:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,909
Активни 629
Страници 12,474
За един ден 1,302,066

Енергетиката се разкапва. Защо ли?

На фона на свръхизлишък от мощности сме на път в някой летен ден да останем без ток
Снимка: БГНЕС
Соларните паркове бяха набедени за основен виновник за високите цени на тока и за проблемите в енергетиката. През тази и през следващата година нови големи проекти няма, а някои от големите инвеститори се отказват да работят у нас.
Всичко се обърка в българската гордост - енергетиката. Срива се и изконната мечта на поколения български управници и политици - страната ни да стане енергиен център на Балканите, на Югоизточна Европа, на Европа и т.н. Все по-често се появяват опасения, че държавата може да се върне в забравеното време на късния социализъм и на ранния капитализъм и да се превърне в битова дискотека - с режим на тока. Едно от енергоразпределителните дружества - ЕВН, неотдавна в прав текст си каза, че неадекватната държавна политика го е докарала до сериозни загуби и ако проблемите продължат, по-добре е хората в Югоизточна България да си купуват генератори, да си слагат индивидуални перки или фотоволтаици, да се запасяват със свещи или с каквото там си щат, защото не може да им гарантира енергийна сигурност.

Този мрачен сценарий едва ли ще се случи напълно. Но се случи друго - енергетиката отдавна се превърна в черна дупка на българската икономика. А усилията от последните седмици за сваляне на цената на тока и хаотичните на моменти движения на управляващите са на път да доведат или до срив на енергосистемата, или до сериозно повишение на цената на тока в бъдеще. Или - и до двете.

Износът на ток е символичен заради драстично намалялото търсене в околните страни. Цените на външните пазари паднаха до такива нива, че дори АЕЦ "Козлодуй", която произвежда най-евтината електроенергия в България, се принуди да прекрати участието си на търговете. Просто предлаганите цени не покриват дори себестойността на тока. Да не говорим за топлоцентралите, които произвеждат далеч по-скъп ток в сравнение с АЕЦ.

Едновременно с това и потреблението в България се свива. Дори в моменти на върхови натоварвания то често е



повече от два пъти по-малко в сравнение с инсталираните мощности



У нас годни за работа са около 11 800 мегавата електрогенериращи мощности. Максималният товар през този януари е бил около 6300 мегавата. Но в следващите месеци рядко прехвърля 5000 мегавата, а през нощта пада и под 4000. В почивните дни товарът слиза дори до 3200 - 3400 мегавата. Неотдавна шефът на централното диспечерско управление Митю Христозов заяви, че системата е на път да стане неуправляема. Причината, според него - увеличеното производство от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), най-вече от вятърни и фотоволтаични паркове, чиято енергия по закон се изкупува изцяло.

Енергийни експерти предупреждават, че през лятото ситуацията ще се влоши допълнително. Тогава и без това ниското потребление ще се свие още. Прогнозите на Института за енергиен мениджмънт са, че ако товарите паднат до 2700 - 2800 мегавата, енергосистемата наистина може да изпадне в неуправляемост и да се срине. Тоест в някой слънчев летен ден просто да останем без ток.

В енергийната система има една константа - 2000-те мегавата на "Козлодуй". Тях не можеш да ги спираш произволно, нито да врътнеш реостата и да им промениш мощността. Към края на 2012 г. в страната ни е имало около 600 мегавата вятърни централи, над 800 мегавата фотоволтаични паркове и около 50 мегавата централи на биомаса. Тоест само тези два компонента са в състояние да покрият потреблението. Но това би означавало да спрат всички вецове и тецове. Тази пролет бе студена и въпреки това вече се наложи да се изпуска вода от някои от планинските язовири. Сериозното топене на снега във високите части предстои. Е, какво - нима тогава ще обявим повече от 2500 мегавата водни централи (впрочем, те също са част от понятието "възобновяеми източници") за допълнително бреме?

Обикновено през лятото блоковете в "Козлодуй" последователно се спират за ремонт и за презареждане. Но дори и без един от тях енергията от останалите мощности, най-вече топлоцентралите, остава излишна. Много от тях обаче си имат дългосрочни договори за изкупуване на тока, договори с въглищните мини. Когато тецовете не работят, мините също страдат, вече пускат работниците си в дългосрочни платени и неплатени отпуски и трупат загуби. Загуби всъщност трупат всички.



Трайно решение не се очертава



Миналия вторник служебният министър на икономиката Асен Василев, докато обявяваше серия от спешни мерки в енергетиката, изплака: "Системата е много болна... има много губещи и малко печеливши и е необходима солидарност на всички по веригата, за да почнем да решаваме проблемите". След което призна, че мерките, които предлага, са временни и могат да облекчат нещата само в кратък период.

Истинският проблем е, че колкото и да се говори за енергиен пазар, у нас истински пазар няма и никога не е имало. Разбира се, в енергетиката навсякъде по света действат естествени монополи и затова тя винаги подлежи на сериозни регулации. Българският принос е, че регулаторът ни никога не е бил независим, винаги са изпълнявани политически или икономически поръчки. Системата е обрасла в пороци и днес, където и да се пипне, се оказва, че дори най-добрите намерения водят до усложнения.

На фона на спихналите протести срещу енергийните монополи и високите сметки служебният кабинет също заговори за допълнително поевтиняване на тока. Първото пипане на цената надолу - от 5 март, задоволи публиката - то бе за сметка на омразните ЕРП-та - фирмите, с които всъщност имат досег крайните клиенти. Орязването на техните приходи обаче означава по-малко инвестиции. В бъдеще, все едно дали ще останат сегашните енергоразпределители, или ще дойдат други, в мрежата трябва да се инвестира и тези средства няма да дойдат от Европа, а ще се вземат от цените на тока.

Ограничаването на производството на ВЕИ централите с 40%, което предложи Асен Василев, е



по чисто формален признак



- толкова от тях нямали уреди, с които да подават в реално време данни какво произвеждат към ЕРП-тата. Оказа се, че самите ЕРП-та не винаги са го искали. А какво става, когато тези централи си сложат съответните модеми в кратък срок и отговорят на закона?

Впрочем, веднъж вече ВЕИ-тата бяха "порязани" с такса за присъединяване, която сви част от печалбите им. Това действие на енергийния регулатор падна в тричленката на Върховния административен съд, вероятно ще падне и в петчленния състав. Като капак на всичко, заради тази такса сме в наказателна процедура в ЕК. От фотоволтаичната асоциация вече заявиха, че ще сезират Брюксел и за готвените нови ограничения. Междувременно група евродепутати, сред тях и Ивайло Калфин, тези дни сезираха еврокомисаря Гюнтер Йотингер за ограничаването на зелената енергия в България, Чехия и Испания.

Но дори таксата за достъп да падне, ще бъдат натоварени допълнително ЕРП-тата. Те и без това губят заради изкупуването на зелената енергия - загуби, които държавата не им възстановява веднага. И вече плашат с международен арбитраж. Повече от сигурно е, че стигне ли дотам, България ще го загуби.

Според министър Василев освен това трябва ДКЕВР да преразгледа таксите за пренос при износ на ток, за да може експортът ни да стане по-конкурентоспособен. Таксата - 17.5 евро на мегаватчас, отдавна е трън в очите на търговците с електроенергия. Но дори таксата да отпадне, проблемите остават. Повечето ни централи имат себестойност на тока далеч над цените на международните пазари. Капацитетът за износ се определя на около 1200 - 1300 мегавата. Тоест и да е изпълнен изцяло, не решава системните проблеми на енергетиката. Е, решава проблеми на някои от онези над 40 фирми, които имат лиценз за търговия с ток.

Пак във вторник министър Асен Василев заговори за либерализация на вътрешния пазар. И поиска от ДКЕВР да направи наредбите до 15 април. Новата шефка на регулатора си посипа главата с пепел, че първо обещала, после разбрала, че няма как да стане за толкова кратко време.

Когато се говори за либерализация, за българите има две новини. Добрата е, че



пазарът рано или късно ще се освободи



Заради това, че не сме въвели така наречения трети енергиен пакет, ЕК ни даде на съд. Срокът да отговорим какво правим, за да избегнем съдебната процедура, изтече в понеделник. Не случайно премиерът Марин Райков, вицепремиерът Екатерина Захариева и министър Асен Василев спешно излетяха за Брюксел за разговори и с комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

Правилата, които бавим с години, са за работата на пазарите на енергия, за отделянето на мрежите, за подобряване на дейността на пазарите на дребно в интерес на потребителите, за укрепването на независимостта и на правомощията на националните регулаторни органи. За липсата на три ключови наредби ни заплашва глоба от по около 8400 евро на ден за всяка от тях. Така, къде принудени от промените на външните пазари,



къде с бой от Брюксел,



ще въведем общите пазарни правила - макар и през зъби.

Лошата за българите новина е, че либерализирането на пазара на ток за крайните потребители далеч не означава по-ниски цени. То просто дава възможност за по-голям избор на доставчици. Но според експерти, в нашия случай по-скоро ще доведе до увеличение на цените. Просто те зависят в много малка степен от крайния доставчик. Навсякъде назад по веригата натискът за повишение ще бъде огромен. До такъв натиск ще доведе и изискваното от Брюксел разделяне на НЕК и Електроенергийния системен оператор. Както и евентуално премахване на паразитната структура Български енергиен холдинг. Затънал в дългове, БЕХ тези дни започна процедура за нов заем за 250 милиона евро. Губещите държавни енергийни структури очевидно няма как да го изплащат, освен чрез цените на тока... Всички са се вторачили в "Козлодуй" и искат повече от неговия ток да отива за населението, за да паднели цените. Но централата има нужда от сериозни суми, за да може да удължим срока за експлоатация на реакторите. Отнемат ли й печалбата, вероятно за първи път в историята ще видим фалит на атомна централа.

При цялата тази картина изявленията на премиера и на икономическия министър за това как ще направим международен одит на енергетиката будят известно умиление. Който можеше и имаше сили - посмя се. Одитът вероятно ще каже нещо отдавна известно за миналото. А трябва спешно да се решава за бъдещето. Не всичко е до закони. Наредбите могат да се приемат и от този кабинет. Съставът на ДКЕВР, на чиято независимост никой не вярва, пък е в оставка и също може да бъде сменен от сегашното правителство. И да не им се иска, служебните министри трябва спешно да започнат да правят крачки с хоризонт не 2-3 месеца, а поне няколко години. Досега няколко поредни правителства избягваха да пипат в порочната енергийна система, бавеха промените или пазеха наследеното статукво. Служебният кабинет има по-голяма свобода на действие. Иначе енергетиката наистина съвсем ще се скапе - на фона на свръхизлишък от мощности. Впрочем, енергийната ефективност и намаляването на потреблението и в промишлеността, и в бита не бяха ли основен приоритет за много години напред?
СЕГА СНИМКИ
Служебният министър на икономиката Асен Василев обяви серия от мерки, които временно да намалят натиска върху енергетиката. Но и той самият признава, че всичко може да се срине, ако няма трайни решения.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
ДКЕВР в сегашния си състав очевидно не успява да се справи с регулациите в енергетиката. В последните си дни парламентът обаче просто отказа да промени начина на избор на членовете на комисията.
120
8108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
120
 Видими 
31 Март 2013 19:14
Разкапва се електроенергетиката, щото беше употребена от БСП-ДПС.
Само трите ъперкъта, които й вкараха - "Цанков камък" за милиард, "Белене" за два милиарда и ВЕИ централите за три милиарда / досега / могат да нокаутират и три пъти по- голема организация.
Да не говорим за многобройните по- "малки" престъпления
31 Март 2013 19:51
Нито Цигуларов казва каквото и да било по най-важният въпрос vis-a-vsi енергетиката, нито пък колегата, нарекъл се "Внимателния"... Този най-важен въпрос е как ДОМАКИНСТВАТА български да започнат, и то най- активно, вече да навлизат в ерата на NEGAWATTING-а, след като станя ясно (не само от този опус на Цигуларов, ами и от потопа писания на всички, които преди референдума, и след референдума на тема "да довършим ли покупката на втора АЕЦ в Белене, или да прежалим капарото", че цените на тока (за бита) щели били да вървят нагоре, и само нагоре! Този въпрос и отговорът му са темата, по която си струва да се говори, спори, обсъжда от сутрин до вечер! А иначе енергетиката наистина май трябва да се разкапе (пролетно-летният сезон е по-добрата опция вместо зимния), та да започнем да въвежда някакъв смислен ред в нея! Основополагащ "камък" в този ред трябва да е: преносната и разпределителната мрежа се одържавяват (защото бяха на всички, и трябва да са на всички), а електропроизводители, alias и доставчици, да се съревновават за паричките ни чрез цената на кВтч, доставен до входната ни врата!
Моето предложение е всяко ДОМАКИНСТВО да си проведе собствен референдум, на който да си отговори на въпроса: как да намаля количеството кВтч, което ЕРП-то Х,Y, Z умножава по една висока (и растяща в обозримото бъдеще) единична цена за кВтч и получено произведение ми фактурира всеки месец? И след като си отговори, да начертае "пътна карта" как да си постигне набелязаната цел! Само това ще ни помогне - не ВОЛЯТА им, а НЕВОЛЯТА, която сами трябва да си извикаме на помощ!
31 Март 2013 19:58
Когато всички престъпници по веригата бъдат вкарани в затвора ефективно,тогава има съвсем малка надежда нещо да се нормализира в тази държава!Другото са приказки за наивници!Всичко е известно,знаят се конкретните престъпници, остава само бързо и безмилостно да действат правораздавателните органи!Но при тази глутница лешояди това е химера!Остава само народен бунт!И то не какъв да е!
31 Март 2013 20:06
Шанс за спасение няма, в далаверата са много бандити. ЕРПта, политици подписвали договори, абадабчовците от ЕС, зелени бандити инвеститори и банки давали кредити за тея говна. И всеки от тея трябва да си получи/отработи парите, та ако ще жив човек на територията да не остане.
Искам да кажа че запуснатият процес се самоподържа и не виждам реален начин да бъде спрян, докато не унищожи всичко.
31 Март 2013 20:07
Не бе, това е долна манипулация.
Ние искаме нова АЭС с два блока в Белене, нови два блока в Козлодуй, така че да имаме не двоен излишък от мощности, а поне четворен.
Важно е да сме енергиен център на галактиката.
А това става само с Гоцевия голям член.
31 Март 2013 20:22
Добрата новина е, че Румен Овчаров заложи електроенергетиката ни за 13 милиарда и 200 милиона.
Това е повече от държавната собственост в нея, тъй че имаме изход - шокова терапия за тока. Изважда се на пазара и куртулисваме от комуняшките золуми.
Е, токът ще поскъпне двойно, но какво лошо има в това? Пък и упражнението вече е играно
31 Март 2013 20:27
енергетиката се скапа защото лянчите в нея станаха много. лянчите извън енергетиката които разбират всичко само от бърз преглед на уикито пък никога не са намалявали.
31 Март 2013 20:28
Казах и повтарям, всички в управлението на енергетиката за последните 10 години на прокур. Включително министрите и министър председателите със заместниците им.
31 Март 2013 20:50
...Едновременно с това и потреблението в България се свива. Дори в моменти на върхови натоварвания то често е
повече от два пъти по-малко в сравнение с инсталираните мощности...



Е как може!? Потреблението, търсенето намаляма, а цената се вдита! В пъти, в пъти! Ква е тази пазарна логика!?
31 Март 2013 20:53
Енергетиката се разкапва. Защо ли?
ру.овч.ру обесен ли е?
31 Март 2013 20:54
Иначе казано -
ЗАЩО ру.овч.ру не е обесен?
31 Март 2013 20:56
... пийни си айлачите да не патладясаш бадева!
31 Март 2013 20:59
ру.овч.ру обесен ли е?

Обесен е, преди 6 години.Смениха го счетоводители, някои от които с незавършено полувисше и нещата потръгнаха...
31 Март 2013 21:00
"Под копитата извива прах на облачета сиви
и премрежва с бронзов блясък огнения хоризонт."
31 Март 2013 21:05
Е как може!? Потреблението, търсенето намаляма, а цената се вдита! В пъти, в пъти! Ква е тази пазарна логика!?


А на мене ми се пие вода и вместо тя да си тече от компа, дето седа пред него, тия гадове я пускат от чешмата! Ква е тая сбъркана логика!?
31 Март 2013 21:05

форумник
31 Мар 2013 20:07
Мнения: 86
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

Не бе, това е долна манипулация.
Ние искаме нова АЭС с два блока в Белене, нови два блока в Козлодуй, така че да имаме не двоен излишък от мощности, а поне четворен.
Важно е да сме енергиен център на галактиката.
А това става само с Гоцевия голям член.
Другарю милиционер гърбав , що се правиш на по-улав от необходимото ? За два нови блока в Козлудуй никой никога не еговорил ,дори и ваще герберасти... Излишъкът в момента е на фона на рухнала икономика и нечовешки ограничения сред населението + стагнация във световната икономика /респективно няма търсене на еленергия около нас/ . За Белене реалност като площадка и готов реактор е само Първи блок , а втори е хипотетичен. И в 2017 година приключва лиценза на Блок 5 в Козлудуй , а в 2019 - изтича лиценза на Блок 6. Няма никакви действия от руска страна , пък и не се вижда кандърма от наша страна , за удължаване на лицензите. Т.е. - след само 6 години Козлудуй ще хлопне вратите ! За какви излишъци брътвите , другарю милиционер гербераст ? Какви галактически и космически центрове иронизирате ? След 6 години съвсем определено /ако не и по рано/ България ще е вносител на електрическа енергия.
31 Март 2013 21:07
Нито Цигуларов казва каквото и да било по най-важният въпрос vis-a-vsi енергетиката, нито пък колегата, нарекъл се "Внимателния"... Този най-важен въпрос е как ДОМАКИНСТВАТА български да започнат, и то най- активно, вече да навлизат в ерата на NEGAWATTING-а...
Моето предложение е всяко ДОМАКИНСТВО да си проведе собствен референдум

Слюшай, дарагой.
Нямам нищо против да си провеждаш "домакинство"- референдуми или да си национализираш ЕРП- тата колкото щеш. По мегданите има къде по- диви идеи,тъй че и тези не могат да ме учудят.

Но не е вярно, че с г- н Цигуларов не посочваме "най-важният въпрос vis-a-vsi енергетиката"
Казваме ти го съвсем ясно - главният проблем е законът за ВЕИ от 2007- а ...
приет без всякаква нужда. Нито тогава имахме, нито сега имаме задължението да изградим и един- единствен пиклив киловат от соларните и прочия гълтачки на грешни пари от многострадалния български народ ...
както и лобистите на одирането ни като лицето Калфин, които го наложиха на хората и ще го бранят до последната капка наша кръв.

А ако погледнем по- общо, проблемът ни е комунизмът, който продължава да ни граби и трови
31 Март 2013 21:14
За два нови блока в Козлудуй никой никога не еговорил ,дори и ваще герберасти...


Е, за два не, ма за един... Даже създадоха и компания "Нови мощности", дъщерна на АЕЦ-а.
31 Март 2013 21:15
в 2019 - изтича лиценза на Блок 6


2021
31 Март 2013 21:18
Другарю милиционер гърбав , що се правиш на по-улав от необходимото ? За два нови блока в Козлудуй никой никога не еговорил ,дори и ваще герберасти... Излишъкът в момента е на фона на рухнала икономика и нечовешки ограничения сред населението

Др. Мукта... идиотски,
Лично ли ще си намерите енергийния баланс за 2011 г. в сайта на НСИ, за да се убедите, че плещите на аба? Или пак ще чакате някой да ви разкаже като за вас?
През сия година и производството на ток, и консумацията, и износът му бележат исторически максимуми и рекорди за цялата история на енергетиката ни. А каруцата си затъва ли затъва в излишъка от мощности.
31 Март 2013 21:25
Ето ви го потреблението за Март: http://bit.ly/Vt5Nhw

Вие си го представете какво щяхме да правим с 4 хилядници
31 Март 2013 21:27
Министър Асен Василев - The new statesman - http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://epguides.com/NewStatesman/cast.jpg&imgrefurl=http://epguides.com/NewStatesman/&h=240&w=320&sz=12&tbnid=WJ4CBre4um1WTM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__L8n-b78H4KlcAvEfA9DaEoEt7DI=&docid=VxMYA0Rrs2C5GM&sa=X&ei=Mn9YUc2VG8bTtQbf04G4BQ&ved=0CEMQ9QEwAw&dur=585
31 Март 2013 21:43
Лицензът на Блок 6 на Козлудуй изтича през 2019 Има си официален сайт на централата , отвори го , прочети , и не пиши свободни съчинения. Цифрите в статията на автора показват чудовищната корупция в предходните години и туморът в системата , който са създали така наречените "зелени енергии". 600 мегавата перки и 800 мегавата фотоволтаици за малка и жалка България !!! ??? Та излиза , че тия два сектора дават 1/3 от необходимата електроенергия на страната !!! За справка и сравнение , една страна като Франция , където ви уверявам че "еолиени" има под път и над път /вкл на 1 км от дома ми има десетина парчета/ - общия процент за 2012 е бил Part des énergies renouvelables dans la production et la consommation
d'électricité en France (2012)
en GWh 2012
Total renouvelables 88 538
% renouv. / production 16,35
% renouv. / conso. brute 18,09
- dont éolien 3,04
- dont solaire 0,82
Демек - 3 % перки , под 1 % фотоволтаици ! Сега представяте ли си какво изкривяване има в България ! Представяте ли си колко Цветелини и Абадабчовци цоцат гарантирани кинти от Държавата за да им се изкупува чудовищно скъпия ток ! /Да не говорим за кражбите , които правят отгоре , описани добре от колегата Малечко преди няколко дни / Как няма да се срине системата ? Как няма да е нечовешки скъп тока за българите ? Ако не се вземат мерки от следващото правителство /дай-боже да не е от герберасти / , ако не се спре този разгул на перки и солари , следващите бунтове ще се изразяват в бутане на вятърни централи и трошене на солари с камъни ...
31 Март 2013 21:47
Бе защо, гледайки и четейки тук там из медийти, оставам с впечатление, че Магьосникът от Банкя не е управлявал добре държавата през недовършеният си мандат.

Много нещо е оставил незапочнато и много недовършено (d'inacheve), както обичаше да добавя в скоби К. Прутков. Само мени ли се струва така?
31 Март 2013 22:02
Много мъдри енергитици и статистици има в този форум. Аз не разбирам хич от енергетика, но Distributed, много добре беше направил анализ на проблема с ВЕИ-тата.

Това, което аз виждам, с погледа на обикновен потребител са 290 милиона лева годишно, прибирани от Цветелинки, Златевци, Прокопиевци и друга подобна сган.

Радвам се, че настава война между ЕРП-та, ТЕЦ-ове и мини от една страна и ВЕИ-та на олигарси от друга. Защото е учудващо упортството на правителството, повечето медии и хората, да не закачат тези "зелени" олигарси. Пак казвам, това е моят поглед на лаик и потребител.
31 Март 2013 22:05
Цените на външните пазари паднаха до такива нива, че дори АЕЦ "Козлодуй", която произвежда най-евтината електроенергия в България, се принуди да прекрати участието си на търговете. Просто предлаганите цени не покриват дори себестойността на тока.


Едновременно с това и потреблението в България се свива. Дори в моменти на върхови натоварвания то често е

повече от два пъти по-малко в сравнение с инсталираните мощности


Към края на 2012 г. в страната ни е имало около 600 мегавата вятърни централи, над 800 мегавата фотоволтаични паркове и около 50 мегавата централи на биомаса. Тоест само тези два компонента са в състояние да покрият потреблението. Но това би означавало да спрат всички вецове и тецове.


Повече да се цитира не си струва.


Това е трагедията на срива в българското образование. Става все по-зле и по-зле.
Г-н Цигуларов, вероятно сте икономист-еколог. Заемете се с кампания по опазването на някой застрашен растителен или животински вид. Оставете трудното нещо енергетика на други.
31 Март 2013 22:17
...следващите бунтове ще се изразяват в бутане на вятърни централи и трошене на солари с камъни ...

Ааа, не така. Съвременните екологични технологии не са виновни. Това е бъдещето за децата и внуците ни. Съвсем друг е въпросът защо в България, електричеството произвеждано от тях е толкова скъпо. Причината за това може да са политиците и олигарсите, но не и технологиите.
31 Март 2013 22:28
Щурчо , то не е по-скъпо зеленото електропроизводство от другаде Проблемът е че нормалните страни си имат енергийни стратегии и са си предвидили в годините какъв дял да дадат на перки и солари , и той хем леко да расте , хем да не стане твърде голям спрямо общото производство ! То е въпрос на разум , баланс на интереси , предвидливост и зачитане на потребителите. Нима на французите и германците не им е минавало през ума да вдигнат милиони перки , и собствениците им да цицат милиарди и милиарди евро от богатите си държави ? Сигурно им е минавало Но там , за разлика от Булгаристан , има ДЪРЖАВА И такива лакоми стремежи не минават. Интересите на обществото са по-важни от интересите на единици тарикати. Гражданското общество , медиите , не биха допуснали Цветелини и Абадабчовци да паразитират за сметка на потребителите.
31 Март 2013 22:32
Износът на ток е символичен заради драстично намалялото търсене в околните страни. Цените на външните пазари паднаха до такива нива, че дори АЕЦ "Козлодуй", която произвежда най-евтината електроенергия в България, се принуди да прекрати участието си на търговете. Просто предлаганите цени не покриват дори себестойността на тока.


Е да де, ама все пак околните страни КУПУВАТ електроенергия. И се намират производители, които им ПРОДАВАТ електроенергия. Хич не ми се вярва, че го правят заради черните им очи. Дори допускам, че печелят от тези продажби. Но в мене се загнездва едно силно съмнение към нашите търговци и производители на електроенергия. Залисани в дълбоки далавери и надлъгване с държавните контролни органи, най-накрая те могат от лакомия да отрежат клона на който стоят. И по естествен път да се освободим от мъртвата им хватка.
31 Март 2013 22:32
Да-а, ситуацията в енергетиката вече става феерична...
Но, така става, когато на една хранилка се съберат няколко акули - не могат да се разберат, и накрая почват да ядат кравата, наместо само да я доят.
Но ... смешното е, че един от игралците участва несистемно - когато реши да пришпори електромерите като за последно...
Тръпката е, че може да го направи пак, във всеки един момент


31 Март 2013 22:37
Не знам договорите с алтернативните с кого са сключени, ако е примерно БЕХ, то единственият изход ще да е - фалит на БЕХ.
Иначе трябва да имаме фалит на държавата. А пък тогаз много хора ще загубят едни пари...
Но пък други - ще спечелят?
31 Март 2013 22:39
Омръзна ми да го повтарям и да го пиша по доклади:
-Задължителното изкупуване на тока треа се преустанови, завинаги!

Просто секи който праи ток, да си ходи на свободния пазар и да си го продава на цена за която си намери клиент.
Държавата треа да откачи сички заводски, каафеви , топлофикации , зелени и прочие диваци от хранилки и да ги натири на свободния пазар.
Това е начина.
А на ЕРП-тата да им се забрани да работят на свободен пазар, да си бачкат само на регулиран за да не изкривяват картинката.
И ще се оправим.
Ама треа дупе и да се пипнат неколко закона. Ако политиците не го направят, просто енергетиката фалира.
Даже и на Мунчо който не е с всичкия си му е ясно че не може да плащаш на ФЕЦ по 400 ЛВ/Мвтч и после да искаш да земеш тез пари от Баба ти Пена, ми нема как Баба ти Пена да плати таз сметка нема и да се случи. ..И ред други безумия.
За студения резерв, за диспечериране, за излишния НЕК и т.н и т.н даже вече не ми се и говори.
31 Март 2013 22:39
...Проблемът е че нормалните страни си имат енергийни стратегии и са си предвидили в годините какъв дял да дадат на перки и солари , и той хем леко да расте , хем да не стане твърде голям спрямо общото производство !...

Точно такова нещо и ние требе да направиме. Това е истината.
31 Март 2013 22:40
Цифрите в статията на автора показват чудовищната корупция в предходните години и туморът в системата , който са създали така наречените "зелени енергии". 600 мегавата перки и 800 мегавата фотоволтаици за малка и жалка България !!! ???
Сега представяте ли си какво изкривяване има в България ! Представяте ли си колко Цветелини и Абадабчовци цоцат гарантирани кинти от Държавата за да им се изкупува чудовищно скъпия ток !

Патосът ти е смешен. "Представяте ли си, представяте ли си,,,"
Ти се опитай да си представиш поне нещичко. Този закон Натисни тук бе изготвен от Овчаров, внесен от Станишев, приет от тройното НС на 07 юни 2007 г. вече по времето на уникалния тъпанар Пешо Димитров и горещо защитаван от Калфинци и до ден днешен.

Та по този дивен закон заявените към пролетта на 2009 г. нови ВЕИ- мощности, повечето започнали изграждане и всички задължително присъединявани по силата на член 9.4 от закона, възлизаха на 8 260 МВт.
Колко ли удивителни и въпросителни ще ти трябват за 8 260, осем хиляди двеста и шейсе мегавата, щом слагаш по три на 1 400?

И съвсем цена няма да имаш, ако си представиш, че не е писан за цветелинки и абадабчовци, а за червената олигархия
31 Март 2013 22:41
Муктата с пълен отличен за родолюбивата му и адекватна позиция като Български емигрант !
Прави впетление ,че симетрично на обезкостяване на икомомиката ни и обграждане на БГ с АЕЦ в Румъния / започват проектиране на нова на река Самеш/ и Турция , зелената ВЕИ далавера нараства до 1500 мегавата . И БСП и ГЕРБ толерират този процес.
Всички сме за еко, но разумно и в съответствие с потребностите и джоба на българите.
Много от БГ банките имат 10 годишни кредити със зелената ВЕИ далавера и това още повече ще усложни процеса при всеки опит за намаляване на тегловната й стойност в микса.
Този път сблъсъкът ще е челен - зелените олигарси и "инвеститорите"в ЕРП-тата срещу озверелия от мизерия народец. Начало- есен/зима на 2013-2014г.
31 Март 2013 22:44
П.С. А въпросните 8 260 мегавата ВЕИ са половината от проблема. Другата половина са още толкова в бързовключващи централи, които да гарантират работата им.
Комуняшкият грабеж е наистина феноменален
31 Март 2013 22:45
Решението е много просто. Намалете драстично цената на тока и вместо да палим печки на дърва и въглища ще ползуваме климатиците си и така ще се оправи всичко.
31 Март 2013 22:50
Има едно решение което ми идва наум и е съвсем в духа на последните европейски ценности. "Подстригват" се 60% от перките и фотоволтаиците като се правят собственост на НЕК за да се запази енергосистемата. Щом може в Кипър за банките, ще може и в България за електропроизводството.
31 Март 2013 22:52
а и гербашките лянчи могат да понаучат базови неща от икономиката и енергетиката...
31 Март 2013 22:52
В Кипър обраха народа и руснаците. ЕРПтата и соларките не са нито народни, нито руски. Нема да стане.
31 Март 2013 22:53
Този път сблъсъкът ще е челен - зелените олигарси и "инвеститорите"в ЕРП-тата срещу озверелия от мизерия народец. Начало- есен/зима на 2013-2014г.


И друг път съм казвал, ама не ме слушат - кат виснат по фенерите неколкостотин крадливи мърши, много неща в Територията ще се оправят, а нищо чудно и да стане отново Държавата България!
31 Март 2013 22:54
Енергетиката се разкапва.

Всичко до което са се допряли червените крадци се разкапва. Енергетиката е само едно от тях.
31 Март 2013 23:00
Ето тука какви цени са били заложени:
Натисни тук
Натисни тук
Натисни тук
31 Март 2013 23:01
Това е малко напомняне на редовните "експерти" от форума за ситуацията от миналата година:

10 февруари 2012 | 10:00 199 0
Износът на електрическа енергия бе спрян тази нощ. Решението се налага поради недостига на около 400 MW електроенергия средно на час. В момента електропреносната система на страната работи без резерви и са активирани всички налични мощности, включително и във водноелектрическите централи.

Износът на електроенергия ще бъде възобновен при възстановяване на необходимите резерви, които да гарантират сигурност и непрекъснатост на електроснабдяването в страната. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков в интервю за БНР.


А това е приносът на ГЕРБ към невъзможността да се продава произведеното електричество навън тази година:

Огромната такса за пренос на електроенергия през България от 33,64 лв. за мегаватчас (без ДДС) може да бъде намалена специално за износителите на ток с 24,4%, или със 7,21 лв. Това съобщиха за „Преса“ от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Таксата, въведена от 1 юли м.г., оскъпи с около 50% българската електроенергия. Така от началото на март тя стана непродаваема - времето на Балканите се затопли, а ВЕЦ-овете заработиха с пълна мощност при пролетното пълноводие.



Натисни тук
31 Март 2013 23:06
Занде мерси. Една добронамерена корекция. Научете се да боравите с думите прецизно. Муктата не е "емигрант" . Аз съм добре платен гастарбайтер. Гражданин на Обединена Европа ,такива каквито сте и вие. Опитайте се да го осъзнаете , вече става 7 ма година ... Емигрант е Фичо . Емигрант е Грациан. Емигрант е Воци. Хора на другия край на Света , които трайно са се заселили там , децата им ще живеят там , и които са не едно денонощие път със самолети от България + няколко хилядо долара масраф... Изолацията те прави Емигрант. Откъснатостта ти те прави емигрант. И то доста относително в днешния ден на интернет ... Когато си прекарвам 6-7 седмици от годината у дома в Пловдив , или по другите си жилища. Когато съм на 2 часа полет и 19 часа нон стоп с колата , моля да не ме наричаш емигрант. Това е мухливо понятие , което напомня на едновремешното "невъзвращенец" ... .................. Абориген - в общи линии съм съгласен с тезата ти , тока да бъде изкупуван само на пазарни цени. Оня ден в дискусия подобна на тази се говори за "минимална" цена на тока , по която трябва да се равняват всички производители. И понеже зелените такива ще фалират тутакси , то смисълът е - да им се дадеше веднъж ,само в началото преференция /строителна я наречете/ ,за да има все-пак стимул за развитие на този сектор. Но после - никакви такива твърди изкупни цени за десетилетия наред Да си направят сметката в началото. Ако ги устройва началната преференция - да си я приберат , но после да се равняват по "минималната цена" наложена от Държавата ! Това не беше направено. Сега няма как да стане. Така че остава решение в грубия подход , без сантименти. В името на спасението на енергийната система , в името на оцеляването на потребителите , анулиране на договорите за изкупуване на зелената енергия и въвеждане на държавната регулация , описана по-горе /"минимална цена"/ . Тука не става въпрос за никакъв патос /Внимателния/ , щото аз лично съм сеирджия по темата. Патосът е в твоята градинка.
31 Март 2013 23:13
За тези които все още "верват" че износа на енергия е спрял миналата година поради форсмажор, само да вметна че спря поради нежеланието на НЕК да си изпълни ангажиментите като обществен доставчик и да си купи ток.
След като миниорите застачкуваха, НЕК треаше да обяви търг и да си купи ток както правят всички бели държави, но изчислиха че е по-изгодно да обявят форс-мажор и воала!...спрехме износа.
Докато има такова уродливо управление в енергетиката и такова изкривяване на секви пазарни правила, в БГ енергетика няма да има.
Когато се ликвидира хранилката, ликвидира НЕК и се либерализира пазара на 100% , те тогава ще имаме нормална енергетика.
А това че при либерализация цените щели да скочат е дърта и нагла лъжа.
Откакто се либерализира Високо напрежение, цените са винаги 10-15% по ниски от регулираните. Винаги.
Ама като и се връзват на акъла и брътвежите на онази баба от ДКЕВР вместо да я наритат с шутове тка ще е .
31 Март 2013 23:14
Минималната цена е тази на евтината енергия в момента. Щом като това е ядреното производство - значи държавата трябва да прави всичко възможно да го брани приоритетно ! В българския случай - да се бори за нови лицевзи на блокове 5,6 на Козлудуй , да строи Белене ! Всички останали на опашката ! Щом искат да произвеждат , да се равняват по най-кокнкурентните !
31 Март 2013 23:21
...Минималната цена е тази на евтината енергия в момента. Щом като това е ядреното производство...

Вече не е най-евтината енергия. Освен това е много остаряла, опасна и мръсна, за следващите поколения.
31 Март 2013 23:21
Муктада,
Ама от къв зор минимална цена бе човек?????
Откъв зор аз, ти или който и да било ще гарантира на некой частен предприемач пазари,цени и договори???
Нека те питам нещо:
-ТИ като со отвориш кръчма на село, случайно кмета идва ли да ти гарантира че ЩЕ НЕ ЩЕ ЦЕЛОТО СЕЛО ще пия ракия в твойта кръчма????
Че къде го има това??
Къде господа демократи има гарантирано развитие на бизнеса?
Чакайте малко, това капитализъм и свободна конкуренция ли е или милионери на заплата???
Аз все си мислех че предпиемача и инвеститора поемат рискове и могат да забогатеят но могат и да фалират. А тез които не щат да поемат рискове ходят да бачкат за заплати.

Ама нека некой ми обясни какъв е тоз капиталистически-комуничъм в който хем ще си инвеститор хем ще ти гарантираме печалба хем и пазари!!!!..Бах мааму, тва съм го пропуснал в училище..
31 Март 2013 23:25
Топли, направо като френците 75%. Само дето банките и мутромилиционерската олигархия няма да се дадат токова лесно, балонът с електрика от вятър и мъгла беше предизвестен.

А системата без достатъчно базова мощност ще се срине, ако АЕЦ Козлодуй продължи да се източва безогледно едва ли ще получи нов лиценз, а в най-добрият случай ще е за 10г. и после какво във всяка къща по един циганин да върти едно колело като в Ъндъргроунд да призвежда ток.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД