В столичния КАТ се събират милиони от глоби, такси за нови книжки, за контролни талони, за регистрации, банкови комисиони. |
Кандидат-шофьорите вече ще могат да решават листовки на таблети. Това е нововъведението на транспортното министерство. Оттам разясниха, че вече има електронна система за попълване, както и че дори били купени 300 устройства. Те щели да се предоставят на автошколите от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (именно към нея са и всички звена, известни като ДАИ - Дирекции "Автомобилна инспекция"). Новата система щяла "да замени хартията за теоретичните изпити пред КАТ".
Защо се твърди, че те са пред КАТ, след като са пред ДАИ - никой и не разбра
Всеки, който се е явявал напоследък на изпит, знае как някакви хора от ДАИ с огромни куфари идват, правят изпит с листовки, пускат ги през едно устройство и веднага казват има или няма успех. И за цялата тази работа всеки плаща по 60 лв. Но в тази грешка да е проблемът.
Според обещанията на транспортното министерство до 2016 г. поне една четвърт от изпитите на автошколите трябвало да стават по електронен път. След това препитването за водачи на МПС щяло да премине изцяло на таблети. Това от своя страна пък щяло да елиминира възможността за манипулации и ще затрудни максимално корупцията на средно ниво в автомобилната администрация, отбеляза при представянето на системата тогавашният зам.-министър Валери Борисов. Нещо, което постави веднага въпроса дали това означава, че продължава да има корупция при този изпит. Защото, когато се въведе изпитът с камера и с вече посочения "куфар", пак ни бе казано, че с това се слагало край на подкупността. Явно сега таблетите ще "довършат" корупцията. Но очевидно към 2016 г., когато изпитите ще са изцяло електронни. Дотогава ще има три четвърти корупция, а останалата една четвърт ще се води преборена с таблети.
Така или иначе бе обещано, че новата система нямало да се отрази по никакъв начин на цената на курсовете и изпитните такси. С мисълта, че няма да поскъпне.
Защо обаче не поевтинява?
Не е ли нормално, след като се намаляват хартията и човешкият фактор? Още повече че според самото транспортно министерство "таблетите представляват по-скоро опростени станции, няма никакви приложения и операционни системи и чрез тях ще могат да се решават единствено листовки".
В крайна сметка дойде признанието, че годишно у нас се провеждат 130 хиляди изпита. С внедряването на технологията щяла да отпадне необходимостта от печатането на 65 хиляди изпитни формуляра, което се калкулира като най-голям разход. Спестените средства обаче щели да отидат за покупка на електронните устройства. Значи само за този изпит хората годишно ще вадят по около 6 млн. лв.
И някъде тук човек започва да се замисля всъщност за какъв бизнес става дума. Още повече че дори само отгоре-отгоре сметнато,
в него се въртят поне 130 млн. лв. годишно, и то съвсем легално
Защото долу-горе средно цената да си шофьор включва шофьорски курс, полагане на вътрешен теоретичен изпит, на вътрешен изпит по практика, на изпитите пред ДАИ - теория и практика, курс по първа помощ в БЧК, за медицинско, за шофьорска книжка, за талон, за банкови такси за тях... Като изобщо не е ясно защо всъщност се трошат толкова много пари на хората. Нещо повече. Ако човек се зарови, то може да открие, че всъщност шофьорският курс в България е нещо като многолика ламя и от него захлебват много хора и институции.
Да вземем например ДАИ. Може ли някой да обясни защо изпитът трябва да струва 60 лв. - и то и теорията, и практика. Какво в тези изпити струва толкова много? Или пък какво налага шофьорските курсове да струват толкова скъпо на самите фирми? Но, хайде, те са на пазарен принцип и който иска да плаща - плаща, който не иска - просто не става шофьор. Въпреки че очевидно и при тях може да се говори за нещо като картелно споразумение,
след като успяват да държат долу-горе едни цени
Както и че очевидно има места, през които се минава лесно. Например виждал ли е някой ром на теоретичен изпит или пък в учебна кола? А пък те карат например една трета от такситата в София - или, иначе казано, значи са издържали всички изпити, и то пред ДАИ, пак същата инспекция им е разрешила да карат таксита, МВР им е издало книжки, изобщо... Но това е друга тема.
Все пак фирмите за шофьорски курсове имат някакви аргументи - все пак влагат усилия, плащат на инструктори, организират помещения за изпити, поддържат коли, сипват бензин, все могат да докажат разходи. Затова и тук основно става дума за легалното трошене на парите на хората, които
са карани да изваждат суми, без да е ясно защо точно
ДАИ например е длъжна да посочи какви точно са й разходите, за да иска тези пари за изпити.
Или пък да вземем необходимостта задължително да се мине през курс по долекарска помощ и да се вземе изпит. Те се организират от БЧК и струват цели 44 лв. Срещу това всеки трябва да стои задължително 6 часа с още 15-20 души в една зала два на два метра. И накрая трябва да положи изпит не върху какво да е, а върху това, което е гледал и слушал въпросните 6 часа. Ако пък не го вземеш този изпит, се явяваш пак, но плащаш още 22 лв. И в какво се състои въпросното нещо? Лекар обяснява как да се направи изкуствено дишане,
как да се помпа върху гръден кош, за да се възстанови сърдечна дейност
Това става обичайно в тишина или пък в обясненията на един или друг, че той такива неща не може, не може да гледа изобщо и кръв, а камо ли да се втурне да спасява някого. Следва филмче, на което младеж ходи да взима дъска от навеса на случайна къща, за да обездвижи крака на "ранен" при катастрофа. Или пък случка с изгаряне при катастрофа, при която жертвата се оказва близо до чешма. Все неща, които всеки може да изгледа и научи от интернет за половин час, при това напълно безплатно. Защото едва ли има човек, който да твърди, че след въпросния курс и след съответния изпит може да направи по-ефективно изкуствено дишане. Или че вече ще може да гледа кръв, ако дотогава не е можел.
Няма спор, че в тази работа с долекарската помощ има нещо благородно. И че може би няма нищо лошо в идеята.
Но задължително и срещу цели 44 лв. си е обикновена търговия
Всеки може да изчисли, че ако новите шофьори за година са 130 000 души, както твърди транспортното министерство (а те вероятно са и повече, а и със сигурност се увеличават всяка година), то това означава, че от тези курсове се събират 5.7 млн. лв. годишно. При това без да се смятат парите (по още 22 лв.) за евентуалните допълнителни изпити за невзелите от първия път, защото те наистина са малко.
Или пък да вземем историята, която се разиграва с медицинските. Също задължителни, те трябва да указват, че съответното лице поне вижда. Струват обичайно 20 лв. и сигурно всеки, който си го е вадил, знае кой колко го преглежда всъщност.
Но и това не е всичко.
После по веригата идват КАТ и банките
След като се изръси с достатъчно пари, след като си вземе всички изпити, човек стига до изваждането на шофьорска книжка. При обикновена услуга - за един месец, се плащат 25 лв. Ако е за 10 дни, сумата набъбва до 50 лв., като услугата се води бърза. Става дума за документи, които се водят собственост на държавата и които след изтичането на срока на валидност трябва да се върнат задължително под страх от глоба.
Но да се върнем към обикновената услуга - 25 лв. за шофьорска книжка. За нея трябва да се платят 2 лв. банкова такса. Разстоянието между гишето, на което се подават документите, до това на банковия офис е по-малко от половин метър. Служителката на КАТ не може ли заедно с останалите неща да приеме и таксата? Защо? Не става ясно.
Още по-голяма е изненадата, че
същият КАТ издава и контролен талон и за него взема отделна такса
от 2 лв., върху които се плащат 60 стотинки банкова такса. Всичко това е оформено върху една хартийка, на която са разположени две вносни бележки. Ако това не е абсурд, какво е? Едно и също ведомство издава два отделни документа, без да е ясно защо. Нали в шофьорската книжка има много информация и в нея има машинно читаема зона, има и биометрична снимка дори. Защо не се вкара цялата информация в нея, а не да се издават всевъзможни документи само за да се събират пари и такси?
Повече от очевидно е, че на клона на шофьорския курс са се наредили много структури и хора, които трупат милиони годишно. При това на гърба на обикновения човек, който е решил легално и законно да се научи да кара кола и да получи държавния документ за това.