:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,725
Активни 559
Страници 18,568
За един ден 1,302,066

Европа реформира образованието, а България замрази промените

ГЕРБ пропиля цял мандат, но въпреки това отчете като успех провала на просветния закон
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Цял мандат не стигна на ГЕРБ да приеме новия закон за училищно образование, но според бившия зам.-министър на образованието Милена Дамянова това не е провал.
Да изкараш провала на една реформа като успех - това е запазена марка за Бойко Борисов и съпартийците му. Следвайки твърдата партийна линия, бившият вече зам.-министър на образованието Милена Дамянова обяви, че проектът на нов закон за училищно образование не може да се приема за провал. Това е един от успехите на ГЕРБ и само малкото време не стигна за приемането му, обясни Дамянова при отчета за свършеното през мандата. Защо не стигна времето, при положение че ГЕРБ имаха мнозинство и осигурена подкрепа и от други парламентарни групи - не е ясно.

Тъжната равносметка е, че България записа поредния мандат, в който образователната реформа влиза в графата "несвършено". Вярно, ГЕРБ стигна по-далеч в опитите да приеме закона - не само вкараха проекта в парламента, както направи тройната коалиция, но дори успяха да гласуват около двайсетина разпоредби на второ четене. Но в крайна сметка резултатът е все един и същ - липсва нормативната рамка, въз основа на която може да се започне реформата в средното училище. Защо е толкова важно да има нов закон - задача, която



не успяха да решат три правителства -



на НДСВ, на тройната коалиция и на ГЕРБ? Въпреки множеството спорни моменти проектозаконът за училищно образование щеше да зададе жалоните на реформата в образователните стандарти и учебните програми, по които учат децата и по които преподават учителите. В крайна сметка, стъпвайки на промените, министерството трябваше да се заеме и с най-тежкия структурен проблем на образованието - лошо написаните и излишно обременени откъм съдържание учебници. Промяната е крещящо наложителна, тъй като програмите и учебниците са стари - някои от тях не са променяни от 14 години.

Вместо нови учебници, каквато беше амбицията и на уволнения министър Сергей Игнатов, в края на управлението си от ГЕРБ отчитат само "изчистване" на грешки в част от книгите за прогимназията. Като успех се отчитат и промените в учебниците по география и история за гимназистите. Част от тези промени предизвикаха дискусии сред историците, които така и не се обединиха около единна позиция трябва ли толкова да се бърза с включването на правителството на Бойко Борисов и избора на Росен Плевнелиев за президент в учебниците по история. А резултатът от цялостното забатачване на сектора се вижда периодично при резултатите от международните изследвания - българските ученици влошават представянето си при всяко следващо изследване. Според данните от PISA 2009 България е



на последно място в ЕС по грамотност



сред 15-годишните. В края на 2013 г. ще бъде представено новото изследване и предварителните очаквания са, че резултатите на деветокласниците няма да са розови.

За разлика от България в условията на най-тежката икономическа криза немалка част от държавите в Европа предприеха реформа на образователните си системи. За последните 5 години около 1/3 от държавите - членки на Европейския съюз, са започнали пълна образователна реформа или са предприели поне частични стъпки за промяна на учебните програми и съдържание за различни класове. Това става ясно от последния доклад на Европейската комисия за препоръчителното годишно време за преподаване в задължителното образование.

Най-показателен е примерът на Румъния, с която обикновено се сравняваме. Румъния - също в условията на криза, още през 2011 г. прие изцяло нов Закон за националното образование. В него се предвижда една предучилищна година и четири класа в началното училище. Например ако детето премине предучилищна на 5 г., на 6 вече може да постъпи в първи клас, но процесът може да започне и от 6-годишна възраст.

В Холандия, където промените влязоха в сила от учебната 2011/2012 г., децата започват целодневно обучение в месеца след петия си рожден ден. Въпреки това почти всички 4-годишни (99%) посещават начално училище (Basisschool). Децата посещават училище на



принципа "пълно работно време"



до навършване на 16-годишна възраст. След това, до 18-годишна възраст, образованието им продължава в различни профили за квалификация. Подобни идеи за промяна имаше и у нас - две години задължителна предучилищна подготовка и разделяне на гимназиалния курс на два етапа - до X и до XII клас. След това се полагат задължителни матури, без които не се издава диплома за завършено средно образование.

Малта е сред държавите, които преди две години започва образователна реформа, която продължава. До юни 2010 г. учениците полагаха изпити и резултатите от тях определяха профила на прогимназиалното образование. Тези изпити сега са заменени от изпит в три части - математика, английски и малтийски. Тази оценка представлява диагностичен инструмент, чрез който се идентифицират слабостите по грамотност и смятане и как се отнасят в прогимназиалния курс.

Лихтенщайн и Норвегия също предприеха промени. През 2010 г. правителството на Лихтенщайн реши да реформира деветия клас. Идеята е образованието да се индивидуализира, като за целта се прави анализ на всеки ученик, който се състои от три елемента - самооценка на ученика, оценка на учителя,



оценка на родителите



В Норвегия пък залагат на нововъведения в програмата до VIII клас. Вторият чужд език например от VIII до X клас предполага задълбочени изследвания по норвежки, английски и сами. В категорията "Други предмети" пък се включват дисциплини като храна и здраве, която се изучава по 114 часа годишно от учениците от I до VII клас и по 85 часа на година от VIII до X клас. От учебната 2010/2011 г. в програмата от I до VII клас се добавя един урок на седмица, който се използва гъвкаво, за да засили определена тема по решение на местните власти. Учениците от горния курс - IX и X клас, продължават по старото разписание, но новата учебна програма сега се въвежда само за осмокласниците и успешно ще бъде въведена и за следващите два класа.

За разлика от Норвегия и Лихтенщайн в България вместо реформи остават затлачени проблеми, за чието решаване на следващото правителство ще са нужни много повече усилия и ресурси. Лошата новина е, че в сферата на образованието резултатите не идват бързо - нужно е цяло едно десетилетие, за да се усетят първите резултати от предприетите промени в сектора. А дотогава - ако изобщо се случи, цели випуски ще излизат все по-неграмотни и некомпетентни, системата ще кара на автопилот, а политическата отговорност ще се размива във фалшиви отчети за добре свършена работа.



------КОЙ КОЛКО УЧИ

И тазгодишното проучване показва, че българчетата не са много натоварени в сравнение с връстниците им. Средногодишният брой уроци за България е 687. За сравнение в съседна Румъния имат средно по 824 урока на година. Във Финландия, която е на челните места в международното проучване за грамотността PISA, часовете са средно по 703 за учебна година. "Шампиони" по учене са в Люксембург, където за година учениците имат по 1010 урока. Първокласниците там имат 1008 часа, докато българските първолаци учат по 398 часа на година. Данните за часовете по четивна грамотност показват, че в България общият брой уроци от I до XII клас е 1358. За сравнение в Румъния часовете са 1544, като роден език се учи до Х клас. Данните за Франция са твърде респектиращи - родният език се учи също до Х клас, но броят на уроците е 2340. Финландия и Швеция са пример, че големият брой задължителни уроци не са достатъчно условие за постигането на добри академични разултати - часовете по четивна грамотност във Финландия са 1197, а в Швеция - 1490, но следва да се има предвид, че обучението по този предмет приключва след IХ клас.

Разпределението на уроците по математика в задължителното училище също показва, че българските ученици имат малко часове в сравнение с връстниците си от другите европейски държави. Българските ученици учат математика до XI клас и имат общо 867 урока. Във Финландия и Швеция този предмет се изучава до IX клас включително, като броят на часовете е съответно 912 и 900 часа. Много по-голяма е разликата с предвиденото задължително обучение във Франция и Румъния - там за десет учебни години се преподават съответно 1584 и 1189 урока.

Важни за добрите постижения на учениците са не само броят на часовете, но и начинът, по който се представя учебният материал. Това също бе една от целите на реформата в България, която ГЕРБ не успя да осъществи и която засега остава в неопределеното бъдеще.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Нулеви години за реформата са сред основния "актив", записан от партията на Бойко Борисов в областта на образованието.
18
4886
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
04 Април 2013 19:46
За да потръгнат нещата, първото нещо което трябва да се направи е, да си уволнят от образователното министерство ВСИЧКИ! Втората стъпка е, да се назначи за министър човек с най малко 20 последни години стаж!!!! Едва след това да се почне работа по закона....

Поздрави за авторката
04 Април 2013 19:59
Ние копаем...
--------------------
Блогът на Генек

04 Април 2013 20:00
Имах в пред вид:....да се назначи за министър човек с най малко 20 последни години стаж в СРЕДНОТО образование!!!! Без добро средно образование, няма висше такова....
04 Април 2013 20:23
Преди 30 години имахме 95% грамотност, после реформирахме и реформирахме, и реформирахме и сега имаме 15% грамотност и още искаме да реформираме?!?
НЕ НА РЕФОРМИТЕ!!!
04 Април 2013 21:05
Реформирането първом требе да започне от самити учители, а не "учителки". Феминизация на тази професия е огромен проблем. Учителят трябва да е с ранга на кмета и попа. Те това е положението.
04 Април 2013 21:22
В учението е важна Мотивацията на учениците, като триизмерен продукт от въздействието върху тях, на родителите, учителите и Учебния процес.
Днес имах възможност и конкретно да се уверя, че когато и трите фактора не работят, резултатите са нефелни. Горко на тези, които ще връзват съсловното си поколение с подобен "продукт"...
05 Април 2013 06:11
Да изкараш провала на една реформа като успех


В случая грешката е вярна. Тази изключително некадърна "реформа" щеше съвсем да затрие образованието, а не да "поставя жалони" и нам кво си.
Истинската реформа трябва да започне с незабавното премахване на принципа "парите следват ученика". И рязко увеличение на парите за образование ( кой знае защо няма такива сравнения в статията). Съдържанието на учебниците пък е рутинна работа и не е "реформа". Примерите с Лихтенщайн (???) и Малта са смехотворни...
Въобще , много слаба статия....
05 Април 2013 08:11
Важно е че успешно беше приет европейския по своя дух Закон за научните степени и звания. Въпреки малките си недостатъци, това беше голяма крачка напред. Премахнат беше комунистическия ВАК, с което се свърши с политическия диктат над науката. СЕГА ви трябва да въведете задължитени минимални изисквания за Доктор и въпросът е приклйучен.
05 Април 2013 09:49
Хора които се изказват за образованието би трябвало да знаят как се пише ПРИКЛЮЧЕН
05 Април 2013 10:48
Всичко си беше наред в образованието преди години. После го развалиха, за да не се "преуморяват" учениците(например намалиха часовете по математика). Сега отново се опитват да открият топлата вода.
05 Април 2013 10:52
Докато съществува делегирания бюджет, каквото и да правите, каквито и реформи, програми и т.н., няма да се промени нито % неграмотност/ а ще расте/, нито желанието на децата да ходят на училище.Да се въведе мандатност на директорите в едно училище - защото така се намалява времето през което да се заобиколят от гъзоблизци и некадърници, които да прокарват политиката на училището. Иначе те се превръщат във феодали, а отношението и към работещите е като към крепостни селяни.
05 Април 2013 11:00
Образованието може да се промени към по-добро единствено ако се проведат реформи с философия и стратегия, обратни на провежданите 20 години "реформи". Другото е битпазарна сергия и приклЙУчване на самата идея за образование и образованост. Пита се само тоз плач по образованието истински ли е, или лицемерни крокодилски сълзи. За какво ви са образовани хора, господа, ами те си позволяват да мислят. Нужни са ви всъщност акъллии от сорта на "приклЙучващия" и Ко. Ама не върви да си го признаете публично
05 Април 2013 11:00
Пиппоне,
05 Април 2013 11:08
Всъщност образованието много ще дръпне напред, ако държавата спре да се меси в него. Нека е на конкурентно пазарен принцип. Има куп утвърдени световни педагогически програми, има и желаещи да ги прилагат. И които дават добри резултати ще бъдат търсени. Парите ще следват качеството, в случая. И който иска ще учи, който не ще, да си стои тъп и неграмотен.
Само че това никога няма да се случи току така, защото ще лъсне порочността и неефективността на сегашната система. И ще секне хранилката на много кърлежи.
А липсата на образование затрива нацията. Това е вложение с перспектива, то се изплаща многократно, но след години.
За мен решението е образование в чужбина - да, струва скъпо, но човек има избор. Отсега събирам парите, да са живи и здрави децата, да се изучат и да имат реални знания и умения, не хартиени такива. С някои неща просто не трябва да се правят компромиси.
05 Април 2013 12:31
pippone, malinas, SvSofia

Всяка поредна реформа прави батака още по-голям.
За тези 22 години се съсипа де що имаше читаво, а на негово място сал едни простотии. И напеналки на египтолози и недоразумения като Дамянова.
05 Април 2013 13:01
Така е, Лен! От година на година нещата стават по зле в образованието, защото чиновниците в МОНМ са много далече от истината за нашите училища и ученици. Затова издават някакви много странни заповеди и наредби. Които още повече объркват и без това неадекватната на ситуацията образователна система...
05 Април 2013 13:51
Аз съм бивш учител.
Проблемите в средното училище са основно 2 /има и други, но тези са най-тежките/ :

1. Над 70 % от чиновниците в Министерството на образованието /МОМН/ са некомпетентни, назначени по партийна и/или корпоративна линия, нямат и 1 година учителски стаж, нямат никакво понятие от това, което реално се случва в класните стаи в България, а за 22 от Министерството има ОФИЦИАЛНА разсекретена в началото на 2012 г. информация, че са работили като служители на ДС. Служител на ДС е бил и настоящият ръководител на Инспектората към МОМН, което вече е скандално. Ето и линк към списъка със сътрудници на ДС, които днес управляват и администрират българското образование : http://bglog.net/Obrazovanie/47670

2. След 2007 г. в училищата само в изключително редки случаи се провеждат конкурси за заемане на освободени учителски места. Масовата практика /97%/ е т.нар. "конкурс по документи", когато всички кандидатстват, но тъй като не се проверяват умения, печели този, за когото на директора на школото позвъни най-високопоставен началник - или от шефът на областното РИО, или от централата на ГЕРБ, или от Областната управа, или от кметството. Назначеният "парашутист" по правило е некадърник, на когото с години някой търси място и заплата - така че резултатите от работата му са лесно предвидими - неграмотни ученици, ОТВРАТЕНИ ОТ УЧИТЕЛЯ си, а оттам и от училището !!!!

05 Април 2013 16:42
Преписано от http://www.novoobrazovanie.org
_________________________________________

"Новото образование", предвид визията си за бъдещето на училищното образование в България , счита, че
_
Kъм днешна дата реални промени в системата на формалното училищно образование няма, нито има някакви признаци да са започнали.

_
В този смисъл фрази от типа „по-нататъшни реформи“, „продължение на реформата“, „довеждане до край на реформата“ са празни откъм съдържание и невъзможни за коментар. Те не могат да са основание за план или действие от наша страна.
_
Единствените неща, по чието изграждане Проект “Новото образование” намира смисъл да работи на този „нулев“ етап на реформата, са изредените по-долу „основополагащи“ условия. И то точно в тази последователност! Ще рече, че работата по второто може да започне само след реализацията на първото; работите по третото могат да започнат само след реализацията на второто, и т.н.
_
И така, основополагащите условия за истинския старт на реалната промяна са следните (подчертававаме отново, че последователността е задължителна!):
    1. Изясняване на характера и посоката на промяната.
    2. Изработване и обнародване на една обща споделена визия за бъдещата система на общото училищно образование.
    3. Поемане на ангажимент на по-значимите обществени формации - главно партии, формални и неформални граждански инициативи, родителски организации и Президентът на Р.България - заради надпартийността и продължителността на мандата си, различен от този на Парламента, за опазването и запазването на посоката на промяната както е дефинирана тя в т. 1 и 2 в близките 12 години (и независимо от броя на парламентарните цикли!).
    4. Създаването на прототип на документи и ситуации, въплъщаващи духа на визията от т. 2.
    5. Реализация на (образователни) инициативи, развиващи необходимите в „новите условия“ знания и умения на различни професионални и непрофесионални фигури. Главно срещи с новатори в страната и чужбина; семинари и практики за развиване на системното мислене, за разбирането промяната и на техниките за осъществяването й.
    6. Стартиране на реализацията на новата организация на територии "пилоти" в различни части на страната с цел прецизиране на структурите и инстументариума на бъдещата общонационална система.

_
Внимание!
Реализацията им има смисъл, повтаряме, само едно по едно и в този прецизен ред!
Евентуалното пропускане или прескачане на реда на уточняването/реализацията на някое от тях, или едновременната работа по повече от тези "условия", обезсмисля всеки вложен вече труд! Това е лукс, който ние не можем да си позволим.
_
Понастоящем "Новото образование" е единствената формация, която има стабилно и солидно-аргументирано мнение по първото и второто и готовност за третото (при положение, че то е в унисон с предходните две, естествено). Уверени в правотата на линията си, работим по спечелването и приобщаването на възможно повече съмишленици и сътрудници към нашата идейна платформа, и едновременно с това разработваме материали и идеи по точки 4 и 5 , очакваме с нетърпение да заработим вдъхновени и могобройни по номер 6.

Новото образование


София,
23.03.2013 г.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД