50-ина дни до изборите БСП е на път да засенчи "Атака" по популизъм, десните партии и ДПС са доста мълчаливи, а ГЕРБ и движението на Меглена Кунева се оказват със сходни позиция по важните социално-икономически въпроси. Въпреки че изборите са съвсем близо, основните политически сили още не са представили програмите си, само отделни техни говорители съобщават намерения и идеи. От досегашните анонси може да се съди, че ако ГЕРБ и "България на гражданите" дойдат на власт, няма да има резки завои в досегашната политика. Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета.
Социалистите и националистите се оказаха "в коалиция" срещу плоския данък. И двете партии искат по-високи ставки за богатите и необлагаем минимум. Сближава ги и намерението да прекроят ДДС, като вкарат по-ниски или нулеви ставки за храни и лекарства, въпреки че от години всички финансови министри обясняват, че такава мярка няма да свали цените, но със сигурност ще удари приходите в бюджета и ще увеличи данъчните измами.
Случайно или не, веднага след последните социологически данни за спадащ рейтинг
БСП отговори със залп от популистки идеи
След националния съвет в събота Драгомир Стойнев обяви, че вземе ли властта, партията му за 4 години ще вдигне с 40% всички доходи и в държавния, и в частния сектор чрез тристранно договаряне за ускорено увеличение на заплати и пенсии. Това обещание звучи нелепо, защото такова увеличение нямаше дори в годините на икономически бум и бюджетни излишъци преди кризата.
Социалистите възкресиха старата идея за данък лукс за гражданите със скъпи имоти, коли и яхти. Тя бе обсъждана като част от антикризисните мерки по времето на кабинета "Борисов" и бе отхвърлена като неработеща. Стойнев обаче твърди, че данък лукс е сред приоритетите на БСП за 2014-2015 г., а в следващата фаза - 2015-2017 г., се предвиждало постепенно намаляване на косвеното облагане и разширяване на прякото облагане на доходите и имуществото на гражданите. В партията още спорели каква да е ставката на данъка за най-богатите - между 15 и 20%, и кой доход да се брои за голям - 2000, 3000 или 5000 лв.
Волен Сидеров пък, когото социолозите зарадваха с растящ рейтинг покрай протестите, смело обеща минималната заплата да стане 1000 лв., а най-ниската пенсия - 500 лв. "Атака" обяви, че има план, наречен "Новият път на България", който предвижда ликвидиране на безработицата за 6 месеца със специална държавна програма за заетост чрез държавни проекти и поръчки; създаване на хайтек парк и държавен център за реализация на български изобретения и патенти и генерално пренасочване на българската икономика към Китай, Индия, Бразилия, Япония и Русия. Националистите сочат и "източници" на финансиране на "новия път" - разваляне на концесиите за златодобив и връщане на печалбите от 3 млрд. евро годишно в българските ръце; незабавно разваляне на договорите с ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН и връщане на печалбата от 1 млрд. евро годишно на българския народ.
Националистите обещават нулева ставка на ДДС за лекарствата, хляба, учебниците, безоловния бензин и дизела. Обратно на въведените от ГЕРБ промени, хората на Волен Сидеров са за намаляване на пенсионната възраст до 61 години за мъжете и 57 години за жените.
БСП също се кани да замрази пенсионната възраст и да върне привилегиите на военните, които кабинетът "Борисов" отмени. Това със сигурност ще докара до фалит НОИ, чийто бюджет и в момента е в тежък дефицит.
Докато социалистите са категорични, че искат да пратят в историята плоския данък, който сами въведоха като участници в тройната коалиция, техният тогавашен партньор още няма ясна позиция. Ексдепутатът икономист Алиосман Имамов обясни пред "Сега", че ще предложи на съпартийците си запазване на плоския данък с въвеждане на необлагаем минимум в рамките на минималната работа заплата.
Изненадващо Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева обяви, че не смята да променя нищо в политиката, провеждана от предишните правителства, в т.ч. и от ГЕРБ. Куневистите смятат, че плоският данък от 10% трябва да се запази. Осигуровките трябва да си останат същите, а пенсионната възраст да расте с темповете, заложени от ГЕРБ, обяви Иван Стамболов, който отговаря за икономическата политика на партията. Тази линия е изненада, защото наскоро Кунева обяви списък с "31 неща, които ще променят нашия живот", в който са предвидени милиардни допълнителни разходи за бюджета, без да е ясно откъде ще се финансират те. Движението обещава например допълнителни 500 млн. лева за образование, спортни зали във всяко училище, безплатен интернет във всички обществени сгради, безплатни лекарства за всички деца в предучилищна възраст и др.
Въпреки изказването на Бойко Борисов, че трябва да се направи ляв завой,
засега ГЕРБ не смята да прави обрати по отношение на данъци и осигуровки.
"Смятаме за постижение по време на глобална криза в Европа поддържането на стабилната данъчна система с най-ниските налози в ЕС", коментира за "Сега" бившият зам.-председател на икономическата комисия в парламента Димитър Главчев. Според него ниските данъци са предпоставка за икономически растеж, чрез който да се осигурят заетост и повишаване на доходите. "Не считаме, че система, която е доказала, че работи във времето, трябва да се променя, нито че сега е времето да се залита в резки промени и неоправдан популизъм", смята Главчев. Според него, ако ГЕРБ спечели втори мандат, може да се помисли за още по-голямо повишаване на доходите.
Десните партии се въздържат от изяви. ДСБ и отцепилите се от СДС, обединени около Мартин Димитров и Надежда Нейнски, още не могат да се разберат как да се коалират, а не е тайна, че имат сериозни различия в отношението си към плоския данък. Бившите седесари около Мартин Димитров са твърдо за запазване на десятъка. ДСБ обаче предлага двустепенно облагане чрез въвеждане на необлагаем минимум и вдигане на ставката от 10 на 12% - за да се компенсира освобождаването на най-ниските доходи. Това обясниха от пресцентъра на партията. Костовистите ще запазят сегашната схема за повишаване на пенсионната възраст. Партията не предвижда промени в ДДС и осигуровките, но ще се бори за повишаване на събираемостта, като върне в системата 200 000 души чрез намаляване на безработицата и изсветляване на икономиката.
Така, макар че предизборни програми още няма, вече е ясно, че някои партии искат власт на всяка цена и ще заложат на див популизъм в седмиците до 12 май. Идеите, лансирани от БСП и "Атака", означават продънване на бюджета, прогонване на чуждите инвеститори и съдебни дела срещу България, коментират икономисти и хора от бизнеса. Заканите за отмяна на плоския данък са заплаха за хазната, защото на практика приходите от 10-процентното облагане на доходите на гражданите се оказаха най-стабилното перо за бюджета в кризата. Въвеждането на необлагаем минимум би намалило постъпленията от данъка и би насърчило криенето на доходи - за да се попадне под чертата за облагане. Високи ставки за високите доходи също биха довели до посивяване.