:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,391
Активни 497
Страници 956
За един ден 1,302,066
Равносметка

Американците имат право да попитат: И ние влязохме в Ирак, за да постигнем... това?

Погрешна информация за наличието на оръжия за масово унищожаване и самозалъгване доведоха до инвазията преди 10 години. След това грешките бяха мултиплицирани
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американски войници разговарят с иракски деца в Багдад малко преди целият контингент на САЩ в страната да се изтегли в края на 2011 г.
Много удобно е да се каже, че нахлуването в Ирак преди 10 години се дължеше на грешки на разузнавателните служби, но действията ни по време на цялата война бяха помрачени от сбъркани сметки и самозалъгване.

Преди десет години сгрешихме не само за това дали Саддам Хюсеин притежава оръжия за масово поразяване (сега разбрахме, че той е прекратил програмата за разработка на оръжията за масово унищожение, но не е искал никой да знае за това, дори и генералите в армията, тъй като се е страхувал, че това ще се отрази негативно на имиджа му). Друга основна грешка, белязала началото на ръководената от САЩ операция: разузнавателните служби съобщиха, че Хюсеин и синовете му се крият в бункер под дворцовия комплекс "Дора Фармс", южно от столицата Багдад. На базата на тези данни президентът Джордж У. Буш нареди над "Дора Фармс" да бъдат пуснати бомби и осъществен обстрел с ракети на 19 март 2003 г. преди планираното начало на операцията по земя и въздух.



Комплексът бе ликвидиран, а Хюсеин избяга невредим



Всъщност той никога не е бил там. Направено по-късно разследване показа, че изобщо не е имало такъв бункер. Всичко е било огромно недоразумение.

Администрацията на президента Буш бе убедена не само че Хюсеин има оръжия за масово поразяване (това беше грешка, а не лъжа), а също така и че иракчаните някак си ще могат сами да управляват страната си, след като диктаторът бъде свален от власт. А какво стана? Цялото иракско правителство падна, когато Хюсеин загуби властта, а САЩ нямаха нито ресурси, нито пък знаеха как да оправят положението и да съберат парчетата. Неподготвена и бързаща да си тръгне, американската армия правеше грешка след грешка в продължителната и скъпа война, която вървеше към пълен разгром до почти свръхестествения обрат. По време на армейския подем в периода 2007-2008 г. начело на армията бяха генералите Дейвид Петреъс и Рей Одиерно.

Критиците са прави, когато казват, че т.нар. "военен подем" - съкратено название за увеличаването на числеността на американските войски, промяната на разположението им и прилагането на програма, насочена към сунитските племена, която помогна за привличането им на наша страна - не реши всички проблеми в Ирак. С намаляването на 90% от насилието в страната обаче военният подем даде възможност за напредък. Определено беше нанесен почти фатален удар на "Ал Кайда" в Ирак, част от която са арабските сунитски екстремисти, както и на милициите "Джаиш ал Махди", в които влизат мюсюлманските шиитски екстремисти.



Ирак никога няма да оправдае най-големите надежди на Буш,



според които страната трябваше да се превърне в модел за демокрация и трансформация в Близкия изток. Годините след края на управлението на Хюсеин бяха прекалено объркани, хаотични и бурни, за да бъдат давани за пример. В края на 2011 г. обаче изглеждаше, че Ирак е поел по пътя на изграждането на функционираща демокрация.

Декември 2011 г. бе друг повратен момент в бурната история на Ирак - тогава всички американски войски се изтеглиха от страната, след като не бе постигнато споразумение за статута на войските. Привидно това стана, защото Ирак не можеше да даде на войските имунитет срещу съдебно преследване, за какъвто настояваше Пентагона. Реално обаче има множество доказателства, че президентът Обама, който в значителна степен бе избран заради несъгласието му с първоначалното нахлуване в Ирак, не искаше Америка да продължава да стои в Ирак. Лично той не участваше в преговорите, но одобри въпреки несъгласието на преговорния си екип необичайното искане иракският парламент да даде имунитет на военните. Когато преговорите очаквано удариха на камък, Обама обяви, че американските войски ще се приберат вкъщи за Коледа.

Това беше



добре прието от нацията решение, но пък имаше пагубни последствия,



тъй като даде възможност на премиера Нури Малики да действа повече като шиит, отколкото ако беше под наблюдението на САЩ. Той набързо изпрати иракските сили за сигурност да обискират офиса на сунитския вицепрезидент Тарик Хашими. Хашими избяга - отиде да живее в изгнание в Турция, но бодигардовете му бяха измъчвани, а самият той задочно бе обвинен в тероризъм. Ако се завърне в Ирак, го очаква смъртна присъда, въпреки че много политици шиити, към които бяха отправени подобни обвинения, са на свобода. Малики само затвърди репутацията си на човек, който предпочита да преследва определени хора, след като нареди ареста на телохранителите на бившия сунитски финансов министър Рафи Исави и дори се опита да задържи самия Исави.

Действията на Малики предизвикаха рязкото отдръпване на сунитите, които отново се обърнаха към "Ал Кайда" в Ирак. Групировката, която бе на ръба на оцеляването, се вдигна на крака и организира големи атентати не само в Ирак, но и в Сирия, където действа под името "Фронт Ал Нусра" - една от многото бунтовнически организации, които се борят срещу режима на президента Башар ал Асад.

На свой ред пък Асад е подкрепян от Иран и мълчаливо от Ирак, който отхвърля американските призиви да прекрати доставките на ирански оръжия към Сирия през неговата територия. Това е знак, че през 2013 г.



в Ирак желанията на Техеран са по-уважавани



отколкото тези на Вашингтон, макар че Малики и другите иракски шиити твърдят, че не са се превърнали в "персийски" марионетки.

Меко казано, това е незадоволително развитие на събитията. Американците имат право да попитат: И ние влязохме в Ирак, за да постигнем... това?

Примамливо е да смятаме, че цялата инвазия, предприета под лъжлив претекст, беше обречена на неуспех от самото начало. И все пак нищо не е предопределено в историята. Дори и след като не бяха открити оръжия за масово унищожение, ситуацията можеше да бъде по-различна, ако бяха взети други решения: например, ако добре се бяхме подготвили за управлението на Ирак след Хюсеин; ако без да е необходимо, не бяхме разформировали иракската армия; ако бяхме изпратили достатъчно войски, за да контролират цялата държава; ако по-рано бяхме протегнали ръка на сунитските племена; ако бяхме изпратили войски в градовете още от самото начало, вместо да ги оставим в изолация в мегабазите, и накрая - ако бяхме останали и след 2011 г.

Различно решение във всеки от тези примери можеше да доведе до различен резултат. Разбира се, за период от 10 години това не може да бъде променено. Сега нашата единствена надежда е, че както ние бяхме изненадани от първите бунтовнически движения в Ирак и малко по-късно бяхме учудени от успеха, ще се изненадаме и от това как Ирак се преобрази.



-----

* Макс Бут е старши научен сътрудник в Съвета по външни отношения; автор е на "Невидимите врагове: епична история на партизанската война от древността до наши дни".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Иракчани от град Кербала оглеждат танк, останало от времето на американската инвазия в страната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият американски президент Джодрж У. Буш се надяваше свалянето от власт на Саддам Хюсеин да превърне страната в пример за демокрация в Близкия изток. Засега обаче това остава само мечта...
49
4123
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
20 Март 2013 19:59
Хич не му е мигнало окото на тоз "изследовател"-рецидивист да се напъне и пръкне тоз позор от блудство. Грешка след грешка било. Чети и се черви, народе, ако не разбираш.

Положителната новина е - браво, напънал се.
20 Март 2013 21:18
Гневно писмо до Дж .Буш и Д.Чейни от умиращ ветеран от иракската война. Обещавали са им добро заплащане от приходите от продажбите на иракски питрол.
I did not join the Army to rebuild Iraq, which at the time you told us could be paid for by Iraq’s oil revenues.
Натисни тук
20 Март 2013 21:53
Определено беше нанесен почти фатален удар на "Ал Кайда" в Ирак, част от която са арабските сунитски екстремисти, както и на милициите "Джаиш ал Махди", в които влизат мюсюлманските шиитски екстремисти.

Е как две взаимно мразещи се религиозни групи работят за една организация??? Още повече екстремисти.
Автора какво е пушил, защото и аз искам от това
20 Март 2013 21:56
Администрацията на президента Буш бе убедена не само че Хюсеин има оръжия за масово поразяване (това беше грешка, а не лъжа)

Това беше лъжа, а не грешка. И после се чудят що светът ги мрази.

20 Март 2013 21:58
Бившият американски президент Джодрж У. Буш се надяваше свалянето от власт на Саддам Хюсеин да превърне страната в пример за демокрация в Близкия изток.

Да бъдем точни: Бившият американски президент Джодрж У. Буш се надяваше със свалянето от власт на Саддам Хюсеин да му отмъсти за опита за атентат срещу баща му. Успя, а като бонус срина една цяла държава и съсипа живота на милиони иракчани.
20 Март 2013 22:04
Иракчани от град Кербала оглеждат танк, останало от времето на американската инвазия в страната.

Деца оглеждат останки от танк.
20 Март 2013 22:19
Може би е добре на базата на тоци материал да бъде питан С. Паси какво стана с "марша на победителите", както се изрази преди войната в Ирак?
20 Март 2013 22:27
Братя Стругацки 20 Март 2013 22:19
Може би е добре на базата на тоци материал да бъде питан С. Паси какво стана с "марша на победителите", както се изрази преди войната в Ирак?

Още строят Триумфалната арка.
20 Март 2013 22:49
Любопитно ми е какво ще каже чичо Фичо по тази тема, или ще я пропусне, поради лоялните подбуди към новата си родина. Убити са 4500 американци, 180000 иракчани, откраднати са археологични уникати за стотици милиони, САЩ похарчиха 2200 милиарда в тази война и виновни няма. Държавата Ирак е съсипана и мир между сунити и шиити няма да има, докато не дойде нов Саддам Хюсеин.
20 Март 2013 22:53
Чичо Фичо няма да каже нищо.
Темата е неудобна.
20 Март 2013 22:56
...И ние влязохме в Ирак, за да постигнем... печалби и пак печалби. За някои тексасци.
20 Март 2013 23:08
щурчо, да не забравяме и военно- промишленият коплекс, не всички техни фирми са ситуирани в Тексас.
21 Март 2013 00:01
Американците имат право да попитат

За съжеление те само изпълняват.
21 Март 2013 01:49
Pojar
2013-03-20 22:53:08


Чичо Фичо няма да каже нищо.
Темата е неудобна.


Той и за ТИМ нищо не каза.Щото е още по неудобна.
21 Март 2013 02:06
Статията е боза, вкисната и свинска мас. Грозно и тъжно ... старши анализатор
21 Март 2013 04:14
/:/ "Обещавали са им добро заплащане от приходите от продажбите на иракски питрол.
I did not join the Army to rebuild Iraq, which at the time you told us could be paid for by Iraq’s oil "
.............................................................................
Сега станали ви ясно, защо, под натиска на новия "голям брат", Правителството и Мнозинството на "царя"+ "султана"+ "сПАСИтеля" опростиха дълга на ИраК към България( който дълг ИраК можеше да изплаща и изплати с иракски петрол)- просто, за да НЕ намаляват приходите на САЩ от продажбата на иракски петрол! Ми, "евроатлантическа солидалност" с нуждите на САЩ от печалби, бе!
21 Март 2013 04:38
Провалът на операцията в "Iraqi Freedom" се дължи на безкрайно оптимистичните планове на Ръмсфелд и Чейни.
Разбира се че разкапаният режим на Саддам можеше да бъде свален без особени трудности. След това обаче, идеята че възстановявановането на държавата може да стане с малоброен военен контингетнт и без ясна идея кой кой е в Ирак, струваше много скъпо. Допълнително, размотаването и политиканстването преди да се оставят военните като Петреъс да променят плановете и да вземат подходящи мерки, докараха нещата твърде далеч за да може да се направи кой знае какво.
Въпреки това постигнатото от Петреъс беше значително.

Ако Саддам не беше свален 2003та година, той можеше да изкара до арабската пролет, след което в Ирак щеше да стане същото като в Сирия, само че с обратен знак - шиитското мнозинство щеше да вдигне ново въстание, а сунитското малцинство щеше със зъби и нокти да брани властта.
21 Март 2013 05:03
"Макс Бут е старши научен сътрудник в Съвета по външни отношения"
***
Ми те затва външната ни пулитика е такава ...задници кат тоа Макс ни поучават кое е било лъжа,кое-грешка и колко много право сме биле имале да попитаме.
А истината е,че /без да съм привърженик на конспиративните теории/ сичко върви по сценарий и човешките съдби са последното нещо,което вълнува корпоративния бизнес.
Тъй както наща си провокация на наши в залива Тонкин /ако не се лъжа/ послужи за повод на злополучната Виетнамска война и тъй както срамната презентация на Пауъл у ООН-то ни даде повод да "освободим" Ирак,така и ще намерим аудио и видео "доказателства" за сатанинските и деспотични режими в Сирия и Иран.
След което ще има пак разрушения, разбити съдби,убити хора и ....внушителни печалби в сферата на оружейното производство.
И след десет години ... пак ще се пръкне некой задник от некакъв си съвет по некакви си отношения да ни светка кое е било грешка и кое -лъжа.
До кога ли,хора мили ?

P.S. Оставете Фичката на мира с тоз Ирак.
Неговата памет е избирателна и едва ли ще си спомни нещо от писанията си от този период.
И де да беше само той.
21 Март 2013 05:08
Коментирах вчера в темата на Мето в Теми на форумците, никога не съм пропускал да коментирам. Също и за ТИМ. Ето вчерашния ми пост.

Да, войната на Буш в Ирак беше мошеническа, но те успяха в началото да заблудят много хора, включително и мене, че тя ще е нещо като ВСВ в Германия и Япония и ще донесе положителни преобразувания в целия регион. За нас беше още силен и шокът на 11-ти, от който бяхме и лично засегнати (макар че Ирак нямаше общо с 11-ти). А и тогава спорът на форума беше най-вече за и против НАТО и ЕС, и това беше важен принципен въпрос - да станем част от цивилизования свят. Още беше актуален Сидеров с дивотиите за евреи и българофоби. Сегашните тежки проблеми на еврозоната са проблеми на Европа, в които ние сме заедно с другите и можем да се оправим само заедно с другите, със смяна на курса от пазарен фундаментализъм към кейнсиански растеж.

Но тогава бързо стана ми ясно, че САЩ на Буш не е САЩ на ФДР, че Ирак не е Германия, нито Япония. Жалко и за добрия Колин Пауъл, който така се изложи в ООН. Последно и излагацията на Петреус сложи сякаш последната срамна точка на епопеята.

Развитието в Ирак показа, че сбъркаха и тези, които говореха, че САЩ искал да свали (или качи - не помня вече) цените на нефта и/или да заграби иракския нефт. САЩ всъщност загуби колосална сума в Ирак, само досега по-голяма от целия държавен дълг. Иракската война имаше голям принос за нарастването на дълга и дефицита, разбира се, заедно с другите Бушеви фактори - Афганистан, кризата от 2008, забавения от нея растеж, намаляванията на данъците на богатите и лихвите от това. Бушевите приятели в бизнеса пренасочиха голяма част от парите, прахосани за Ирак, в джобовете си, американската публика почти не видя полза от това.

По отношение на горивата оттогава САЩ стана най-голям производител на природен газ в света и предстои до края на десетилетието да стане и най-голям производител на нефт, изпреварвайки Русия и в двете области. Но не с войни и заграбване на чужди залежи, а с най-банално техническо развитие у дома, с една даже сравнително проста технология за дупчене на скали хоризонтално и помпене на различни химически разтвори през различни пластмасови клапи и подскачащи топчета в тях. М/у другото много от горните колеги са върли противници на тази технология. В резултат на нея обаче много вероятно предстои нов американски век в международните отношения, но дано да са по-разумни американските политици тоя път.

САЩ загуби много и политически, най-много от войната в Ирак спечели Иран. Само за три години Буш постигна невъзможното - да обърне всеобщата симпатия на света към Америка след 11-ти в почти всеобща омраза. То не беше преименуване на пържени картофи, не беше чудо. Сега Ирак е клиент на Иран, което обаче никак не е лошо за България, защото пък шиитите сдържат сунитския ислямизъм на Ердоган.

Кругман беше един от малкото видни хора, които критикуваха последователно войната в Ирак и показваха, че аргументите на Буш са лъжливи. Той ми беше добре известен от 1999 г. още, но в случая слушах повече глупака Том Фридман. Имаше и други силни журналисти против войната, които също внимателно четях.

САЩ не се поучи от Ирак, както видяхме от случаите с Либия и Сирия. Наистина САЩ на Обама там беше по-скоро на задната линия, а водеха Франция и Англия.

В 2003 г. почти всички "сериозни" капацитети в САЩ вярваха на Буш за Ирак (и сега мълчат за годишнината). За съжаление те също не се поучиха и сега пак всички "сериозни" капацитети са за "балансирания бюджет", но добре, че Обама им показва зъбки.
21 Март 2013 05:34
Колегите от старите форуми помнят колко разстроен бях от назначаването на Буш за президент, няколко месеца слушах в колата само Радио Пасифика. Че изобщо някога ще одобря каквото и да било на Буш беше немислимо за мене - до 11-ти септември. Това беше преломна дата, когато тичахме като обезумели да търсим детето в, както си представяхме в момента, развалините на улицата, дето беше училището, на 300 м. от СТЦ, втория учебен ден в новото училище Стай - елитната гимназия, гордостта на родителите. Бяха ги евакуирали към Месния пазар. Като най-сетне детето успя да ми се обади от автомат и след като затворих, устата ми затрепера и се разплаках като дете, и казах на жената, че ако събират доброволци, веднага ще се запиша. Не искаха ни добровлци за война, ни за работа в дупката. Но оттогава горе-долу до световната криза, която като търговец подуших още февруари 2007 г., почти цяла година преди официалния старт на рецесията, бях станал патриотичен и позитивен американец. Но след февруари 2007 г. започнах пак да пиша от леви позиции, които бяха старите ми позиции, колегите помнят, в старите форуми винаги хвалех Ню дийла, плана Маршал, държавната индустриална политика и ролята на профсъюзите. Повечето колеги, както и редакцията на нашата газета, никога не са се интересували от това, ни да научат нещо реално за Америка, която е сложно и противоречиво общество. Винаги са се предпочитали клишета и митове.
21 Март 2013 05:34
За нас беше още силен и шокът на 11-ти, от който бяхме и лично засегнати (макар че Ирак нямаше общо с 11-ти). А и тогава спорът на форума беше най-вече за и против НАТО и ЕС, и това беше важен принципен въпрос - да станем част от цивилизования свят.

И ти кат бонгу джери,а Фичка ... искал си черта да теглиш и част от циливилизацията да станеш.

Защо първом не станете хора,а?
Толкоз ли е трудно?
21 Март 2013 05:48
Че изобщо някога ще одобря каквото и да било на Буш беше немислимо за мене - до 11-ти септември. Това беше преломна дата, когато тичахме като обезумели да търсим детето в, както си представяхме в момента, развалините на улицата, дето беше училището, на 300 м. от СТЦ, втория учебен ден в новото училище Стай - елитната гимназия, гордостта на родителите. Бяха ги евакуирали към Месния пазар. Като най-сетне детето успя да ми се обади от автомат и след като затворих, устата ми затрепера и се разплаках като дете, и казах на жената, че ако събират доброволци, веднага ще се запиша. Не искаха ни добровлци за война, ни за работа в дупката.

Е,и ... каква е връзката на историята на твойто дете /учило у ЕЛИТНАТА ГИМНАЗИЯ-ГОРДОСТ НА ВСЕКИ РОДИТЕЛ/ с ОМП-тата на Саддам и десетките хиляди загинали И ЗАГИВАЩИ невинни дечица у Ирак?
А,Фичка?
21 Март 2013 05:59
Нали има свобода на словото бе,защо ви е страх да изречете каква е истината.Аз ще напиша само 4 букви.ЦИОН.На американците президентина им отиде тези дния някъде на знаково първо посещение,но забравих къде точно.Вие да знаете случайно?Аз предполагам че е отишъл някъде да даде безрезервната си подкрепа на страната домакин,в борбата и срещу някой душманин предполагам.
21 Март 2013 06:04
Бай Хасане,здравей.За децата в Ирак не си прав.Половин милион са загинали.Ето по долу едно 20 сек.филмче.Дано и други освен тебе го видят и осмислят.
http://www.youtube.com/watch?v=x4PgpbQfxgo
21 Март 2013 06:07
Вижте линка на Отворио4и под статията за Сирия в "Чужбина" за родените с малформации деца във Фалуджа поради обеднения уран и белия фосфор. Но най-напред си глътнете успокоителни - по-ужасяващо нещо светът не е виждал. И медицината също. Нов "Нюрнбергски процес" за съжаление обаче не се очаква.
Натисни тук
21 Март 2013 09:25
Развитието в Ирак показа, че сбъркаха и тези, които говореха, че САЩ искал да свали (или качи - не помня вече) цените на нефта и/или да заграби иракския нефт. САЩ всъщност загуби колосална сума в Ирак, само досега по-голяма от целия държавен дълг.

Малкият Бушмен трябваше да вдигне цените на петрола изпомпван на безценица от Ирак и продаван скъпо другаде. Той имаше дълг за връщане към Exxon, която почти фалира под неговото управление.
Политици грабещи и наливащи пари в определени олигарси са добре познато явление в България и затова лесно разпознаваме, когато това се случи и другаде.
21 Март 2013 09:26
Изключително тъжно е да слушаш хора, които говорят неща от сорта на "Ми аз тогава така мислех, бях се леко пообъркал... после мислех по друг начин, обаче пак явно не съм бил съвсем прав, но СЕГА вече мисля по съвсем трети начин и вече съм 100% прав и споделям с вас абсолютната истина... и всичко си е ОК!". Значи да поясня, ако не става дума за дете или за юноша бледен с нищожен жизнен опит, такива мятания на мирогледа и такава абсолютна увереност в собствената правота (на моментното мнение) издават че притежателят им е в най-добрият случай леко глупав и е силно податлив на външни внушения!
21 Март 2013 09:45
Че "грешката" не е грешка - т'ва отдавна е ясно, но защо в този обемист текст не видях нито един ред за Halliburton, Kellogg, едни строители от Horton, и едни австралийци - BHP Billiton, които също са около варела с петрол - що така нито дума за тях? Може би не е целесъобразно да се пише, да?
21 Март 2013 09:53
skyspirit
Бедни компаниите, седят и се греят около един варел с петрол.
21 Март 2013 10:16
Администрацията на президента Буш бе убедена не само че Хюсеин има оръжия за масово поразяване (това беше грешка, а не лъжа)

я пак!?!..
цялата инвазия, предприета под лъжлив претекст, беше обречена на неуспех от самото начало

сега последно, грешка или лъжа?..
тоя Бът вярно е писал с гъ3а си
21 Март 2013 10:36
Изглежда авторът е забравил и твърденията за многото двойници на Садам, активно разработвани преди нахлуването.
21 Март 2013 11:09
Темата е дискутирана от 2003. Едва ли нещо ново може да се добави, освен поредните загинали иракчани.
Чичо Фичо се доказа като въртиопашка.
Аз съмс тия... но защо не с ония..... абе дай да видим накъде духа вятара в момента.
21 Март 2013 11:12
Даже и Тиквата имаше по- твърди позиции по някои въпроси.
21 Март 2013 11:16
А как си е търсил детето- до рев ме докара.
Просто си мисля майките в Ирак как си търсят децата след бомбандировки за демократизация. Те горките и улични телефони нямат.
21 Март 2013 11:18
и казах на жената, че ако събират доброволци, веднага ще се запиша.

Ако ти дадът лопата ще се чудиш от коя страна да я хванеш.
След 5 минутна суматоха ще и подадеш гласова команда: Копай!
21 Март 2013 11:22
Виновниците за незаконната война в Ирак трябва да бъдат съдени от нов международен трибунал за геноцид.
21 Март 2013 11:35
Kotka 21 Март 2013 11:22
Виновниците за незаконната война в Ирак трябва да бъдат съдени от нов международен трибунал за геноцид.

Никога няма да стане. Само историята ще ги съди.
21 Март 2013 12:04
Без съмнение втората война срещу Ирак беше ОГРОМНА грешка на хАмерика.
С нея тя загуби ореола си на освободител и се изяви като поробител, т.е. лъснаха имперските амбиции, без никакво прикритие.
За жалост и срам, като пудел на Буш, и България се замеси в нея.

Безсмислени жертви.
Огромни разходи на ресурси.
Повишени цени на петролаНатисни тук
Загуба на реноме.
Почти пълен провал.
21 Март 2013 12:36
За някои загуби, за други печалба.
21 Март 2013 13:36
Dobadoba, Pojar- благодаря Ви! Напълно се съгласявам с писаното от Вас. Не бъдете критични към чичо Фичо, защото едва ли ще отречете, че е много умен и с висока обща култура човек. Не го считам за дървен философ. От него човек може да научи нещо, а е напълно естествено да се е заблуждавал за много неща в живота си. Ако не се заблуждаваше, още приживе щеше да бъде наречен Пророк Фичо. Той се намира в кухнята на Америка и е безценен с това, което ни съобщава доброжелателно.. .. Освен това е дорасъл да не се докача от заяждания и дори преки обиди. Не го защищавам, не съм му адвокат, но такива като него вдигат летвата и нивото на всяка държава, в която живеят. Имам един приятел от детските години, който живее до Сан Диего вече 15 години, доста реални неща за САЩ научавам също така от него. Човек трябва да пие от извора. На всички от форума поздрави и пожелания за здраве и успех1
21 Март 2013 15:26
Муценкьо 21 Март 2013 13:36
Това ли е мек начин да кажеш на някой, че за нищо не става???
21 Март 2013 15:30
dobadoba
2013-03-21 12:04:21
Без съмнение втората война срещу Ирак беше ОГРОМНА грешка на хАмерика.
Eврика..! Бая врене и кипене е паднало ,докато се прозре това.

С нея тя загуби ореола си на освободител и се изяви като поробител, т.е. лъснаха имперските амбиции, без никакво прикритие.


Отново "Еврика"! И откога по-точно се е сдобила с "ореола си на освободител".. ?
21 Март 2013 15:54
Logika,
Много си емоционален.

За много хора по света тя е олицетворение за Сводода и Демокрация.
След втората война в Залива това вече не е така.
21 Март 2013 15:56
дървен философ, имах такъв в семейството, но поне беше готин
въртиопашка, е най- доброто определение за Фичо
21 Март 2013 15:59
патриотичен американец
защо пък се изказва в български форум?
21 Март 2013 17:40
Отново "Еврика"! И откога по-точно се е сдобила с "ореола си на освободител".. ?

Някъде между преключване на ВСВ и Хирошима и Нагазаки.
21 Март 2013 17:44
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "... САЩ всъщност загуби колосална сума в Ирак, само досега по-голяма от целия държавен дълг..."
............................................................................
ДА, държавата САЩ и данъкоплатците в САЩ загубиха- защото платиха за войната срещу ИраК! Но спечелиха частните сащски и транснационални корпорации, които вече 10 години точат петрола на ИраК и печелят! Печелят и сащските частни производители на въоръжение и стоки за армията!
При всяко съвременна война-агресия Държавата-Агресор и данъкоплатците й губят милиарди- но частните производители на въоръжение и стоки за армията печелят, продавайки на Държавата поизведеното! А други частни компании печелят от заграбването на природните ресурси на окупираната държава!!!Войните са "мана небесна" за частните производители на въоръжение и стоки за армията и за компаниите, добиващи и търгуващи с природни ресурси!!! Ако НЕ беше така, нямаше да има войни!
Ерго, войните ги предизвикват, чрез корумпиране на управляващите държавите, частните производители на въоръжение и стоки за армията и за компаниите, добиващи и търгуващи с природни ресурси!!! MAKE WAR- MAKE MONEY!
21 Март 2013 19:40
Американците имат право да попитат: И ние влязохме в Ирак, за да постигнем... това?
Не разбрах СЕГА, колко време ще им трябва на американците да се попитат за Афганистан. Да не би настоящият президент да храни надежди за шистов газ, защото петрол в Афганистан няма, а добивът на редки метали не е като добив на нефт? Или чакат следващия юбилей, че го изпуснаха първия десетгодишен?
21 Март 2013 21:39
Оставете го на мира Фичката. Научил е от пинизите на демократичните ценности в новата си родина . Ако човек може да има втора , де.
В каквата среда попаднеш - такъв ставаш. Иначе центрофугата на демократичните ценности те изхвърля.
Оправдания за завоя винаги се намират . Невинно поглеждат и цитират чл.1 от Конституцията им - "бизнес, нищо повече."
С възхода на БРИК и подполковника , все повече ще се стеснява периметъра на маршрутките - самолетоносачи, носещи цивилизования избор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД