:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,697
Активни 82
Страници 1,262
За един ден 1,302,066

За данъците ГЕРБ се оказа в коалиция с Кунева, а БСП - с "Атака"

Обещанията за вдигането на доходите и замразяването на възрастта за пенсиониране надхвърлят здравия разум
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
За тези избори БСП се обръща радикално наляво. Миналата година политическият съратник на Станишев - Франсоа Оланд, спечели президентските избори във Франция с обещания за много работни места и данък богатство. Година по-късно това не е осъществено, рейтингът на Оланд пада драматично.


50-ина дни до изборите БСП е на път да засенчи "Атака" по популизъм, десните партии и ДПС са доста мълчаливи, а ГЕРБ и движението на Меглена Кунева се оказват със сходни позиция по важните социално-икономически въпроси. Въпреки че изборите са съвсем близо, основните политически сили още не са представили програмите си, само отделни техни говорители съобщават намерения и идеи. От досегашните анонси може да се съди, че ако ГЕРБ и "България на гражданите" дойдат на власт, няма да има резки завои в досегашната политика. Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета.

Социалистите и националистите се оказаха "в коалиция" срещу плоския данък. И двете партии искат по-високи ставки за богатите и необлагаем минимум. Сближава ги и намерението да прекроят ДДС, като вкарат по-ниски или нулеви ставки за храни и лекарства, въпреки че от години всички финансови министри обясняват, че такава мярка няма да свали цените, но със сигурност ще удари приходите в бюджета и ще увеличи данъчните измами.

Случайно или не, веднага след последните социологически данни за спадащ рейтинг



БСП отговори със залп от популистки идеи



След националния съвет в събота Драгомир Стойнев обяви, че вземе ли властта, партията му за 4 години ще вдигне с 40% всички доходи и в държавния, и в частния сектор чрез тристранно договаряне за ускорено увеличение на заплати и пенсии. Това обещание звучи нелепо, защото такова увеличение нямаше дори в годините на икономически бум и бюджетни излишъци преди кризата.

Социалистите възкресиха старата идея за данък лукс за гражданите със скъпи имоти, коли и яхти. Тя бе обсъждана като част от антикризисните мерки по времето на кабинета "Борисов" и бе отхвърлена като неработеща. Стойнев обаче твърди, че данък лукс е сред приоритетите на БСП за 2014-2015 г., а в следващата фаза - 2015-2017 г., се предвиждало постепенно намаляване на косвеното облагане и разширяване на прякото облагане на доходите и имуществото на гражданите. В партията още спорели каква да е ставката на данъка за най-богатите - между 15 и 20%, и кой доход да се брои за голям - 2000, 3000 или 5000 лв.

Волен Сидеров пък, когото социолозите зарадваха с растящ рейтинг покрай протестите, смело обеща минималната заплата да стане 1000 лв., а най-ниската пенсия - 500 лв. "Атака" обяви, че има план, наречен "Новият път на България", който предвижда ликвидиране на безработицата за 6 месеца със специална държавна програма за заетост чрез държавни проекти и поръчки; създаване на хайтек парк и държавен център за реализация на български изобретения и патенти и генерално пренасочване на българската икономика към Китай, Индия, Бразилия, Япония и Русия. Националистите сочат и "източници" на финансиране на "новия път" - разваляне на концесиите за златодобив и връщане на печалбите от 3 млрд. евро годишно в българските ръце; незабавно разваляне на договорите с ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН и връщане на печалбата от 1 млрд. евро годишно на българския народ.

Националистите обещават нулева ставка на ДДС за лекарствата, хляба, учебниците, безоловния бензин и дизела. Обратно на въведените от ГЕРБ промени, хората на Волен Сидеров са за намаляване на пенсионната възраст до 61 години за мъжете и 57 години за жените.

БСП също се кани да замрази пенсионната възраст и да върне привилегиите на военните, които кабинетът "Борисов" отмени. Това със сигурност ще докара до фалит НОИ, чийто бюджет и в момента е в тежък дефицит.

Докато социалистите са категорични, че искат да пратят в историята плоския данък, който сами въведоха като участници в тройната коалиция, техният тогавашен партньор още няма ясна позиция. Ексдепутатът икономист Алиосман Имамов обясни пред "Сега", че ще предложи на съпартийците си запазване на плоския данък с въвеждане на необлагаем минимум в рамките на минималната работа заплата.

Изненадващо Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева обяви, че не смята да променя нищо в политиката, провеждана от предишните правителства, в т.ч. и от ГЕРБ. Куневистите смятат, че плоският данък от 10% трябва да се запази. Осигуровките трябва да си останат същите, а пенсионната възраст да расте с темповете, заложени от ГЕРБ, обяви Иван Стамболов, който отговаря за икономическата политика на партията. Тази линия е изненада, защото наскоро Кунева обяви списък с "31 неща, които ще променят нашия живот", в който са предвидени милиардни допълнителни разходи за бюджета, без да е ясно откъде ще се финансират те. Движението обещава например допълнителни 500 млн. лева за образование, спортни зали във всяко училище, безплатен интернет във всички обществени сгради, безплатни лекарства за всички деца в предучилищна възраст и др.

Въпреки изказването на Бойко Борисов, че трябва да се направи ляв завой,



засега ГЕРБ не смята да прави обрати по отношение на данъци и осигуровки.



"Смятаме за постижение по време на глобална криза в Европа поддържането на стабилната данъчна система с най-ниските налози в ЕС", коментира за "Сега" бившият зам.-председател на икономическата комисия в парламента Димитър Главчев. Според него ниските данъци са предпоставка за икономически растеж, чрез който да се осигурят заетост и повишаване на доходите. "Не считаме, че система, която е доказала, че работи във времето, трябва да се променя, нито че сега е времето да се залита в резки промени и неоправдан популизъм", смята Главчев. Според него, ако ГЕРБ спечели втори мандат, може да се помисли за още по-голямо повишаване на доходите.

Десните партии се въздържат от изяви. ДСБ и отцепилите се от СДС, обединени около Мартин Димитров и Надежда Нейнски, още не могат да се разберат как да се коалират, а не е тайна, че имат сериозни различия в отношението си към плоския данък. Бившите седесари около Мартин Димитров са твърдо за запазване на десятъка. ДСБ обаче предлага двустепенно облагане чрез въвеждане на необлагаем минимум и вдигане на ставката от 10 на 12% - за да се компенсира освобождаването на най-ниските доходи. Това обясниха от пресцентъра на партията. Костовистите ще запазят сегашната схема за повишаване на пенсионната възраст. Партията не предвижда промени в ДДС и осигуровките, но ще се бори за повишаване на събираемостта, като върне в системата 200 000 души чрез намаляване на безработицата и изсветляване на икономиката.

Така, макар че предизборни програми още няма, вече е ясно, че някои партии искат власт на всяка цена и ще заложат на див популизъм в седмиците до 12 май. Идеите, лансирани от БСП и "Атака", означават продънване на бюджета, прогонване на чуждите инвеститори и съдебни дела срещу България, коментират икономисти и хора от бизнеса. Заканите за отмяна на плоския данък са заплаха за хазната, защото на практика приходите от 10-процентното облагане на доходите на гражданите се оказаха най-стабилното перо за бюджета в кризата. Въвеждането на необлагаем минимум би намалило постъпленията от данъка и би насърчило криенето на доходи - за да се попадне под чертата за облагане. Високи ставки за високите доходи също биха довели до посивяване.

Снимка: БГНЕС
На местните избори 2007 г. активисти на "Атака" агитираха със стрелба по ДПС. Актуалните измерения на национализма вече не се изразяват в антитурски настроения, а в изгонване на големите компании - чуждестранна собственост.
Снимка: Импактпресгруп
Борисов се закани ГЕРБ да направи ляв завой. Явно до момента не е свел до партийното ръководство какво означава това, тъй като оттам твърдят, че нямат намерение да отменят плоския данък. Което е невероятно при т.нар. ляв завой.
49
4517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
20 Март 2013 19:56
Идеите, лансирани от БСП и "Атака", означават продънване на бюджета, прогонване на чуждите инвеститори и съдебни дела срещу България.


Защото са (национал)социалисти.
20 Март 2013 20:16
Дали замяната на плоския данък с прогресивен и въвеждане необлагаем минимум ще издънят бюджета е въпрос на разчети а не на повърностни журналистически лакърдии. Да видим разчетите и компетентен анализ пък тогава да коментираме.
Във всеки случай "зрелите" капиталистически страни прилагат прогресивен данък и необлагаем минимум, както и диференциран ДДС и не са по-зле от нас.
20 Март 2013 20:21
Доста повърхностна статия и както обикновено желаното и омразното на някой се представя за действителност.
Основното в сегашния момент е, че всички партии изпитват огромен страх от това, което се случи на ГЕРБ - хората не издържаха и се вдигнаха на бунт. Единственият начин това да не се повтори е съответната партия да промени нещата, но в никакъв случай това не са тези неща, за които пише в статията, т.е. това са измислици на авторите в смисъл, че не на това акцентират партиите.
Разбира се, че по-разумните партии ще предлагат "данъчни, осигурителни и пенсионни промени" и това няма да доведе до "България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция", както манипулативно ни внушава статията. Нали точно заради подобни неща хората се разбунтуваха - то вече не се издържа.
Основното, което всяка една партия трябва да предложи е как да се стимулира развитието на икономиката /стопирана от ГЕРБ/, с всичките позитивни последици от това в останалите сфери. Данъчните, осигурителните и пенсионните промени са основна част от опита да се стимулира развитието на икономиката. Без такива промени ще продължим да летим към дъното, сякаш не сме отдавна много под него.
20 Март 2013 20:30
В България не трябваше да се въвежда плосък данък, но така се отложи за неопределено време семейното подоходно облагане. Ако пак се върне по-добрия вариант - прогресивно-подоходна скала, то ще трябва пак да се мисли за семейното облагане. Колкото до скалата за прогресивно-подоходно облагане, то не е достатъчно само да има необлагаем минимум, а си трябва различни ставки за различните доходи. Това се налага поради крайно мизерното заплащане в България. Би трябвало доходите до примерно 1000 лева месечно да не се облагат с ДОД. Доходите до 2000 лева да имат минимален данък за сумата над 1000 лева, примерно 2,3 или най-много 5%. Все пак доходи до 2000 лева месечно са доста мизерни доходи. После процента може да нараства и може да стигне и до 40% за доходи над 100 хиляди лева месечно.
20 Март 2013 20:56
Ще цитирам от публикация в блога на Светослав Атаджанов (http://djani.blog.bg):

"Бунта на народа е тежка разплата за греховете и неправдите на миналото, за натрупаната лъжа, за неизпълнения дълг на управляващите. Той е гибелта на натрупаните илюзии от натрапения ни либерално-икономически мироглед, мутирал у нас като див, пещерен капитализъм.
...........
Времето на досега управляващите и провалили се партии - БСП, СДС, НДСВ, ДПС и ГЕРБ отмина. Естествено те ще направят и невъзможното, да се върнат във властта като партии, или с нови формирования и лица в новосъздадени организации и движения. От сега нататък тези партии са проблем, сложен проблем за общественото съзнание и всичко в него трябва да бъде преоценено. Тяхното време отмина, защото са носители на стария провалил се дух и модел на развитие, който с общите им усилия доведе до страшен упадък на страната ни. "

Всички български партии от последните 23 години са дълбоко компрометирани. Те нямат нови, свежи идеи за предлагане на политическия пазар, но дори и да имаха, никой не би им повярва вече.

Погледнете МЕ-ММТ политическата програма за България, която все още няма партия или движение зад себе си. Тя е единственото правилно решение за излизане от икономическата криза и възстановяване на българскиата държавност и просперитет. Дискусията е отворена.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html

20 Март 2013 20:56
Салиери
20 Март 2013 20:59
Плоският дянък е въведен от плоският мозък на Сергей Станишев.
Същият, който сега иска да се... премахне плоският данък.
Егати плоската история, а възмездие за плоският политик няма.
Българинът има плосък мозък и забравя бързо.
20 Март 2013 21:08
Марио
20 Март 2013 21:32
Съчинения по картинка. Няма нито една конкретна партийна платформа черно на бяло, която да се коментира. Изключение прави само Кунева с нейните 31 точки.
20 Март 2013 21:51
В първите месеци на "промените" в-к "Свободин народ" на БСДП на д-р Дертлиев стигна 300-хиляден тираж. Уплашени, БСП създадоха набърже в-к ДЕМОКРАЦИЯ и калесаха Болен Сидеров за гл.редактор....Как да не са заедно сега? После БСП създаде още 5 "социалистически" социалдемокрации....Стар комунистически трик....
20 Март 2013 22:06
ГЕРБ като правят ляв завой, в ПЕС ли ще кандидатстват?
20 Март 2013 22:12
Българинът има плосък мозък и забравя бързо.

Мисла, дека не си ноо праф, щото подобен данък се приема, когат има растеж. По онуй време си беше оправдано, щото много паре влизаха у хазната и плоският данък стимулираше фирмите да бачкат още по здраво. Сега е друго - изцъкленото сложи по един полицай на сека будка за цигари и удари ножа на целия малък и среден бизнес. Сега, за да се запазят приходите и да се даде глътка въздух на по-слабите е нужно друго икономическо оружие. Човек требе са развива динамично, да мисли като добър икономис и политик, иначе го чака нерадостната съдба на гербавия "Бойко не чете".. сал един Винету не стига..
20 Март 2013 22:24
"Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция '

Авторите - Гърция има близо 150% от БВП дълг.
Грубо 300 милиарда евро дълг на около 200 милирда БВП (цифрите са едно към гьотере).

БГ има 5 млрд евро дълг на 30 и малко млр. евро БВП - около 15% от БВП.

За да станем Гърция и да фалираме като нея трябва да вземем дълг от 30-40 милиарда евро за 4 години.
Това е по 15-20 милиарда лева/година за следващия пълен мандат.
За сравнение целия харч на бюджета е около 30 милиарда лева на година.

Говори се за взимане на дълг от около 1-2 милиарда, с които Бг пак ще има най-малък дълг в ЕС - 20% да речем, далеч по-малко от средна европейска държава с 40-60-80% дълг.

Що не си направите труда да разберете какво пишете.
20 Март 2013 22:25
Много е обективно това изложение, ама мн-о-о-о-го. Като на площада на празник- кой ще даде повече той и ще поръчва музиката.
20 Март 2013 22:54
От досегашните анонси може да се съди, че ако ГЕРБ и "България на гражданите" дойдат на власт, няма да има резки завои в досегашната политика.

Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета.

Това писание що не е обозначено като платен репортаж!
Щото не може авторите да са чак толку малоумни
20 Март 2013 23:23
Авторите поне да не си бяха слагали имената под тоя пасквил.
Пълна излагация.
20 Март 2013 23:52
Поразително повърхностен "анализ" и манипулативна статия. Направо не е за вярване!
21 Март 2013 00:33
Ако БСП ... получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета


С авторитетен вид авторите са написали една чиста глупост (не говоря за Атака, дългогодишната подлога на герб, която се надявам да не влезе в следващото НС).

Авторите очевидно нямат понятие, че съществува наука "икономика", която разглежда кризите на търсене като сегашната в Европа, САЩ и България, и дава грубо казано два типа отговори - единият, austerity или затягане на колана на държавните разходи, който бе изпробван в последните години от Невдянков и в Европа от Камерън, Монти и др., а в САЩ за него агитират Пол Райън и др., и другият - т. нар. кейнсиански, който препоръчва държавата да замести липсващото търсене от частния сектор, като увеличи разходите си ако трябва и с дефицитно финансиране на растежа.

Невдянковщината, както видяхме, докара българите до просяшка тояга, отчаяние и вече масови самозапалвания, но затова пък съсипа фирмите и накрая, въпреки "финансовата стабилност", и въпреки замразяването на доходите и неплащането на фирмите влоши финансовата си позиция - увеличи дълга и намали фискалния резерв - с общо 16 млрд лв (по Орешарски от вчера). Невдянковщината, както обяснявах преди изборите в 2009 (макар под друго име тогава) е рецепта за мизерия, масова емиграция и - това не го предвидих в 2009 г. - масови самоубийства от отчаяние. Затягането намалява БВП и данъчната база и предизвиква автокаталитичен процес надолу, отрицатена обратна връзка или порочен кръг, както предпочитате.

Не знам дали БСП ще има истински кейнсиански екип, но тя е единствената реална опозиция на герберасите и на сегашния кабинет герб lite и има най-голям шанс да постигне нещо такова.

Колкото до "ще станем като Гърция", също от доста години обяснявам, и даже Панайотис навремето ми се разсърди, че Гърция е уникален случай в света. Дори след невдянковщината България има поне 25 пъти по-нисък дълг на глава от Гърция и всъщност има точно обратния на Гърция проблем. (Tasmania, ) В Гърция проблемът беше високата й задлъжнялост поради десетилетно и масово простиране не според чергата си, и той съществуваше в сериозна форма както преди еврото, така и преди световната финансова криза, те бяха само последната капка. А България има проблем с ниските доходи на населението и дребния и средния бизнес, който се изостри неимоверно именно с финансовата криза. Следователно Гърция трябва да почне да се простира според чергата си, като намали доходите - средно три пъти, както се смята, а България - да увеличи рязко доходите на хората и на бизнеса, за да тръгнат към оправяне.
21 Март 2013 01:03
"Анализите" на "Сега" почват да ме дразнят. Анализи в кавички, защото почти винаги са спекулативни, без някакви данни или разследване. Едните били излезли с популистки идеи заради спадащ рейтинг, другите заради качващ се. Това анализ ли е? Икономисти били казали, че ще се продъни бюджета. Кои икономисти? Вие какво мислите, г-да икономически журналисти? Какво пак не сте доволни? БСП очевидно признава грешката си с плоския данък. Коя друга партия има самочувствие и отговорност да направи такова нещо? Очевидно наблюдаваме завой на БСП към кейнсианска политика. Коментирайте това, коментирайте по какъв начин предложенията им се комбинират, коментирайте къде не им достига знание, коментирайте кое как изглежда в българския контекст. Омръзна ми Галя Горанова да пише вариации на тема "всички са маскари". Включително хубаво се присмяхте и на протестиращите. Единственият ефект от писанията ви е да задълбочавате чувството за безизходица, объркването и гражданскат пасивност. Което работи точно за старите елити, които критикувате.
21 Март 2013 01:17
Омръзна ми Галя Горанова да пише вариации на тема "всички са маскари".
---
Точно.
Бих казал - едно си Галя знае, едно си Галя бае

Никакъв нюанс на сивото, никаква светлина в тунела - пълен мрак и безнадежност.
Предполагам , че така и е по-лесно и бързо на жената да си напраска 100-ната реда за броя.
21 Март 2013 01:44
Това "ще станем като Гърция" постоянно го опяват и американските десни, дето все реват за балансиране на бюджета с рязане само на социални програми и намаляване само данъците на богатите. Вестник "Сега" заема крайно дясната лента по този въпрос, и не само по този. Маниерът на Горанова, както Тасмания казва, "всички са маскари", е пак по модела на американските репортери - "този каза това, онзи каза онова", но по нашенски отрицателски и повърхностно, с неуважение към идеите сами по себе си. "Всички са маскари" е също основен постулат на гербераската пропаганда след 20 февруари, който проникна дълбоко и в душите на протестиращите. Но ролята на интелигенцията е именно да разбива митовете на "народа" със силата на знанието.
21 Март 2013 02:20
Няма смисъл да им разправяте истината на комунетата. Те си знаят своето. няма да работим, дайте ни пари. Е, койтом и да дойде, от сега нататък - който не работи, няма да яде. Защото който има, не дава. И от банките хората ще си приберат парите.

Чичо Фичо

Забравяш, че държавата в която живееш печата парите с които се купува нефт, газ, въглища и ядрено гориво. А гърците взеха дълг и сега ги крепят, за да могат да си го изплащат. С тях се опариха и повече гювеч няма да пуснат на никого богатите - разбирай, работещите. Това, което бе предложено на Кипър и готовността да се приложи са много ясен индикатор, какво може да се случи със спестяванията на гражданите и сега те ще си ги приберат на сигурно в Бурканбанк. И да падне борда, цените и заплатите на работещите (не на ходещите на работа), ще си останат в евро. Така че, за кейнсианство в България - забрави.

Вкарването на подоходно облагане и необлагаем минимум значи, максимум след 4 месеца без пари за пенсии.
Неувеличаването на цената на тока при сегашните условия - задължителното скъпо изкупуване на "зелената енрегия" и енергията от топлоцентралите и продажба на енергията от АЕЦ "Козлодуй" под себестойността и означава максимум след 6 месеца режим на тока и по късното му спиране за неопределен период.
21 Март 2013 03:25
При сегашната конфигурация на политическите сили, най-добрият вариант за Мнозинството от българския Народ е: Правителство и парламентарно МАЛЦИНСТВО(т.е., по-малко от 121 депутати) на истински "лява" и изчистена от олигарси БСП, подкрепяни от "Атака", но без "Атака" да участва в Правителството на БСП(т.е. идентична на подкрепата на "Атака" за Правителството на ГЕРБ)!
Изобщо, "Атака" НЕ трябва да участва в Изпълнителната власт- защото "Атака" е патриотична("националистическа" партия и, като такава, тя е БЕЗкласова(или ВСЕкласова, ако щете), а управлението на държавата е винаги класово определено! Ерго, ефективната роля на патриотичните("националистическите" партии е да КОНТРОЛИРА ( с гласовете си в Парламента) управляващите, а НЕ да управляват те пряко!
Още по-добре би било, партия "Атака" час по-скоро да слезе от политическата сцена в България- но да слезе, единствено и само, по причина, че са отпаднали причините, поради които "Атака" се появи и се качи на политическата сцена в България!/§39/. Защото, патриотичните("националистическите" партии се раждат и появяват на бял свят, когато в Обществото и Държавата има дълбока Криза- и с преодоляването на Кризата, съществуването на такива БЕЗкласови(ВСЕкласови) партии става НЕнужно и те стават излишни.
Проблемът е, че партиите в България са измислени, а НЕ класови- НЕавтентични са( и "левите", и "десните", и "центристките"! Абсурд, но факт е, че "десни" партии имат "ляв" Електорат, а "леви" партии се оглавяват и подкрепят от олигарси и крупни капиталисти, а "центристки" партии са на етническа или монархическа основа(ДПС и НДСВ)! Трябва да има ясно разграничени автентични партии на Наемните работници и партии на Работодателите-капиталисти и рентиери! Другото е Измама, измамване, "демократонаркотизиране" на Избирателите!
"Демокрацията е лицемерна!
Демократите- дваж повече!!
Социалистите и социалдемократите- триж повече
!!!" /§39/
21 Март 2013 03:33
"666",
/:/ "Няма смисъл да им разправяте истината на комунетата. Те си знаят своето. няма да работим, дайте ни пари."
..............................................................................
Я обясни, с думи прости, как така НЕжелаещите да работят "комунета" построиха за 45 години "две Българии", които "демократите" вече 23 години разпродават?!
Я обясни, с думи прости, какво са построили работливите "НЕкомунета" в България за тези 23 години- посочи поне един индустриален обект, построен от тях?!
21 Март 2013 03:58
Нема лабаво...
21 Март 2013 05:44
kempes
20 Март 2013 20:59
Плоският дянък е въведен от плоският мозък на Сергей Станишев.
Същият, който сега иска да се... премахне плоският данък.
Егати плоската история, а възмездие за плоският политик няма.
Българинът има плосък мозък и забравя бързо.


Не обвинявай другите, защото сам забравяш още по-бързо! Плоския данък е въведен от коалиция с НДСВ и то по искане на Каролев, с което той се гордее! А и както се види никой не ще да го маха?!
И стига сте ревали в разни статийки и форума! Плосък данък няма почти никъде! Защото се оказва,че работещите бедни и малкия бизнес трябва да загиват, за да издържат държавата, а милионерите се увеличават. Видя се вече ,че такива облекчения не водят до нови работни места, а задълбочават неравенството и мизерията. Аз нямам против да печеля хиляди или милиони и да платя повече! На който не му харесва, да отиде да работи за 300 лв! Иска ли?
21 Март 2013 07:47
Не мога да си обясня, как при растящ бюджет всяка година, най важният проблем остава увеличаването на бюджетните приходи? Най-големият проблем за иконимиката ни е свиването на вътрешния пазар вече 5-та поредна година. В момента той е с 40% с натрупване по малък в пари от 2008. Да не говорим в обеми. 65% от БВП идва от износ с ниска добавена стойност. В момента единствената политика, която бих определил като лява е оставането на повече пари у населението за подкрепа на вътрешния пазар. Държавата трябва да се откаже от част от администрацията си и от някой от скъпоструващите си проекти в полза на пенсии и социални плащания. На фона на неефективното харчене на пари от държавата, разговори за промяната на преките данъци за безсмислени и популистки. Диференцираното ДДС може да се въвежда, само ако данъчната администрация заработи професионално а не произволно. Просто през 2013 истински лявото прилича на дясното от 80-те години, когато светът се развиваше доста по-добре.
21 Март 2013 09:32
Обстоятелството, че плоският данък е глупост, вече не подлежи на доказване. Твърденията, че приходите от него са по-добри, че е налице изсветляване на доходите и т.н. мантри, са чисти манипулации и най-обикновени лъжи. Но журналистите не четат нищо, което да е в противоречие с неолиберастката политика на редакцията и внушенията на фондационерите от ФОНДАЦИИТЕ ОО и ИПИ.
Та значи, вече не стои въпросът - плосък или прогресивен данък, а какъв да бъде вторият. Какви политики да се провеждат и какви цели да се постигат. Бакалските сметки оставам на некомпетентните, а разчетите - на грамотните хора.
Моето скромно мнение е, че прогресивният данък освен чисто фискалната си цел, с оглед на:
- демографската криза;
- все по-намаляващата раждаемост сред средната класа и маргинализацията на раждаемостта въобще,
той трябва в голяма степен да корегира тези два най-належащи проблема. Това може да стане чрез въвеждане на семейно подоходно облагане, както и допълнително по - солидно данъчно облекчение за всяко второ и трето дете на работещи или самоосигурени лица. Само по този начин може да има противопоставяне на раждаемостта на маргиналите. Дори нещо повече, на последните детски добавки да се дават само за първо дете, оттук нататък разбира се. За родените досега продължават да се получават по сегашния ред, но без бъдеща индексация на размера им. Така след двадесетина години издръжката от детски добавки на цели групи ще се сведи до приемливи размери. От друга страна по-добрите данъчни условия за работещите и самоосигулените ще стимулират към труд и учение отделните малцинствени групи.
21 Март 2013 10:12
Не виждам изненади в групирането на партиите по отношение на данъците. Естествено десните сили да наблягат на политиката на облекчаване и даже помагане на бизнеса с цел увеличаване на заетостта и впоследствие и на възнагражденията на работещите. Явно това не може да стане изведнъж без нови кредити, а точно сега кредитите са скъпи и неизгодни. Много важно е също така развитието и подпомагането на селското стопанство и връщане на България на позициите на износител на качествена селскостопанска продукция. Търсене на храни в световен мащаб продължава, а ние имаме прекрасни условия за това, въпреки че доста неща като милиорацията вече не са същите като преди. Важно е и въстановяването на пазарни принципи на кооперациите на производителите. Популистки мерки в момента не са нужни и за да не изгоним инвеститорите, които, за съжаление, все повече намаляват. Отменяне на данъчната политика като за бизниса, така и за трудещите се също би навредило много на имиджа на страната ни като място за добър бизнес. БСП е крайно лявата вече и националстическа Атака нямат алтернатива освен да обещават увеличаване на доходи на работещите се. Но не показват нито пътя, нито начина по който ще стане това. Печатането на пари е лесно, но и бордът не е неударжим. Помним много добре управлението при Виденов и никой не би искал същото да се повтори.
21 Март 2013 10:37
kranush 21 Март 2013 10:12
Не виждам изненади в групирането на партиите по отношение на данъците. Естествено десните сили да наблягат на политиката на облекчаване и даже помагане на бизнеса с цел увеличаване на заетостта и впоследствие и на възнагражденията на работещите.

Поредното папагалско повтаряне на заучени фрази, които нямат никаква връзка с действителността в България.
В България след 1989-та година всички партии са десни, а центристки и леви партии няма, така че за какво групиране ми говори?
В България след 1989-та година нито стотинка от намаляването на данъците за частните фирми не отива за увеличаване на възнагражденията на работещите и за увеличаване на заетостта, а отиват за нова любовница, яхта, самолет или поне за нов джип на дебеловратите бизнесмени-демократи.
В България след 1989-та година винаги е имало политика, в която мафията чрез властта е подпомагала бизнеса си и добре се вижда докъде ни доведе това.
21 Март 2013 11:12
фонМитенщайн

Когато облагаш основно потреблението е така.
21 Март 2013 11:15
Манипулации
21 Март 2013 12:05
На фона на неефективното харчене на пари от държавата, разговори за промяната на преките данъци за безсмислени и популистки.

Ето, това е основното!
Първо, държавата не си прибира митата и таксите, второ, източва се ДДС, трето, не се проверява произхода на парите за луксозни имоти, яхти и коли, четвърто, корупцията е практически ненаказуема... и т.н. и т.н.
Вместо това другарите са вперили лакоми очички в доходите на все по-намаляващата заможна средна класа. То не бяха предложения за прогресивни данъци, вдигане на прага на осигуровките, увеличението им като процент. За да раздадат в крайна сметка пари на "илектората".
21 Март 2013 12:21
Силната държава в настоящето е дясна идея за концентрация на парите към все по-малко и по-богати бенефициенти на държавни харчове. Не случайно по време на криза, с намаляването на социалните разходи на държавата се увеличиха приходите на фармацевтични компании през здравната каса, трите или четирите строителни компании, които осигуряваха лентички за рязане от премиера, концентрацията около КТБ и ред знайни и незнайни олигарси с държавна помощ. Без нея, те просто ще се разпаднат. Пазара няма да ги търпи. Да бъдете леви означава да сте за разконцентриране на паричните потоци, така че да стигат до все по-голям брой субекти. По-малко държава, по-ниски данъци за малките и специално данъчно облагане на всички монополни и квази-монополни структури.
21 Март 2013 12:22
Я обясни, с думи прости, как така НЕжелаещите да работят "комунета" построиха за 45 години "две Българии", които "демократите" вече 23 години разпродават?!
Я обясни, с думи прости, какво са построили работливите "НЕкомунета" в България за тези 23 години- посочи поне един индустриален обект, построен от тях?!


Paragrafe

С такъв труд, за 45 години в древен Египет пирамидите са построили. Дето все още не са мръднали. А от построеното по комунистическо какво остана. Ако нещо можеха да направят комунетата, нямаше да затварят границите

А сега границите са отворени. Тея, дето са по улиците, защо не отидат някъде, дето ще и разметат пред тях?

За 45 години разрушената съсипана Германия като не е комунистическа, до къде стигна?

След 45 години, България, освен Албания, беше единствената негазифицирана страна в Европа. Заради 45 години България е едионствената страна в ЕС с тоалетни в двора със септична яма.

Я обясни, с думи прости, какво са построили работливите "НЕкомунета" в България за тези 23 години- посочи поне един индустриален обект, построен от тях?!


Работата на държавата не е да строи, а да създава условия, чстниците да строят. и произвеждат - да печелят пари, от които държавата да прибира данъци. Което е било ефективно да се строи, е построено още преди въшливите азиатски орди да окупират България и да постваят начело на ържавата своите слуги.

Туризма също е индустрия. В другите държави има министерства на туризма. И туристически обекти ли не се построиха, или са по-малко и по-лоши от построените по комунизъма?

Построи се много - и завод за санитарен фаянс в Севлиево, и завод за производство на коли край Ловеч. Ама хората, като видяха с кого си имат работа, и си вдигнаха чуковете.

А иначе, само новите къщи и комплекси от затворен тип вземи - такъв лукс и разкош по комунизъма само в Бояна построени от УБО за специални другари имаше. А сега - всеки може да си построи или купи. Само трябва да спечели пари.

Има завод за Сода в Девня и Циментов завод ще кажеш. Е да, ама тях ги е имало и преди комунетата. И сега се разширяват от новите собственици. Обаче - интересна работа. В Девня строят нов комплекс от затворен тип, за китайските инженери и работници, дето ще строят новите мощности на Italcementi Group. Защо не вземат от българските специалисти бе? Я колко безработни суперкадърни инженери има у нас...
21 Март 2013 12:29
Към горния ми коментар.
Поради тази причина в момента в България няма нито една социалдемократическа партия. Политиците у нас имат една единствена визия - да станат държавата и тя да е богата за да се облагодетелстват. Кажете ми къде в това има социален демократизъм и солидарност.
21 Март 2013 12:36
Омръзна ми Галя Горанова да пише вариации на тема "всички са маскари". Включително хубаво се присмяхте и на протестиращите. Единственият ефект от писанията ви е да задълбочавате чувството за безизходица, объркването и гражданскат пасивност. Което работи точно за старите елити, които критикувате.
Много точна оценка на статията, целта й е защита на статуквото, но по един много бездарен и дразнещ начин.
21 Март 2013 12:57
Обстоятелството, че плоският данък е глупост, вече не подлежи на доказване. Твърденията, че приходите от него са по-добри, че е налице изсветляване на доходите и т.н. мантри, са чисти манипулации и най-обикновени лъжи. Но журналистите не четат нищо, което да е в противоречие с неолиберастката политика на редакцията и внушенията на фондационерите от ФОНДАЦИИТЕ ОО и ИПИ.
Напълно споделям мнението за плоския данък, но имам малка забележка - ОО и ИПИ май тук се различават, Сорос /ОО/ е привърженик на прогресивното данъчно облагане, а Ран /ИПИ/ - на регресивното, т.е. плоския данък.
21 Март 2013 13:07
Защо за семейното подоходно облагане със съответните облекчения се говори само под чертата?
Тия всичките партии икономисти и финансисти нямат ли?
Това е реална и изпълнима мярка, а не разни популистки глупости и смяна на модела.
Настоящият и на мен не ми харесва, но скакво да го сменим?
За такава политическа платформа бих гласувал!
Иначе получават голямХ.
21 Март 2013 13:21
"Във всеки случай "зрелите" капиталистически страни прилагат прогресивен данък и необлагаем минимум, както и диференциран ДДС и не са по-зле от нас."
21 Март 2013 13:37
Оуеуе, изкриви се партийната линия. Не може да се отрече че акцента е сложен именно върху недомислиците на бесепету и някои хора сега се почесват дето не ги сърби и се питат "Кво стана с нощната програма?" Беселе били популисти, че и то по-големи от ГЕРБ, защото се надцаквали според рейтинга - леле, някой ако ми беше казал това, нямаше да повярвам, таквиа симпатични младежи от бесепе, а се оказаха популисти, като омразните врагове ...
Тежка криза на идентичността преживяват някои хора, но така ще е, в тия размирни времена
21 Март 2013 13:45
Да добавя - някои форумни колеги са на принципа на Христо Ботев - силно любят, а после силно мразят
21 Март 2013 15:15
...а България - да увеличи рязко доходите на хората и на бизнеса, за да тръгнат към оправяне.

Тежък случай!
И как точно ще стане това рязко увеличaване? Като нищо - ако перифразираме другаря Димитров - за 2-3 години да постигнем неща, за които на други нации в други условия са били необходими десетилетия.
21 Март 2013 16:41
Движение България на гражданите е едниствената дясна партия и ще помогне на хората да се измъкнат от тинята ГЕРБ.Сравнението е неуместно...
21 Март 2013 16:56
Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета.
Айдяяяп, отново простотиии. Не виждам как ако сложат Орешарски за фин-министър, а Станишев го лансира и за мин-председател ще се случи това.
21 Март 2013 16:56
Ако БСП и "Атака" получат възможност да управляват, на България не й мърдат фалит и съдбата на Гърция - защото лансират данъчни, осигурителни и пенсионни промени, водещи до огромен ръст на разходите и спад на приходите, които ще разорят бюджета.
Айдяяяп, отново простотиии. Не виждам как ако сложат Орешарски за фин-министър, а Станишев го лансира и за мин-председател ще се случи това.
21 Март 2013 17:02
Орешарски заяви, че излиза от политиката.
21 Март 2013 17:54
Айдяяяп, отново простотиии. Не виждам как ако сложат Орешарски за фин-министър, а Станишев го лансира и за мин-председател ще се случи това.


Той не е прост и за това се оттегля от политиката. Не може да си плюе върху името. Защото следващия финансов министър, ако не прави същото като Монката Дянков, ще фалира държавата.
Не може, когатоси заобиколен от Евро, да въведеш собствени хартии и някой да се навие търгува с тях...
Петрол, въглища, ядрено гориво и т.н. само с конвертируема валута се купуват. Ако ги имаш, при свободен пазар и отворени граници, пак конвертируема валута трябва да дадеш, за добива им.

За да ДАДЕШ на някого, трябва да вземеш от друг. А никой не иска да даде...
21 Март 2013 21:55
То най-накрая да не се окаже ,че Атака ще вземе електората на БСП, че натам върви работата.
Верно , харно му ги пише Янаки Стоилов левите послания на Станишев , ама личи си плейбека на Станишев.
Дето вика Вальо Вацев- човека си е ляв либерал, а не социалист.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД