партия относно събитията във Варна?
- Във Варна има съсредоточие на два типа проблеми. На първо място това са онези проблеми, заради които хората излязоха на улиците в цялата страна. Става въпрос за нарастващата бедност поради тотално сгрешената политика по доходите, провеждана от правителството на г-н Борисов. Към това следва да прибавим и засилващото се чувство за несправедливост, което получава доказателства навсякъде. Само един пример - по данни на работодателските огранизации 80% от обществените поръчки в България са направени така, че предварително е ясно кой ще ги спечели. Ние продължаваме да живеем в две паралелни Българии - една за редовите граждани и друга за много малка група хора, за които правилата не важат. Във Варна обаче има и още един проблем, свързан с управлението на общината. Въпреки че се харчат много пари за пиар, за да се втълпи, че Варна е най-добрият град за живеене, достатъчно е човек да се разходи малко по улиците, за да види, че това не е така. Чистотата, дупките по улиците, висящите отвсякъде реклами, лошо уреденият транспорт - всичко това се вижда с просто око. Към това следва да прибавим застрояването на Морската градина и целия хаос със строителните разрешения. Варна е град с изключително големи възможности, където обаче няма нито един голям проект, който да промени облика на града.
- Оставката на правителството и предсрочните избори като че ли хванаха неподготвени повечето партии. Доколко вие сте готови за предстоящия вот?
- Оставката на правителството хвана неподготвена най-вече партия ГЕРБ. Според мен г-н Борисов се изплаши за рейтинга си и се отказа от управлението. Интересното е, че г-н Станишев го последва няколко седмици по-късно, казвайки, че и той не иска да управлява. В крайна сметка, след като и ГЕРБ, и БСП се страхуват да поемат отговорност за управлението, добре е да се знае, че ние сме готови. В момента работим по два документа, свързани с явяването на изборите. Единият е по-кратък и в него са изброени 31 неща, които ще променят нашия живот. По-големият документ е предизборната ни програма. Какво представляват тези 31 неща? Мога да дам пример с образованието. През 2009 г., когато аз бях министър на образованието, в бюджета бяха предвидени над 4% от БВП за образование. Последните 2-3 години процентът е 3.5, което прави между 600 и 800 млн. лв. по-малко всяка година. Затова ние поемаме ясен ангажимент, че ще увеличим парите за образование поне с 500 млн. лева и няма да подкрепим бюджет, който да отделя за образование по-малко от 4.5%.
- Едно от основните послания на настоящите протести е, че хората нямат доверие на всички политици, особено на такива, които са били във властта. Вие и г-жа Меглена Кунева също бяхте във властта.
- Според мен в обществото има очакване в управлението да бъдат хора, които отговарят на следните характеристики: почтено да си изпълняват ангажиментите, да бъдат компетентни, както и да имат воля да свършат определена работа. Аз претендирам, че всички 4-5 човека от националния съвет (между които съм и аз), които имат политически опит, отговарят в голяма степен на тези изисквания. Г-жа Кунева влезе в политиката 2001 г. Тя беше главен преговарящ и успешно приключи преговорите с ЕС. Беше министър по европейските въпроси и първият български еврокомисар - по всеобщо мнение един от много успешните европейски комисари. Аз претендирам, че съм бил добър министър на образованието и съм направил немалко добри неща. Защо трябва да се чувствам неудобно, че съм бил в управлението? За това, че от 1999 г., когато беше взето решението за матурите, близо 10 години не се намери воля и компетентност те да се въведат? За това, че от 10 години се говореше, че всяко училище трябва да има самостоятелен бюджет и това се случи едва през 2008 г.? Нека да дам пример и с Найден Зеленогорски. Защо да се притеснява, че не е ново лице? Той беше един от най-успешните български кметове с една от най-прозрачните общински политики.
- Но вие все пак бяхте важна фигура в НДСВ, което в момента няма особено висок престиж, особено за това, че по времето на Симеон Сакскобургготски бяха приватизирани ЕРП-тата.
- Проблемът с ЕРП-тата не е дали те са частни или държавни. БДЖ като е държавно, да не е цъфнало? А "Топлофикация-София", която никога не е била частна, с какво е по-добра? Много бързо забравихме Вальо Топлото. Проблемът е друг - в България няма свободен енергиен пазар и това прави системата силно зависима от волята на управляващите. Освен това членовете на ДКЕВР се изживяват като говорители на онези, които трябва да бъдат регулирани, а не като защитник на интересите на хората.
Това, че на улицата има протести, само по себе си нито е страшно, нито е добре. Хората имат право да изразяват своето мнение по различен начин, включително да излязат на улицата и да викат. В Гърция заплатите, пенсиите са 3-4 пъти по-големи от нашите, а от 2 години хората там не спират да протестират. Само хора с много гузна съвест се плашат от протестите. От друга страна, в протестите има различни групи. Аз много симпатизирам на онези, които защитава българската природа и не искат да допуснат безобразията там да продължат. Има и други, които пък настояват за мажоритарна избирателна система. А някой помни ли на миналите избори кой беше избран мажоритарно в 24 район в София, да речем? Има неща, които изглеждат вкусно, но после предизвикват киселини в стомаха. Между протестиращите има и хора, които са излезли на улицата в рамките на футболната си агитка, има и други, които просто искат нещо да счупят, защото са гневни. Има различни хора и част от тях вместо на шествие са с децата си в парка. Но за всеки е ясно, че в България има голямо социално напрежение. То се дължи на това, че хората обедняха. Правителството на г-н Борисов и мнозинството на ГЕРБ станаха причина за 400 000 нови безработни, над 100 000 затворени предприятия и много работещи бедни. Същевременно цените на основни услуги растат. Като прибавим и чувството за несправедливост, няма защо да се чудим, че хората са на улицата.
- Според предварителните данни е много вероятно в следващия парламент да се наложи да се прави управленска коалиция. В какви формати вашата партия би могла да участва?
- Има ясно решение на националния съвет на "Движение България на гражданите". Ние ще се явим самостоятелно на изборите, а след това няма да влизаме в коалиция нито с БСП, нито с ГЕРБ, нито с ДПС. Но все пак има нюанси в отношението ни към тези две партии. С БСП имаме дълбоки идеологически различия. Те са хора, които считат, че е по-добре да се национализира, докато ние считаме, че е по-добре да се приватизира, но почтено и при спазване на правила. Ние вярваме, че инициативността, трудът и талантът на отделния човек градят благосъстоянието на обществото, а не обратно. Ние сме дясно ориентирана партия. Що се отнася до ГЕРБ, при тях е доста спорно доколко са дясна партия, съдейки по политиката им. Единственото дясно при тях остана неизпълнената им програма и членството им в ЕНП. За съжаление ГЕРБ са научиха да вършат и сериозни злоупотреби по време на избори. Ако това се повтори и на настоящите избори, ние заявяваме, че не бихме искали да имаме нищо общо с тях. Теоретично е възможно да подкрепим едно правителство и за това не е необходимо да се влиза в коалиция. "България на гражданите" обаче играе за първото място и вярваме, че всички, които не искат сегашната криза да продължи, но не са готови да се съгласят и с леви експерименти, ще ни подкрепят.
Къш оттука бе, говедо нагло.
Само си погледни грознотъпата мусура.
Изпонауправлявахте се! Всичките!