В повечето европейски страни важат правилата, според които до плажните ивици трябва да бъде осигурен свободен достъп. Казано с други думи, строежите в непосредствена близост до плажа не са позволени. В много случаи обаче това е само на хартия. В Испания също важи подобно правило, и то още от XIII век. Това обаче съвсем не означава, че то е било спазвано винаги. Напротив, през последните 50 години по испанското крайбрежие изникнаха цели бетонни гори. Много от къщите са били построени дори без да се отчитат рисковете от наводнение.
През 1988 г. Испания приема закон за бреговата ивица, с който трябва да се регулират дейностите в тази област. Оттогава са били отчуждени около 3000 плажни барове и 10 000 къщи на първа линия. Собствениците им обаче не са изгонени от тях, а са получили право да продължат да ги ползват до 2018 г., а в някои случаи дори до 2038 г. Това бе направено заради опасността от огромен брой съдебни дела с неясен изход. Същият този закон обаче не дефинира ясно кои райони следва да се смятат за защитени от застрояване, разкрива "Дойче веле". С този пропуск са свързани и главоболията на много хора днес, които хем притежават имот с гледка към морето, хем не знаят дали са негови собственици. Сред тях има и много германски и британски пенсионери, които са вложили спестяванията си в имот в Испания. Този пропуск в закона позволява на оторизираните власти еднолично и напълно субективно
да решават кое е законно и кое не
Много често дори границата на защитените територии е била произволно променяна, за да се появи поредният грозен, но много доходоносен хотел, докато в същото време малки рибарски къщи са били обречени на смърт чрез събаряне. А настойчивите призиви на еколозите срещу унищожаването на природата са били последното нещо, от което някой се е интересувал.
Сега обаче испанското правителство е решено да промени съществуващия закон за бреговата ивица. С поправките ще бъде удължен срокът за ползване на имотите с още 75 години. Собственици обаче предупреждават, че законът не изключва нови отчуждавания и на тази основа те са сезирали Комисията по петициите на гражданите в Европейския парламент. Наскоро нейни представители посетиха Испания с цел да се запознаят на място с актуалната картина. Ако се потвърдят опасенията, че испанският закон допуска нарушения на правото на собственост или на човешките права, то Испания може да си изпати. Защото за неспазване на европейските договори се предвиждат сурови санкции. Именно заради подобни проблеми постоянните жители и хотелиерите на Плая де Палма, на известния курортен остров Палма де Майорка, се боят за своето бъдеще. Планът за саниране на Балерман - символ на масовия туризъм, предвижда събаряне на хотели и жилищни блокове. Затова и засегнатите излизат на барикадите. "Ние също имаме права", скандират демонстрантите пред централата на регионалното правителство в главния град Палма. Предвидено е събарянето на 350 жилищни сгради и най-малко 12 по-стари хотели на плажа Балерман близо до града. Много други сгради пък ще бъдат подложени на основен ремонт. След бурята от протести бившият социалистически регионален министър-председател
спря на първо време багерите
с обещанието да "проучи" плановете за събаряне на набелязаните сгради. Впрочем, никой не оспорва реформаторските проекти и необходимостта от тотална козметична операция, от каквато най-известната испанска туристическа крепост с нейните бетонни чудовища се нуждае спешно, за да може да се конкурира с новите привлекателни туристически дестинации в Хърватия, Турция и други страни.
Въпросът е само как на Майорка да бъде извършена сърдечна операция без много болки. Тоталното обновление на Плая де Палма, най-важната визитка на масовия туризъм на Майорка, е запланувано от 10 години. Според плановете за саниране броят на понастоящем 43 000 хотелски легла трябва да се намали наполовина. Предвижда се разкрасяване и благоустройство на улици, булеварди, градинки, колоездачни пътеки. Или с други думи - една елегантна крайбрежна алея с футуристична атмосфера вместо изтъркания чар на 60-те. Регионалното правителство на Балеарските острови обаче иска да отиде по-далеч. То иска с много пари
да преустрои и модернизира увеселителния център
източно от столицата Палма и да го превърне в един вид "Копакабана на Европа". Освен това до 2020 г. този задушаван от бетон туристически център ще стане по-зелен, по-красив, по-сигурен и, естествено, по-екологичен. Заплануван е дори трамвай, който ще минава покрай брега и ще свързва град Палма с летището. Досега реализирането на този проект бе отлагано поради липса на пари.
Но тези планове засега не помагат, както и огромните намаления на цените не можаха да спасят няколкото катастрофални туристически сезона на Майорка. Островното правителство постоянно очаква по-добра година, но съдържателите на хотели и туроператорите са скептични. Те настояват най-сетне да се започне с обещаното от години модернизиране на архаичния туристически център. "Плайа де Палма е грозна", изруга преди време бившият испански министър на туризма Хавиер Наваро, подчертавайки, че "най-добре би било всичко да се събори и построи наново". С него са съгласни почти всички испанци и чужденци, но на тях им е ясно, че скоро едва ли ще има промяна, като не на последно място заради кризата, която е стегнала испанската икономика. Като се прибави към това и постоянната заплаха от политическа криза заради нарастващото недоволство на обеднелите хора, то светлина в тунела въобще не се вижда.