:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,573
Активни 609
Страници 6,503
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Сенчестият свят на европейските лобисти

Голяма част от системата за прокарване на интереси е напълно легална
СНИМКА: в."Ди Пресе"/АПА
Бившият австрийски вътрешен министър Ернст Щрасер си пробива път сред журналисти, преди да бъде разпитан от разследващата комисия на парламента в Австрия.
За никого отдавна вече не е тайна, че в Европейския съюз има и сенчест свят, в който решенията се оформят извън официалните конференции и пленарни дискусии. Това е светът на лобистите - потайните съветници на управляващите, които най-често остават анонимни.

Следната сцена показва докъде стигат измеренията на тяхното влияние. В изискан брюкселски ресторант мъж разказва гордо за лобистката си дейност на жената насреща - застъпвал се за интересите на петима клиенти и печелел от това по 100 000 евро годишно. Само че този разказвач не е професионален лобист, а бившият вече председател на фракцията на австрийските консерватори в Европейския парламент Ернст Щрасер. Разговорът е заснет със скрита камера. Кадрите са включени в документалния филм "Брюкселски бизнес", излъчен по германско-френския телевизионен канал "Арте". В продължение на четири години австрийският режисьор и продуцент Фридрих Мозер и неговият сътрудник Матийо Лиетар работят върху тези "сведения за черната кутия на Брюксел" - искат да разберат откъде идват идеите за нови европейски закони, кой ги инициира, кой всъщност дърпа конците. Дали демократично избраните правителства и техните представители, или мениджърите и стратезите на големите концерни?

В случая с Щрасер нещата се изясняват бързо и през март 2011 г. той е принуден да подаде оставка, защото на евродепутатите им е забранено да се занимават с лобизъм. През януари т.г. Щрасер беше осъден в Австрия на четири години затвор за корупция именно заради тези разкрития. От австрийската прокуратура заявиха, че той е навредил сериозно на европейската политика и заслужава да понесе наказанието си за злоупотреба с доверие.

Голяма част от лобистката система в Брюксел е напълно легална и е активна отдавна. Влиянието им в ЕС е много голямо, казва режисьорът Мозер, като често именно те са тези, които подготвят експертизата по определена тема. Европейските институции и особено Европейската комисия не разполагат с достатъчно персонал за разработването на подобни становища, поради което зависят от външни експерти. За лобистите в Брюксел се смята, че са между 10 000 и 20 000. Близостта им с политиците е пословична - в преносен и в буквален смисъл. Бюрата на лобистките организации, работещи за "Бритиш петролиум", "Филип Морис" и т.н. са разположени в непосредствена близост до сградите на ЕК, Съвета на министрите и Европарламента. По данни на експертната група Corporate Europe Observatory за лобистка дейност



се изразходват над 1 милиард евро



Според редица неправителствени организации парите все повече взимат връх в тази лобистка надпревара за печелене на внимание и влияние, като точно по тази причина лобизмът се превръща в опасност за демокрацията. По сигнал на тези организации, сред които са Lobby Control, Corporate Europe Observatory и Greenpeace, европейският омбудсман Никифорос Диамандурос инициира разследване срещу Еврокомисията. Основният източник на загриженост са многобройните случаи на прехвърляния на служители от ЕК в лобисткия бранш и обратно.

Разбира се, според самите лобисти тяхната неуморна дейност е положителна. "Това, което е добре за концерните, е добре и за гражданите", убеден е Паскал Кернайс, директор на лобистката група Europian Services Forum. Кернайс работи за водещи европейски фирми и е горд, че има достъп до най-важните представители на ЕС, които участват във взимането на решения. Кернайс, който се определя като посредник, обяснява: "Често казват, че лобизмът е един вид мръсна работа. Но това не е така - той е създаване на мрежа от връзки, постигане на контакти между хората". Лобизмът е несъмнено важен, защото предоставя на законодателя необходима и компактна информация за дадени икономически и обществени интереси. Но той става опасен, когато се свързва с корупционни практики, когато парите започнат да определят играта, а правилата на честността и прозрачността се нарушават, обобщават създателите на документалния филм "Брюкселски бизнес".

Най-силен е лобизмът там, където никой не го очаква или не го взема на сериозно. Германската организация Lobby Control настоява за повече прозрачност и надзор върху лобизма в ЕС, който се е превърнал в истинска сила. "Междувременно в белгийската столица има повече лобисти, отколкото във Вашингтон, защото те схванаха каква власт може да се упражнява в Брюксел", твърди британският евродепутат Греъм Уотсън, цитиран от "Дойче веле". Никой не знае точния им брой, въпреки че вече съществува така нареченият "лобистки регистър". Вписването в него обаче е на доброволни начала. Това трябва да се промени, смята Нина Катцемих от Lobby Control. Тя настоява за повече прозрачност и контрол върху работата на лобистите. "Лобистите винаги говорят за пазар на интереси, на който всички на равноправни начала да говорят за своите интереси. В действителност това не е така", убедена е тя.



Лобистите са там, където никой не предполага



"В Брюксел например интересите, свързани с големия бюджет, имат явно предимство в разговорите", казва Нина Катцемих. Тя смята, че икономическите лобистки сдружения явно доминират над организациите, които действат за общото благо на ЕС. Някои абсолютно неутрално звучащи мозъчни тръстове се оказват прикрити лобистки организации, платени от определени фирми. Лобистите много често влияят върху евродепутатите индиректно, казват двамата активисти. "Лобизмът е добре смазан механизъм", твърди Тимо Ланге. Това се вижда ясно в провалилия се план на Еврокомисията за етикетиране на хранителните продукти с три цвята (като светофар). "Хранителната индустрия е вложила общо 1 милиард евро, за да предотврати маркировката върху хранителните стоки", казва той. И точно по време на кризата банките и техните лобита правят всичко възможно, за да осуетят засилената регулация в бранша. "Пет от 13-те еврокомисари от последната ЕК имат доходни постове в частни фирми", заявява Нина Катцемих. По този начин финансово силните лобисти биха могли да установят директни контакти по високите етажи на брюкселската бюрокрация. След острата критика Еврокомисията удължи забраната за заемане на нови длъжности от бивши еврокомисари от една на една година и половина. Lobby Control настоява за тригодишен "карантинен" период.

Андреас Оргинц изобщо не крие, че лобира за германското сдружение на химическата промишленост. Според него лобизмът е напълно легитимна дейност за защита на определени интереси. Той смята, че критиците гледат твърде едностранчиво на лобистката дейност. "Активистите в екологията също са лобисти. А в обществения дебат рядко става дума за този вид лобизъм. Има лобисти на екологични сдружения, има и такива, които лобират за правозащитни организации", казва той. Андреас Оргинц също се застъпва за повече прозрачност в лобистката дейност. Къде тогава е моралната граница в лобизма? "Когато например поканиш някой евродепутат на пътешествие или му обещаеш някакви финансови изгоди, това вече не е лобизъм, а корупция", смята Оргинц. Активистите от Lobby Control искат да изправят на позорния стълб преди всичко прикритите лобисти, чиито методи стават все по-рафинирани. Времето едва ли ще покаже кой ще надделее в тази борба, която ще е без край, като "шпионските игри".
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Централата на Европейската комисия в Брюксел
23
3083
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
07 Март 2013 19:56
Малце офтопик и ... не съвсем. Днес прочетох любопитна статия за лобизма и в ... "Мениджър" Натисни тук Това е текстът в електронното издание, а той е само ... анонс към книжното, в което четем интересни неща. Защо СЕГА този текст, щом вече го четохме преди два-три месеца, и защо пак в "Мениджър"? Това във връзка ли е с мисията на Чичко Пардю да обгрижи мадам де Угомон или всичко това е само фантом на моята параноя
07 Март 2013 20:06
нищо по-добро от демокрацията не било измислено ли?...
07 Март 2013 20:52
E, Firmin що да е параноя?Нали знаеш - каквото и да ти говорят накрая винаги става дума за пари!Така че, не е параноя, а вероятна истина!
07 Март 2013 21:06
"Мениджър" ги чета, но ме дразнят. Прекалено се слагат на властта. И не само на нея.

Материалчето за Чичко Пардю (всъщност той не е единственият герой в него) "подхвърля кабърчета". Дали това е случайно или някой ни подхвърля заедно с тях и ... джокери? Ако Дявола ни кани на танц, не е учтиво да му се отказва
07 Март 2013 22:50
Когато ние или сърби го правим е мафия. Когато зулумите, като правило по-големи, са техни вече е лобизъм. Демократично, толерантно и политкоректно. Йееее.
08 Март 2013 00:55
Лобизмът трябва да се инкриминира, колкото по-скоро толкова подобре, оснобено на това ниво. Иначе ще има много да патим.
08 Март 2013 07:41
За да стане човек примерно ел.техник, да завива крушки, да прекарва жици и да слага бушони, трябва да знае поне закона на Ом. Интересно колко човека в министерството дет се занимават и с енергетиката могат да го напишат /5 символа само/. Освен че ни управляват патологични крадци, те са и абс неграмотници /да си спомним само малоумника дето скачаше по некви плочки и правеше ток, колко за един ВЕЦ/. И като гледам и в Европа положението не е по-добро в този смисъл. Думите че нищо по-добро от демокрацията не е измислено, трябва да се приемат много критично, особенно кат се има предвид къв професионален лъжец ги е казал.
08 Март 2013 11:01
Лобизмът - т.е. корупцията- е съставна част от арсенала на монополистичния капитализъм,а докато съществуват големите монополистични корпорации, ще съществува и възможността те да подкупват политиците и да ги тласкат към изгодни за едрия капитал, а не за обществото, решения на парламент, правителство, органи за местно самоуправление.
08 Март 2013 11:25

Румене,
лобизма е отрицание на демокрацията. Не ги бъркай двете неща - те нямат нищо общо. Лобизмът всъщност е приспособен към демокрацията остарял начин на действие - някой тайно решава и поставя своя тесен интерес над по-широкия.

08 Март 2013 12:43
Лобизмът е пряко следствие на свободата на демокрацията. Щом всеки е свободен да иска за своята работа, колкото си пожелае.... то нататък е ясно. Това е вграден дефект на демокрацията. Т.е. идеална демокрация може да има толкова, колкото и комунизъм, иделаната демокрация по-същество иска изключително съвестни хора, а с такива хора в общестовто няма значение дали ще му викаме комунизъм или демокрация, все ще е рай. Демокрацията /реалната/ обаче е изгодна за значително по-малък брой членове на обществото, отколкото социализма. Т.е. за обществото като цяло е вредна, това вече се вижда с просто око.
08 Март 2013 13:01

Бъркаш понятията! При демокрацията, дори и при представителната такава, има възможност за корекции (докато при диктатурата такава възможност просто няма). Освен това, сегашната, представителна демокрация, при която са възможни явления като лобизма, е само преход към следващото ниво - пряката демокрация. При пряката демокрация би трябвало всеки закон да се одобрява с референдум и тогава лобизма (в сегашния му вид) ще изчезне.

08 Март 2013 13:05

...С известна условност би могло да се каже, че представителната демокрация е вид диктатура - тези, които вземат властта, могат за сравнително дълго време (4 години) да правят каквото си искат. Което е далеч от идеята за демокрация. Демокрация е само пряката демокрация. И така, всички недъзи, които сега се приписват на демокрацията, са всъщност недъзи на диктатурата (в каквато се е изродила нашата представителна демокрация).

08 Март 2013 13:08

Другото, което се бърка е икономическата система с политическата. Демек бърка се (отъждествява се) пазарната икономическа система с демокрацията. А това са две различни неща. В Япония и Южна Корея например, доскоро е имало пазарна икономическа система, но не и демокрация - управлявала е само една партия.
...Същото е и в Китай - еднопартийна политическа система и пазарна икономика (каквото и да значи "пазарна" икономика).

08 Март 2013 13:27
мда...както писах отдавна - оказа се, че демокрация и капитализъм не било едно и също...
08 Март 2013 14:20
Роки ти бъркаш. Защото веднага реши че социализма или комунизма са непременно диктатура. Фактите в моемнта са такива, че за демократична се счита държава с свободна отворена икономика и свободата всеки да иска и да може да прави пари за сметка на другите. Това е факт. Па на теория може и да сме в рая, както ти казах.
08 Март 2013 14:57

социализма или комунизма са непременно диктатура

Ами диктатура са, как да не са! Обаче, това все още не значи, че това е непременно лошо. Едно не може да се отрече на т.нар. социализмо-комунистически диктатури - че наистина искаха всички (ударението е на всички) да са щастливи и доволни. И не само искаха, но се и опитваха да го постигнат. По техния си начин. Е, изглежда не успяха.
в момента ... за демократична се счита държава със свободна отворена икономика и свободата всеки да иска и да може да прави пари за сметка на другите

Кой, кога и с каква цел "счита" това нещо?! Освен това, какво значи "свобода" (икономическа)?! Да не би да има държава без данъци и закони? И ако приемем тази (твоя) дефиниция, то тогава България, в която облагането е около и над 50% НЕ е демократична държава. Западноевропейските държави пък са още по-малко демократични.

08 Март 2013 15:13
Точно така е, правилно си ме разбрал, демокрация не може да има, както не може да има и комунизъм /с тоя матрял/. Но това СЕГА дет го имаме, се счита за демокрация, у НАТО сме, у ЕС сме, т.е. тея дет разбират от демокрация и определят "стандартите" за това/довчерашни робовладелци между впрочем/ са приели че у нас има демокрация! И освен това, сега това е равно на свободен пазар и правене на кинти от всичко, а на последното ората му викаха капитализъм навремето.
08 Март 2013 15:23

това СЕГА дет го имаме, се счита за демокрация

Добавка - счита се за представителна демокрация. Което, както казах си е вид диктатура. Да го напиша като уравнение:

представителна демокрация = изборна диктатура

това е равно на свободен пазар и правене на кинти от всичко

Никъде няма свободен пазар, а още по-малко у нас. Първо имаме хиляди закони и разпоредби и второ, имаме огромно (над 50%) данъчно облагане. И само човек, който или иска да навреди на понятието "свобода" или не знае какво говори, може да нарича подобно състояние на нещата "свободен" пазар (не визирам теб).

08 Март 2013 15:36
"Свобода", "демокрация", "комунизъм" са иделани понятия дето много ясно че ги нема никъде. Само абс. неориентиран човек паднал от чужда планета, може да разбира тези думи в иделания им смисъл. Това у нас е ТОЧНО демокрация, свободен пазар и т.н. как си е по-съвременните либерастки талмуди, а не по някакви философски книги на тема "чисти идеални понятия". НЯМА хубава демокрация или прекрасен свободен пазар. Грозни са на практика, и НЕ могат да бъдат други в един реален свят. Ако обаче имаш някакви лични пристрастия към тези думи..... можеш и да викаш че у нас няма демокрация. Много хора го казват /предимно тези, които не успяха да направят кинти и да подкарат лъскавите кошници, а те скачаха по площадите, защото мислеха че демокрация==богатство/.
08 Март 2013 15:42

Ами точно хора (май като теб), които са склонни да абсолютизират нещата използват тези понятия и им придават някакъв идеален смисъл. Аз такива понятия не използвам (защото не значат нищо).
можеш и да викаш че у нас няма демокрация

Ама къде съм го викал това? Аз се опитвам да ти кажа, че у нас има представителна демокрация (а не че няма демокрация). Е, допълвам, че за мен представителна демокрация е равно на изборна диктатура.

08 Март 2013 16:17
Ей, пак ти казвам, България е официално призната от страните членки на ЕС и НАТО от всички страни членки на СТО, за страна: демократична, с функционираща пазарна икономика и свободен пазар. Инак нямаше да сме в тези организации. Т.е. почти цял свят ти казва това което и аз, ти викаш че не било така. ???
ПП Пак повтарям, значенията на думите сега не са същите, каквито са били преди 50 или 100 или 1000г. Пример: кат чуеш "ром" за пиене ли се сещаш или за цигани?
08 Март 2013 16:51

Добре де, съгласих се - сега думите (споменатите) не значат нищо. Или по-точно - не значат това, което ни се иска, което ни се струва или което някой се опитва да внуши чрез тях

08 Март 2013 16:53

...Затова е добре да се избягва употребата им. Освен ако не искаме да обобщаваме на едро и без никакъв по-конкретен смисъл.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД