:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,536
Активни 497
Страници 1,101
За един ден 1,302,066
Интервю

Служебният кабинет може да откара и до Нова година

Правителството на Бойко Борисов уби малкия бизнес през пазара на труда, твърди икономистът Георги Ганев
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Георги Ганев
- Д-р Ганев, защо според Вас на президента Плевнелиев му бе толкова трудно да намери служебен премиер?

- Защото политическата ситуация е необичайна. И в двата предишни случая се знаеше коя политическа формация ще спечели парламентарните избори и тя бе готова да даде хора за служебния кабинет. Даже през 1997 г. няколко министри минаха от служебното в редовното правителство на ОДС. Сега обаче не се знае кой ще спечели. Освен това служебното правителство няма да може да направи всичко, което се очаква от него, и мисля, че то ще бъде доста непопулярно, няма да е харесвано, защото няма да потече мед и масло след назначаването му.

- Днес почти всички коментират, че Дянков с неговата прословута финансова дисциплина е основен виновник за липсата на икономически ръст, за бедността, безработицата и за протестите, довели до оставката на правителството на Бойко Борисов. И вие ли смятате така?

- Първо, правителството не си отиде заради протестите. Оставката е добре пресметнат ход. Ако през 2001 г. Иван Костов бе постъпил като Бойко Борисов и бе подал оставка, нямаше да има НДСВ и тогава ОДС, което имаше неснижаема преднина пред БСП, щеше да спечели изборите. Само че Костов не подаде оставка. А тогава пак имаше протести, особено след убийството на малкия Пепи, и те бяха доста страшни - и като масовост, и като настървеност.

Какво се случи сега? Избухват протести, правителството попада под обстрел, рейтингът му се срива, останалите партии се опитват да обират гласовете. Борисов подава оставка и внезапно се оказва, че протестите стрелят в празното. Сега служебното правителство ще го отнесе и шансовете на ГЕРБ и Борисов за влизане в новия парламент стават радикално по-добри в сравнение с варианта без оставка.

Второ, улицата не протестира срещу "задушаващата" фискална дисциплина. Хората протестират срещу високите сметки, срещу монополите, срещу мафията. Финансовата дисциплина не е причина за бедността. Да не говорим, че през 2009 г. нямаше дисциплина и България се оказа със свръхдефицит.

- Добре, но после започна затягане на коланите, пенсиите и бюджетните заплати замръзнаха, което според мнозина е било пагубно и за икономиката, защото е задушило потреблението. И затова сега се заговори държавата да вземе милиарден заем, за да вдигне доходите.

- Налудна идея. Да речем, че го направим - взимаме заем и раздаваме повече левчета на пенсионери, учители, полицаи, чиновници. И какво ще последва - просто ще се вдигнат цените. Ние се оплакваме, че са замръзнали доходите, но вижте какво стана в Гърция, Латвия, Литва, Естония, Румъния, Португалия, Италия - хората получават с десетки проценти по-малко. У нас в публичния сектор нямаше намаляване на заплатите. Имаше съкращения и това е единственото "затягане", извършено от българското правителство - намаляване на броя на заетите в публичния сектор от 630 хиляди на 570 хиляди - с около 10%. И както чувам, хората даже искат още свиване в публичния сектор -120 депутати по-малко и т.н.

- Не е ли странно - в България всички живеем с усещането, че сме в страшна криза, а пък според Евростат нашата страна е сред малкото в ЕС, чиито икономики растат? В същото време държавите с големите бюджетни дефицити, които харчеха здраво, за да противодействат на кризата, са в рецесия?

- Да, ние имаме растеж, хилав наистина, но по брутен вътрешен продукт на човек от населението вече сме на нивото на 2008 г. За 2012 г. сме една от малкото страни в ЕС с растеж на годишна база. Другите са Латвия, Естония, Литва, Полша, Германия. Швеция, която е фискално дисциплинирана, също е от растящите. Латвия, Естония, Литва имат по-голям ръст, но техните икономики бяха паднали повече и ако гледаме БВП на човек, те още не са стигнали предкризисното равнище, а ние го стигнахме.

Лошото е, че правителство на Борисов не направи необходимото да подобри бизнес средата. Защото има дълбоко вкопани и много мощни интереси. Защото това означава да се подобряват условията за честно състезание. А понеже на немалко влиятелни хора в България основната им стратегия е да печелят нечестно, се получава съпротива на терен, това е голямата пречка.

Правителството уби малкия бизнес през пазара на труда. То трябваше да направи нещо с минималните осигурителни прагове. За София те може и да не са високи, но за останалата България са направо забранителни за бизнеса - навсякъде, където доходите са под средните за страната и където безработицата е по-висока от средната, тези прагове са пагубни. Те унищожават работни места в Северозападна и Североизточна България. Малкият бизнес не може да бие големия по качество или по цена, малките могат да бъдат конкурентни само ако плащат труда по-евтино. Обаче минималните осигурителни прагове не го позволяват.

Основният провал е пазарът на труда. У нас трудно се съкращава. Ако фирмата иска да освободи от 100 работника 5, защото бизнесът се е свил, оказва се голям проблем. Това е и основната причина работодателите да не наемат нови хора. Заплатите в частния сектор растат много по-бързо от публичния - заетите ги товарят и им плащат повече. Работодателите не искат да поемат риск и да назначават нови хора в тази несигурна среда - ами утре, ако паднат поръчките и се наложи да съкращават? Фирмите така си организираха нещата, че да произвеждат повече с по-малко хора. В България производителността е една от най-бързо растящите.Това е полезният ефект на кризата. Лошият ефект е, че расте безработицата.

- Бяхте домакин на лекцията на световноизвестния проф. Нуриел Рубини, известен с мрачните си прогнози. Какви хоризонти очерта той пред България?

- Черногледият анализатор ни изненада с умерения си тон. Той изгради много разумна картина какво е хубаво да прави малка отворена икономика като България в тази нова трудна обстановка. Наблегна на това, че растежът идва от вътрешни спестявания и конкурентоспособност на икономиката. Каза, че е допустим до 3% бюджетен дефицит, но само ако средствата се насочват към производствен капацитет - не за пенсии, заплати, социални помощи, а за магистрали, ВиК, пречиствателни станции и т.н.

На въпрос: какво да правим с валутния борд, Рубини, който по принцип е отявлен противник на валутния борд, за всеобща изненада отговори - в никакъв случай не напускайте валутния борд, преди да влезете в еврозоната. Той никога никого не би посъветвал да влезе във валутен борд, но след като си вътре, трябва да излезеш по подреден начин, а за България това е членството в еврозоната.

- Международните пазари и рейтинговите агенции реагираха учудващо спокойно на събитията в България. Въпреки протестите и политическата криза се смята, че няма големи рискове и страната ни ще продължи да следва "благоразумна" фискална политика.

- И аз това очаквам. Бъдещата управляваща коалиция ще е с водеща партия или ГЕРБ, или БСП, не виждам друга. Ако е около ГЕРБ, те вече имат 4 години опит зад гърба си, финансовият министър няма да е Дянков, вероятно ще е някой, който ще казва по-често "да", но в никой случай няма да издънва бюджета. Ако е около БСП, на мен титулярът ми изглежда като Орешарски - гърмян заек е, удържал е положението в една коалиция, солиден професионалист е. Освен това се надявам в следващите 4 години конюнктурата да е по-добра и да няма такъв натиск върху бюджета.

Политическата ситуация обаче е проблемна, защото не е ясно кой ще спечели изборите, а има и риск да изпаднем в италианска ситуация - никой да не може да състави кабинет. Тогава служебното правителство може да откара и до Нова година, а това означава дълги месеци да няма парламент. Добрият вариант е да се сформира стабилно мнозинство и дейно правителство, което да подхване реформите, които облагодетелстват растежа и за които си говорим от години - в образование и здравеопазване, на пазара на труда, пенсионната система, бизнес средата.

53
6120
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
13 Март 2013 20:10
Да, бе, точно осигурителните прагове са виновни...

Не, например, това, че бизнесът се храни предимно от държавни пари, а системата на обществените поръчки е, меко казано, ухаеща...
Не това, че във времена на недостиг и инак разумно затягане на коланите сумати пари се потрошиха на вятъра, вместо да се похарчат (пак, но) смислено...

У нас в публичния сектор нямаше намаляване на заплатите.

Да бъдем коректни - за немалка категория чиновници дори имаше съвсем ефективно увеличение на заплатите.
Съвсем редно при това, щото работеща администрация без пари не се прави.
13 Март 2013 20:35

ГЕРБ се държи сякаш пълните със справедлив гняв улици не ги засягат.
240 хил. българи са загубили работата си.
Липсата на реално противодействие срещу монополите и картелите фактически ги поощри да пробват непрекъснато нови и по-високи цени, което накрая изкара хората на улицата.
Общественият договор между ГЕРБ и българските граждани, е нарушен едностранно от проваления премиер и ГЕРБ.
Натисни тук
13 Март 2013 22:24
Ех, това пазарните талибани ако ще и камъни да падат, пак ще си пеят едни и същи мантри. В държавата с най-ниски доходи, високите заплати и осигурителни прагове били виновни?!? Ми направо да въведем робството, знаете ли как ще ни се вдигне конкурентноспособността! Трудно се уволнявало?!? Някой ден като Сорос реши, че тази шайка вече не му е нужна, бързо ще се убедят в обратното. В Испания като направиха уволняването по-лесно, безработицата скочи от 24 на 27 процента... Навсякъде в Европа "бюджетната дисциплина" и другите фетиши на неолибералната секта водят до социоална и икономическа разруха и все по-тежка рецесия, ама не били те виновни, високите заплати били... народа протестирал за повече съкращения, а не против мизерията, докарана от Дянков, за да му е на плюс отчетчето... Само се чудя дали си вярва, или мисли публиката за пълни идиоти. Ама то за *** са медиите, които продължават да ги лансират тия все едно са нещо.
13 Март 2013 22:33
Според мен ГЕРБ са партия на икономически кръг,чийто интерес не е подобряване състоянието на българите.Интерсите му са в овладяване и затвърдяване на икономически пространства гарантирантиращи му "светло и комфортно" настояще и бъдеще.За това са избрани Бойко Борисов и Цветанов ,които при успех на начинанието ще получат подобаваща награда.При неуспех ще се оттърват от тях.За сега смятам,че Бойко загуби,докато за Цветанов има подготвена нова роля.
13 Март 2013 22:37
...Финансовата дисциплина не е причина за бедността. Да не говорим, че през 2009 г. нямаше дисциплина и България се оказа със свръхдефицит...


Че къде е разликата между Орешарски и Дянков!?
13 Март 2013 22:43
Тимур,направо ми взе думите от клавишите! Този талибан непоръбен,ако го срещна ,ще го спасява новия министър на здравеопазването. Милост моля от Сибил!!
13 Март 2013 23:14
РАВНОСМЕТКА

Казах аз, но кой да чуе.
Пожарната не е държава.
В пожарната са два маркуча
и със малко пипе става.

Държавата е сложно нещо-
здравеопазване, финанси.
Проблемите са твърде много
за неопитни стажанти.

Колко пъти да те лъжат
теб, народе глуповати.
Сбирщина от кол и въже
да направиш депутати.

Защо бе братя нискочели
избрахте тоя главанак.
Не го ли виждате-не фели,
не става даже за чирак.

Дадохте му много време,
да седне да се обучава.
Но къде ти, няма начин,
свикнал е да поучава.

Проблеми купища се трупат.
Прииждат нови на пълчища.
А министрите нещастни,
са като пилета в калчища.

Прекарал се е и си трае.
Такъв е нашият народ.
Одери му десет кожи,
няма да се мръдне пак.

13 Март 2013 23:28
Гогата Ганев
ТОЙ Е от хората, които говорят с факти и числа. А във форума пак има вресльовци, които се пенят с неуместни и кухи епитети!
13 Март 2013 23:32
Гогата Ганев не говори с факти, а с мантри.
Докато на тези не им спрем олигархическото кранче за финансиране, няма да се оправим.
13 Март 2013 23:36
Хората излязоха масово на улицата, палят се и се бесят от отчаяние, защото, както съм доказвал със факти и числа в този форум, а и на всеки с акъла си му е ясно, с две средни работни заплати за страната едно българско домакинство с две деца едва свърза двата края.
Гогата Ганев, (цял живот да е с доходи под минималния осигурителен праг дано), твърди, че хората щяха да са много по-добре, ако можеше да вземат заплати под минималния осигурителен праг....
13 Март 2013 23:59
...Ако през 2001 г. Иван Костов бе постъпил като Бойко Борисов и бе подал оставка, нямаше да има НДСВ и тогава ОДС, което имаше неснижаема преднина пред БСП, щеше да спечели изборите...

Леле какви хуморески. Човече, ти тогава в детската ясла ли си бил?
14 Март 2013 01:18
Българските икономисти не четат и не познават съвременното състояние на дисциплината си. Основната причина за катастрофата Герб (наред с тъпотата на примата и калинките му и с корумпираността на режима) беше и политиката им на austerity, както прогнозирах още преди изборите в 2009 г. По същия начин продължаването на служебното правителство под лозунга "без рапона - по рапонски" ще задълбочи още повече кризата и ще доведе закономерно до еднопартийно правителство на БСП с кейнсианска програма.

Най-добре ще е това да стане през май, но ако трябва да се чака до края на годината поради неосъзнатост на масите - няма къде да се ходи, но жалко за хората, които ще измрат дотогава от глад и за вредите, които допълнително ще се нанесат на България. Междувременно цяла Европа и самият ЕС ще се откажат от austerity, днес четем, че и МВФ, както обяснявах от няколко години, вече упреква ЕС за прекалената им austerity.

Отделен е въпросът, че практикуващите austerity режими винаги влошават и финансовото състояние на страните си, защото изкуствено задушават растежа на БВП, намяляват си постъпленията и харчат допълнително за антикризисни мерки, а освен това често и крадат здравата и/или, като у нас, са отчайващо некадърни. Невдянковщината, както видяхме, остави всичко друго, но не и финансова стабилност. Както разбирам, герберасите изхарчиха две трети от резерва, оставен им от тройната, откраднаха и парите на НЗОК, увеличиха дълга с над 50%, оставиха огромно количество неразплатени сметки с бизнеса, без да повишат пенсиите ни веднъж и без да говорим за неустойките за Белене и загубите от отказа от строителството й. Размерите на чисто финансовата (освен общоикономическата, социалната, институционалната, конституционната и пр. катастрофа), предизвикана от Герб, тепърва ще се изясняват. Може да става дума за общо 17 млрд лв, както се чува из форума, което сигурно е над 1/4 БВП.
14 Март 2013 03:20
Прочее, да идва БСП , да си отива борда и да включвате печатницата.
Да раздадете по кошле нови левчета на калпак .
Стотина от тях едвам ще стигат за един долар.
Фичо ще си купува и ближе сладолед щастлив на брега на Морската градина.
14 Март 2013 03:40
Този пич винаги ми навява спомени за учителя ни по трудово обучуние в 10 клас. Замеряше ни в главата с връзка ключове.

После станахме умни. .
14 Март 2013 04:30
правителството не си отиде заради протестите. Оставката е добре пресметнат ход


Това е амбразурен wishful thinking. Боцко се уплаши от протестите и побягна презглава. Влезе в болница. Чехльо проплака, че бил постъпил безотговорно. Боцко се репчи на Чехльо, тъпка го публично. Предрече му, че не можел да състави служебен кабинет. Явно още разчиташе да не му приемат оставката.

Ако е било пресметнат ход, трудно може да се обясни защо Чехльо се мота цели три седмици със служебния кабинет и защо и досега той не е доокомплектован - повечето поканени са му отказали, а някои са били поканени едва в неделя. Започнаха веднага и безразборни пукотевици между бившите министри, които ще ескалират с приближаването на съда.

Възниква с нова сила и въпросът за криминалното минало на редовия гражданин Боцко Метфодиевич. Газетите не ни осведомиха как е прекарал рапонът първата си нощ като редови гражданин, но надявам се да я е прекарал тежко, самси и в треска, камен-зглаве, тръне за постеля.

С участието си и в служебния кабинет сините допълнително подпечатват отпускното си от българската политическа сцена.
14 Март 2013 05:08
Проблема не е в осигурителните прагове, а в данъците. Конкуренцията между малките и големите фирми се регулира чрез тях. Плоския данък я убива и унищожава малките фирми. В малките населени места има само търговия и услуги. Прага за тях е МРЗ. И тя не може да падне, защото работещите няма да оцелеят и няма смисъл да работят при такова заплащане. За съжаление Ганев е от експертите,които мислят само за едрия бизнес и няма да предложи промяна в данъчната система. Ще предложи единствено и едрия бизнес да си спести осигуровките като се махнат праговете. А кучето е скрито в процента, а не-в дохода. Няма как да не му е известно какви разходи плащат самоосигурените , ЕТ и колко са непосилни за тях. Нужни са облекчения за малкия бизнес:осигурителни, данъчни. Но ГЕРБ гласува такива само за инвеститори! Защо? Разумно ли е да се дават такива на чужди фирми, които са толкова "проспериращи", че не могат да плащат и българските заплати и осигуровки?!
14 Март 2013 05:33
лъжец
14 Март 2013 07:56
14 Март 2013 08:35
Криминално минало на Боцко, а! А Станишко що не го доказа и съдът защо не го доказа - Тройната коалиция изкара цял безоблачен мандат в комфортна икономическа среда, а нейната подопечна съдебна система си стои непокътната и днес. И?
14 Март 2013 09:09
При всяка такава криза (която всъщност е престъпна,а не е паднала от небето),големите акули изяждат малките риби. А либералните "икономисти" взеха,че обвиниха държавата за това,моля ви се?! Малко преди кризата казах на един дребен търговец да спрат да вдигат цените (това е причината за кризата,впрочем),защото точно малкият и среден бизнес ще гризнат дървото. Както и стана. И сега е безработен.
14 Март 2013 09:40
Защо само до нова година? А не може ли да откара и по-дълго?
14 Март 2013 09:46
Много добър анализ! Преди 4 години започнах да съкращавам разходите във фирмата си не толкова, защото очаквах спад в потреблението, а защото очаквах ръст на разходите. Това ме спаси, но с цената на доста съкратени работници. Ако не очаквах, че ще качват осигурителните прагове всяка година, най-вероятно нямаше да съкратя поне половината от освободените. Сега се справям с 50% от работната ръка, която ползвах през 2008 и посмъртно няма да назнача нов човек, поне докато не получа категорични индикации, че правилата в системата ще бъдат прозрачни и предвидими. По-скоро съм оставил ресурс за допълнителни съкращения.
14 Март 2013 09:47
Прага за тях е МРЗ. И тя не може да падне, защото работещите няма да оцелеят и няма смисъл да работят при такова заплащане.


И защо да не може да падне? В момента всички стоки и услуги в страната се оценяват според средната работна заплата в страната. Ако средната работна заплата е по-ниска, то и цените на стоките и услугите биха били по-ниски. И така без да имат висока заплата биха могли да си купуват повече неща.

Т.е. в момента както МРЗ така и средната заплата за страната/която не включва безработните/ определят цените на стоките по които хората купуват. Та вдигането на МРЗ всъщност пречи на цените да слязат по-надолу, даже обратното създава инфлация
14 Март 2013 09:58
Такааа, Вторият гълъб и Юни са тук, липсват Болгар и Сибила. Фондационерите, защо спите още ? Бързо в подкрепа на "доктора" Ганев. Всъщност, какъв доктор е тоя ? Доктор беше майка ми, защото лекуваше хора. Сигурно ще да е като ония титли, дето си дават фондационерите "старши икономист" и "главен икономист".
А за написаното, поредния неолиберастки бълвоч. Не е необходимо да се коментира.
14 Март 2013 10:17
Ако е било пресметнат ход, трудно може да се обясни защо Чехльо се мота цели три седмици със служебния кабинет и защо и досега той не е доокомплектован - повечето поканени са му отказали, а някои са били поканени едва в неделя.

Ами трудно се намират читави хора да си сложат главата в торбата за два месеца и още на следващия ден да бъдат подложени на дружен залп от оплюване, още преди да са влезли в кабинетите си. Щото шопът е на принципа: "Я не знам как е, ама и така не е!"
Вземането на нови заеми, излизането от борда и пускането на печатницата ще ни докарат нова виденова инфлация. Ако някои вънкашни анализатори ще спечелят, закупувайки активи с чужда валута заради обезценката им, то редовият български гражданин само ще изгуби. Ще изгуби покупателните си възможности, ще му изгорят спестяванията, а като капак на всичко ще плаща и заемите на държавата, за които лихвата закономерно ще се вдигне.
Изход има и той е не в печатането на пари, от което полза ще извлекат олигарсите и мошениците, а в разбиването на корупционната среда и изваждане на светло на обществените поръчки, облекчаването и премахването на лицензионните режими, намаляване на бюрократичните спънки и бумащината, обществена нетърпимост и искания за оставки при конфликт на интереси и подозрение за корупция. Без намаляване на корупцията, промяна на лобистките закони и осъждане на висши държавни служители, кметове и министри за корупция, облагодетелстване и лобизъм по гръцкия пример, каквото и да се прави резултат няма да има. Какви са тези пари от "консултации", които депутати и техните близки заработват? В качеството си на какви специалисти?
Не се ли постигне някакъв обрат в борбата с корупцията, не се ли озаптят мафиотите развитие на българската икономика не може да се очаква. Състоянието е устойчиво и стагнацията може да трае още много години ако не се вземат решителни мерки.
14 Март 2013 10:24
Точен анализ. Но на истерици и партийци не може да им се говори разумно!
14 Март 2013 10:25
Ако средната работна заплата е по-ниска, то и цените на стоките и услугите биха били по-ниски. И така без да имат висока заплата биха могли да си купуват повече неща.


Ако средната заплата е по-ниска с 20%, стоките и услугите с колко ще поевтинеят? С 2 или с 3%?
14 Март 2013 10:42
Evasion 14 Март 2013 10:25 - Средната работна заплата ако е по-ниска с 20% това може да значи много неща, може да значи, че безработните са намалели и заради това средната заплата да е паднала. И да даже с 5% да паднат цените на основните стоки си добре.

Същото се отнася и за МРЗ - в момента това е един безумен праг особено за малките населени места - от 100 човека един работи. И той взима МРЗ. Другите стоят на 0 лева заплата/вярно айляк работа, нищо не правят, ама са на 0 лева заплата/. Това добре ли е? Ако няма МРЗ сигурен съм, доста повече хора ще работят, вярно на по-малки заплати, но няма да са на 0 лева заплата.

14 Март 2013 10:43
Без намаляване на корупцията, промяна на лобистките закони и осъждане на висши държавни служители, кметове и министри за корупция, облагодетелстване и лобизъм по гръцкия пример, каквото и да се прави резултат няма да има.

Що не продължиш ? Без осъждането на едри, средни и дребни безнесмени за източване на ДДС, контрабанда, измами с пари на ЕС и данъкоплатците и ред други нарушения и предстъпления, резултат също няма да има. Корупцията трудно вирее там където няма кой да предлага. Искането на подкуп е рекет и той обикновено завършва неприятно, ако няма съгласие за даването му.
14 Март 2013 10:46
А понеже на немалко влиятелни хора в България основната им стратегия е да печелят нечестно, се получава съпротива на терен, това е голямата пречка.

Е точно тез хора убиха малкия бизнес със или без правителството на Борисов. И като гледам как пак тези хора активно наливат кинти в пропаганда, нещата пак намирисват. Май някой им е предложил по-добра от борисовата оферта в доубиването на малкия и средния бизнес.
14 Март 2013 10:53
Ако няма МРЗ сигурен съм, доста повече хора ще работят, вярно на по-малки заплати, но няма да са на 0 лева заплата.

Доста наивно. Явно непознаване манталитета на хората и неосъзнаването на обстоятелството, че ходенето на работа например, освен с доходи е свързано и с разходи. А разликата между двете, трябва да е достатъчна да се покрият елементарните битови нужди, без да се стига до оскотяване. Ама българският бизнесмен иска всичко, тук и сега.
14 Март 2013 11:02
Диска на Кристин Лагард в частта си за България казва къде са скрити 10 милиарда евро на политици и олигарси. ["Честно заработени" пари,разбира се./red]
14 Март 2013 11:19
Повърхностен "анализ", не знам какво му се възхищават някои тук във форума. Не знам как става в тая държава, за интервюта да са абонирани все такива хора, които ден през живота си не са работили истинска работа, икономика са виждали само по телевизора, никога не са работили в нещо, различно от фондация, но се надпреварват да учат другите как да работят, да мислят, да живеят дори правилно. Все едни и същи "специалисти" - Георги Ганев, Георги Ангелов, Лъчезар Богданов, Красен Станчев, Георги Прохазки и други знайни и незнайни индивиди, които получават парите си от чужди организации. Последното веднага дава отговор на въпроса дали "съветите" им са в полза на националните интереси или не. Да не се впускам в теорията как нископлатеният бил най-конкурентоспособен. Той високоплатеният немски, японски или американски инженер, лекар или химик (да не продължавам със списъка) е неконкурентоспособен, нали?
14 Март 2013 12:10
Що не продължиш ? Без осъждането на едри, средни и дребни безнесмени за източване на ДДС, контрабанда, измами с пари на ЕС и данъкоплатците и ред други нарушения и предстъпления, резултат също няма да има. Корупцията трудно вирее там където няма кой да предлага. Искането на подкуп е рекет и той обикновено завършва неприятно, ако няма съгласие за даването му.

Много са нарушенията и престъпленията, може ли човек да се сети за всичките?
14 Март 2013 12:45
Чичо Фичо14 Март 2013 01:18
........
Най-добре ще е това да стане през май, но ако трябва да се чака до края на годината поради неосъзнатост на масите - няма къде да се ходи

Е, не фсички живеем в Манхатън, та да се Осъзнаем!
Пъ ти, Чичо Фичо, земи поосъзнай малко любимецът си, че той още от сега се готви за загуба на изборите. Че и директивите му до ППО са все в тази насока.
пък не е зле да го понаучиш малко на политическа култура.
14 Март 2013 14:11
БирникЪ 14 Март 2013 10:53 - Защо не оставиш хората да решат дали заплатата им върши работа или не? Как така 1 да работи на МРЗ а 99 да стоят гладни е по-добре, отколкото да речем 50 да работят даже на по-малка заплата?
Не навсякъде човек има разходи когато е на работа. София не е цяла България. Отделно, когато човек не работи - няма ли разходи?

Стоките и услугите зависят от средната заплата за страната/не само разбира се, зависят от цените на имотите също/. Щото всяка стока и услуга трябва някой на заплата да я прави/продава, както и че трябва имот в който да се произвежда/продава.

14 Март 2013 14:31
mick 14 Март 2013 14:11,
вместо да спорим, разходи се до някое от бюрата по труда. Ако ми посочиш поне едно, където има предложена работа на МРЗ и същевременно няма регистрирани безработни, може би ще ти повярвам. Но при налична работа на МРЗ, дори и на по-висока, и безработните да я отказват, значи си далеч от действителността у нас.
14 Март 2013 15:43
На мен ми е малко смешно когато т.н. икономисти редят (уж)умни нАучни приказки
за т.н. икономика в България.
Българските икономисти са нещо като общество на лекарите специалисти по концлагерна медицина, с почетен председател д-р Менгеле.
За каква икономика говорят, когато уж имаме свободен пазар, но в него цената на труда не е свободна?
Всички цени са свободни, освен на труда?
Каква икономика е това, соц, ком, кап, кастова, или просто Геноцидна.
Сиреч, излиза, че икономиката ни е такава - на социално инженерство.
Какъв дребен бизнес се търси, след като няма защита срещу монополите?
Да се говори за малък и дребен бизнес без да се посочва тази гавра е ПРАЗНОДУМИЕ.
Кажете кой е аналога на д-р Менгеле сред икономистите, че да сиспестяваме обяснения друг път...
14 Март 2013 16:02
Е, не фсички живеем в Манхатън, та да се Осъзнаем!
Пъ ти, Чичо Фичо, земи поосъзнай малко любимецът си, че той още от сега се готви за загуба на изборите.
То тоя избор не касае Фичо /той неговия си го е направил / , той касае вас, другари дървени философи от територията ... Що се отнася до статията , и икономическите откровения на тоя пазарен киликандзер ... бля бля , нищо общо с реалността. България има съвършено други , длъбинни , фундаментални проблеми за решаване - демографска катастрофа , ментален упадък , морален упадък ,съсипване на хубавата природа , отказ от елементарни социални блага като чист въздух , нормална околна среда , достъпни за всички питейна вода , електричество , здравеопазване , информационни канали...Все неща , които превърнаха България страна от Третия Свят. Всички останали икономически проблеми , в т.ч. някакви си прагове ... са вторични , третични, деривати на основните проблеми.
14 Март 2013 16:10
Лошото е, че правителство на Борисов не направи необходимото да подобри бизнес средата. Защото има дълбоко вкопани и много мощни интереси. Защото това означава да се подобряват условията за честно състезание. А понеже на немалко влиятелни хора в България основната им стратегия е да печелят нечестно, се получава съпротива на терен, това е голямата пречка.
Авторът
Като новопроходци в политиката (както всички останали преди тях), ГЕРБ бяха голтаци и първото за което се погрижиха беше да захранят и укрепят икономически обръчите си от фирми. А това стана за сметка на фалита на хиляди фирми и на жесток ръст на безработицата. Проблемът на България е, че олигархията и обръчите от фирми са се окопали здраво около всяка от традиционните политически партии и започват яко цоцане, когато тази партия се добере до властта. Това важи още повече във времена на криза, като сегашните, когато обръчите и олигарсите не искат да губят от приходите, а управляващите се стараят да им ги осигурят през държавния бюджет и резервите на държавата. Това стана и сега - ето защо сме с дупка в бюджета и с опоскан фискален резерв и резерв на НЗОК.
14 Март 2013 16:11
Мдааааа, може да откара и много по-малко.
Защото започват да излизат някои специфични нещица в изборът на това което имаме за президент:
министърпредседателят- с двойно гражданство,
- министърът на околната среда- с чуждо гражданство,
- министърът на икономиката ...и туризма, рекламиран като гений, завършил Харвардския университет и създал сайт за продажба на авиобилети, всъщност е среднист с Харвардски колеж...
Нещата вървят към поредно нарушаване на Конституцията.
От това, което имаме за президент.
Веднаж стомна, два пъти стомна ...

И един трезв поглед върху избора
    http://www.glasove.com/iskreno-i-lichno-za-marin-raykov-26060

14 Март 2013 16:54
От това, което имаме за президент.
Веднаж стомна, два пъти стомна ...

Ууу! Долуу! Нема пипати президента ни! Сърда ви са, господине..
14 Март 2013 17:26
Ууу! Долуу! Нема пипати президента ни! Сърда ви са, господине..
...кат му се сърдиш, метни му една ръкавица и отивайте да се стреляте ... к'во си се разврякал ... джумбуш ще ми прави ...
14 Март 2013 17:58
Георги Рубини .... Нуриел Ганев?!
Соросиев!
Всъщност защо все едни и същи лица, едни и същи сдружения на няколко граждани, зовящи се национален или всемирен институт по икономика,
пък било то пазарна или непазарна. Но не и социална или поне социално-пазарна. Но пазара на труда пречи! Или пък труда пречи на пазара!?
Не могат горките да уволняват.Безработицата е невинно зачената. Праговете им високи.....пък пенсиите им ниски.
И такаааа ......... Така ще е - един гледа сватба друг брадва.
14 Март 2013 18:00
Този да не е унука на бай ви Ганю. Вчера, като пътувах с колата през Балкана слушах един Ганев да обяснява, какво е дясното. "Дясното било конкуренцията". Ако имало конкуренция всичко щяло да върви по масло и цените щели да бъдат ниски.. Искаше ми се да го попитам, къде по земното кълбо го има това чудо. Нека да видим в САЩ - меката на либерализма и глобализма.. Там на пазара на горивата има страхотна конкуренция. Даже нашата Лукойл се е вредил там. Въпреки това цента от 1.13 (даже и 1.07) долара на галон сега доколкото чувам е около 3.50 долара. Цените непрекъснато растат и никаква конкуренция не може да спре тази тен0денция. Конкуренцията само внася някакви флуктуации, около средната цена - например сирене можете да намерите с лев горе лев долу, но средната цена непрекъснато расте, защото за всичките продавачи тенденцията е да продават по- скъпо за да печелят повече.
14 Март 2013 18:06
Марксе, за САЩ разбрахме. Случайно да знаеш колко плаща един севернокорейски селянин за литър бензин? Нали в Северна Корея няма конкуренция, може пък цените да са по ниски. Би ми било интересно да направя такова сравнение.
14 Март 2013 20:55
Тоз Георги Ганев ,ми изглежда да е внук или правнук на Бай Ганя,а?Тоз лонгур да го накарам аз да почне да работи земеделие на едни мои две ниви от 8 и 4 декара и да храни 6 души , па тогава да го чуя.Пиклю с пиклю!Сигурно 2 лева не може да изкара с труд ,взел акъл да дава./Не споменавам нарочно други професии създаващи материални блага, защото е безпредметно/.Ето това ме отвращава в днешния ден.
14 Март 2013 20:59
В Северна корея горят само тъмно пиво ,те бензина го ползват за междуконтиненталните ракети.
14 Март 2013 21:20
джумбуш ще ми прави

И на теп са сърда! Ше видите кат земиме властта с бат Серго...
15 Март 2013 00:50
Много смислено интервю, като изключим дежурните глупотевини за минималните осигурителни прагове. Също така не съм склонен да приписвам на Боко някакви умели политически ходове, той действа импулсивно - прави каквото му каквото му щукне на момента, а и нееднократно показа, че уличните протести му влиаят. Но за главното Ганев е прав - за да се разберем доколко добре оцеляваме в световната криза, трябва да се сравняваме с държави на нашия хал, например Румъния и Сърбия.

Чичовите кейнсиански дръзновения са забавни, но както посочва интервюираният, финансовото гуру на БСП (то па едно гуру, ама това е друг въпрос) е типичен представител на политиката на ограниченията и носенето по течението. Отде ще ги копат в БСП-то тия кейнсианци, нямам идея. Могат да запознчат с групови неделни четения на колонката на Кругман
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД