:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,953
Активни 455
Страници 1,518
За един ден 1,302,066
Deja Vu

Алчността на банкерите пак победи

Европа продължава да се чуди как да обуздае банковата система и нейните златни бонуси, след като дори богата Швейцария реши да ги накаже
Британският финансов министър Джордж Озбърн (вдясно) остана доволен от отстъпването на ЕС по въпроса за бонусите на банкерите.
Преди дни гръмна дългоочакваната новина, че Европейският съюз най-накрая ще наложи ограничения върху бонусите на банкерите, които са обвинявани за насърчаване поемането на рискове, предизвикали финансовата криза. На банковите бонуси трябваше да бъде наложен лимит, равен на размера на годишната заплата на служителя. Другата идея беше допълнителното възнаграждение да може да достига двойния размер на годишната заплата, но само ако по-голямата част от акционерите се съгласят с това. Мярката е част от нов законодателен пакет, в който се включва още искането банките да поддържат по-голям размер на капиталовите резерви. Това бе опит да се защитят данъкоплатците, на които се налага да плащат за по-скъпи спасителни пакети, предоставяни на закъсали банки.

"За първи път в историята на регулацията на финансовите пазари в Европа ще ограничим бонусите на банкерите", побърза да се похвали австрийският евродепутат Отмар Карас, който преговаряше от името на Европарламента. Той бе видимо доволен от споразумението, което бе постигнато след 10-месечни преговори. Малко по-късно обаче дойде поредният гръм, който запази статуквото, тъй като текстът трябваше да бъде обсъден по време на среща на финансовите министри от ЕС. Преди това Великобритания предупреди, че мярката ще ограничи растежа във финансовия сектор, а брокерите ще се преместят на други места по света. В същото време британците получиха подкрепа от Германия, която е страната, която дава най-много пари в бюджета на ЕС. Тази позиция беше подкрепена от Португалия и Италия. Малко по-късно обаче германската канцлерка Ангела Меркел направи завой на 180 градуса и заяви, че е "против големите възнаграждения на мениджърите", и направи това една от своите предизборни теми.

Малко преди това финансовите министри на Евросъюза отложиха решението за спорния таван на бонусите на банкерите. Това стана, след като Лондон намекна, че все пак би се съгласил с подобна сделка, ако му бъде дадено повече време, за да преговаря. Британският финансов министър Джордж Озбърн каза на колегите си в Брюксел, че Лондон не може да подкрепи предложението. "Ако обаче постигнем напредък през следващите няколко седмици, се надявам, че финансовият министър на най-големия финансов център в Европа може да подкрепи променения законодателен текст", допълни Озбърн. Той дори подчерта, че страната му е платила "висока цена за безотговорността на банкерите" и подкрепя по-отговорните възнаграждения в дългосрочна перспектива.

Анализаторите смятат, че Великобритания се противопоставя на затегнатите мерки, тъй като се стреми да запази правото си да взема самостоятелни решения.



Решението на Брюксел би се отразило като катастрофа за банковия сектор



Какви вреди може да предизвика ограничението за бонусите на банкерите в ЕС върху конкурентоспособността на британския финансов сектор? Отговорът зависи отчасти от това колко умно банките ще заобикалят новите правила, ако, разбира се, бъдат приети, коментира в. "Файненшъл таймс". Рискът Лондон да загуби високопоставените си служители в Ню Йорк, Хонконг или Сингапур се очертава на хоризонта, докато лондонското Сити вече чувства заплахата. Финансовият квартал загуби 104 000 работни места, или 30% от всичките си служители от 2007 г., сочат данните на Центъра за икономически и бизнес проучвания. Въпреки че при последната класация на финансовите центрове Лондон остава лидер пред Ню Йорк и Хонконг, банкерите от британската столица са по-песимистично настроени относно перспективите му като финансов център след три години, отколкото са техните колеги в останалите части на света. Заплахата се простира и извън Лондон, тъй като две трети от общо 1.1 милиона работни места във финансовия сектор са разположени извън столицата.

Много завършващи младоци се стремяха доскоро именно към този сектор заради добрата основна заплата и най-вече бонусите към нея, които в някои случаи достигат невероятен размер. Възнагражденията за банкерите досега просто нямаха граници. От Швейцария обаче тези дни дойде ясен сигнал, че дори в страната, която е символ на банковото дело, голямото мнозинство от гражданите съзира нещо нередно в изплащането на гигантски възнаграждения, бонуси и обезщетения на мениджъри и банкери. На провелия се наскоро там референдум 67.9% от швейцарците се обявиха срещу тези практики. Сега правителството и парламентът трябва да зачетат волята на народа и да създадат съответната законодателна рамка. Или казано другояче, ще има "закон срещу алчността". Той ще трябва да защити по-добре правата на дребните акционери, издигайки бариери пред използваческия манталитет и неоправданите финансови апетити. Това означава, че започвайки работа или напускайки един концерн, водещите мениджъри в него няма да могат да получават милионни суми за "добре дошъл" и за "довиждане". Няма да има вече и премии при купуването или продаването на фирми. Ще се сложи и таван за мениджърските възнаграждения в акционерните дружества. С други думи - Швейцария ще се сдобие с едно от най-строгите в света законодателства, уреждащи акционерните права.



Всичко това има своите основания



Тъкмо прекомерните бонуси и премии докараха и хазартния манталитет сред банковите мениджъри. Той пък в крайна сметка доведе до финансови престъпления и всеобщата световна криза, която вече бушува пета година поред. Не случайно се заговори за алчни и ненаситни банкери, за безогледни мениджъри и нагли финансови играчи, преследващи единствено личната си изгода. Говорейки за образа на финансовия елит, неизбежно се стига и до въпроса за морала и почтеността. Макар Швейцария да си остава "остров на благосъстоянието", в който доходите се развиват добре, а безработицата е почти незабележима, гражданите на тази страна очевидно смятат за непоносимо поддържането на една система от милионни бонуси за малцина. Политически отговорните лица във всички отделни европейски страни ще сторят добре, ако вземат присърце тази швейцарска поука, коментира "Дойче веле".

От друга страна, няма гаранция, че дори ако се стигне в близко време до политическа победа над "алчността" в Европа, то тя ще доведе до желания конкретен резултат. Дали възнагражденията на водещите мениджъри наистина ще намалеят само защото акционерите ще имат право да казват своята дума по въпроса? Британският и американският опит за подсилване на правата на акционерите дава поводи за голям скептицизъм. От решаващо значение обаче е да се засилва натискът от страна на правителствата, медиите и обществеността над управителните среди на борсовите концерни и големите банки. За милионните заплати в бъдеще ще е редно да се дава отчет не само пред акционерите, но и пред гражданите. Защото финансови ексцесии като досегашните повече не бива да се приемат с примирение, най-вече защото в крайна сметка за всички хазартни провали пак плащат изстрадалите и вече доста гневни данъкоплатци.



СНИМКА: www. commons.wikimedia.org
В Европа се вихри още една банкерска война. Швейцарската банка Credit Swiss забрани на служителите си да пътуват до Германия във връзка с конфликта между Швейцария и Германия по повод укриването на данъци от германски граждани в швейцарски банки.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Банкерите от лондското Сити засега могат да си отдъхнат, че бонусите им не са застрашени.
17
3439
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
13 Март 2013 20:39
Проблема не е в размера на бонусите, а за какво се дават. Леман-а като фалира банкстерите прибраха доста тлъсти пачки, независимо, че са виновни за фалита.
13 Март 2013 21:08
Ротшилд владее Лондон, а оттам дърпа конците на Европа, Англия да се измита от ЕС, за да миряс Европа, а Ротшилд и Рокфелер да си владеят англоговорящите.
13 Март 2013 22:46
kaily, айде сега утопии. Ама що пък да не помечтаем...
14 Март 2013 03:32
Лондон ще продължи да управлява Европа ( и половината от останалият свят ) в обозримо бъдеще.
Не е това проблемът.
Трябва да се спрат спасителните пакети от парите на данъкоплатците за банкстерите.
Ясно и просто.
Ама били играли рисково ?
Да си трошат тъпите кратуни и да си разпарят лакомите задници.
От къв зор трябва да бъдат спасявани с държавни пари ???
Има си мостове в Лондон.
Традициите повеляват издънилите се банкстери да овисват тихо и кротко под някой от тях. Избор по желание.
14 Март 2013 04:33
Топки в серниста киселина. Гледаш филм, слагаш в оцетна, сяра, бум .
14 Март 2013 10:28
Според мен е достатъчно държавата да вземе мерки да няма "too big to fail". Тогава нека всеки да раздава толкова бонуси на мениджърите и служителите си, колкото прецени за необходимо.
-
В противен случай бонусите се превръщат в кейнсиански "мерки за стимулиране на потреблението".
14 Март 2013 11:03
Алчността на банкерите пак победи
Европа продължава да се чуди как да обуздае банковата система и нейните златни бонуси, след като дори богата Швейцария реши да ги накаже

Единственият начин не е много хуманен, но за това пък е 100 % ефективен. Всяка година след раздаване на бонусите да бъдат обесвани по стълбовете 1 от всеки 10 банкери.
От нашите Хампар... не знам къФ си, да бъде първи !
14 Март 2013 11:57
Интересно, имаме статия в стил "бият нашите", а няма никакво струпване на хора с нови никове.
Тоест банкови чиновници.
14 Март 2013 11:58
Оригинално, Бирникь
10% съкращение на бонусите чрез 10% съкращение на банкерите!
14 Март 2013 12:21
В статията се споменава за Лондонското Сити, а снимката е от Докландс! То, верно и там на Канари Уурф бая банки и застархователи работят, че и Блумбърг са там, ама барем от редакцията на газетата да не излагат невежеството си на показ!
14 Март 2013 12:40
Това с 10-те% процента не е зле, но нали знаете, че съкратените ще са служителчетата в банки те , а не банкерите. Тази разлика е мн важно да се отбележи!
14 Март 2013 14:47
Ротшилд владее Лондон, а оттам дърпа конците на Европа, Англия да се измита от ЕС, за да миряс Европа, а Ротшилд и Рокфелер да си владеят англоговорящите.
Виж ти къде било заровено кучето....
А пък хората си мислят, че за всичко е виновна 'политическата класа'
14 Март 2013 15:32
А пък хората си мислят, че за всичко е виновна 'политическата класа'

Мнозина тук от години говорят, че виновни са банкерите, аз също от години говоря, че не какъвто народът, такива и политиците, ами какъвто капиталът, такива и политиците.
Радвам се, че има нема след десетилетие неспирно говорене най-после нещо ти проблесна в главата.
14 Март 2013 16:01
Тогава нека всеки да раздава толкова бонуси на мениджърите и служителите си, колкото прецени за необходимо.
А може ли държавата също да раздава банкови лицензии на когото и както прецени?
В противен случай бонусите се превръщат в кейнсиански "мерки за стимулиране на потреблението".
Хм, Майкъл Капустин и дружина фараони също се изживяваха кат кейнсианци. Отделно свободно конкуриращите се с Федералния резерв по отпечатване на "качествени" гещурчета.
14 Март 2013 16:19
Банкерските бонуси не са основният проблем за системата. Освен това, в ерата на мигновените комуникации и елекронните трансфери, какво значение има, дали си базиран в Лондон или някъде другаде.
14 Март 2013 21:37
Чудя се,защо ли Христос разгонил в храма търговците и лихварите????
15 Март 2013 22:12
БирникЪ
„Всяка година след раздаване на бонусите да бъдат обесвани по стълбовете 1 от всеки 10 банкери.”

Много хуманен бирникЪ,бе.Според Генералисимус Ал.Суворов всеки,който е бил две години /три ли беше/ в обоза ,може спокойно и без угризения да бъде разстрелян. Повече от ясно е защо.На него може да се вярва – командвал е 93 битки и в нито една не е бил побеждаван.Мисля,че породата на съвременните банкери е самостоятелно съществуваща и не подлежи на модификации и подобрения.Бройката би трябвало да е всеки трети от 10.Подреждането – на случаен признак за да има теглене на „късата клечка”. Бесилката – специална и луксозна,построявана с пари от техните бонуси,преди раздаването
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД