:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,503
Активни 397
Страници 18,346
За един ден 1,302,066
АМБИЦИИ

Новият световен ред се отлага

Страните от БРИКС са силни и много амбицирани да започнат да командват парада, но докато не почнат да разрешават реални кризи и проблеми в света, само силните им икономики не стигат
Снимка: EПA/БГНЕС
В южноафриканския град Дърбан се проведе петата среща на високо равнище на страните от групата БРИКС. На снимката (от ляво на дясно) - индийският премиер Манмохан Сингх, китайският лидер Си Цзинпин, южноафриканският президент Джейкъб Зума, неговата колежка от Бразилия Дилма Русеф и руският президент Владимир Путин.
Силно желание за независимост от Запада - с това ще запомним петата среща на върха на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), провела се наскоро в град Дърбан в Южна Африка. Според петте страни първата крачка към тази независимост е взетото решение за създаване на Обединена банка за развитие. Тя щяла да финансира главно инфраструктурни проекти и да бъде директна конкуренция на Световната банка, която през последните десетилетия доминираше в тази област. БРИКС обаче не успяха да се уговорят нито за седалището на банката, нито за финансирането й. Така че вероятно ще мине още доста време, докато този план се реализира. Повече успех участниците в Дърбан имаха с основаването на свой орган, който да тласне напред икономическото сътрудничество и партньорството в групата. Нарекоха този нов орган Икономически съвет и подредиха в него 25 стола за членовете му. Повдигнат беше и въпросът за създаването на общ валутен съюз, но на този етап проектът няма никакви шансове. Сключени бяха множество двустранни и многостранни търговски споразумения и бе обсъдено положението в Сирия. Би било обаче преувеличено да говорим за сериозен дебат, защото се знае колко различни са позициите на петте страни от БРИКС по този въпрос - Русия и Китай са нещо като съюзници на Сирия, за разлика от Индия, Бразилия и Южна Африка. Затова не е изненадващо, че в декларацията им не се казва нищо повече от това, че трайното решение на сирийския проблем може да бъде постигнато само посредством диалог. Като цяло сред експертите се усеща разочарование от тази среща на върха.

Страните от БРИКС биват наричани и



"Клубът на еднаквите"



Разликите между тях обаче са всъщност повече от приликите. Така например Индия, Бразилия и Южна Африка са демократични страни, докато Китай, а и Русия се смятат за доста авторитарни. Тоест става дума за две различни ценностни системи. Тук се вписват и вече споменатите различия по отношение на Сирия, както и фактът, че Индия иска постоянно място в Съвета за сигурност на ООН - нещо, което Китай е решен да предотврати на всяка цена. Погледнато икономически пък, Бразилия и Русия са много по-силно зависими от износа на суровини, Китай расте най-вече покрай износа на стоки, докато икономиката на Индия бележи ръст главно благодарение на вътрешния пазар. Всъщност единствените два показателя, по които тези пет страни си приличат напълно, са растящите им икономики и желанието им за нов световен ред.

В продължение на почти десет години държавите от БРИКС отбелязват непрестанен възход. Само между 2003 и 2008 г. икономическите показатели на Бразилия, Русия, Китай, Индия и Южна Африка нарастват средно с 8% годишно. А когато избухна финансовата криза, най-вече страните от БРИКС бяха тези, които успяха да предпазят световната икономика от депресия. Много наблюдатели обаче смятат, че петте страни вече са достигнали апогея си и в бъдеще няма да бъдат двигател на стопанския растеж. Според политолога Дирк Меснер времената на двуцифрен стопански ръст в Китай са отминали, но това не е фатално. "В световната икономика няма стопанство, което в продължение на четири-пет десетилетия поддържа ръст от десет процента. Китай навлиза във фаза на нормализиране с ръст не повече от шест-седем процента, но въпреки това икономиката ще продължава да се развива динамично", казва той. Икономистът Юрген Матес също смята, че



двигателят на стопанския ръст



в страните от БРИКС ще продължи да работи на високи обороти, тъй като още имат много да наваксват в сравнение с развитите индустриални държави.

Същевременно оценките, които икономистите дават за състоянието на страните - членки на този съюз, съвсем не са сходни. Перспективите пред Бразилия са много добри благодарение на ресурсите, с които тя разполага, и динамиката в развитието на нейната промишленост. Индия също е на прав път, смята Дирк Меснер. Той обаче е по-скоро скептичен по отношение на Русия - заради голямата й зависимост от залежите на петрол и газ, както и поради това, че в сравнение с останалите четири страни от БРИКС е пострадала най-силно от кризата в еврозоната. "Южна Африка е в трудна ситуация, тъй като целият регион е нестабилен. В този смисъл едва ли можем да я сравняваме с Китай или Индия", твърди Меснер, цитиран от "Дойче веле". Накратко става дума за доста разнородна група, чиито членове имат и доста разнопосочни интереси. Китай например се ядосва, че другите страни от петорката го обвиняват в дъмпинг. Бразилия пък се гневи на Русия заради наложените ограничения във вноса на селскостопански продукти. Руснаците искат да заемат водещо място в тази сфера и така се превръщат в преки конкуренти на Бразилия. Допълнително препятствие за изграждането на единен блок са различните политически системи в петте страни от БРИКС, както се видя на предишните няколко срещи на върха. "Те само показаха, че световната икономика не се крепи единствено на западните индустриални държави. Това вероятно е и единственото положително послание от тези конференции", казва Дирк Меснер.



Желанието за нов световен ред



е особено ясно формулирано от Москва. В стратегически документ на Кремъл се казва, че световните властови центрове ще се разместят в полза на икономическите гиганти от БРИКС. Това обаче е по-скоро символика. Защото само икономическата сила на тези страни не е достатъчна, за да промени световния ред. Те би трябвало например да заемат позиции и по някои сериозни външнополитически въпроси и най-вече да се включат активно в решаването им. Така че засега новият световен ред сякаш се отлага. Вярно, че в тези пет страни живее почти половината световно население и че в тях се произвежда една четвърт от световния брутен вътрешен продукт (БВП). Но истината е, че в икономическо, а и в политическо отношение най-голямо влияние все още имат Европейският съюз и САЩ, както и Япония. Всички, които се надяват, че БРИКС ще се превърнат в алтернатива на доминирания от Запада днешен свят, не трябва да забравят огромната бедност сред населението им. Както и високата престъпност в Бразилия, авторитарния режим в Китай, потъпкването на демокрацията и свободата в Русия, както и нестабилността и обратния "черен апартейд" в Южна Африка. По интернет форумите често се шири наивност по темата, но на този етап хората със здрав разум не биха искали именно тези страни да определят световния ред.
 Много хора залагат, че петте страни от този съюз ще могат в бъдеще да определят един нов световен ред освен САЩ, ЕС и Япония.
 Между Китай и Индия има също така напрежение и заради Тибет, тъй като хиляди тибетски бежанци и имигранти живеят в индийските градове и постоянно провеждат демонстрации срещу Пекин.
32
4068
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
04 Април 2013 19:51
Кухолейна статия за кухи лейки с по две дръжки сяка.
Матреялите от западния печат като че пропускат технологиите и факта че всяка тежка индустрия по света зависи от тухларите.
А за Русия докато не се върне Елцин на власт все ще казват че се потъпква демокрацията. Стара англо-педалска тактика на внишението че си лош. Е нас докъде ни докараха.
04 Април 2013 19:54
По материали на чужди медии

Koи са медиите?
04 Април 2013 20:21
докато не почнат да разрешават реални кризи и проблеми в света, само силните им икономики не стигат

Че те си имат свой свят на силни икономики и благоденстващо население, за чй им е да разрешават проблеми, които не са техни?
04 Април 2013 20:38
На матреялите от зашадния печат все нещо не им харесва, едните били нестабилни другите нестабилни, нямало да ходят там инвеститорите. Нес съм чул да се изнасят по терлици че не им харсва путьонкин, ама на запдан преса как да не и верваш.
04 Април 2013 21:03
Страните от БРИКС не са "много амбицирани да започнат да командват парада", по-скоро това въобще не им е потребно. Опитват се да се измъкнат от зловредната хегемония на USrael, поотделно не могат, освен Китай, но и той в по-далечна перспектива. Още по-малко им е необходимо да "почнат да разрешават реални кризи и проблеми в света", с кеф ще наблюдават как това правят в своя вреда НАТО-вците от Европа, докато USrael ги пали като единствен начин да задържи хегемонията си.
Глупава дописка
04 Април 2013 21:11
.
04 Април 2013 21:14
...Новият световен ред се отлага...

Ами добре. За никъде не бързаме.
04 Април 2013 21:22
На запада започва силно да му пари под задника .А ние ,щото сме много умни , както винаги хванахме правилния влак ,но ще слезнем на грешната гара.
04 Април 2013 21:45
Ама те вече командват, бе умници-автори на материали от западния печат! Гледалите сте онзи филм на HBO-то, в който Полсъв седи до китайския си колега, и китаеца му вика, че се бил чул с колегата от Русия (по въпроса за едни зулуми на Wall Street, в частност золуми на Фани мае и Фреди Мак, на които зулуми УСА започна да се натъква яко през 2008, когато въпросния Полсън бе финансов министър на Щатите), и те двамата (руснакът и китаецът) били на едно мнение, и очаквали били Полсън да се вслуша във въпросното тяхно мнение! И как да не се вслуша г-н Полсън - китайските валутни резерви са в доларови инструменти (много малко злато, и малко евро) и наближават 3 000 милиарда! Руските са някъде над 500 милиарда! Само да речат и одма са срутили долара от трона на световна резервна валута! Въпросът не е могат ли да го направят, а КОГА ще го направят! Няма да чакаме дълго!!!
04 Април 2013 22:15
По материали на чужди медии......Вероятно западните,правилните......
За Запада бие камбаната.
Епохални решения на срещата на БРИКС, с участието на президенти на страни като Египет, Ирак и т.н.
Светът е вече друг, многополюсен.
А подобни пасквилчета / материали на чужди медии......./ може да са само пример за това как се полират поданиците с Кола и пуканки.
Материали от срещата за епохалните решения : обща Банка за развитие с цел подпомагане в случаи на проблеми с ликвидност, елиминиране на МВФ и СБ в работата на БРИКС , разплащане в национални валути на страните от БРИКС и т.н - бол .
Тъй че - новият световен ред се отлага...... Само че в главите на някои, в които още ехтят вълните от Малта.

05 Април 2013 00:17
Лопатар
Руските злато валутни резерви са над 1 трлн. като над 500 млрд. са в злато.
05 Април 2013 00:44
Тухларите са група страни проспали промишлената революция и наваксващи сега с бясни темпове обиколки които западните страни са минали , финиширали и архивирали.
Още Великият Учител Гого Тарабата е казал че е нужно да се постигне за 20 години това което други страни са постигнали за столетия.
Ето - правят го хората. Догонват.
05 Април 2013 01:29
/:/ По материали на чужди медии
.............................................................................
По материали на чужди на БРИКС медии!!!
А кои и чии са тези медии, и кой и защо е правил Подбора за този материал- дълбоко пазене тайна!
05 Април 2013 03:49
"китайските валутни резерви са в доларови инструменти (много малко злато, и малко евро ) и наближават 3 000 милиарда! Руските са някъде над 500 милиарда! Само да речат и одма са срутили долара от трона на световна резервна валута! "
Само да се срути долара, и китайците одма остават без валутни резерви! Пък и на кого ще продават стоките си?
05 Април 2013 05:53
Само да се срути долара, и китайците одма остават без валутни резерви! Пък и на кого ще продават стоките си?




Русия може да се напъне да им изкупува шушляците.
Всеки мужик ще се напери с нов шушляк.
05 Април 2013 06:01
Русия ше плаща с уйета , предполагам .
05 Април 2013 07:11
Рядко тъпа компилация нямаща нищо общо с реалностите.
05 Април 2013 08:42
Погледнато икономически пък, Бразилия и Русия са много по-силно зависими от износа на суровини, Китай расте най-вече покрай износа на стоки, докато икономиката на Индия бележи ръст главно благодарение на вътрешния пазар.
Ами точно това ги прави да се допълват. Русия и Бразилия изнхасят суровини, а Китай и Индия индустриални стоки. Тук, обаче за износа на суровини от Русия не съм много съгласен. Русия все повече се старае да изнася продукти н базата на суровините. Някои си мислят, че само в правенето на коли и компютри има технологии. Преработката на нефтопродуктите до горива и други химически продукти изискват много сложни технологии, които са много по-скъпи от технологиите, които използва Китай. Същото важи и за металургията - Русия изнася преработени метали, а не толкова руди, извличането на метали, особено цветни, редки и алуминий се базира на много сложни технологии. Ето Лукойл внесе реактори за дълбочинна преработка на нефта, получаване на горива от гудрон, и наш боко трябваше да търчи в Албания да търси асфалт за любимите му магистрали (последните числа показват, че Станишев построил 130км. магистрали, а Боцата само 111км., ама при Боцата километража се увеличава с хвалбите му).
05 Април 2013 09:29
Само да се срути долара, и китайците одма остават без валутни резерви! Пък и на кого ще продават стоките си?
А хамериканците какви стоки ще купуват, като всичко за бита и електроника е китайски и източно-азиатско. Остават им само пушкала да купуват. Китайците могат да пренасочат стоките към Русия и Бразилия за суровини, които са им изключително нужни. То итова ще стане, само още китайците се нуждаят от ноу-хау.
05 Април 2013 09:42
Само да се срути долара, и китайците одма остават без валутни резерви! Пък и на кого ще продават стоките си?


А ти имаш ли ди хабер какво ще стане с мириканците ако шумата се срине или си говориш, щото нямаш друга работа. Айде от мен да мине да те светна само за един ефект - стандарта им пада с 25 % автоматично ако долара не е световна валута.
05 Април 2013 10:43
Е той доларът от десетилетие насам е само шума, която се печата на поточната линия и всекидневно се обезценява.
05 Април 2013 11:42
За сведение на чудещите се - матеpа.ите са пpедимно от DW.
05 Април 2013 12:37
Само в едно съм сигурен-една държава никога не може да стане водеща суперсила,ако поданиците й нямат изобретателни и иновационни качества.а Китайците са точно такива-добри производители,но не са изобретателни.При руснаците не е така,но пък са "лоши" работници.Бразилците нито едното,нито другото.
05 Април 2013 12:52
Всъщност Китай е водеша сила при патентното право вече няколко години.
Което и реномирано научно списание да отворите от доста години имената на авторите са основно китайски.
Новото е напоследък, че все по-често и адресите са такива
05 Април 2013 13:00
Можеш да патентоваш каквото ти хрумне,това не означава че си изобретил нещо .
05 Април 2013 13:11
Хм, това с каквото ти хрумне .....
Наистина голяма част от патентите са просто "защитни".
Само че ми се чини че основно са от "другаде"
Тогава да погледнем от обратната страна вземаш набор от промишлени стоки.
Проверяваш наличните доставчици примерно в гугъла.
Резултата е ясен и без да го правиш.
05 Април 2013 13:59
България по времето на соца също патентоваше доста и нищо за света.
Но все пак, няма ли да дадете вече някакъв краен срок за сриването на долара? Откак се помня, доларът все се срива и Америка все се погребва. Ако доларът се срине, ако това, ако онова, хайде стига сте акали!
05 Април 2013 14:05
БРИКС се пънаха, пънаха и не можаха да решат къде да си направят банката. Намеиха парите, разбраха се и накрая не стана. http://ruskidnevnik.com/economics/2013/03/29/sreshtata_na_briks_-_bez_reshenie_za_svoia_banka_17623.html Това им е работата - малко от Третия свят. Така ли ще се наложат като алтернатива на Запада. Това ми изглежда съмнително малко, но да видим.
05 Април 2013 16:10
Че те си имат свой свят на силни икономики и благоденстващо население, за чй им е да разрешават проблеми, които не са техни?

Това трябва да е някакъв майтап, който не съм разбрал.
Къде е бе, Кайли, това благоденстващо население?!
В кои от тези страни си ходила?
05 Април 2013 16:51
Боев, взе ми думата от устата. Имат благоденстваща върхушка , ама чак пък население. Питай Кайли къде иска да живее като редови гражданин в тия шеметни държави.
05 Април 2013 17:02
Но все пак, няма ли да дадете вече някакъв краен срок за сриването на долара? Откак се помня, доларът все се срива и Америка все се погребва. Ако доларът се срине, ако това, ако онова, хайде стига сте акали!
Е па това не става така бързо и лесно. Ти оня ден си се пръкнал и искаш историята да се забърза. Я виж що военна сила са разположили сАЩ по света само и само да не се случи това. То без кръв няма да стане. Тези процеси са бавни. Те империите не се сриват така бързо.
Никой не може да ти каже кога ще стане. Но когато му дойде времето, то ще стане неочаквано. Не видяли как Боката се срина. Манриката все питаше дренките дали узряха и тиранинът падна ли и тъкмо замлъкна и те взеха, че узряха.
05 Април 2013 18:01
"Не правете това, което САЩ ви съветват да правите, а правете това, което САЩ правят!"/Дж. Штиглиц- нобелов лауреат, бивш директор в СВ, университетски преподавател в САЩ, публицист.../
Отряд от руски военни кораби е изпратен в Средиземно море
05 април 2013
Отряд от кораби на руския Тихоокеански флот е изпратен в Средиземно море в рамките на решението на руския министър на отбраната за формиране в региона на постоянна групировка на военноморския флот на Русия, предаде ИТАР-ТАСС.
„В момента отряд, състоящ се от ескадрения миноносец „Адмирал Пантелеев”, големите десантни кораби „Пересвет” и „Адмирал Невелский”, танкера „Печенга” и спасителния буксир „Фотий Крилов”, напусна Южнокитайско море и продължава движението си в посока Суецкия канал”, се посочва в съобщение на руското министерство на отбраната. Преминаването на отряда от кораби през Суецкия канал е планирано за средата на май тази година.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД