:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,206
Активни 325
Страници 21,616
За един ден 1,302,066

Популизъм, твоето име е избори

Никоя управленска програма, пък била тя и най-прекрасната, не може да спечели доверие, ако не произтича от добра воля и политически авторитети. А такива сред българската политическа класа отдавна няма
Галя Горанова
Една информация от братска Македония тия дни затапи всички предизборни наддавания у нас. Партия обещала на ергените в македонско село да им намери булки, ако гласуват за нея! Ово йе стандарт! При нас залозите варират от три деца на семейство през физкултурни салони във всички училища, та до национализация на всички комунални услуги. Тече оспорвано надцакване и по линия на заетостта. Кунева обещава да създаде условия за нови 150 000 работни места. Костов обаче я цака с 200 000. А БСП хиперболизира до 250 000. Предвид факта, че за последните три години без работа останаха близо 400 000 души, всички те предлагат слаба утеха.

Преди дни социолозите установиха, че има глад в обществото за нова популистка партия - лява с националистически уклон, нещо средно между БСП и "Атака", ама повече да бие към БКП. Като слушам предизборната надпревара в обещаването обаче, скоро този глад ще бъде презадоволен, и то от наличните в момента партии. Няма нужда да се търсят нови. В стремежа си да угодят на протестиращите, майките и пенсионерите партиите задвижиха със страшна сила поточната линия на популизма. Оттам към политическите сергии изтичат всякакви полуфабрикати - високи заплати и пенсии, ниски данъци за бедните и високи - за богатите, благородни инвестиции в образованието и културата, безплатни лекарства и бързи линейки. Има един малък проблем, обаче. Всички те са без срок на годност.

Отсега с голяма степен на сигурност може да се прогнозира, че



никоя от големите партии няма да има мнозинство в следващия парламент



Сиреч ще трябва да управлява в коалиция. Сам по себе си този факт обезсмисля всички партийни платформи и управленски програми, тъй като коалиция значи компромиси. Тъкмо в това се състои най-големият популизъм на българските партии. И най-голямото им лицемерие. Ще зарибят електората с красиви обещания, а после ще оправдаят неизпълнението им с коалиционното "извиване на ръце". Тази пиеса вече я гледахме при Доган и Царя, а по-късно и със Станишев в епизодичната роля. Може би затова сега всички са толкова смели в ангажиментите и риториката.

Неолибералната левица, която въведе плоския данък, сега говори за "радикален ляв завой", за прогресивно данъчно облагане, за одържавяване на частните монополи, за държавата като инвеститор. Обещава 80% скок на минималната пенсия и 450 лв. майчински. Но какво става, ако към социалния вектор се добави и либерален? Склонна ли ще бъде ДПС да изпълнява предизборната програма на левицата, например? Отсега е ясно, че двете се разминават по кардинални въпроси като плоския данък. Ами ако към тях се добави и Кунева? Най-малкото национализацията тутакси ще отпадне като опция.



Но дали е по-добре да не обещаваш нищо, за да си почтен към хората?



Популизмът има множество лица - като всяка лъжа. Една от любимите му маски е тази на "реализма". Тоест не предлагаме нищо по-различно от това, което сме правили до момента, вие ни познавате, доверете ни се. Това е предизборната поза на ГЕРБ. И донякъде на ДСБ десницата. Тя има претенцията да е "реалистична", "изпълнима" и "честна". Само че когато политиката ти е претърпяла провал и си бил прогонен силом от властта или ако си загубил 90% от своя електорат, значи нещо в матрицата ти трябва да се промени все пак. Нима е "реалистично" ГЕРБ да иска втори мандат с все същите провалени обещания? Да не забравяме, че през първите четири години тя бъркаше произволно във фискалния резерв, за да покрие прекомерните си разходи. Но през втория този кладенец ще е изчерпан. С какво ще покрива минимума от социални плащания? Връх на популизма е също да се правиш на закрилник на бизнеса и богатите, когато страната е на първо място по бедност и социално неравенство в Европа. Ако единствено ниските данъци бяха причина за откриване на работни места, досега трябваше да сме цъфнали!

Хората не искат да слушат мантрите на десницата, която е винена за масовото обедняване. Но не вярват и на хартиените обещания на левицата, ако се вярва на социологическите проучвания. Истината е, че никоя управленска програма сама по себе си, пък била тя и най-прекрасната, не може да спечели доверие, ако не произтича от добра воля и зад нея не стоят политически авторитети. А такива сред българската политическа класа отдавна няма. Моралната криза предхожда политическата. Затова и решението трябва да започне в този порядък. Оттук и дебатът за новите лица, новите идеи и новите формации, който започна под натиска на улицата и от който всъщност започва оздравяването на тежко деградиралия политически живот в страната. Докато това не стане, "политическият зеленчук" по предизборните сергии ще остане под подозрението за наднормено съдържание на популизъм.
Снимка: Юлиян Савчев
-----------
51
5980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
20 Март 2013 19:27
Не знам защо в българските меди популизмът се свързва с нещо негативно. Кратка справка в Wikipedia казва: Най-общо популистите твърдят, че са на страната на народа срещу елитите. Програмата Марков МЕ-ММТ работи за всички.

Не вярвам, че някоя от досега съществуващите партии ще успее да убеди народа, че ще работи за него този път. Първо, те са дълбоко компрометирани и второ нямат нужната политическа програма, нямат знанието, какво да се направи, за да се излезе от тежката икономическа криза.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html
20 Март 2013 19:40
Всичко описано е следствие на факта, че след пускане на бюлетината, обикновеният човек няма никаква възможност да въздейства на получилите доверие партии, които мигом забравят предизборните си обещания.
Ерго, на популизма може да се сложи юлар само след промяна на Конституцията така, че да има отрицателна обратна връзка между избирател и избранник (-ци). А не единствената възможност е да констатираме и псуваме как пак ни излъгаха.
Но пък, за да е сигурен, че до това няма да се стигне, Плевню скорострелно извъртя даването на мандати на вече обявилите, че не ги искат и закри НС.
20 Март 2013 20:08
Популизъм, твоето име е избори

е щом и изборите станаха вредни, вече сега я втасахме
20 Март 2013 20:14
Логични разсъждения, но ... дотам!
20 Март 2013 20:23
ГЕРБ официално потвърди, че Симеон Дянков няма да влезе в кандидат - депутатските листи за изборите
Натисни тук
20 Март 2013 20:47
Галя Горанова и нейните колеги упорито не искат да разберат едно нещо. Българите вече задават дневният ред на обществото, а не партиите. Следващото важно нещо е по какъв начин ще се гласува. За мажоритарно избрани личности или за партийни послушковци в пропорционални листи. Едва на последно място е точно коя партия или коалиция ще бъде тази, която ще изпълнява волята на българските граждани.
20 Март 2013 20:54
Има такая партия - ГЕРП!
20 Март 2013 20:54
Тази статия на Горанова не казва нищо различно от матр'ялчето и с Л. Илиев Натисни тук.
Липса на колумнисти?
20 Март 2013 21:05
добра воля и политически авторитети. А такива сред българската политическа класа отдавна няма

Или както от години повтарям - ангели на територията няма, а не се и очакват.
20 Март 2013 22:03
А пък аз четох , че Бил Гейтс казал, че капитализма не мисли за хората.
Ебати скапаняка, популист, че и лицемер !

Как може да мисли различно от преди 20-30 години !
Лицемер! Популист ! Направо глист!

Щом е казал 1992г. за капитализма нещо трябва да си държи на думата!
20 Март 2013 22:05
"Хората не искат да слушат мантрите на десницата, която е винена за масовото обедняване."
----
С червено или бяло са се овинили десницата?
20 Март 2013 22:07
ГЕРБ са кретени.
20 Март 2013 22:09
Кайли , минаваме на изпитаното: "китка, китка магданоз - кой излезе първи ? ТОЗ "
20 Март 2013 22:09
Регрес, много зле.
20 Март 2013 22:12
"Ерго, на популизма може да се сложи юлар само след промяна на Конституцията така, че да има отрицателна обратна връзка между избирател и избранник (-ци). "
---
Ами то има - следващите избори.
Парламентарни, президентски, местни, евроизбори.

Малко ли е?
20 Март 2013 22:13
Някаква гатанка е в тази статия. Уж демокрацията въпреки че не била идеална, но най-добра от наличното. И какво ? Наличното вече е кофти и се търси по-добро. И къде остава демокрацията?
20 Март 2013 22:15
Точно това ти е проблемът Галя - искаш сложните проблеми да ги вкараш в стари щампи.Засега за това се плаща !
20 Март 2013 22:25
Мажоритарните избори имат смисъл само в утвърдените демократически общества ,както във Великобритания или пък в скандинавските страни например .Според мен въвеждането на мажоритарна система в страните от Източна Европа няма реални основи и е подарък за олигарсите,които без особени усилия ще си купят поне половината мажоритарни депутати .
20 Март 2013 22:25
Мажоритарните избори имат смисъл само в утвърдените демократически общества ,както във Великобритания или пък в скандинавските страни например .Според мен въвеждането на мажоритарна система в страните от Източна Европа няма реални основи и е подарък за олигарсите,които без особени усилия ще си купят поне половината мажоритарни депутати .
20 Март 2013 22:26
ГЕРБ ще се товарят сами на камионетките и ще зареждат джипиес навигацията към специализирания съд.
20 Март 2013 22:43
Ще зарибят електората с красиви обещания, а после ще оправдаят неизпълнението им с коалиционното "извиване на ръце".

Не е "извиване на ръце", а коалиционно "измиване на ръце".
На тия избори пак дренките и гъбите ще са актуални, а не старият, мухлясъл и еднообразен зарзават.
20 Март 2013 22:48
...подарък за олигарсите,които без особени усилия ще си купят поне половината мажоритарни депутати...

Сега олигарсите си купуват само 5-6 лидери на партиите, барабар с целите им партийни листи. Малце ще се поозорят да купуват депутати на парче. Особено, ако изборите са през година-две...Некак си не е рентабилно. Затова и изборите в Царство България, винаги са били само мажоритарни.
20 Март 2013 23:01
Не знам защо българската интелигенция се уплаши от решимостта на хората, излезли на улицата. Вместо да бъдат с народа си, да усетят неговия пулс, да го водят към по-добро, интелигентите като цяло се отдръпнаха, някои от тях даже се заеха да громят недоволните - не знаели какво искат, водачите на протестиращите били с леви убеждения и други подобни. Интелигенцията като цяло продължава кой знае защо да залага на старите партии, на старите муцуни в политиката, на старите методи на управление, като по този начин обслужва интересите на олигарсите. Но трябва да има предвид, че оттук насетне не само на политиците, а и на нея самата ще се наложи да се вслушва в гласа народен.
20 Март 2013 23:10
Профанизъм, твойто име е герберизъм.
20 Март 2013 23:21
Тънката лайсна, много точно.
20 Март 2013 23:28
Не знам защо българската интелигенция се уплаши от решимостта на хората

е как да не знаеш що, това сме го дебатирали илядо пъти тук, щото българска интелигенция няма, има българска интелектуалщина
20 Март 2013 23:39
Не четох до края признавам,но да питам за партиите ясно, от 1999 г. едно и също, ама от два месеца има нещо друго, то вярно не знае още как да го поиска и какво точно иска, но казва не на статуквото.С него какво ще правим, ще го държим още гладно, че дано да се запали... или ще му дадем заем за еднопосочен билет?А има и още много да се пита и то точно статуквото
21 Март 2013 00:01
Партизанщината,ахмаци,партизанщината! Тя ще ви изяде главата. Качили сте се на своите кулички и само....плювате. Дренки,мандрагулки, прашки...... Останали сте шепа дъртаци пред растящото море от цигани и турци ,но се делите на хиляди партии. Все ИнтИлИгенти ,все бизнесмени,бсе спИциалисти. Бълкашин и Шишман против трацимир. Тримата пък заедно против Углеша. И т.н,и т.н.. Докато не ви дойде някой Баязид! Ама нали сте си в кулите? А хората? Обикновените? Да го духат,щом като са бедни и прости!
Егаси и ИнтИлИгенцията!
21 Март 2013 01:11
Не знам защо българската интелигенция се уплаши от решимостта на хората, излезли на улицата


Тънката лайсна, кого наричаш интелигенция?! Отдавна НЯМА такава, има обслужващи олигарсите и политиците субекти, които са много далече от интелигенцията. Останалите, занимаващи се с умствен труд, емигрираха или бавно умират от глад у нас.
21 Март 2013 01:18
Не знам защо българската интелигенция се уплаши от решимостта на хората


Защото българската интелиегнция поради исторически наслоявания все още гледа с едно око покорно към властта.
21 Март 2013 02:39
/:/ Популизъм, твоето име е избори
............................................................................
Демокрация, твоето име е избори!!!
"Демокрацията е опиум за Народа! А медиите са спринцовката!" /§39/
21 Март 2013 05:30
За да има работни места и да се оправи държавата трябват данъчни реформи и икономически такива. А никоя партия не казва какви! Как да се увеличат заплатите като има толкова безработни и този факт, че намалява, защото хората са съгласни да работят само за хляб и без осигуровки дори? Махането на плоския данък е най-спешната мярка! Корпоративния данък не може да е 10% и за бай Пешо, дето едва изкарва за наема и за милионера, който се чуди де да си дене парите! И не ми казвайте,че тези печалби ги рисува от Космос-а! Тези печалби са заради двойните и тройни цени на стоки и услуги и ниските заплати на работещите.
21 Март 2013 08:12
"...Сиреч ще трябва да управлява в коалиция..."
Като чуя или прочета думата "сиреч" направо ми прилошава. Срамота е журналистите да използуват турцизмите на Б.Б.
21 Март 2013 08:14
Галя,
Защо предавете отрицателен смисъл на това понятие "популизъм".Много бъркате, като го критикувате популизма. А защо употребявате думата " неформален лидер" за някого, който е измежду протестиращите, като за Кристиян Стоев?Замисли се какво означава ФОРМАЛЕН. Лично аз пострадах от една превратна употреба на това понятие, кагото един партиен секретар ме извика да ми набива чимберите: "Няма да правите неформални дружество". Само бегло го попитах, :"Ами формални ли да правим" и той млъкна. Това понятие беше лансирано за първи път във връзка с дружествата на рокерите, за които се казваше в едно списание, че били неформални, но се допълваше, че имали регистрация в съда. Това е пъвоначалният и точен смисъл на понятието, но на него се придаде значение на НЕЗАКОНЕН от несведущи журналисти и политици. Мой приятел Ангел, племемик на Светла Даскалова - тогавашен министър на правосъдието- сподели през ония много опасни за неформалните дружества времена от 1985 година, че не бивало да се занимава с дружества, че било станало страшно в Политбюро.Нея я бяха разплакали за беозбразия при назначавене на съдиите тъй като дружеството на племеника и писа едно писмо до Т.Живков за наличието на извънреден съд в Свищов, който прилагаше фашистки норми за забрана на дружеството, на което Ангел в последствие стана член.
Бъди жива и здрава! И помни, че " 45 години стигат! Времето е наше" не е на СДС, а на дружеството на Ангел...барабар с другите там известни на всички крилати изречения. "И преди и сега БКП е мафия" го отрадна Емо свирещият, " Да! Ама не" го открадна Бочаров". " Аз не съм комунист и никога няма да бъда.Аз съм просто човек" го откраднаха музикантите на СДС. "мургавите българи " го откраднаха журналистите, барабар с "ВИЗИЯ". Има и други....
21 Март 2013 09:31
посредствена дописка-
а работа има заплати Няма..
там е заровено кучето..
на много места не исскат да работят за 200лв
21 Март 2013 09:48
LEFT
21 Мар 2013 08:12

"...Сиреч ще трябва да управлява в коалиция..."
Като чуя или прочета думата "сиреч" направо ми прилошава. Срамота е журналистите да използуват турцизмите на Б.Б.

Че Бойко е неграмотен е факт.Но факт е и че "сиреч" не е турцизъм.Архаизъм е.
21 Март 2013 10:23
Капитализъм с човешко лице. Струва ми се ,че хората искат точно това. Погледнете скандинавските държави,защо там може,а тука, не?
21 Март 2013 10:46
Преди дни социолозите установиха, че има глад в обществото за нова популистка партия - лява с националистически уклон, нещо средно между БСП и "Атака", ама повече да бие към БКП.

Дали това искат хората или чрез манипулативно зададени въпроси, някой си започна да го твърди?
Хората искат друго - искат справедливост, искат нормално заплащане за труда си, искат и да могат да се трудят. Това е накратко, което искат хората. Искали ляво - искат разбира се, искат и партия в центъра, ама в България ги няма от 23 години. Искали партия с националистически уклон - ако искането печалбите на фирмите да се инвестират в България е националистически уклон, да имат такъв уклон. Нормално е след като фирмата е била в някакъв смисъл твоя - държавна или общинска, то да не искаш някой си демократ заради мизерни комисионни да ги продава почти без пари на "чужд инвеститор", който още след първата година вече е изнесъл от България повече средства, отколкото е инвестирал, вкл. и за закупуването на фирмата. Това някой си нарича националистически уклон, а Галя Горанова го праща към БКП?!
21 Март 2013 11:02
ГАЛЯ ГОРАНОВА
21 Март 2013 11:13
rodolubec_bg 21 Март 2013 10:23
Капитализъм с човешко лице. Струва ми се ,че ....

Скандинавските държави са социални, с голямо държавно участие в бизнеса и нефдодобива.
21 Март 2013 11:22
Скандинавските държави

е да де, единственият работещ модел в последните десетилетия, интересно що на другарите и партизаните из властта това им е бело петно.
21 Март 2013 11:29
В такива ситуации се слушат всякакви врели некипели.
Единственото ясно нещо е- на никой не му е ясно какво да се прави! За да се подобри положението на населението, де. Иначе за други работи им е ясно и всички си имат страйни програми, но те не са за широката публика.
Тази неяснота е както тук, така и в ЕС.
Нашата работа е като в Кипър- частни пари бол, а държавни 0. Не случайно вожда излизаше на няколко пъти и ни обясняваше как- българинът не е никак беден в банките има... Спестявания.
По- лошо е ,че след няколко пъти пред урните, за кратко време, съвсем ще го закъсаме.
А ЕС си има главоболия с Кипър , а и не само с тях, и ние пак сме в трета глуха.
Не чакам ЕС да ни оправят, но те нямат нищо против да си продават стоките на нашия пазар, нали?
Като част от ЕС участваме в системата от скачени съдове- физика, кво да правиш!
21 Март 2013 11:42
Галя
Моля да ме извиниш, че ще обясня
Ово йе стандарт!

Било отдавна. Двама сърби се разхождали из Ню Йорк. От близкия небостъргач се хвърлило, отчаяно от живота голо маце. Единия комшия погледнал, изрекъл уважително горните думи с добавката "Йе.еш и фърляш!
21 Март 2013 12:01
Като чуя или прочета думата "сиреч" направо ми прилошава. Срамота е журналистите да използуват турцизмите на Б.Б.


"Сиреч" не е турцизъм, а русизъм.
Като "тоест".
"Демек" е турцизъм.
21 Март 2013 12:38
Галя днес няма да я обичат. Тия дни ако не казваш колко е тъп Бойко, колко са лоши от герб и че БСП ще спечели изборите - нямаш шанс да те обгърне форумната лИбоФФ ... Пък не дай си Бойко, да използваш думата "сиреч" ...
21 Март 2013 12:39
ГАЛЯ ГОРАНОВА
Отмяна упражненията на ГРОБ върху пенсионната система. Връщането на пенсионната възраст на 60/63 г. Индексация на пенсии и заплати. По-справедливо разпределение на данъчните тежести. Това не е популизъм, а завръщане към едно нормално функциониране на държавата.
Отмяна сътвореното от герберастити. Това е вълшебната думичка за изборна победа.
21 Март 2013 13:11
"е щом и изборите станаха вредни, вече сега я втасахме"

Веднага се налага едно уточнение:

1. Не са вредни изборите в една нормална демокрация - такава у нас (Мутристан) отдавна няма. Имаме Мафия, която си има държава да я обслужва. Затова -
2. Вредни са изборите - менте - фарс, на които сме свидетели над 23 години, от първите "демократични" през 1990, та до тези през 2009.
3. Изборите у нас са узаконена кражба и служат за закрепване на статуквото на бандитския преход. Затова са нефелни, ялови и обслужващи само кукловодите от Мафията, която спонсорира партиите и лидерите им - марионетки.

Извод: за да има смисъл от избори - израз на реалната демокраця (а не на демокрадцията ), първо трябва да се срине Системата (модела на Мафията ), закрепваща статуквото. Всичко друго е бла-бла-бла и вода в мелницата й. Затова - протести "до дупка", докато се изметат политическата помия и фъшкии от последните 23,5 години. Няма друг начин България да се измъкне от ямата, в която я натириха !!!
21 Март 2013 14:24
"Герберастити" - "Вълшебна думичка за изборна победа".
Е, то ако имаше и Дядо Мраз ....
21 Март 2013 15:35
Предвидимост - нещо много важно, което партиите пренебрегват. Примерно за пенсионната възраст - човек трябва да знае кога ще се пенсионира още когато започва работа, т.е. пенсионната възраст трябва да е ясна с десетки години напред. Поне можеше щом се счита, че пенсионната възраст е ниска, то да се отиде към плавното й и предвидимо увеличение, а не скокообразно и изненадващо както стана и става в България.
-
Примерно увеличение на пенсионната възраст с 1 месец на всеки 6 месеца за мъжете и с 1 месец на всеки 4 месеца за жените. За 23 години демокрация и пазарна икономика такова увеличение щеше да доведе сега до 46 месеца увеличение на пенсионната възраст или 3 години и 10 месеца за мъжете и 69 месеца или 5 години и 9 месеца за жените. След още 7 години можехме да стигнем 65 години за мъжете и 62.5 години за жените. После ако трябва и още, но става предвидимо.
-
В този смисъл трябва и пенсионна реформа, която да въведе предвидимост, а не хаоса на демокрацията и пазарната икономика.
21 Март 2013 21:47
Галя, туй в асансьора ли го писан на крак?
Ти поне можеш да пишеш .
Щом песът на beagle не е изръмжал- значи дължиш ни материал.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД