:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,933
Активни 629
Страници 12,498
За един ден 1,302,066
Драски и шарки

Фандъкова тръгна на война с графитите

В София обаче миенето на улиците все още минава за новина, камо ли чистенето на рисунките по стените
Панелки, стари сгради и паметници, които предизвикват противоречиви мнения - от "все пак е история" до "махнете го, грозен е", са неизменна част от историческото наследство на София. Към тях преходът заши нови сгради, абсолютно несъвместими с миналото на града, които предизвикват още по-голямо недоволство и възмущение защо се допуска това. Сложете към това потрошените тротоари, счупените лампи и олющените фасади. На този фон няма нищо чудно, че графитите в столицата живеят двойствен живот - хем са радост за окото и част от културния афиш, хем са напаст и се наказват с глоба от 200 до 1000 лв. по наредбата за обществения ред.

Раздвоено е и отношението на общината към тази градска култура. Миналата година например София даде терен за втория фестивал за графити и градско изкуство Urban Creatures в коритото на Перловската река. Коритото на реката беше преобразено в плаж с 50 тона пясък, чадъри и шезлонги. Всеки, който искаше, можеше да рисува по стените. В столицата всяка година се организира и фестивал на български графити артисти, задължително откриван от кмета Йорданка Фандъкова. Миналата година младежите се развихриха около известния със сивотата и безформеността си паметник пред НДК. В града има поне два графити проекта, подкрепяни от кметството - изрисуването на фасади на училища и инициативата на "Трансформатори" за трафопостовете по "Раковски", рисува се организирано даже в зоопарка.

Дали от чудене каква любезна тема на разговор да се измисли насред най-сериозната политическа криза на последните години, графитите неочаквано изпъкнаха като остър проблем на Столична община. Докато всички очакваха първите стъпки на служебния кабинет, кметът на София се срещна с премиера Марин Райков, а медиите с почуда разбраха след разговора, че двамата споделяли опит в борбата с графитите.

"В следващите месеци ще възложа да се проучи опитът в различните градове - коментира свикналата на специално правителствено внимание Йорданка Фандъкова. - В Париж например, освен че собствениците се задължават да реновират сградите си, се дават и законодателни възможности да се стимулират в това. Но там е имало резултат едва след 10-15 години работа, тоест нищо оптимистично няма в това, което казвам, но пък си струва да се започне да се работи. Не искам това да бъде новина, защото не е разработено. Казвам го като посока на мислене. Не е лесно решението на този проблем, защото не можем да сложим камера или полицай на всяка сграда." Нищо в София не предполага лесно решение - в това кметът има абсолютно право. Какво обаче показва чуждият опит?



Теорията на счупения прозорец



През 80-те години на миналия век, когато в истинската си форма графитите още не са стигнали до София, в Ню Йорк започва кампания за махане на графитите и изчистване на метрото. Процесът продължава от 1985 до 1990 г. Чистият град е основната стратегия срещу неуредиците и дребните престъпления на кмета Рудолф Джулиани, дошъл на власт през 1993 г. Резултатът е сериозно намаление на антисоциалното поведение и дори понижение на случаите на дребна неорганизирана престъпност.

Джулиани всъщност тества една хипотеза, разработена от социалните изследователи Джордж Келинг и Джеймс Уилсън през 1982 г. Според двамата проявите на безредие, като например счупен прозорец, хвърлен не на място боклук и графити по стените, предизвикват други видове антисоциално поведение и дори незначителни престъпления. Според т.нар. теория на счупения прозорец, ако "знаците на безредие" бъдат премахвани, спазването на обществените и законовите норми ще се увеличи.

Опитът на Ню Йорк не убеждава науката, че хипотезата е вярна, но в следващите години с успех я доказват още няколко града в Америка. Доказателството идва с поредица експерименти в Холандия през 2007-2008 г., които завършват с научна публикация в авторитетното "Сайънс". Изводът е: "Една проява на безпорядък, като например графити или боклук насърчава друга, например кражба."



Експериментите



Стена, пред която има стойка за велосипеди. Стената е чиста от надписи, а на кормилото на всяко колело е закрепено бяло листче с пожелание за весела Коледа от името на несъществуващ спортен магазин. За да подкара велосипеда, човек трябва да свали листчето от кормилото. Наоколо обаче няма кошчета и нищо неподозиращите участници в експеримента са изправени пред избор - или да вземат ненужната хартия със себе си, или да я хвърлят на земята. 33% от всичките 77 наблюдавани велосипедисти избират да изхвърлят листчето на алеята. На следващия ден стената пред заключените велосипеди е нашарена с графити от изследователите. Процентът на хората, които изхвърлят боклука си на земята, нараства на 69%.

Изследователите откриват също така, че два пъти повече хора (30% срещу 58%) хвърлят боклук на земята на паркинга на супермаркет, когато има произволно разпръснати пазарски колички въпреки наличието на табела с указание след употреба те непременно да бъдат връщани на местата си.

Следващите два експеримента са най-впечатляващи. Те показват, че мърлявата градска среда увеличава дребните престъпления, както и обратното. В Холандия през седмиците преди Коледа е забранено да се гърмят пиратки. Глобата е 60 евро. Всички холандци знаят добре за тази забрана. Изследователите слагат познатите ни вече листчета на велосипеди, заключени до станция на метрото, и наблюдават колко от хората ще хвърлят листчетата на земята и колко ще ги вземат със себе си, когато чуват или не шум от взривени пиратки. Според учените подобен шум веднага предизвиква усещане, че законът е нарушен. Половината колоездачи избират да замърсят Грьонинген в отсъствието на "закононарушаващия" шум. Чуват ли пиратки, процентът нараства до 80. И това е само като чуват "престъпното деяние", без да го виждат. Този експеримент според водещия експериментите учен Кийс Кайзер показва, че най-леките нарушения на законовите норми предизвикват увеличение на нарушенията на социалните норми.

Кара ли ни мръсотията да престъпваме закона? Отговорът е положителен. Удобно прикрити, изследователите наблюдават пощенска кутия, от която се подава плик. В него ясно се вижда банкнота от 5 евро. Ще я откраднат ли минувачите и пускащите писма, или пък ще побутнат плика, за да влезе изцяло в кутията? Може би просто ще отминат? Във въпросната ситуация 13% от 71 минувачи открадват парите. На следващия ден изследователите разхвърлят боклук около кутията. Процентът незабавно скача - 25% от минувачите си заминават с банкнотата. Ако пък кутията е изрисувана, 27% се проявяват като крадци. Нарушените по-рано обществени норми (например да не се цапа) са "заразни" и водят до ново неспазване на законовите норми.



Причините



26 години след появата й теорията за "счупения прозорец" е експериментално доказана. Мръсната градска среда води след себе си още повече боклук и дори по-тежки прегрешения. Причините, които водят до това, са няколко според учените. Първата и може би най-очевидна причина е, че хората правят като другите хора. "Ако всички хвърлят фасовете си на земята, защо точно аз да не цапам? Щом така се прави, значи е приемливо." Според учените лошият пример води до копирането му, а оттам - и до отслабване и погазване на вече възприетите обществени норми.

Друга причина е егоизмът, казват учените. Хората искат да действат според някакви свои цели, които понякога се разминават с обществените и законовите норми. Примерно всеки иска да има 5 евро повече, но вземането им е кражба, тоест нарушение на закона. Престъпването на правилата обаче е опасно. Дали? Ако навсякъде около нас има знаци на неспазването на реда (разхвърлян боклук там, където не трябва да го има, и т.н.), тогава е съвсем ясно, че опасността не е голяма. Явно няма да последва санкция - просто иначе наоколо нямаше да изглежда така. В условията на погазени норми е по-лесно на свой ред да сториш някакво "нарушение" в името на собствените стремежи.

В София мръсотията и безпорядъкът са почти навсякъде и е нужна промяна, която да промени не само визията на столицата, но и самите софиянци. Дали трябва да се започне точно от графитите, като се има предвид, че миенето на улиците в столицата все още минава за новина? За много софиянци графитите може да са малко уют в собствения им град. Но едва ли има някой, който да възрази да опита от експеримента с "чистия град".
7
2165
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
31 Март 2013 20:05
Аз пък предлагам такъв експеримент, който е по силите на всеки желаещ да го проведе.
Залепете с най-здравото лепило малка произволна измислена обява (една осма част от А4) на гърба на спирка в краен квартал, по която се въргалят боклуци от години - пластмасови бутилки, пликчета, парцали. Минете на другия ден и потърсете обявата. Ще останете изумен: изчегъртана е с изумителна животинска дивашка старателност.
Това показва, че общината е в състояние да поддържа денонощно всеки квадратен сантиметър повърхност.
Там, където не го прави, не е защото не може, а защото НЕ ИСКА.
Само да пожелае общината - и графити няма да има. Има, защото ги иска.
Горе-долу поради същата причина, поради която ИСКА да има бездомни кучета.
Поради същата причина, поради която ИСКА да има пътници без билети - проверителите на билети в метрото проектират - създават изображение - на несъществуващи пътници без билети, защото в метрото няма как да влезеш без билет - до всеки вход има касиер и полицай.
31 Март 2013 20:06
Че то кво излиза - че Фандъкова не е в крак с времето с тази извисеност на демократичните ценности - да плескаш по исторически паметници, стени на сгради,за които хората са вложили пари и усилия да изглеждат по - приветливо ?

01 Април 2013 03:14
Жените, дори и когато управляват столица, все се занимават с дребни, безсмислени и показни нещица. А ние данъкоплатците продължаваме да си разбиваме колите в безбройните дупки, продължават кучета да ни ядат, продължаваме да дишаме най-мръсния въздух в света и т. н. и т. н.
01 Април 2013 11:15
***
01 Април 2013 11:35
От години водим битка за междублоковото пространство на 4 блока. Чистихме десетки пъти, облагородихме, сложихме дъски на пейките, поправихме си люлките със собствен труд и материали, засадихме цветя. Някакви клошари са се заселили в една къща, непосредствено до въпросното пространство. Адресно регистрирани са над 20 души, вероятно заради изборите...
Клошарите произвеждат свинщина, в комплект с глутница навъртащи се покрай тях кучета. Въпросните кучета веднъж ме нападнаха заедно с 4 годишната ми тогава дъщеря.
Писахме няколко жалби до общината, подписани от около 100 домакинства.
Ефект - нула. Глас в пустиня.
Наложи се да дресирам кучетата да не нападат хора самс подръчни средства, а двама съседи образно показаха на клошарите защо не е хубаво да се отопляваш горейки боклуци и карайки хората от 4 блока да ти дишат отровния пушек. Ама не стана по-чисто. А още по-мръсно. Накрая спряхме и да чистим, комшията, който осигури дъските за пейките и люлките си ги демонтира и ги прибра, защото клошарите почнаха да ги горят, а нощем там се събираха тинейджърски компании.
Въпросното пространство е скрито за повечето хора, не се вижда от оживените маршрути.
За сметка на това, там, където се вижда направиха две чисто нови площадки с европейски пари точно преди последните избори...
Цялата им работа е такава -всичката пара е в свирката.
P.S. Забравих - в случая единствените, които заслужават похвала колкото и да е чудно(и на самия мен) са полицаите.
Хората се отзовават на всичикте ни сигнали, при това без да мрънкат, че ги занимаваме с глупости, вземат страха на безчинставщите за няколко дни, но не могат да направят нищо повече...
01 Април 2013 11:53
26 години след появата й теорията за "счупения прозорец" е експериментално доказана.


Нищо не може да бъде доказано по експериментален път, драги журналя и некадърни преводачи. Използват се други думички.
01 Април 2013 19:19
Кметицата да беше попрочела как други столици в Европа са се опитали да решат проблема - къде успешно, къде частично.
То е малко като да изтребиш мухите през лятото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД