:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,108
Активни 457
Страници 673
За един ден 1,302,066

Богът от бюрократичната машина

Изправени сме пред гигантски оксиморон по пътя на общественото си развитие. От една страна ни е омръзнало от партийната система, която произвежда анонимни бюрократи и тунеядци; жадуваме да открием Личности (задължително с главно Л), на които да поверим съдбата си
Драго Симеонов
Тези дни една симпатична жена от Бисер несъзнателно си послужи с много интересно сравнение. В желанието си да внесе разум сред разгорещените страсти покрай отчета на Цветанов, тя заяви, че от хеликоптера, кацнал в бедстващото й село, не слязъл Батман, а Бойко Борисов с почти цялото му правителство.

Госпожата явно си даваше сметка за свръхчовешката риторика, в която беше обвит премиерът в оставка, и пожела да му придаде по-обикновен образ (в контраст на драматичния Робин, който продължава да тръби неуморно как сме загубени и престъпниците тържествуват).



Ако беше казала само, че от машината се е появил не Батман,



а Бойко, сравнението нямаше да е ново. Но тя прибави и административен екип към супергероя, което е много умно социологическо наблюдение. В момента, в който харизматичният лидер успее да се сдобие с работеща бюрокрация, вече минаваме на друго ниво на управление. Бисерчанката едва ли е чела Макс Вебер, но той говори за точно такъв процес. Друг е въпросът успя ли Борисов в начинанието си или точно там претърпя провал.

От известно време всички ние сме изправени пред гигантски оксиморон по пътя на общественото си развитие. От една страна, ни е омръзнало от партийната система, която произвежда анонимни бюрократи и тунеядци; жадуваме да открием Личности (задължително с главно Л), на които да поверим съдбата си. От друга страна обаче, не можем да назовем подобни хора, защото те неизбежно ще са обвързани с някаква политическа парадигма, която ще хвърля сянка върху качествата им. Склонни сме да им простим това, стига да изпълняват стриктно обществения си дълг, т.е. излиза, че няма значение кои ще са, щом си вършат работата.



Така родният избирател попада в панаирджийската гондола



на собствените си неясни приоритети. Веднъж се лашкаме в посока на авторитета на конкретната личност (батмана), а друг път лелеем безименния правен ред на модерната бюрокрация.

Най-добре бихме се чувствали по средата: да се появи Батман с цяло работещо правителство и да слезе от хеликоптер. Deus ex machina плюс екип специалисти по всичко. Ето ви българската утопия за решение на проблеми.

Да се върнем на Макс Вебер. Според трипартийната му класификация на властта харизматичното лидерство е нещо, характерно за недозрялата демокрация, докато работещ бюрократичен апарат е белег на рационално правовата власт и е върхът в развитието. По средата е традиционната власт, характерна за феодализма.

Висшата цел на всяка политическа структура е да покаже на избирателя, че разполага с лидер, който няма да се опияни от властта, а е в състояние да бъде умел кадровик, за да задвижи държавните механизми в интерес на гражданите. Без харизматични личности няма как да привлечеш гласоподаватели; бюрокрацията няма чар. Но пък без нейната работа харизмата не е нищо повече от въздух под налягане. Или иначе казано, Deus ex machina трябва да бъде произведен не от блянове, а от собствената му административна машина. Нещо, което очевидно нито едно правителство досега не успя да стори.

Лошото е, че от известно време на хоризонта не се виждат нито нови политически чаровници, нито работещите им анонимни, но свръхпрофесионални екипи. Леем приказки до небесата, но пак тайничко следим няма ли сред облаците да се покаже син хеликоптер, а в него вълшебник, който ще смаже общия ни монополен враг и ще раздава сладоледи "Ескимо", както мечтаеше Крокодила Гена.

Явно тази утопия все пак не е само българска.
Снимка: Велислав Николов
Батман и Робин
91
4273
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
13 Март 2013 19:43

Идеалната администрация е електронната администрация. Не тази, с която си "говорим" по електронен път (и която все още нямаме), а тази, в която изобщо няма хора, а всичко се върши от компютри. Но такава ще има вероятно чак след около едно поколение.


13 Март 2013 20:08
Идеалната администрация е електронната администрация. Не тази, с която си "говорим" по електронен път (и която все още нямаме), а тази, в която изобщо няма хора, а всичко се върши от компютри. Но такава ще има вероятно чак след около едно поколение.


Тая твойта идеална администрация няма да има нужда и от матриал. Тва индженерите сте върха.
13 Март 2013 20:11
Калпавите процеси в една организация колкото повече ги автоматизираш толкова по неуспешна става....

Добре е да се знае, че навсякъде по света мнозинството от избирателите иска едно и също нещо от управлението - безплатни услуги. Действителността няма как да се промени, затова са нужни специални умения у политиците за да водят обществото към просперитет.
13 Март 2013 20:12
Идеалната администрация е електронната администрация.


По-яка тъпня от тази скоро не бях чувал

Ще ти отговоря с една мисъл на ... Лао дзъ

Небето и Земята не притежават хуманност.
Те се отнасят към всички неща
като към жертвено куче,
направено от слама.
Мъдрецът не притежава хуманност.
Той се отнася към всички хора
като към жертвено куче,
направено от слама.

Лао дзъ, Дао дъ дзин


За електронната администрация ти си едно ... жертвено куче, направено от слама. Ще бъдеш заменен с ... преписката си. Нечетливо? Гориш! Неграмотно? Гориш! Не познаваш закона? Гориш! Не знаеш какво искаш? Гориш! ... Гориш! Гориш! Гориш! ...

Искуственият интелект не толерира несъвършенството на човешката природа. Въпреки, че е ... неин несъвършен продукт.
13 Март 2013 20:14
Тая твойта идеална администрация няма да има нужда и от матриал.

Т'ва не го разбрах. Аз си мисля, че мат'ряла вместо да администраторства мо'е да седи на плажа, на шезлонга, под чадъра. Ама знам ли - свят широк, може пък на някой повече да му харесва на бюро да седи и да отмета листове. С наплюнчен палец.
13 Март 2013 20:17
Искуственият интелект не толерира несъвършенството на човешката природа.

Кой по-точно изкуствен интелект?
13 Март 2013 20:18
.
13 Март 2013 20:21
Да не забравяме, че администрацията е призвана да прилага правила, а не да ги измисля или създава. Ерго, при добре дефинирани правила и при добре структурирани данни, всичко може да бъде автоматизирано на 100%.
Е, ако някой не може да пише или да чете може да се наложи да му се помага. Също и на който не вижда.
13 Март 2013 20:26
Калпавите процеси в една организация колкото повече ги автоматизираш толкова по неуспешна става....

Да се правят негативни изводи на базата на сегашната разпарчетосана, разпокъсана и изостанала администрация не е добра стратегия.
13 Март 2013 20:31
Електронизация не,ами оттатък.
Пример:
2000 г.,община Димитровград-скица за проектиране/ръчна изработка/.Цена 3 лв.
2013 г.,община Димитровград-същата скица,за проектиране/от компютър/.Цена 65 лв.
Де е Киро?На кирия.
13 Март 2013 20:34
Сори Сиров, това е бил друг Киро, не съм аз!
13 Март 2013 20:36
А ако тази цена не ти харесва може да заведеш дело срещу общината на основание закона за административните такси.
...Ако решиш да го направиш свиркай - ще те подкрепя.
13 Март 2013 21:01
...За електронната администрация ти си едно ... жертвено куче, направено от слама...

Така ли? За твое сведение електронното правителство по европейски стандарт ще направи сите чиновници гальовни кученца пред гражданите. Щото нема да има скрито-покрито. И цялата им работа требе веднага да се документира, съответно да се публикува. Та, пак си помисли, как при това положение чиновничето ще кръшка или ще му хрумне да иска рушвет?
13 Март 2013 21:05
Щурчо,
под електронна администрация той имаше предвид тази, за която говоря аз - в която изобщо няма чиновници, а всичко е електронно.
13 Март 2013 21:07
А ако тази цена не ти харесва може да заведеш дело срещу общината на основание закона за административните такси.
Цената не ми харесва.За 1000 лв.през 1994 г. един арменец ми предлагаше Калашник на руския пазар в Димитровград,ама ха де.
Само че скицата ми трябва и ще плащам.
13 Март 2013 21:08
...в която изобщо няма чиновници, а всичко е електронно...

Е, такъв виц нема!
13 Март 2013 21:14

...в която изобщо няма чиновници, а всичко е електронно...

Е, такъв виц нема!


Не е верно, че няма виц. При соца имаше подобен виц. На един преподавател му писнало да си чете лекциите и ги записал на касетофон и пуснал записа на студентите. По едно време решил да види как върви "лекцията". И какво заварил - в залата нямало никакви студенти, а само касетофони.
13 Март 2013 21:14
един арменец ми предлагаше Калашник...

Е, аз ти предложих цивилизовано решение като за правова държава. Ама ако много искаш да плащаш... ами няма как да те спра.
13 Март 2013 21:17
Е, такъв виц нема!

Ъхъ! Спомням си, че преди 30-тина години, когато видя за пръв път пряко телевизионно предаване от другия край на света, дядо ми също каза, че лъжат и че това е невъзможно.
13 Март 2013 21:23
При соца имаше подобен виц. На един преподавател му писнало да си чете лекциите и ги записал на касетофон...

И това не е виц, истина е - Натисни тук
13 Март 2013 21:49
Споко, Авторе,
Има и втори мандат. Промяната ще бъде извършена в пълен обем...
13 Март 2013 22:52
От една страна, ни е омръзнало от партийната система, която произвежда анонимни бюрократи и тунеядци; жадуваме да открием Личности (задължително с главно Л), на които да поверим съдбата си.

Това изречение е концентриран изказ на цялата статия и показва пълното неразбиране на проблематиката. Свързани са по абсолютно погрешен начин едно понятие за целите и интересите (партия), политически неутрален технически механизъм за постигане всякакви цели (администрация), независимо клинописна или електронна, и нещо от шоу индустрията и рекламата, но не и от политиката (личността извън идеите й).
-
Партиите са визиите за развитието на обществото, за неговите цели. Администрацията е техническият апарат, за постигането на тези цели, а личностите, като такива, извън обществените цели и обществени интересите, които олицетворяват и защитават са проста подмяна. Подмяна на въпроса "какво" и в "чий интерес" с въпроса "кой" и "къв е пич".
-
Последната подмяна заимствана от пиара, търговската реклама на продукти и шоубизнеса - да ни занимават с личности, механизми, битови и криминални клюки, но не и с политики и интереси, затвори политиката за всички останали партии (визии) и интереси, освен тези в неоконсервативният (неолибералният) спектър и на транснационалните най-вече финансови корпорации.
13 Март 2013 23:07
Brightman -
13 Март 2013 23:10
новият министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев:
държавата да не пречи на бизнеса, а да го улеснява. Там където сега има гишета, трябва да се сложат ПОС-терминали.

Натисни тук

13 Март 2013 23:14
Да се правят негативни изводи на базата на сегашната разпарчетосана, разпокъсана и изостанала администрация не е добра стратегия.


Нищо негативно. Просто оптимист с опит...

На един ред обяснявам и кой разбрал разбрал.

Действителност -> Модел -> Процеси -> Автоматизация. Очевадно е колко бързо и най-добрата автоматизация на процесите става архаична благодарение на най-постоянното нещо на този свят - промяната.
13 Март 2013 23:30
Е, тук по всяка вероятност те бия. С по-малко опит (и следователно с повече вяра ).
14 Март 2013 01:55
Кире,


Е, аз ти предложих цивилизовано решение като за правова държава.


ПРАВОВА казваш?!?!

Щото... такова ... Имаме некакъв опит по съдилищата...

Пък и дали разликата от 62 лв. ще му се компенсира от компетентния съд?!?!

И ако да, дали след две години съдопроизводство, тази скица ще му трябва вече?!?!

Или си приказваме, показвайки компетентност и демократичност!
14 Март 2013 03:33
Драго, ти си пич,
но ако някой като Д.Иванов има сили да те прочете и ако събере слюнка за теб, ще се обърне през рамо, а не по теб да плюе.
Изпадаш в лиготия.
14 Март 2013 08:21
...Госпожата явно си даваше сметка за свръхчовешката риторика, в която беше обвит премиерът в оставка, и пожела да му придаде по-обикновен образ...

На първо място, свитата се приема като атрибут на властта и като такъв оформя специалния статут на Бокочовека. Второ, понеже Бокочовека го играе народняшки, а министрите, бидейки класически "големци", са по дефиниция изедници, то те са дошли в Бисер единствено и само защото Той ги е довлякъл - демек добрия герой на бел хеликоптер ден и нощ брани народо от катаклизми и чорбаджии...
14 Март 2013 09:31
Партийната система ни е омръзнала, защото реално нямаме партийна система. Партиите нямат легален начин да въздействат върху депутатите си и избраните от тях чиновници. И трябва да използват други похвати. И това е навсякъде - ако една партия избере чиновник обаче след това чиновникът излезе калпав, тя не може да го смени. Все едно един шеф да си назначи служител и след това да не може да го смени!?!?!? Всъщност това за шефа също е вярно, когато става дума за държавен чиновник. Безумие. После партиите били виновни.
14 Март 2013 09:36
.
14 Март 2013 09:36
Та сега нямаме партийна система - при която членовете на партията да избират ръководство и т.н. след това ръководството да избира съответните държавни служители, които ако членовете на партията/ръководството не харесат да могат да сменят.
Сега имаме едно ядро което се обявило за партия и чрез икономически и други похвати влияе на избраните от тях държавни служители. Така реално нямаме истински партии. То и за това в парламента има "партии" с по един файтон хора и членове. Самата конституция създава тоя безпорядък - като обявява депутатите уж да са на всички граждани и така реално да не може да им се иска отговорност от тези които са ги избрали - както от партията, така и от съответния избирателен район. Заради това винаги се стига до роене на депутатите - бягат от партията която ги е избрала и си правят нова партия. Подменят вота на избирателя. Но пък се ояждат.
14 Март 2013 10:08
оксиморон, а?
14 Март 2013 10:20
mick,
чиновниците са се назначавали от партиите по времето на Бай Ганьо, щото такова е било нивото на политическата култура. Култура, в която не е имало нищо политическо, а почти изцяло шуробаджанашко.
-
И сега е така, особено в местната власт, но то е нелегално, отклонение от правилата.
-
От 2001 г. в България, както и в останала цивилизована Европа, администрацията е професионална. Тя няма право да проявява партийни пристрастия при работата си. Назначава се с конкурси и въз основа единствено на ценз и компетентност.
-
Разбира се това е повече на теория, отколкото на практика, но не значи, че е лошо. Защото администрацията е само инструмент.
14 Март 2013 10:26
Бизнесът вместо на гишета- на POS-терминал
Малии, и подкупите ли на POS-терминал? това наистина е иновация
14 Март 2013 10:33
Brightman 14 Март 2013 10:20 - Не всички чиновници се назначават с конкурси - има си политически кабинети, депутатите също, някои ръководни постове. Освен това и конкурсите не са гарант, че човек е напълно подходящ.Сега какво правим, когато даден човек не е подходящ? Нищо - търпят го, щото е много трудно да бъде уволнен. Обикновено, даже назначават още един човек, без да съкратят калпавия.

Има някои правила които според мен трябва да се спазват - който назначава, трябва да може и да уволнява. Отделно шефът трябва да е отговорен за работата на отдела си, и трябва да може да уволнява подчинените си. Иначе просто работата не може да върви. В момента шефовете са принудени да работят с хора които не могат да управляват, и разбира се отговорността им е доста по-размита. Никой не си дава зор.
14 Март 2013 10:41
Киро,
Имаше една поредица на Айзък Азимов за роботите. Та там на една от планетите на космополитите бяха стигнали до 10 000 робота на човек, а човешките същества се срещали и осъществявали физически контакт рядко и то само с цел възпроизводство.
Апропо, не си представям напълно автоматизирана администрация. Ако ми обясниш точно как ще стане при всичките закони, подзаконови нормативни актове, съдебна практика и т.н. э
14 Март 2013 11:22
Не всички чиновници се назначават с конкурси - има си политически кабинети, депутатите също

Депутатите не са чиновници, а те, заедно с политическите кабинети са политически лица. Това е различно от администрацията (чиновниците). Вземи прочети Закона за администрацията и Закона за държавният служител и тогава разсъждавай.
-
Когато тръгнеш да искаш някаква промяна, то трябва да познаваш състоянието, да имаш ясно дефинирани цели и от там да изведеш пътя към и вида на новото състояние, което искаш да постигнеш. Иначе са си просто празни приказки.
---
Спомням си преди половин година, когато в Изборният кодекс още фигурираше преференциалното гласуване, как една групичка бъдещи протестиращи искаше въвеждане на преференциални листи. Те искаха нещо, което съществува, но не си бяха направили труда да го знаят.
14 Март 2013 11:28
В момента шефовете са принудени да работят с хора които не могат да управляват

Нямаш хал хабер от това що е то администрация и за какво служи. Това не е частният дюкян на дядо ти с калфите и чираците. Това е структура на държавното управление, която съвсем умишлено е лишила някой бай Генчо добрал се до началник на отдел да дерибейства по кефа си.
14 Март 2013 11:39
не си представям напълно автоматизирана администрация

Някой май си представят администрацията, като лелките зад гишетата, които дават един или друг документ. Това не е администрацията. Това е просто техническо обслужване. Задачите на администрацията са съвсем различни. Електронно правителство не означава нищо повече от замяна на хартиената с електронна кореспонденция, както и прозрачност на документооборота и процедурите. Аналитичните и подготвително-нормативните функции на администрацията няма как да се автоматизират. Те винаги ще се извършват от хора.
-
Прост пример за невъзможността за автоматизиране на чисто човешки дейности е например опитите за автоматизиране на превода. Защото човешкото мислене се изгражда в контекста на живота от люлката, и продължава да отчита контекста. Нещо, което не може да бъде формализирано в процедури.
14 Март 2013 11:49
Bradatko:
Щото... такова ... Имаме некакъв опит по съдилищата...

Пък и дали разликата от 62 лв. ще му се компенсира от компетентния съд?!?!

И ако да, дали след две години съдопроизводство, тази скица ще му трябва вече?!?!

Естествено, че сега ще си плати 62-та лева, не може да чака съда. Но следващият път вече, след като мине и бъде спечелено делото, той или аз или някой друг, вече няма да плаща по 62 лв. Защото ако не се направи това всички ще плащаме вечно като попове. И ще се оплакваме по форумите. Ама администрацията не иска молитва, а мотика. Пардон - съд.


Или си приказваме, показвайки компетентност и демократичност!

Форум е, приказваме си. Казват, в началото било словото.
14 Март 2013 11:54
Това е структура на държавното управление, която съвсем умишлено е лишила някой бай Генчо добрал се до началник на отдел да дерибейства по кефа си.

И което Mick казва (съвсем основателно според мен), че е нож с две остриета! Защото началника, както не може да махне кадърния служител назначен от друга партия, така не може да махне и некадърния служител (назначен от коя да е партия).

И какво правим тогава, уважаеми Brightman???
14 Март 2013 11:57
Прост пример за невъзможността за автоматизиране на чисто човешки дейности е например опитите за автоматизиране на превода.

Този пример ще бъде опроверган след някоя и друга година. Вервай ми! И затова, моля дай друг пример?
14 Март 2013 12:01
Brighty,
За съжаление 2/3 от българите като заговорят за администрация или чиновници си представят или лелките от гишетата, или депутатите, министрите, шефовете на комисии, агенции и др.
14 Март 2013 12:01
Някой май си представят администрацията, като лелките зад гишетата, които дават един или друг документ. Това не е администрацията.

Това Е част от администрацията.

Задачите на администрацията са съвсем различни. Аналитичните и подготвително-нормативните функции на администрацията няма как да се автоматизират.

Добре, тази част - аналитичните и подготвително-нормативните функции няма да ги автоматизираме. Това поколение.
14 Март 2013 12:06
И като говорим за аналитичните и подготвително-нормативните функции, някой ще даде ли статистика колко човека от сегашната администрация се занимават с такива функции? Щото аз си мисля, че сигурно едно 90% от администрацията се занимава с чисто рутинни, повтарящи се действия, които могат да бъдат автоматизирани.
14 Март 2013 12:16
Апропо, не си представям напълно автоматизирана администрация. Ако ми обясниш точно как ще стане при всичките закони, подзаконови нормативни актове, съдебна практика и т.н.

На първо четене ми хрумва, че може да се промени начина, по който се правят и пишат законите - да стане по-формален. Все пак, ако нещо е закон, то трябва да подлежи на никаква или минимална интерпретация, нали така?! Администрацията нали не дописва законите?! Или поне не би трябвало да го прави.
14 Март 2013 12:20
Brightman 14 Март 2013 11:22 - Не говоря за формалната страна, кое как е дефинирано в даден закон. Говоря за смисъла - държавен чиновник е и депутата и политическите лица, и всички държани служители. Получават си заплатата от бюджета и работят за държавата.

Та първо трябва да е ясен смисъла, и чак тогава да се формализират нещата. А не обратното.
14 Март 2013 12:28
Още за
...при всичките закони, подзаконови нормативни актове, съдебна практика и т.н.

Сегашното примитивно човечество е затънало до шия в закони, подзаконови нормативни актове, съдебна практика и т.н. Голямото количество на това нормотворчество е показател за лошото качество на обществено-социалните ни ценности и организация. Ерго, едно (много) по-добро човечество ще има нужда от (много) по-малко нормативи. И съответно от (много) по-малка сложност от свеждането им в действие.
14 Март 2013 12:36
Киро,
Юстиниан е наречен "Велики" заради кодификацията на римското право. И на мен ми се ще да няма толкова много закони, закончета и т.н., ама е факт. И върви към все повече и повече. Да не говорим, че има закони и наредби с по 2-3 страници заети от текст "изменен и допълнен" /виж. ЗОП, например/.
Прав си и че галяма част от работата на експертите е рутинна. Но пък я си представи как се прави данъчна проверка от автоматизирана система?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД